Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2007., 18:54   #1
dozvola za boravak u EU?

dobar dan svima. imam jedno pitanjce. naime, da li kao drzavljanka RH, udajom za decka iz zemlje clanice EU, brakom dobivam i dozvolu za boravak u trecoj zemlji EU (dakle ne onoj cije on drzavljanstvo ima) - pri tome mislim na boravak duzi od 6 mjeseci.
radi se o tome da je moj decko dobio dobru ponudu za posao, no hoce li je prihvatiti ovisi o tome mogu li mu se ja pridruziti kao supruga, najmanje na godinu dana.
dakle, sto mislite?
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 19:06   #2
Vjerujem da je možeš dobiti. Jedino što su procedure dosta različite od jedne do druge EU države.

Olakotna okolnost je što je on EU državljanin, pa su općenito govoreći, za njih sve procedure puno jednostavnije i brže kada mijenjaju svoje boravište unutar EU. Osim toga, i osobe koje daju informacije su u kod takvih slučajeva puno ljubaznije.

Ako nije tajna, u koju državu namjeravate otići?
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 19:16   #3
nije tajna..Francuska
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 19:22   #4
otprilike procedura seljenja iz jedne drzave u drugu za gradjane EU i unutar EU je dobrano olaksana... ne znam konkretno za rumunjsku i bugarsku... naravno s tim ako se ima posao u drzavi u koju se seli... ako se nema moze se zivjeti nekoliko mjeseci preko biroa za zaposlavanje... kad se ima posao imas manje vise sva prava kao i ostali gradjani te drzave samo sto ne mozes glasovati na izborima ( lokalni mogu mislim)...
nisam bas puno pomogao ali i mene interesira odgovor na to pitanje
kao sto gatto napisa... procedura je zasigurno razlicita od drzave do drzave...
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 19:46   #5
da, ali ja nisam gradjanka EU niti me u Francuskoj ceka posao. Moj decko je, s druge strane gradjanin EU i njega u Francuskoj ceka posao (nije Francuz). moje pitanje je bilo, kao njegova supruga, mogu li s njm u Francusku na godinu dana (najmanje), a da nisam tamo ilegalno (nakon onih famoznih 3+3 mjeseca sto mi omogucuje turisticka viza). Naravno, i ja cu sebi pokusati pronaci posao, al tesko to tamo ide (odnosno, treba vremena)...
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 19:54   #6
Straty, shvatili smo tvoje pitanje, ali ti nismo znali dati konkretan odgovor.

Po svakoj logici, moći ćeš boraviti u Francuskoj i tražiti tamo posao. Nadam se da će ovaj topik vidjeti i Keya. Koliko se sjećam, ona je udana za Talijana i žive baš u Francuskoj. Možda ti bude znala reći nešto konkretno.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 20:32   #7
jeste? sala..thnx na odgovorima sad se nadam da ce se keya pojaviti odnekud i oglasiti. ili netko drugi, slicnog iskustva
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:11   #8
još jedno pitanje me muči, pa ako netko zna odgovor bila bih mu/joj zahvalna. Dakle, ja planiram u inozemstvo - Francusku, sa svojim autom, naravno registriran, osiguran i kasko osiguran...koliko dugo mogu voziti auto s hrvatskim tablicama u EU? postoji li neki limit, ili, dok god je meni dozvoljen boravak, dozvoljen je boravak i mom, u Hrvatskoj registriranom, auticu?
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:16   #9
evo me

limit ti je godinu dana boravista, u medjuvremenu moras pretvori nasku dozvolu u francusku i promijenit tablice (to je malo veca gnjavaza, mi smo to radili s talijanskim autom koji je ipak iz EU).

u principu ne bi trebala imat nikakvih problema za bit ovdje, no Sarkozy donosi nove zakone o obiteljskom pridruzivanju pa ne znam bas kakva je situacija sad. iako, ako ti je muz clan EU ne bi trebalo biti nikakvih problema.

ps. u koji grad dolazis?
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:48   #10
hvala na odgovoru, drago mi je da si skuzila post i prikljucila se . trebali bi doci u Pariz, u 11. mjesecu. btw, jos nisam udata, zato sam i postavila pitanje, hoce li mi udaja (decko nije francuz, ali je "europejac") omoguciti legalan boravak u fr. jer, ako ne, decko, nece prihvatiti posao - iako ga silno zeli. zapravo, kao sam naglasila, necu ni ja sjediti prekrizenih ruku, ali citajuci postove o zaposljavanju u francuskoj, malo sam obeshrabrena (pogotovo s obzirom na razinu mog neznanja francuskog).
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 12:42   #11
Naravno da ćeš dobiti dozvolu boravka. Apliciraš, daš sve papire koje traže i to je to.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 14:47   #12
Ne znam zakone u Francuskoj, ali u pravilu, ako osoba dobije boravisnu vizu na osnovi posla u jednoj zemlji, bracni partner/obitelj (bez obzira na drzavljanstvo, EU ili ne) isto moze dobiti dozvolu boravka. Caka je samo da neke zemlje u takvim slucajevima, bracnom partneru/djeci ne dozvoljavaju da rade (samo boravak). Kako je u Francuskoj?
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 15:23   #13
moze se radit bez problema, ja sam odmah dobila dozvolu rada cim sam se udala.
za francuski ne brini, a nisam znala beknut kad sam dosla, nikad ga nisam ucila, i ful mi je tezak jezik, no uvijek sam uspjela naci posao pa cak i na nivou kadra.
kod mene u firmi ima nas barem 15-ak stranaca neki su dosli u firmu dok su jos spikali engleski pa su usput naucili. no to ti je u informatici, dosta su fleksibilni.

inace pariz ti je koma grad ali ako covjek silno zeli posao idite, ako nemate djece koja misle da su francuzi (kao moje npr. ) uvijek mozes skupit krpe i otic'

ps. evo meni dvije kolegice odlaze iz pariza a bivsa kolegica je otisla prije mjesec dana
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 15:39   #14
ma nama su planovi godinu, max dvije, uzeti ono dobro sto se tamo nudi - strucno usavrsavanje, iskustvo.. - i bjezat glavom bez obzira.
osim...ako nam se u toliko mjeri svidi, i ponudi nam nesto sto se odbiti ne moze - za sada cisto sumnjam u to.
da engleski pricam dobro, i ciljam neku internacionalnu prehramb. kompaniju ili laboratorije gdje se puno ne treba pricati..vidjet cemo.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.