Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2020., 01:35   #1
KOPB - preporuka za pulmologa

Otac ima 76 godina i već dugo boluje od KOPB-a. Unatoč dijagnozi, nije prestao pušiti. Uz terapiju, lijek Bretaris Genuair, stanje mu je dugo bilo (relativno) stabilno, mogao je bez problema hodati uzbrdo.

U zadnje vrijeme otežano diše i brzo se umara, već pri najmanjem naporu. Samoinicijativno je obavio pregled kod kardiologa (jer je pomislio da bi to moglo imati veze sa srcem)i rečeno mu je da je srce sasvim zdravo.

Imam dva pitanja:

1. kojeg pulmologa preporučate? (može i na uputnicu i privatno; iz Rijeke smo, ali i Zagreb dolazi u obzir)

2. postoji li mogućnost da je stanje izuzetno ozbiljno/hitno, ili činjenica (kojom se ja tješim) da dosad nije bio na terapiji kisikom (čitam da je terapija kisikom način liječenja za najteže slučajeve) upućuje na zaključak da stanje vjerojatno nije najgore moguće, odnosno da će uz terapiju kisikom moći još neko vrijeme (relativno) normalno funkcionirati?
__________________
Minute su duge, a godine kratke...
TotalnaParezija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 15:22   #2
Quote:
TotalnaParezija kaže: Pogledaj post
Otac ima 76 godina i već dugo boluje od KOPB-a. Unatoč dijagnozi, nije prestao pušiti. Uz terapiju, lijek Bretaris Genuair, stanje mu je dugo bilo (relativno) stabilno, mogao je bez problema hodati uzbrdo.


2. postoji li mogućnost da je stanje izuzetno ozbiljno/hitno, ili činjenica (kojom se ja tješim) da dosad nije bio na terapiji kisikom (čitam da je terapija kisikom način liječenja za najteže slučajeve) upućuje na zaključak da stanje vjerojatno nije najgore moguće, odnosno da će uz terapiju kisikom moći još neko vrijeme (relativno) normalno funkcionirati?
Pozdrav, ne mogu preporučiti pulmologa u Zagrebu i Rijeci, mogu jedino iz iskustva s majkom reći da je KOPB progresivna bolest koja ima svoje faze.
Cilj je očuvati kvalitetu života u svakoj - onoliko koliko je to moguće, i maksimalno usporiti progresiju.

Stanje mora pratiti pulmolog, tako će i odrediti u kojoj je od četiri faze, a onda procijeniti treba li mu trajna potpora kiseonikom. I uz trajnu (svakoddnevnu, kod kuće) potporu kiseonikom, može godinama funkcionirati (relativno) normalno

Ograničenja će s vremenom biti, a kakvih i koliko, vjerojatno je individualno. Moja je mama imala više plućnih problema u igri, nije ni svaki KOPB isti, pa je nezahvlano praviti usporedbe.

Mora obaviti spirometriju, svakako, i niz drugih pretraga na koje će ga uputiti specijalist. Postoje protokoli, pa ne vjerujem da može pogriješiti.

S vremenom će biti osjetljiviji na prehlade i sl. - to može izazvati pogoršanja.

Moguće je da će mu samo uvesti dodatnu terapiju, neku pumpicu, inhalacije i sl. i da će pomoći i to.

Raspitaj se za plućnu rehabilitaciju, nek nauči vježbe disanja, pravilno distanje, pgootovo kada se zadiše, posebne tehnike mu može pulmolog pokazati, dobro bi bilo da hoda, pa po ravnom, da ostane aktivan, možda nabaviti tegiće od 1 kg i uz pravilno disanje da odradi poneku vježbicu svaki dan, dovoljno i samo rukama, radi očuvanja mišićne mase i sl. - to sve utječe za dotok kisika a bolest je takva da se s vremenom gubi mišićna masa, to valja usporiti. Zato je bitno i što jede itd.

Ako pojača terapiju i uvede kortikosteroide, treba da da izbjegava sunce dok je na takvim terapijama, i obavezno suplementacija koja će pomoći imunitetu. Bolje su prognoze kod redovitog uzimanja vitamina D - a i stariji ga ljudi teže sintetiziraju, pa mu svakako treba. Vitamin C svakako, a različiti drugi vitamini i minerali, prema stanju i preporuci liječnika.

Probiotici su preporučljivi, bitna su crijeva za imunitet i za pluća.

Bilo bi jako dobro da prestane pušiti, ali znam da je u tim godinama to već jako teško...

Promjena visine povremeno, redovit odlazak u zračnu banju - to sve utječe na kvalitet života i može ga uvećati i usporiti progresiju.

Prati mu ispljuvak, ako vidiš promjene u boji, ako je zelenkast i sl, moraš ga dati na analizu, možda će mu trebati antibiotik ili neki drugi lijek ako su gljivice u pitanju i sl. Možda je malo jače prehladio, s vremenom će biti osjetljiviji na prehlda, promjene godišnjih doba itd. - sve to utječe, pa valja pratiti i dati odgovarajuću terapiju.

Mislim da bi on osjetio i ti vidjela da je stanje akutno jako loše i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć, a svakako - što prije dođete do pulmologa, to bolje.

Želim mu oporavak i da bude što bolje.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 15:30   #3
I moj otac sada ima KOPB u ranoj fazi, ali je bio baš loše kada mu je dijagnosticiran (nakon teškog bronhitisa i djelomične upale pluća prošle godine), izgubio je bio svu snagu itd. I u ozibljnim je godinama (85-a).

Forsirala sam,uz sve ovo drugo, matičnu mliječ, to ga je baš bilo podiglo na noge, povratio je svu snagu.


Med, med s propolisom, s matičnom mliječi (ako nema alergija) - toga nikad nije previše, on to stalno uzima i vrlo lako iskašlje sve što mu se nakupi.

U HR Petrovići imaju odlične mješavine (Apiterapija Petrović), mami sam znala uzimati (nisam u HR), eto i to mogu da preporučim kao neku dodatnu pomoć, a najbintije je naravno - da ga pogleda specijalist i da dobije odgovorajuću terapiju.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 01:07   #4
Bili smo kod pulmologa - napravio je spirometriju, ventolin test (test je negativan, to valjda znači da ventolin ne pomaže) i rtg pluća.

Dijagnoza je KOPB gr. III B, Emphysema bull. vrs.

Dobio je antibiotik hiramicin, te umjesto Bretarisa novi lijek - Spiolto Respimat. Ventolin samo po potrebi. Naravno, uz preporuku potpunog prestanka pušenja.

Već prvi dan, nakon što je inhalirao Spiolto Respimat, osjećao se puno bolje. Izgleda da mu paše taj lijek. I prestao je pušiti.
__________________
Minute su duge, a godine kratke...
TotalnaParezija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 11:33   #5
Drago mi je da ste obavili najbitniji korak i da je dobio novu terapiju s kojom osjeća poboljšanja.

Bitno je da ste poduzeli sve korake da stanje kakvo je sada bude bolje koliko god može i da se nadalje maksimalno uspori progresija.
Ne znam što je pisalo ranije, ali pretpostavljam da je nastupila nova faza i da je emfizem uz KOPB nov a on je neposredna posljedica pušenja, tako da svaka čast na prestanku! Velik izazov za dugogodišnje pušače, ali velika stvar za kontrolu bolesti i očuvanje kvalitete života!

Da, bitno je da Spiolto uzima svaki dan u isto vrijeme, to širi dišne puteve, kod nas ga nema, koristi se nešto slično, Spiriva, ali je, koliko vidim, Spiolto nešto naprednija verzija Spirive.

Ovo nije period kada su pogoršanja same bolesti teška kako to zna biti s proljeća, ali je period posebne osjetljivosti, prehlade, opasnost gripe (obavezno cijepljenje za njega) i sl. Antibiotik daju, barem ovdje, čim krene najmanja prehlada (kod te dijagnoze), pa je to dobro, da ne bi došlo do kakvih jačih upala.

Odlično da osjeća poboljšanja odmah. Postoji veliki izbor dobrih inhalatora (pumpica), rastvora za inhalaciju, drugih tipova terapije, tako i da prestane na Ventolin reagirati (mami nije odgovarao, ali ona je imala i astmu uz sve to, jača je bila terapija), ima i drugih.

Promjene su možda i stresne Ali i tvoj otac i ti, i obitelj, učite prihvatati i živjeti s time najbolje što možete, činiš sve najbolje i sve će biti stabilnije sada

I preporučam da pije puno vode. Em će olakšati prestanak pušenja, em je inače od pomoći za KOPB i olakšava iskašljavanje.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2020., 21:29   #6
Da, u ranijem nalazu (od prije čak 4 godine) pisalo je samo KOPB-GOLD B

Puno hvala za savjete i podršku!
__________________
Minute su duge, a godine kratke...
TotalnaParezija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2021., 11:12   #7
Pacijentu je nakon hospitalizacije zbog KOPB-a propisan Medrol, 16 mg - sedam dana, nakon toga Medrol, 8 mg - sedam dana i na kraju Medrol, 4 mg svaki drugi dan.

Znam da je tako zbog postupnog smanjivanja doze prije prekida terapije.

Pitanje: koliko dugo treba uzimati Medrol, 4 mg svaki drugi dan. U otpusnom pismu iz bolnice to nije napisano.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2021., 14:24   #8
Najtočniji odgovor ćeš dobiti ako to isto pitanje postaviš jednom od liječnika koji je bio zadužen za tvoga otca, iako postoje određene preporuke što i kako, najtočniji odgovor će ti ipak dati onaj koji je propisao dotičnu terapiju.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.