Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 11:47   #21
Ja bih htjela presaditi drvo zivota, jer je puno poraslo, pa mislim da je saksija u kojoj je postala mala. Ali, ne znam kako to uraditi. I, kako ga imam godinama, mislim da se korenje vec spojilo sa saksijom????? Ne znam kako izvuci to drvo iz nje, ono je jako veliko, sigurno 2m visoko. Ima li neko savjet?
tamara_psi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 12:22   #22
Quote:
tamara_psi kaže: Pogledaj post
Ja bih htjela presaditi drvo zivota, jer je puno poraslo, pa mislim da je saksija u kojoj je postala mala. Ali, ne znam kako to uraditi. I, kako ga imam godinama, mislim da se korenje vec spojilo sa saksijom????? Ne znam kako izvuci to drvo iz nje, ono je jako veliko, sigurno 2m visoko. Ima li neko savjet?
Neka ti dva prijetelja malo jača pomognu. Kako se drvo života ne zaljeva ko blesavo tako ga je lako izvaditi iz tegle. Jedan ga drži za drvo a neka ti jedan povlači teglu prema dolje. Ti nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.
Nova tegla treba biti prostranija od prve - biljka će te nagraditi rastom.
Stavi je u novu teglu i dodaj zemlje. Lagano zalij i to je to.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 12:55   #23
Question

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Neka ti dva prijetelja malo jača pomognu. Kako se drvo života ne zaljeva ko blesavo tako ga je lako izvaditi iz tegle. Jedan ga drži za drvo a neka ti jedan povlači teglu prema dolje. Ti nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.
Nova tegla treba biti prostranija od prve - biljka će te nagraditi rastom.
Stavi je u novu teglu i dodaj zemlje. Lagano zalij i to je to.

E, hvala ti puno. Moram te samo jos nesto pitati (pitala sam i na drugom mjestu ali ne odgovaraju). Na jednom ogranku tog mog drvca su poceli listovi da se suse. Ne znam zasto . Uvijek sam ga isto zaljevala, na 15 dana po 1-1.5l vode. A sad se tu listovi suse. Cula sam da nekad ljudi seku neke "grane" i onda ih stave u vodu i kad puste neke korijene, oni ih zasade i imaju novo drvo zivota :. Ja to nikad nisam radila, da li je to mozda potrebno? Ili nesto drugo nije u redu? Ne znam zasto se ta jedna grancica susi
tamara_psi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 16:19   #24
Quote:
tamara_psi kaže: Pogledaj post
E, hvala ti puno. Moram te samo jos nesto pitati (pitala sam i na drugom mjestu ali ne odgovaraju). Na jednom ogranku tog mog drvca su poceli listovi da se suse. Ne znam zasto . Uvijek sam ga isto zaljevala, na 15 dana po 1-1.5l vode. A sad se tu listovi suse. Cula sam da nekad ljudi seku neke "grane" i onda ih stave u vodu i kad puste neke korijene, oni ih zasade i imaju novo drvo zivota :. Ja to nikad nisam radila, da li je to mozda potrebno? Ili nesto drugo nije u redu? Ne znam zasto se ta jedna grancica susi
Nemoguće je reći...ako se posve osuši odreži granu.
Možda ti se to događa jer je biljka u maloj tegli
Meni se sad na yuki suše donji listovi što je znak da biljka raste, no ako se sredina osuši znači da je biljka otišla.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 14:44   #25
A kako cistis listove na svojoj yuki? I da li prskas listove i koliko cesto? Ja sam poslednji put cistila listove (nakupilo se prasine na njima) nekom krpom. Inace mi to bas sporo ide jer je biljka velika. Ne znam ni koliko bi je cesto trebalo tako briskati, ili kako spreciti da se prasina skuplja na listovima???
tamara_psi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 14:48   #26
Quote:
tamara_psi kaže: Pogledaj post
A kako cistis listove na svojoj yuki? I da li prskas listove i koliko cesto? Ja sam poslednji put cistila listove (nakupilo se prasine na njima) nekom krpom. Inace mi to bas sporo ide jer je biljka velika. Ne znam ni koliko bi je cesto trebalo tako briskati, ili kako spreciti da se prasina skuplja na listovima???
Mlakom vodom...inače su biljke preko ljeta vani pa pada kiša po njima.
Za prave kućne biljke imaš sprej koji čisti nakupljenu prašinu te ostavlja film pa se manje praši.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:55   #27
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mlakom vodom...inače su biljke preko ljeta vani pa pada kiša po njima.
Za prave kućne biljke imaš sprej koji čisti nakupljenu prašinu te ostavlja film pa se manje praši.

Sprej? Super. A gdje ga mogu kupiti? Kako se zove? Oprosti sto te gnavim, ali imas korisne informacije .
tamara_psi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:46   #28
Balzam za sjaj lišća. Oko 20-25 kuna, a imaš u svim vrtnim centrima, a vjerojatno i u cvjećarama.
pizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 13:21   #29
Quote:
pizza kaže: Pogledaj post
Balzam za sjaj lišća. Oko 20-25 kuna, a imaš u svim vrtnim centrima, a vjerojatno i u cvjećarama.
Kora od banana je jeftinija i nije kemija a stoji kilu oko 6 kuna i možeš sredinu pojesti a sa unutrašnjom stranom kore premazati lišće. Može i sa pivom...samo pazi da se ne napiješ - pola pije pola šarcu daje...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:20   #30
Jel' treba čekati 3. mjesec za presađivanje ili?

I čitam malo ovaj tekst i piše kako se velike biljke presađuju: "Velikim biljkama, kojima je teško rukovati izmjenjujemo samo supstrat u površinskom sloju.".
E sad, ja imam nekakvo stablo (nemam pojma koja vrsta, bilo je u stanu kada sam stigla) i mislim kako bi ga trebalo presaditi, zemlja je nekako suha čini mi se, iako ga ja zalijevam. E sad, ako ne moram baš presađivati kako se izmijenjuje supstrat?
Boudoir. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:33   #31
Quote:
Boudoir. kaže: Pogledaj post
Jel' treba čekati 3. mjesec za presađivanje ili?

I čitam malo ovaj tekst i piše kako se velike biljke presađuju: "Velikim biljkama, kojima je teško rukovati izmjenjujemo samo supstrat u površinskom sloju.".
E sad, ja imam nekakvo stablo (nemam pojma koja vrsta, bilo je u stanu kada sam stigla) i mislim kako bi ga trebalo presaditi, zemlja je nekako suha čini mi se, iako ga ja zalijevam. E sad, ako ne moram baš presađivati kako se izmijenjuje supstrat?
Ak je biljka u maloj tegli sam se muči pa joj korijenje bježi kroz rupe tegle i ima sve manje zemlje. Predsaditi je bolje nego gurati supstrat...gdje
Uostalom to nije tako teško...

Koje drvo imaš-fotkaj ga da vidimo...sada se ništa ne presađuje jer miruje vegetacija (jedino ak nije neka panika).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:17   #32
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ak je biljka u maloj tegli sam se muči pa joj korijenje bježi kroz rupe tegle i ima sve manje zemlje. Predsaditi je bolje nego gurati supstrat...gdje
Uostalom to nije tako teško...

Koje drvo imaš-fotkaj ga da vidimo...sada se ništa ne presađuje jer miruje vegetacija (jedino ak nije neka panika).
Mislim da je tegla dovoljno velika i da se drvo ne muči. Malo sam guglala i našla sam o kojem je stablu riječ - fikus benjamin - link, s time da je moj još i viši i širi.
Boudoir. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:22   #33
Quote:
Boudoir. kaže: Pogledaj post
Mislim da je tegla dovoljno velika i da se drvo ne muči. Malo sam guglala i našla sam o kojem je stablu riječ - fikus benjamin - link, s time da je moj još i viši i širi.
Podigni malo teglu i proviri da li izbacuje korijenje kroz rupice na dnu. Ako ima dovoljno veliku teglu nasipaj mu zemlju ako mu nedostaje. U proljeće ga oreži.
On ispušta bijelu tekućinu kad se reže pa stavi dolje papir te mu formiraj krošnju. Očito je da ga nitko nije dugo orezivao.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:29   #34
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Podigni malo teglu i proviri da li izbacuje korijenje kroz rupice na dnu. Ako ima dovoljno veliku teglu nasipaj mu zemlju ako mu nedostaje. U proljeće ga oreži.
On ispušta bijelu tekućinu kad se reže pa stavi dolje papir te mu formiraj krošnju. Očito je da ga nitko nije dugo orezivao.
Okej, budem pogledala. I da, mislim da mu nedostaje zemlje, iako, po vrhu ima ima kao nekakve loptice

Da, zalijevan je relativno često, ali nešto drugo osim toga baš i ne.
Boudoir. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 12:28   #35
Pozz svima!

Jedno pitanje.
Nakon ljetošnjeg presađivanja cvijet nam je na našu radost živnuo.


Čak je pustio i potomka.


Malac je visok oko 30 cm. Malo detaljnije:



E sad ...

Kako se malac prisađuje?
Kada?
I ostalo što bi moglo biti bitno ...

I da, kako se točno zove?

Ne malac, već biljka.
bioaktiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 12:33   #36
Quote:
bioaktiv kaže: Pogledaj post
Pozz svima!


Kako se malac prisađuje?
Kada?
I ostalo što bi moglo biti bitno ...

I da, kako se točno zove?

Ne malac, već biljka.
To je dracena...samo koja sorta
Mali se odvaja od mame rezanjem i stavljanjem u svoju posudu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 12:56   #37
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To je dracena...samo koja sorta
Mali se odvaja od mame rezanjem i stavljanjem u svoju posudu.
Da, vuče na dracenu.

Kako se odreže: paralelno uz glavno deblo, ili okomito na izdanak?
Da li se stavi u vodu da pušti žilice ili direktno u zemlju?
bioaktiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 13:04   #38
Quote:
bioaktiv kaže: Pogledaj post
Da, vuče na dracenu.

Kako se odreže: paralelno uz glavno deblo, ili okomito na izdanak?
Da li se stavi u vodu da pušti žilice ili direktno u zemlju?
Onako da bi rana bila što manja.
Možeš je staviti u vodu - ja sam svoju samo zapiknula...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 17:50   #39
Presađivanje palme

Molim pomoć! Ovo proljeće bih trebao presaditi palmu u veću teglu. pa me zanima kako se to ispravno radi i pokoji koristan savjet. Unaprijed hvala!
georg jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 17:55   #40
Quote:
georg jr kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Ovo proljeće bih trebao presaditi palmu u veću teglu. pa me zanima kako se to ispravno radi i pokoji koristan savjet. Unaprijed hvala!
Kopi-pejst
Jedan drži drvo a jedan neka povlači teglu prema dolje. Nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.
Nova tegla treba biti prostranija od prve - biljka će te nagraditi rastom.
Stavi je u novu teglu i dodaj zemlje. Lagano zalij i to je to.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.