Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2005., 13:51   #1
Kavkaz (Armenija i Gruzija)

a kavkaske republike? kakve su one?
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 14:25   #2
Quote:
vanelic kaže:
a kavkaske republike? kakve su one?
Kavkaske republike? Ima jedna riječ koja ih sve skupa dobro opisuje: siromaštvo.

Kroz Gruziju sam prošao samo u tranzitu (armensko turska granica je zatvorena ), mada sam namjeravao bar jedan dan razgledati Batumi ili Tbilisi. Od toga sam odustao nakon nekoliko ozbiljnih upozorenja pročitanih na vjerodostojnim web stranicama. Zemlja je u nekoj vrsti anarhije. Ne kažem da se ne može tamo putovati ali rizik je jednostavno prevelik a kako sam imao hrpu drugih zanimljivih mjesta za vidjeti gdje ne postoji realan i ozbiljan rizik od oružane pljačeke usred bijela dana, nije imalo baš previše smisla riskirati. Kasnije se to pokazalo ispravnim jer sam i kasnije u Armeniji čuo neke mračne pričice o Gruziji. Na tursko-gruzijskoj granici čekao sam 12sati. Cijelu noć na betonu. NItko nije znao zašto ni kako. To dovoljno govori o stanju u toj nesretnoj zemlji.

Armenija je sasvim ok, pređeš graničnu crtu i nema više frke. Vizu dobiješ na granici za 30$. Najgore ceste koje sam u životu vidio (a vidio sam ih svakakvih) su upravo u te dvije zemlje. Npr. u Armeniji sam prošao cestom koja je imala uleknuća dubine metra - doslovce. Ceste su horor. Prečesto se nasred ceste naleti na lutajuću stoku, kao u nekom postapokaliptičnom filmu.

Sve šta je u Armeniji od turističkog interesa svodi se na armenske crkve. Pitanje je samo da li se nalaze u gradu, šumi, pustoši ili brdima. Krajolik u južnoj Armeniji je prekrasan, vidio sam ga samo dok sam putovao prema iranskoj granici. Za detaljnije razgledavanje juga nisam imao vremena. Držao sam se Erevana odakle sam odlazio na jednodnevne izlete: jezero Sevan, Garni, Geghard, Echmiadzin, Khor Virap (samo koji km od Ararata) i Noravank. Ova dva zadnja su me se posebno dojmili.
Ponekad je pametnije uzeti neki tour samo radi daleko jednostavnijeg prevoza. Ima se šta za vidjeti ali je potrebno više vremena ne toliko radi udaljenosti nego radi ne baš čestih autobusnih veza za manja mjesta.

Hrana je prva liga makar bi im porcije mogle biti veće i može se jesti u bilo kojem kafiću a kojih ima na svakom koraku.
Cijela zemlja je zapuštena, korov visine metra (bez pretjerivanja) raste posvuda u gradovima, osim na glavnom trgu u Erevanu. Erevan je inače pun velikih zgradurina iz sovjetske ere danas potpuno napuštene.
Cijene su nešto više nego u Iranu ali još uvijek dovoljno jeftino. Hoteli su skupi, ja sam spavao u privatnom smještaju za 10$. Baba koja iznajmljuje sobe je kćer nekog poznatog armenskog slikara pa su zato doslovce svi zidovi u stanu pokriveni slikama. Tako je bila i soba gdje sam spavao a tamo je bio i klavir. Imao sam dojam da spavam u muzeju

Ljudi su ok, jezik je ponekad barijera. Imaju svoje pismo, svoj jezik i svoju religiju. Srećom gotovo svi znaju ruski i gotove svi bitniji natpisi su na ruskom pa se mi slaveni možemo daleko lakše snaći i sporazumijeti nego zapadnjaci.
Za Horvatiju su svi čuli i vidi se da smo im simpa narod, što se nebi moglo reći da su svi u Horvatiji čuli za njih
Očito dobro kotiramo među zemljama trećeg svijeta.
Međugradski prevoz se odvija sa velikim kombijima. Ima i buseva ali su neki prastari ruski i jezivo spori.

Armesko iranska granica je kratka, 32km i opasana električnom žicom. Ima se šta hodati od jedne do druge strane. Imao sam sreću šta sam se skompao sa jednim pakistanskim trgovcem koji je zhvaljujući trgovini i podmićivanju svega i svakoga poznavao skoro svo osoblje na armenskoj strani. Tako nas je i provukao u roku od 20-ak minuta mimo dva puna busa putnika koji su čekali i ostali čekati satima

Azerbajdžan nisam vidio. On je bio plan B skupa sa više vremena u Gruziji u slučaju da ne dobijem Iransku vizu, ali dobio sam je.


I ovo je bio jedan sažeti opis
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 21:23   #3
Armenija, Gruzija

Planiram ovo ljeto do Turske, malo po vecim gradovima Istanbul, Izmir, Ankara pa onda do Gruzije i Armenije. Ima vas dosta tu svjetskih putnika, pravih iskusnjara, vidim nesto puknuti na Juznu Ameriku Ima ko kakva iskustva putovanja kroz Kavkaz? Evo cak i Mesich the Obrva bio u Gruziji
Zadnje vrijeme se u ove dvije zemlje situacija popravlja, polako dolaze k sebi, al je jos to daleko od normale. Sami Gruzijci se spoprdavaju tipa nasa Centralna Vlada je vrlo vrlo centralna aludirajuci na rasjepkanost drzave na kojekave Paradrzave tipa Abhazija i slicne (ono tipa Krajina kod nas jel), Armenija koja od 4 granica ima dvije zatvorene granice - ona sa Turskom, oni koji barataju malo povijescu ce znati zasto, i ona sa Azerbeijdanom - eto malo ratovali sa njima zbog Naghorno Karabaha. Ajde neki od vas ce reci zemlje samo za pustolove, al isplati se odputovat tamo...na Jadran mozes uvijek
*Cole* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 07:35   #4
Evo ti link

Inače taj i još druge linkove imaš i na stikiju ''destinacije''
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 12:29   #5
^^ Hvala

Evo ja listam Lonely Planet o Kavkazu i nije mi sve tako mracno kao sto si ti opisao, a i na njihovom forumu ljudi pisu da se situacija polako popravlja. Mislim uopce nije upitno da je tamo cijela regija daleko od normale al mislim da si se previse splasil Gruzije a i bio si samo u prolazu jel. Kad si tocno bio tamo? Malo sam gledao po netu, i stvarno se nest krece kod njih, i pogotovo u Armeniji. Pravi boom. Nasao sam slike iz Jerevana, na sve strane kranovi i nove zgrade. Jesi to primjetio u Jerevanu za tvog posjeta?
A sto se tice Gruzije, jedna bivsa kolegica je Gruzijka, biti ce u ljeto tamo, jos k tome ce tamo imati svadbu pa mislim da bi sve u svemu moglo biti jako veselo. Sad jos moram srediti vize. Ajde vidjet cemo, nadam se da ce mi uspjeti sav plan, bojim se da bi se mogao duze zadrzati u Turskoj.
*Cole* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 15:11   #6
Quote:
*Cole* kaže:
^^ Hvala

Evo ja listam Lonely Planet o Kavkazu i nije mi sve tako mracno kao sto si ti opisao, a i na njihovom forumu ljudi pisu da se situacija polako popravlja. Mislim uopce nije upitno da je tamo cijela regija daleko od normale al mislim da si se previse splasil Gruzije a i bio si samo u prolazu jel.
A jebiga, šta da ti kažem. Otići ćeš tamo pa ćeš vidjeti sam pravo stanje.
Bio sam prošlo ljeto.

Svoj početni dojam sam temeljio na osnovu ovoga i na osnovu postova forumaša na TT-u. Svoj završni dojam temeljim na osnovu razgovora sa ljudima koji žive u regiji ili su tamo boravili više puta a koje sam upoznao putem.

Bio sam prošlo ljeto, i vodi računa da sam putovao samostalno i sam, dakle ajmo reći malo ugroženija kategorija turista. Ti ideš kod nekog koga poznaješ, to ti bitno mijenja stvari. Ako ideš agencijom, onda se sva upozorenja mogu zanemariti.

Nikome ja ne savjetujem da ne ide, nego samo da bude oprezniji nego inače.
Da nisam dobio Iransku vizu, vukao bi se više po Gruziji, ovako sam ju samo tranzitirao jer mi ni nije bila primarni cilj.

Armenija je bitno drugačija i daleko sigurnija, kao šta sam već napisao. Tamo sam se kretao slobodno kao i doma i to bez ikakvog straha čak i navečer. A ovi kranovi i da se tamo gradi...mda, uzmi to s velikom rezervom.

Ono šta im je zajedničko je bijeda, tu razlike nema.

btw. koristiš jeftini smještaj ili hotele sa zvjezdicama?
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 15:46   #7
^^
Da, istina to dosta mjenja stvari dok nekog poznas u zemlji, pa su manje sanse da te neko odere za taksi i slicno...a i osjecas se nekako sigurnije jel.

Dobro sa druge strane mi je jasno da taj napredak u regiji mogu uzeti sa rezervom jer kao sto sam rekao sve je tamo jos daleko od normale, pogotovo dok se izade iz glavnih gradova. Al me ipak iznenadilo da je u Armeniji situacija bolja. Ajde imaju oni dosta potpore od armenske dijaspore al dok samo pomislim na zatvorene granice, to mi nekako vec dosta govori. Ipak me je Armenija najvise interesira kao zemlja, pa me veseli da je okey situacija tamo. A evo imao sam srecu da sam upoznao nekog iz Gruzije pa mislim da se niti tamo necu provesti lose.

Ipak je to sve realtivno kaj se tice sigurnosti, al treba se dobro informirati, pripremiti za put,i biti oprezan. A mozda ako ostanes doma te auto zgazi ne, nikad ne znas

A osim toga kod nas su ljudi slabi putnici, idu preko nekih aranzmana u hotele i sve to, pa dok putujes ko backpacker prvo komentiraju wow kak super i ja bi isto, a kad imaju priliku joj to puno kosta pa nemam vremena pa ovo pa ono...ma znas i sam

No sve u svemu jako sam nestrpljiv da konacno krenem u rjesavanje i planiranje puta, nabavim te vize i put pod noge.
Do sad sam putovao samo po europi sa Interrailom, hostel-backpack varijanta stvarno nisam zahtjevan kaj se tice smjestaja i nekog luksuza. Kakve zvijezdice Glavno da imas cist krevet i tus to mi je dovoljno. U biti vecina puta sam tako i tako nocio u vlakovima a na mjestima koja su me vise interesirala sam prenocio u hostelu. To je vise proizaslo iz nuznosti, kad imas malo vremena a veliki zeludac za putovanjem, onda koristis vrijeme sto je bolje moguce. Pa je putovanje nocu dosta isplativo, a ustedis si koju kunu koja bi inace otisla na hostel

Sve u svemu nest mi je vec ta europa sterilna. Mislim lijepo je putovati okolo i to sve, i europa naravno ima kaj za ponuditi, al dok tako putujem pa dodem u centar tih vecih metropola sve mi se cini isto. Ono globalizacija, franchise-izacija i ostale izacije su ucinile svoje. Ovo ce mi biti prvi put izvan europe, u podrucje gdje su "izacije" jos slabe...hehhe...zivi bili pa vidjeli...
*Cole* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 16:27   #8
Quote:
*Cole* kaže:
^^
stvarno nisam zahtjevan kaj se tice smjestaja i nekog luksuza. Kakve zvijezdice Glavno da imas cist krevet i tus to mi je dovoljno.
Ok, onda ti mogu preporučiti u Erevanu privatan smještaj. Ja sam bio god babe Anahit, imaš je u LP. Ima dvije velike uredne dvokrevetne sobe a prošle godine je uzimala 10US$ na noć. U centru je blizu opere. Baba je malo davež, inače sve ok. Najbolje od tog mjesta je da je ona kćer jednog njihovog poznatog slikara pa su svi zidovi stana doslovce prekriveni slikama, kao u muzeju. Jedino šta se može desiti da moraš sobu djeliti s još nekim ili plaćati za oba kreveta. Trebalo bi rezervirati unaprijed.

Quote:
*Cole* kaže:
^^
Ovo ce mi biti prvi put izvan europe, u podrucje gdje su "izacije" jos slabe...hehhe...zivi bili pa vidjeli...
Ne znam ako znaš za vize. Budući ćeš prolaziti Turskom, vizu za Gruziju izvadi u konzulatu u Trabzonu, najlakše i najeftinije. 15US$ i 15min. Prošle godine se nalazio pored ruskog konzulata ali oni stalno mjenjaju poziciju. Armensku dobiješ na granici za 30US$ i za 10min.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 16:31   #9
Quote:
*Cole* kaže:
^^
Da, istina to dosta mjenja stvari dok nekog poznas u zemlji, pa su manje sanse da te neko odere za taksi i slicno....

Nisam mislio na deranje sa strane taksista, nego na one koji to čine oružjem.
U Erevanu me jedan taksist vozio poluraspadnutom ladom. Stao je usred grada i nadolio još litru goriva iz plastične boce. Nastavili smo vožnju. I kako da mu rušim cijenu kad vidim kako je sirot?
Inače ih ne jebem ni 2% aliovoga mi je stvarno bilo žao. Na kraju mi je pomogao naći pravu zgradu, a onaj koji me odveo na stanicu prilikom odlaska mi je pomogao naći odgovarajući minubus.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 20:46   #10
Quote:
Ok, onda ti mogu preporučiti u Erevanu privatan smještaj. Ja sam bio god babe Anahit, imaš je u LP. Ima dvije velike uredne dvokrevetne sobe a prošle godine je uzimala 10US$ na noć. U centru je blizu opere. Baba je malo davež, inače sve ok. Najbolje od tog mjesta je da je ona kćer jednog njihovog poznatog slikara pa su svi zidovi stana doslovce prekriveni slikama, kao u muzeju. Jedino šta se može desiti da moraš sobu djeliti s još nekim ili plaćati za oba kreveta. Trebalo bi rezervirati unaprijed.
Hvala na preporuci, tak nest ne bi bilo lose. Ja sam nasao neki hostel novi -
http://www.envoyhostel.com/ malo je skuplji - 15$ al ono kolko vidim bolji nego mnogi u kojima sam bio po europi...hehe...al ono ili ta sterilnost ili ona tvoja baba hehe

E da za vize, tak nest je bio moj plan...po Turskoj pa iz Ankare u Trabzon, tamo po vizu i onda u Gruziju naravno. Ovo za armensku vizu je vrijedna informacija, hvala. Nisam u to bio bas siguran, vec sam razmisljao slati putovnicu armenskom ambasadi, al to bi onda trajalo 2 tjedna a treba mi putovnica opet uskoro.
U Armeniji si bio samo u Jerevanu ili si isao i na kakav izlet izvan grada? Sumnjam da cu imati tolko vremena i za tak nesto al ko zna.
*Cole* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 15:07   #11
ariela-to sto ti govoris se zaista nalazi odmah pored yazda i interesantno je mjesto.vise o tome u LP

cole-odi u gruziju! opasno jest,ali planine kavkaza su nesto najljepse na svijetu! a takoder ima jos puno toga za vidjet po gruziji...treba bit malo oprezan i to je to...najveca je greska propustit gruziju kad si vec u tim krajevima!!!

aaston-mi smo bili kod iste babe u yerevanu kako stvari stoje hehe..ne kuzim kak smo se bas krajcali! ja sam bila tamo oko 10.8.2005!
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 15:53   #12
Putovanje u Gruziju

Zanima me da li je netko već bio u Gruziji,kak je tamo, je li potrebna viza .Kako je najbolje, odnosno najjeftinije putovat...
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 19:33   #13
gruzija-odgovor

ja sam bio prosle godine, skoro mjesec dana, a ove godine namjeavam ici opet. vizu mozes nabavit cini mi se najblize u becu, budimpesti, ateni, jer ambasade u hrvatskoj nema. Ako ides preko turske, nabavi je u istanbulu(predio taxim), ili na krajnjem istoku u konzulatu u trabzonu. Obicno stoji 50 dolara (u turskoj), no cijena je varijabilna i odnosi se od zemlje do zemlje te u kakvom aranzmanu dolazi(jednosmjerna, dvosmjerna, tranzitna). ja sam putovao do nje raznim busevima i vlakovima,a po njoj mashrutkom(mini bus) kroz vecinu predjela.voznja je strasno jeftina, a i sama zemlja je prejeftina. sto se tice situacije u zemlji, gruzija i dalje ima zategnute odnose sa rusijom,
dok je sa cecenijom, dagestanom i azerbejdzanom u sasvim finoj vezi. i turskom naravno. no, prati vijesti,odnosno rusko-gruzijske novosti.
to te ne bi trebalo odbiti , jer je gruzija uglavnom sigurna zemlja. sam sam prosao mnogo podrucja koja su etiketirana kao posve nesigurna.ipak, pazi da ne zades u juznu osetiju, pripazi na zep ako se nades u kutaisiju, ili granicna podrucja sa cecenijom (iako je i ovdje danas sigurno). inace, gruzija je prekrasna zemlja ciju ces divotu uvidjeti tek kad se nades oci u oci s kavkazom i naravno svim ostalim dijelovima. ako te zanima jos stogod, slobodno mi pisi na PM. sretno
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 00:47   #14
Quote:
demijurg kaže: Pogledaj post
ja sam bio prosle godine, skoro mjesec dana, a ove godine namjeavam ici opet. vizu mozes nabavit cini mi se najblize u becu, budimpesti, ateni, jer ambasade u hrvatskoj nema. Ako ides preko turske, nabavi je u istanbulu(predio taxim), ili na krajnjem istoku u konzulatu u trabzonu. Obicno stoji 50 dolara (u turskoj), no cijena je varijabilna i odnosi se od zemlje do zemlje te u kakvom aranzmanu dolazi(jednosmjerna, dvosmjerna, tranzitna). ja sam putovao do nje raznim busevima i vlakovima,a po njoj mashrutkom(mini bus) kroz vecinu predjela.voznja je strasno jeftina, a i sama zemlja je prejeftina. sto se tice situacije u zemlji, gruzija i dalje ima zategnute odnose sa rusijom,
dok je sa cecenijom, dagestanom i azerbejdzanom u sasvim finoj vezi. i turskom naravno. no, prati vijesti,odnosno rusko-gruzijske novosti.
to te ne bi trebalo odbiti , jer je gruzija uglavnom sigurna zemlja. sam sam prosao mnogo podrucja koja su etiketirana kao posve nesigurna.ipak, pazi da ne zades u juznu osetiju, pripazi na zep ako se nades u kutaisiju, ili granicna podrucja sa cecenijom (iako je i ovdje danas sigurno). inace, gruzija je prekrasna zemlja ciju ces divotu uvidjeti tek kad se nades oci u oci s kavkazom i naravno svim ostalim dijelovima. ako te zanima jos stogod, slobodno mi pisi na PM. sretno


Hvala, ja cu vjerovatno po vizu onda u Austriju, a ne znam baš tramakavat se
busem i vlakom, vjerojatno bih išla preko Rusije avionom..
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 07:28   #15
Quote:
*Cole* kaže:
Hvala na preporuci, tak nest ne bi bilo lose. Ja sam nasao neki hostel novi -
http://www.envoyhostel.com/
.....
U Armeniji si bio samo u Jerevanu ili si isao i na kakav izlet izvan grada?
Sumnjam da cu imati tolko vremena i za tak nesto al ko zna.
Ma dobro 5$ više i nije neka ciffra, barem ne bi ova pilala odi vidjeti ovo odi vidjeti ono.
Erevan sam koristio kao bazu za jednodnevne izlete u okolici: Sevan, Ecmiadzin, Garni, Geghard, Khor Virap i Noravank (poredani od dosadnijih prema zanimljivijim), koristio sam javni prijevoz, taksi ili za zadnja dva lokalnu agenciju jer su mjesta predaleko i slabo ili nikako povezana javnim prijevozom
Ako imaš vremena i ako voliš prirodu onda odi u južni dio države, samo šta je tamo javni promet malo rijeđi.
Eh, da. Odi kod zubara nek ti dobro učvrsti plombe na zubima jer će ti ih rupe na cestama izbiti
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 07:46   #16
Quote:
demijurg kaže: Pogledaj post
Obicno stoji 50 dolara (u turskoj),
10 ili 15 $ u Trabzonu, 10 minuta, single entry. Osim ako nisu opet poskupili

Quote:
demijurg kaže: Pogledaj post
jato te ne bi trebalo odbiti , jer je gruzija uglavnom sigurna zemlja. sam sam prosao mnogo podrucja koja su etiketirana kao posve nesigurna.
Ne, Gruzija nije sigurna zemlja. To šta se tebi nije ništa dogodilo govori samo da znaš voditi računa o sebi i da si bio malo sretniji od nekih drugih putnika.
Vodi računa da to govoriš ženskoj osobi, a još ako putuje sama onda je pogotovo meta svakojakih budalaša.

Može se putovati bez da te neko opali nečim po čelu ali tvrditi da je Gruzija sigurna zemlja je neodgovorno.

Ima ljudi koji su se vratili iz Afganistana bez ikakvih problema, ovdje na forumu ih ima koji su boravili po Kolumbiji i Venezueli bez ikakvih problema. To ne znači da su to sigurne zemlje.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:14   #17
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
10 ili 15 $ u Trabzonu, 10 minuta, single entry. Osim ako nisu opet poskupili
75-95 € prema LP-u!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:16   #18
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
75-95 € prema LP-u!
A koje izdanje? I za koje nacije?
Prije godinu i po sam ja platio navedenu cifru. Par mjeseci prije toga su ukinuli vize za EU a za ostale drastično pojeftinili te ukinuli LOI.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:00   #19
Imam posljednje za Tursku, pa nutra piše i za vize za susjedne zemlje.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 18:29   #20
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Imam posljednje za Tursku, pa nutra piše i za vize za susjedne zemlje.

http://www.waytorussia.net/RussianVisa/CIS.html

https://georgia.visahq.com/?ctz=51&ref=
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.