Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2010., 15:03   #1
Koji auto odabrati?

S obzirom da se ne razumijem nešto posebno u motore, navest ću samo aute koji su mi vizalno dopadljivi (uključujući i interijer).

Peugeot 307
Peugeot 206
Laguna II
VW Golf IV
Ford Focus (do '03.)
Alfa Romeo 147

(ova dva ukoliko su bolji izbor od gore navedenog: )
Fiat Stilo
Renault Clio

1. Kako motora ima zbilja raznoraznih, da li je bolja opcija za pojedini model dizel ili benzin, što se više isplati? I koliko jak motor, jer sam čitao da su u nekim modelima ugrađeni slabi motori pa su auti prilično "tromi" i više troše. S druge strane, ne bi bilo poželjno niti da auto previše troši, recimo u gradskoj vožnji max do nekih 6.5 l/100 km.

2. Koje su prednosti i mane pojedinih modela, koji motor bi za koji model bio optimalan i koji se općenito model isplati najviše kupiti. Može i neka rang listu s obrazloženjem.

3. Šta se od navedenog najviše kvari i što je najskuplje za popravak (ako se auto uredno održava), jer me zanima da li je skuplje održavanje npr 307-ce u slučaju da se rijetko kvari ili npr. Golfa sa jeftinijim zamjenskim dijelovima ako su popravci učestaiji. Znači kad se podvuče crta - što je isplativije? I kolika je razlika u popravcima kroz dulje vremensko razdoblje (dakle globalno gledajući npr. kroz 5 godina koliko bih morao više dati para za poravak 307 u odnosu na Golfa ili bilo koji drugi model)

4. Trebam li pripaziti na godine pojedinih modela? Negdje sam pročitao da se Clio iz 2003./2004. kvari više od drugih jer su nešt zahebali valjda, kao što sam pročitao da su kod Lagune II tek od 2003. ispravljeni problemi oko elektronike i ključa pa su se kvarovi sveli na minimum (iako ovakve informacije nisam uzeo zdravo za gotovo no svakako se valja što više informirati prije kupovine).


Eto unaprijed se zahvaljujem i nadam se da ćete mi suziti izbor...

P.S. - nisam još siguran s kojim sredtvima ću moći raspolagati ali ciljam na nešto od 4000 do 5000 €. Možda i koja stotica više...
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:07   #2
Golf,Ford Focus, peugeot 307
tim redosljedom ostale nebi ni gledao!!!
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:16   #3
pa, bilo bi uputnije da ti suziš izbor. s 4-5 tisuća eura na raspolaganju bi bilo za početak korisno da se odlučiš jel hoćeš mali auto, kompakta ili srednju klasu tipa lagune. a još važnije da definiraš jel ti treba dizel stvarno, ili iz nekih imaginarnih razloga ne želiš da ti troši više od 6,5 litara po gradu (jer onda zaboravi na benzinca bilo kojega).
štenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:16   #4
Renault Lagunu odmah izbaci. Razlog tome je da za cijenu kojom raspolažeš možeš nabaviti tek modele 2002. i 2003. godišta koji se katastrofalno kvare. Imao sam ju pa ti iz iskustva govorim. Inače Laguna bi bila najbolji izbor, ali mislim da je preriskantno.
Za Peugeote možeš pročitati na ovom forumu koliko se kvare. Imali smo u firmi Peugeote (doduše, skuplje modele) koji su se često kvarili.
Golf IV nema jeftine servise i zamjenske dijelove, ali ako nađeš redovno servisiranog s ne prevelikom kilometražom, uzmi. Pogotovo ako je TDI.
Focus ima dosta jeftine servise, a isto tako je i pouzadan. Tako da na jednu stranu stavljam preporuku da i njega pogledaš.

S druge strane, ako nisi baš zapeo za sve navedene modele, pogledaj i Toyotu Corollu i Mazdu 3 ukoliko ih nađeš u tom cijenovnom rangu. Jer, ta dva su zasigurno u svim pogledima bolja od ovih koje si gore naveo.
Herci80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:27   #5
Na dizel sam isključivo mislio ako se isplati u odnosu na benzinca. Npr. ukoliko se recimo odlučim za 307-cu a dizelski motori su bolji od benzinskih.

Performanse mi nisu toliko bitne, važno mi je da motor dura, da se ne kvari i ne troši previše.

Ok. Lagunu sam tek tako naveo jer mi je dopadljivog izgleda ali je nešto povećih dimenzija (više kao obiteljski auto).

Za sad nekako najviše naginjem ka Focusu, Golfu IV i 307-ci. Koji bi motori bili najbolje rješenje za navedene modele?

Corolla mi se ne sviđa, Mazda mi je odlična ali je i preskupa - tako da ništa od toga.
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:40   #6
Golf 4 ima tdi pd od 101ks je pouzdan, izdrzljiv i malo trosi.
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 16:25   #7
ako je stilo koji si gledao jtd i izgleda ti uredu onda ti preporicujem njega jer imam punta jtd i stvarno je odlican potrošnja 4,5-5,5 frca ko metak (za svojif 90 konja) servis ti je oko500 kn nakon 10000 (meni dva mjeseca) ne kvare se i svi ih hvale (meštri ne ovi ovde idioti koji neznaju nitai kokako auto funkcionira) jedina mana pocetna cijena
natmalan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 17:45   #8
Koji motor smatrate da bi bio najbolji za 307-cu, Golfa IV i Ford Focusa? Dizelski ili benzinski i zašto? Kao što sam već napomenuo gore da se ne razumijem u motore pa bih molio da mi malčice pojasnite.

Golf IV (5 vrata):

1.8 T
1.9 TDI 130
1.4i
1.6i
1.9 SDI
2.8 V6 4motion
2.3 V5

Peugeot 307:

1.4
1.6
2.0 HDI 90
1.4 HDi
2.0 16V
2.0 HDI 107

Ford Focus:

1.8 TDCi
ST170
1.6
1.8
2.0
1.8 TDdi
1.4
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 17:52   #9
Quote:
Stimulans kaže: Pogledaj post
Koji motor smatrate da bi bio najbolji za 307-cu, Golfa IV i Ford Focusa? Dizelski ili benzinski i zašto? Kao što sam već napomenuo gore da se ne razumijem u motore pa bih molio da mi malčice pojasnite.

Golf IV (5 vrata):

1.8 T
1.9 TDI 130
+1.9 TDI: 90 ks, 101 ks i 110 ks
1.4i
1.6i
1.9 SDI
2.8 V6 4motion
2.3 V5

Peugeot 307:

1.4
1.6
2.0 HDI 90
1.4 HDi
2.0 16V
2.0 HDI 107

Ford Focus:

1.8 TDCi
ST170
1.6
1.8
2.0
1.8 TDdi
1.4
Ove koje sam boldao iz iskustva znam da su jako dobri i prelaze velike kilometraže. Što se tiče benzinaca, oni imaju veću potrošnju, ali ne mogu im crknuti npr. skupa turbina i još neki dijelovi. Po tome je benzinac zahvalniji.
A dizelaš manje troši i auto je malo živahniji na nižim okretajima. Ako prelaziš veću kilometražu, uzmi dizela.

Nema tu nekog posebnog objašnjavanja.
Herci80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 18:34   #10
Osobno sam vozio neke od tih modela i motora ,ali svoj ukus neželim nametati. Što se tiće odabira motora, osobno se nebi odlučivao benzin ili dizel jer koliko sam shvatio kupuješ vozilo 5,6, 7 god staro što znaći i kilometre na kojima već počinju veći popravci.Dakle radije uzeti motor u boljem stanju kao i podvozje. uzeti vozilo sa manje kilometara od babe ili dide iz slavonije ili podravine, nego od balavca iz zagreba, ipak nije isti stil niti režim vožnje. toliko od mene za sada i želim pametnu kupovinu uz malo sreće.
__________________
koliko para, toliko muzike
hrkivoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 18:56   #11
Po nekim mojim procjenama, mislim da ću godišnje napraviti cca 15 000 kilometara. Da li se u tom slučaju više isplati kupiti dizelaša ili benzinca? Znam da je dizelaš u startu nešto skuplji i da su možda veći izdaci za popravke - ako je razlika u potrošnji mizerna onda pretpostavljam da se i ne isplati kupovati dizelaša.

A kakva je situacija sa omjerom kvalitete motara - dizel vs benzinac? Da li ima neke značajnije razlike kod navedenih modela?

Zadnje uređivanje Stimulans : 14.04.2010. at 19:09.
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:14   #12
Quote:
Stimulans kaže: Pogledaj post
Po nekim mojim procjenama, mislim da ću godišnje napraviti cca 15 000 kilometara. Da li se u tom slučaju više isplati kupiti dizelaša ili benzinca? Znam da je dizelaš u startu nešto skuplji i da su možda veći izdaci za popravke - ako je razlika u potrošnji mizerna onda pretpostavljam da se i ne isplati kupovati dizelaša.

A kakva je situacija sa omjerom kvalitete motara - dizel vs benzinac? Da li ima neke značajnije razlike kod navedenih modela?
A čuj, razlika u potrošnji nije mizerna. Ako npr. usporediš Golf IV 1.9 TDI sa 101 ks i Golf IV 1.6 sa 102 ks, potrošnja gradom za dizelaša bila bi oko 7.5-8 litara, a za benzinca oko 10 litara najmanje. Ali pošto kupuješ rabljenog isplativije je uzeti benzinca, jer ne radiš puno km, a isto tako ne vjerujem da te može dočekati skup popravak.
Na dizelašu je možda turbina pri kraju, a to je skup popravak.
Ali sve ovisi na kakav primjerak naletiš. Ako auto nije "ubijan", slobodno kupuj. I gledaj uredno popunjenu servisnu knjižicu.

Inače, benzinci i dizelaši su jednake kvalitete.
Herci80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:32   #13
Hvala lijepa na odgovorima! Sad sam značajno suzio izbor, barem što se tiče motora. Nekako mi se čini da je to sve skupa jedna velika lutrija. Ne možeš biti suguran što ćeš dobiti.

Što mislite na kojem je autu najbolji omjer uloženog i dobivenog između 307, Focusa i Golfa? Auto ne mislim ganjati, već normalno voziti pa me zanima koji auto je dugoročno najisplativiji sa nekom normalnom (da ne velim pažljivom) vožnjom? Koji se od ovih navedenih najmanje kvare?

(Nešto si razmišljam da bih prije uzeo 307-cu iako je održavanje nešto skuplje, no samo u slučaju da se rjeđe kvari u odnosu na Focusa i Golfa)
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:36   #14
Quote:
Stimulans kaže: Pogledaj post
(Nešto si razmišljam da bih prije uzeo 307-cu iako je održavanje nešto skuplje, no samo u slučaju da se rjeđe kvari u odnosu na Focusa i Golfa)
307 se najviše kvari od navedenih.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:40   #15
Quote:
Stimulans kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa na odgovorima! Sad sam značajno suzio izbor, barem što se tiče motora. Nekako mi se čini da je to sve skupa jedna velika lutrija. Ne možeš biti suguran što ćeš dobiti.

Što mislite na kojem je autu najbolji omjer uloženog i dobivenog između 307, Focusa i Golfa? Auto ne mislim ganjati, već normalno voziti pa me zanima koji auto je dugoročno najisplativiji sa nekom normalnom (da ne velim pažljivom) vožnjom? Koji se od ovih navedenih najmanje kvare?

(Nešto si razmišljam da bih prije uzeo 307-cu iako je održavanje nešto skuplje, no samo u slučaju da se rjeđe kvari u odnosu na Focusa i Golfa)
Izbaci 307-icu odmah.
Focus i Golf su po pouzdanosti na istome. Golf je nešto skuplji za održavanje i ima skuplje dijelove. Ali između ta dva odaberi onog koji je u boljem stanju. S ta dva modela ne možeš fulat.
Herci80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:52   #16
Prava šteta jer mi je 307-ca baš zapela za oko zbog lijepe linije a i interijer je na nivou. Golf mi je nekako klasika a Focus nekako retro (interijer). Znači sa Golfom i Focusom nemrem fulati...

A kada biste ta dva modela stavili na vagu - koji bi prevagnuo? Ako nije problem (a dobro ste upoznati sa situacijom), dajte navedite neke prednosti i nedostatke ta dva automobila, ak vam nije bed jel? ;-)
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 20:05   #17
Quote:
Stimulans kaže: Pogledaj post
Prava šteta jer mi je 307-ca baš zapela za oko zbog lijepe linije a i interijer je na nivou. Golf mi je nekako klasika a Focus nekako retro (interijer). Znači sa Golfom i Focusom nemrem fulati...

A kada biste ta dva modela stavili na vagu - koji bi prevagnuo? Ako nije problem (a dobro ste upoznati sa situacijom), dajte navedite neke prednosti i nedostatke ta dva automobila, ak vam nije bed jel? ;-)
A čuj, ovakve stvari ti mogu reći jedino dugogodišnji vlasnici dotičnih automobila.

Ali i da je bilo nekakvih "dječjih" bolesti u početku, do sada su sigurno riješene. Npr. Golf IV je baš imao problem s podizačima prozora. Ali vjerujem da je to riješeno.
Focus inače ima veći gepek i nešto bolje vozne osobine.

Ali ponavljam, uzmi samo ako su u dobrom stanju kako te ne bi ogromni troškovi dočekali.
Golf ti je inače precijenjen i zbog toga drži dosta visoku cijenu kao rabljeni.
Herci80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 20:30   #18
kada kupujes rabljeno auto onda dobro razmislinemoj birat kako izgleda nego koji ti bolje zvoči dok radi motor ko je vlasnik i čemu mu sluzi auto dali je imao sudar (to mozes vidit po rubovima (prelazima) iako profesionalac to sredi) podvozje obavezno pogledaj i svi od tih navedenih auta imaju ispod motora zastitu pogledaj dali je još uvjek tamo bilo bi dobro da je a sta se tice koji auto prvo vidi sta se nudi odaberi koji valjaju jer mozda ti preporuce neznam sta a mozda je bas taj totalno sjeban . najbolje bi ti bilo da vidis sa meštrom auto a šminkaj se sa novim jer svaki auto rabljeni je dobar onoliko koliko ga je onaj prije tebe uzgajao i zato pazi da nebi "moro kupit dva" jer je i moj pametan brat koji me ne slusa naknadno kupio hladnak motor tako da je u principu kupio samo mjenjac i hrpu zeljeza
natmalan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 22:01   #19
dakle dilema je rabljeni golf benzinac ili rabljeni focus benzinac. pa, golf ima bolji imidž odnosno bolje drži cijenu, a to znači i da je skuplji tebi koji ga kupuješ. za rabljeni focus obično kažu da je nepravedno podcijenjen. generalno su tu negdje po kvaliteti, golf je bolji u detaljima.

još jedna stvar, focus II i golf V su se pojavili iste 2004. godine, jel? pa, mislim da za 5 somova možda možeš dobit focusa to godište, al golfa sigurno ne. a stariji golf (tj. četvorka) je gadna baba prema focusu i I i II....
štenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 22:03   #20
Tako sam i mislio. Automehaničara pod ruku pa nek on to najbolje pogleda. Povesti čovjeka koji ima iskustva jer je meni dobar malte ne svaki koji je dobro opran.

Malo sam se bacio u računanje što se tiče same potrošnje - razlika potrošnje između benzinskog i dizelskog motora kod Focusa (1.8 TDCi naspram 1.6) i Golfa (1.9 TDI 101ks naspram 1.6i). Računao sam da bi tijekom godine prešao nekih 18 000 km x 5 godina = 90 000 km. Uzeo sam vrijednosti tvorničkih postavki za potrošnju te dodao na sve vrijednosti po 0.5 l/100 km jer znam da je obično nešto veća potrošnja nego to papiri govore (potrošnja u kombiniranoj vožnji). Na cijene goriva sam dodao 50 lipa jer ce sigurno biti nekog poskupljenja u budućnosti. Sve je to ono čisto da vidim kako izgleda potrošnja kada se stave brojke na papir. Dobio sam slijedeće računice:

Ford Focus 1.8 TDCi (dizel) s prosječnom potrošnjom od 5.9 l/100 km kroz 5 godina = potrošio bi 5 310 l na 90 000 km = 41 418 kn za gorivo
Ford Focus 1.6 (benzin) s prosječnom potrošnjom od 7.3 l/100 km kroz 5 godina = potrošio bi 6 570 l na 90 000 km = 55 516 kn za gorivo
-----
Ispadne da je kroz neku prosječnu potrošnju dizelaš u ovom slučaju jeftinija za cca 14 100 kn, naravno u vremenskom periodu od 5 godina.


Golf IV 1.9 TDI 101ks (dizel) s prosječnom potrošnjom od 5.7 l/100 km kroz 5 godina = 5 130 l na 90 000 km = 40 014 kn
Golf IV 1.6i (benzinac) s prosječnom potrošnjom od 7.4 l/100 km kroz 5 godina = 6 660 l na 90 000 km = 56 277 kn
-----
Dizelaš je kroz vremenski period od 5 godina jeftiniji za cca 16 250 kn.

(ispravite me ako sam štogod krivo zaračunao, mada mislim da nisam)


To bi značilo da je vožnja dizelaša kroz vremenski period od 5 godina jeftinija za ajmo zaokružiti 15 000 kn. E sad mene konkretno zanima slijedeće - da li popravci / servis / registracija / osiguranje ili što već ne su kod dizelaša skuplji za tih 15 000 kn, odnosno ajmo reći 3 000 kn godišnje (u mom slučaju)? Da li su Golf, Focus ili ako se eventualno odlučim za 307-cu skuplji za održavanje i koliko su skuplji (u nekom prosjeku)???
Stimulans is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.