Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2011., 11:24   #1
Zasjeda u Čepikućama

Ako ima koji učesnik ili barem netko iz prve-druge ruke da nam opiše taj događaj.

Naime sjećam se izvještaja crnogorske TV gdje ide slika sa sahrane vojnika i jedan oficir govori u kameru.."upali smo u zasjedu kod Čepikuća i iako mi to vojnička čast brani, usuđujem se reći da smo desetkovani"..

dobro sam zapamtio te riječi jer mi je bilo čudno da oficir takve stvari govori u kameru, kao što je još čudnije da je to TV objavila. Obično se takve stvari cenzuriraju radi morala..jel.

Zanima tko je sudjelovao u toj zasjedi, koja postrojba i koliko je bilo žrtava na obje strane.

Zadnje uređivanje Mauron : 17.03.2011. at 12:08.
Mauron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:58   #2
Jako dobar prijatelj mi je bio tu. Zasjedu su napravili Daidzini bojovnici, pukovnija Kralj Tomislav. Bas mi je pricao kako mu pokojni Bozan nije dao da on skine harmonikasa na celu kolone, bas mu je rekao 'S. ostavi meni harmonikasa'. Na nasoj strani nije bilo poginulih. Bas su im nasi napravili jebenu zasjedu. Izmedju dvije litice, sa strana nasi i naprijed takodjer a dole oni lagano marsiraju a na celu kolone harmonikas. Mislili su da se pobjednicki usetaju, smatrali su da je mjesto napusteno al su se malo zajebali.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:05   #3
Quote:
Mauron kaže: Pogledaj post
Ako ima koji učesnik ili barem netko iz prve-druge ruke da nam opiše taj događaj.

Naime sjećam se izvještaja crnogorske TV gdje ide slika sa sahrane vojnika i jedan oficir govori u kameru.."upali smo u zasjedu kod Čepikuća i iako mi to vojnička čast brani, usuđujem se reći da smo desetkovani"..

dobro sam zapamtio te riječi jer mi je bilo čudno da oficir takve stvari govori u kameru, kao što je još čudnije da je to TV objavila. Obično se takve stvari cenzuriraju radi morala..jel.

Zanima tko je sudjelovao u toj zasjedi, koja postrojba i koliko je bilo žrtava na obje strane.
U postavljanju zasjede je sudjelovala dragovoljačka postrojba, pukovnija "Kralj Tomislav", sastavljena većinom od dragovoljaca iz Hercegovine. U to vrijeme je kružio podatak o 70-80 poginulih srpskih vojnika u zasjedi kod Čepikuća i nekoliko lakše ranjenih branitelja.

VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=ag3syXl3lkc
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 11:12   #4
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
U postavljanju zasjede je sudjelovala dragovoljačka postrojba, pukovnija "Kralj Tomislav", sastavljena većinom od dragovoljaca iz Hercegovine. U to vrijeme je kružio podatak o 70-80 poginulih srpskih vojnika u zasjedi kod Čepikuća i nekoliko lakše ranjenih branitelja.

VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=ag3syXl3lkc
Zanimljiv clip..Daidža je faca,ali čudi me da se o toj akciji tako malo zna , što se vidi i po odgovorima na ovoj temi..a Čepikuće su kod Slanog..ili??
Mauron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 14:54   #5
Quote:
Mauron kaže: Pogledaj post
Zanimljiv clip..Daidža je faca,ali čudi me da se o toj akciji tako malo zna , što se vidi i po odgovorima na ovoj temi..a Čepikuće su kod Slanog..ili??
Kod Slanog, da. Ma nasi ih poderali i dovidjenja, sta se ima pricat. Unistili par transportera i pomeli oko 100 neprijateljskih vojnika.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 15:50   #6
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Kod Slanog, da. Ma nasi ih poderali i dovidjenja, sta se ima pricat. Unistili par transportera i pomeli oko 100 neprijateljskih vojnika.
jesu dečki uspjeli zarobit nešto tehnike?
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 15:53   #7
Čepikuće su sjajno osmišljena i vrlo dobro provedena akcija tijekom koje je poginuo jedan određeni broj četnika, ali nipošto 100-tinjak kako neki sugeriraju. Poginulo ih je znatno manje, ali ih je podosta izranjavano. Akcija se odigrala u jednom usjeku na cesti između Čepikuća i Ravnog gdje su Daidžini ljudi postavili zasjedu i čekali. Kad su ovi naišli trebalo ih je pustit da uđu dublje u usjek, ali je netko od naših zapucao ranije pa su se ovi uspjeli razbježat. Oni koji su ostali u usjeku su pobijeni ili izranjavani. Inače Čepikuče su se držale sve do konca studenog, znači skoro dva mjeseca, u potpuno neravnopravnoj brobi. Naime četnika je bilo otprilike samo 10 na jednog branitelja pa su branitelji bili u prednosti

Nakon oslobađanja Čepikuća na tome mjestu se moglo naći puno cvijeća koje su položili članovi obitelji poginulih četnika. Od naših nitko nije poginuo niti je ozbiljnije ranjen.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 05:35   #8
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Čepikuće su sjajno osmišljena i vrlo dobro provedena akcija tijekom koje je poginuo jedan određeni broj četnika, ali nipošto 100-tinjak kako neki sugeriraju. Poginulo ih je znatno manje, ali ih je podosta izranjavano. Akcija se odigrala u jednom usjeku na cesti između Čepikuća i Ravnog gdje su Daidžini ljudi postavili zasjedu i čekali. Kad su ovi naišli trebalo ih je pustit da uđu dublje u usjek, ali je netko od naših zapucao ranije pa su se ovi uspjeli razbježat. Oni koji su ostali u usjeku su pobijeni ili izranjavani. Inače Čepikuče su se držale sve do konca studenog, znači skoro dva mjeseca, u potpuno neravnopravnoj brobi. Naime četnika je bilo otprilike samo 10 na jednog branitelja pa su branitelji bili u prednosti

Nakon oslobađanja Čepikuća na tome mjestu se moglo naći puno cvijeća koje su položili članovi obitelji poginulih četnika. Od naših nitko nije poginuo niti je ozbiljnije ranjen.
Tako je braco. Prvi je zapucao pokojni Bozan na ovog harmonikasa i skino ga snajperom, i da trebali su ih jos pustiti ali bila je neka polemika tko ce skinut prvog pokojni Bozan ili ovaj moj prijatelj. Pa je Bozan uranio malo. Meni je prijatelj pricao sve ovo, bio je tu pored Bozana i izmedju njih je ispala neka polemika (ne sjecam se tocno sta je bilo) i jos mi je rekao kako su nasi skinuli par njihovih transportera i da ih je oko stotinjak zaleglo. Sarali su ih sa litica sa sijacem smrti, i rucnim bombama dobro promiksali. Ovi su se povukli i ne sjecam se koliko dugo nisu smijeli promoliti nosom, osim sto je jedan njihov transporter povremeno znao izletiti pa se na brzinu povuci. Sve u svemu, svaka im cast za akciju.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 12:39   #9
druze pok. Bozan je bio moj stric pa mi je otac pričao o toj legendarnoj bitci u čepikućama. U toj bitci je udjelovala 22 vojnika od kojih su trojica bila sa područja dubrovnika a ostali su bili sa područja hercegovine. Tom zasjedom je zapovijedao pok. Bozan i rekao je da se čeka njegov pucanj međutim vojnik koji je nosio strojnicu je prvi zapucao ali u strojinci nije bilo povratne opruge pa je on "ispao" iz bitke. Moj otac je jednom prilikom pričao sa čovjekom koji je sakupljao leševe kaze sutradan kad su došli utovarat leševe na traktore brojali su do 130-og te dalje nisu više brojali. Poslije rata vode se špekulacije oko broja poginulih. Oni koji su "sudjelovali" u toj bitci(danas ih je oko 40-etak) govore da je broj poginulih oko 7-8. A da je tada bio toliki broj ( oko 40 ) nijedan nebi ziv ostao. Ako zelite raspravljat ovoj bitci poslušajte priču onih koji su sudjelovali u ovoj bitci 1991. a ne 1996 pa nadalje. !!!
lijep pozdrav
bozan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 03:51   #10
Quote:
bozan11 kaže: Pogledaj post
druze pok. Bozan je bio moj stric pa mi je otac pričao o toj legendarnoj bitci u čepikućama. U toj bitci je udjelovala 22 vojnika od kojih su trojica bila sa područja dubrovnika a ostali su bili sa područja hercegovine. Tom zasjedom je zapovijedao pok. Bozan i rekao je da se čeka njegov pucanj međutim vojnik koji je nosio strojnicu je prvi zapucao ali u strojinci nije bilo povratne opruge pa je on "ispao" iz bitke. Moj otac je jednom prilikom pričao sa čovjekom koji je sakupljao leševe kaze sutradan kad su došli utovarat leševe na traktore brojali su do 130-og te dalje nisu više brojali. Poslije rata vode se špekulacije oko broja poginulih. Oni koji su "sudjelovali" u toj bitci(danas ih je oko 40-etak) govore da je broj poginulih oko 7-8. A da je tada bio toliki broj ( oko 40 ) nijedan nebi ziv ostao. Ako zelite raspravljat ovoj bitci poslušajte priču onih koji su sudjelovali u ovoj bitci 1991. a ne 1996 pa nadalje. !!!
lijep pozdrav
A jesi ga i ti nadrobio za nepovjerovat.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:11   #11
još sam se malo raspito oko toga. zna se gdje su završila sva ta trupla.završila su po jamama po trebinju. pa zar bi rad 10 vojnika sravnili čitavo ravno?!?!?
bozan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 01:06   #12
Quote:
bozan11 kaže: Pogledaj post
još sam se malo raspito oko toga. zna se gdje su završila sva ta trupla.završila su po jamama po trebinju. pa zar bi rad 10 vojnika sravnili čitavo ravno?!?!?
Bitno da si se ti raspitao.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:18   #13
He-he, 130 mrtvih u jednoj bitci!? I bar 1:2 ranjenih to bi značilo 400 neprijatelja izbačeno iz stroja. Da smo imali tako berićetan ratni dan na dubrovačkom ratištu, mislim da bi taj dan ujedno označio i kraj borbenih djelovanja.

Inače, na Zvekovici je JNA imala dva poginula pa je 98% objekata nakon bitke zapaljeno.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 02:03   #14
pozdrav ekipi
Par dana nakon ovih događaja moj vod Poljica-Srinjine iz sastava samostalne satnije Sv.Jure 114.brigadeHV Split je iz Stona prebačen u Ćepikuće.Gore smo zatekli g. Marka Potribicu (bio je u odori pričuvnog policajca) i koliko se sijećam oni nisu spominjali nikakve transportere niti su se transporteri više ukazivali nama. Moj vod je držao tri položaja dva prema s. Trebimlji,to je ta cesta gdje je bila zasjeda a jedan položaj je bio na putu poviše sela zapriječen televizijom(MRUD).od naoružanja nisu smjeli uzeti ništa jer im je porućeno po ljudima koji su došli pokupiti mrtve da sve mora biti sa njima ili će pobiti sve civile iz Ravna i Trebimlje,mislim da im je poruku prenio svećenik ali nisam sto posto siguran jer je par dana prije našeg odlaska sa smjene svećenik prenio poruku da se opet spremaju napasti Ćepikuće i znam da smo četri dana neprekidno po jakoj kiši bili na položaju,sve do dolaska smjene.Ako me dobro sijećanje služi momak na mitraljezu je imao nadimak RAMO, bar su ga tako nama predstavili i mi smo ga tako zvali. Također sam vidio i skupinu vojnika (desetak) u sred sela u SMB odorama i nakon kratkotrajnog zarobljavanja nam je rečeno da su to momci iz Metkovića.Oni su kasnije prebaćeni na položaje južnije od nas mislim Lisac ili sl. Mi smo se tu zadržali 16 dana i nije bilo nikakvih pokušaja napada osim izviđanja i povremenih djelovanja avijacije. Nažalost kad su nas ponovno vratili na Jug 23.11. tad smo držali prvu crtu u s. Ošlju do 6.12. a onda pod tenkovsko-pješačkim napadom izvlačimo se u s.Stupu i tu se stabilizirala crta.Kad smo došli u Ošlje par dana prije pali su Smokovljani i Visoćani,ne znam tko je tada bio na crti mi smo uvedeni u prazno selo i naši izviđaći su izvukli iz Smokovljana sanitetsko vozilo S-4 kasnije nam je rečeno da je pripadalo Makaranima.
klub141 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:33   #15
Taj svećenik koji je dojavio našima je don. Zdravko Petković koji je tad bio svećenik na Trebinji (on me i krstio) i koji je pobjegao tog jutra pred jna
vuledu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 01:35   #16
Evo ovako....to bas i nije bila neka akcija posto je Crnogorcima receno da do granice nema niko i da idu slobodno putem, a takvo ponasanje vojske bi i moja baba sa dvije pomocnice rasturila !!! Pa onda,Crnogorci ne bi bili oni da posle toga nisu poceli izmisljati,valjda da ne osramote djedove ,u Cepikucama su utvrdjenja ,katakombe i sl. Uglavnom cim na jednom mjestu pogine par vojnika za to mjesto su se pricale bajke. A to su bili Cepikuce i Osojnik,sve sa istom pricom o utvrdjenjima itd. Slicno kao Ameri o Sadamu i hemijskom oruzju a kada udjose ono nema nista !!!
cheyenne123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 03:52   #17
Quote:
cheyenne123 kaže: Pogledaj post
Evo ovako....to bas i nije bila neka akcija posto je Crnogorcima receno da do granice nema niko i da idu slobodno putem, a takvo ponasanje vojske bi i moja baba sa dvije pomocnice rasturila !!! Pa onda,Crnogorci ne bi bili oni da posle toga nisu poceli izmisljati,valjda da ne osramote djedove ,u Cepikucama su utvrdjenja ,katakombe i sl. Uglavnom cim na jednom mjestu pogine par vojnika za to mjesto su se pricale bajke. A to su bili Cepikuce i Osojnik,sve sa istom pricom o utvrdjenjima itd. Slicno kao Ameri o Sadamu i hemijskom oruzju a kada udjose ono nema nista !!!
Dugo me nije bilo pa sam ovo previdio. Bila je to, s naše strane, odlična akcija. Obzirom na jako mali broj ljudi, ograničenu količinu naoružanja i streljiva, a uzmemo li u obzir kojem broju ljudi se i kakvom naoružanju ta šaka ljudi suprostavila, akcija je bila vrhunska. Istina je da su se pričale bajke o katakombama, tunelima, bunkerima i čudima, ali te priče nisu išle s naše, nego s vaše strane

Crnogorci su u Čepikućama platili danak svojoj bahatosti. Mislili su da neće biti nikakvog otpora, da će se prošetat do Slanoga i ući ko "osloboditelji", ali su se malo zajebali. Mogu zahvaliti Bogu što je ovaj jedan naš zapucao malo ranije i što se našemu čovjeku poslije prvog ispaljenog metka zaglavio Garonja, inače bi ih taj dan zaleglo puno, puno više.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 23:25   #18
Cepikuce

Pozdrav svima, slucajno naletjeh na ovu temu, trazeci neke informacije sa hercegovackog ratista. Ja sam iz C.Gore, i u vrijeme kada se sve ovo dogadjalo imao sam 4.godine, tako da sa odredjene distance mogu kriticki posmatrati ulogu moje drzave i ulogu moga oca u tim danima. E sada, moj otac bio je crnogorski rezervista na hercegovackom ratistu, nije dolazio do Cepikuca, ali je sa svojom jedinicom u proljece 1992.godine bio stacioniran u selu Velja Medja, ako se dobro sjecam,jer ne govori puno o tome. Iz price njegove,i nekih njegovih saboraca, sam saznao da su imali par borbi sa jedinicama HVO ili ZNG ne razumijem se, a u jednoj od tih borbi u martu/aprili 1992.godine stradalo je 4.pripadnika njegove jedinice od minobacacke vatre sa strane hrvatskih jedinica, a on sam je bio lakse ranjen, i jos nekoliko ih je bilo lakse ili teze ranjeno, te je takav uspjeh hrvatskih jedinica sigurno negdje zabiljezen. Da li ima ovdje mozda ucesnika tih borbi, nekog ko se sjeca tih dogadjaja u Veljoj Medji iz tog perioda 1992.godine, i da li bi mi mogao reci nesto vise o tome? Unaprijed zahvalan.
Todor Dulovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 08:34   #19
Quote:
Todor Dulovic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, slucajno naletjeh na ovu temu, trazeci neke informacije sa hercegovackog ratista. Ja sam iz C.Gore, i u vrijeme kada se sve ovo dogadjalo imao sam 4.godine, tako da sa odredjene distance mogu kriticki posmatrati ulogu moje drzave i ulogu moga oca u tim danima. E sada, moj otac bio je crnogorski rezervista na hercegovackom ratistu, nije dolazio do Cepikuca, ali je sa svojom jedinicom u proljece 1992.godine bio stacioniran u selu Velja Medja, ako se dobro sjecam,jer ne govori puno o tome. Iz price njegove,i nekih njegovih saboraca, sam saznao da su imali par borbi sa jedinicama HVO ili ZNG ne razumijem se, a u jednoj od tih borbi u martu/aprili 1992.godine stradalo je 4.pripadnika njegove jedinice od minobacacke vatre sa strane hrvatskih jedinica, a on sam je bio lakse ranjen, i jos nekoliko ih je bilo lakse ili teze ranjeno, te je takav uspjeh hrvatskih jedinica sigurno negdje zabiljezen. Da li ima ovdje mozda ucesnika tih borbi, nekog ko se sjeca tih dogadjaja u Veljoj Medji iz tog perioda 1992.godine, i da li bi mi mogao reci nesto vise o tome? Unaprijed zahvalan.
jeli tata ponosan na svoje čojstvo i junaštvo prikazano na "povampirenim ustaškim civilima" i njihovom također povampirenom imovinom koju su prenijeli u Crnu goru na liječenje sa dubrovačkog područja?
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 13:29   #20
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
jeli tata ponosan na svoje čojstvo i junaštvo prikazano na "povampirenim ustaškim civilima" i njihovom također povampirenom imovinom koju su prenijeli u Crnu goru na liječenje sa dubrovačkog područja?

A što misliš da pokušamo umjerenijim smjerom jer možemo doprinjeti novijoj povijesti saznajući nove događaje, posebice gledane s druge strane. Uostalom dečko je tada bio beba koja je jela Čokolino i ne odgovara za očeve postupke i samim time nije zaslužio neke napade.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.