Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 18.05.2006., 20:20   #1
Cjepivo protiv HPV-a

U posljednje se vrijeme sve vise prica o cjepivima protiv HPV-a, koje bi kao krajnju konzekvencu moglo imati znacajno smanjenje opasnosti od karcinoma grlica maternice.

Iako smatram da je to iskljucivo pozitivan korak naprijed, koji su (kolko kuzim, neovisno) do sad napravile dvije kompanije, GSK sa cervarixom i Merck sa gardasilom, na neki nacin razumijem i skepsu skepticnih.

usput, linkovi: gardasil i cervarix

E, sad, kontroverza ima nekoliko:

1) hoce li davanje cjepiva protiv HPVa potaknuti nezasticeni seks kod ljudi?
nekak brijem da nece Ne znam nikog osim Natch tko se ne bi pojebao zbog straha od HPVa. Osim toga, mislim da je u danasnjem svijetu strah od HIVa ipak jaci od HPVa, tako da sumnjam da ce se znacajno povecat udio nezasticenih odnosa samo zato sto zenska strana ima zastitu od HPV-a. Puno vise treba brinut o onima koji misle da se "HIV desava drugima", a ne bi znali sto je HPV da ih virus opali metlom posred glave.

2) hoce li davanje cjepiva smanjiti broj odlazaka na PAPA test? E, sad, to je nesto cega je i mene malo strah. Iako ne sumnjam u GSKove i Merckove znanstvenike ( ), shit happens, to je nesto cega moramo bit svjesni. Ako je cjepivo 99% sigurno, postoji i onaj 1% kod kojeg NECE djelovati. I, sad, uzmes cjepivo, masno ga platis, kazu da djeluje 5 godina, ne ides na PAPA test, dobijes karcinom grlica i ... A da si isla na papu, mozda bi se otkrilo. Kako ce se zene koje su platile skupo ovo cjepivo (a o tome u tocki 3) ipak natjerat otic na papu? Naravno, meni je jasno da je moguce dobit karcinom i bez HPVa, i da postoje vrste HPVa koje nisu osjetljive na bilo koje od ova dva cjepiva, ali ipak to je problem...

3) stvar ce bit skupa. bezobrazno skupa. mislim, cijena od 500-900 dolara za dozu (kako najavljuje Marck) je poprilicno visoka, prema tome moci ce si ju priustiti samo malen dio svjetskog covjecanstva. Nemojte se nadati da ce vam drzava platit ovo cjepivo, jer nece. Mozda kad bi se cijena smanjila za 100 puta, sto naravno nece sljedecih 20-30 godina. Biste li dali toliko lovu za nesto sto vam moze (ali mozda nece) smanjiti vjerojatnost da cete dobit opaki virus koji vam moze (ali mozda nece) uzrokovati karcinom, koji redovnim pregledima mozete uloviti "na vrijeme"?

O, jebote, pocetnog posta
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.