Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2008., 15:10   #41
pitanje vezano za suse...

zelim staviti noviji java jdk...
on jdk-ove i sl to drzi u /usr/lib64/jvm/
kako sam shvatio, defaultni je uvijek link 'java' unutar tog direktorija koji gleda na neki od drugih direktorija oko sebe..
no, to sam postavio, ali kada sam u promtpu napisao java -version, dobijem staru verziju...

u env. tablici sam nasao da su sve JAVA_ varijable ok, ali PATH gleda na usr/bin/ gdje se nalazi vise linkova prema /etc/alternatives/* * gdje se nalazi drugi jre, jdk...

da li je to uzrok problema?
da li sam dobro shvatio da suse drzi javu i unutar /etc/alternatives iako prema dokumentaciji jdk i sl. ide u /usr/lib64/jvm ?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 04:06   #42
Uradi:

which java

Onda vidi kako ti je PATH poredan. Stavi onaj koji hoćeš na početak PATH-a. Koristi

rpm --filesbypkg -q <ime paketa>

da vidiš šta koji paket sadrži. Koji paket izbaci nešto kad pokreneš ovu dolje komandu, njegova verzija je što dobiješ.

rpm --filesbypkg -q <ime paketa> | grep `which java`

Rearrange PATH.

Vidi ovo:

[fikret@fikret ~]$ rpm -q --filesbypkg java-1.6.0-openjdk | grep bin
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/java
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/javaws
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/keytool
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/orbd
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/pack200
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/pluginappletviewer
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/policytool
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/rmid
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/rmiregistry
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/servertool
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/tnameserv
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/bin/unpack200
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/lib/amd64/libinstrument.so
java-1.6.0-openjdk /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0.x86_64/jre/lib/zi/Asia/Harbin
[fikret@fikret ~]$
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 11:31   #43
Evo, postavio bih pitanje na ovom postu možda mi se netko i javi.
Zanima me kako se skida program VBOX7 pa onda skinuti videospot s njega.
zvonko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 18:29   #44
Quote:
zvonko123 kaže: Pogledaj post
Evo, postavio bih pitanje na ovom postu možda mi se netko i javi.
Zanima me kako se skida program VBOX7 pa onda skinuti videospot s njega.
Trivijalno je instalirati virtualbox (barem na Ubuntu linuxu), samo

Kod:
sudo apt-get install virtualbox
Ali nakon toga trebaš instalirati neki operativni sustav u taj virtualbox da bi isti imao smisla.
Možeš stavit bilo što, linux, windows, bsd...

A kad to napraviš možeš skinut i taj videospot...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 09:31   #45
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Ja za te stvari koristim kombinaciju yum/yumex.
yum rpm će ti vjerojatno biti već instaliran. Samo pronađeš yumex rpm za svoj linux i imaš grafički tool u X-ima za pretraživanje paketa i instalaciju. On će ti pronaći sve dependency rpm-ova i automatski downloadati, te instalirati progije na komp. Za windows korisnike je ovo i više nego dobro.
Samo šta instalacija, baš i nije laka..
Skine se nekakav folder, kojeg onda terminal ne nalazi, niti kad iz baš tog foldera otvoriš isti..
Program to ni jedan ne otvara...
Ni jedan meni poznat način to ne da instalirati.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 08:29   #46
Kako bi dobro doša univerzalni instalater, program za instalaciju različitih ekstenzija..
Jer "ubuntu Software" ne zna šta bi s većinom programa..
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 12:56   #47
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
Kako bi dobro doša univerzalni instalater, program za instalaciju različitih ekstenzija..
Jer "ubuntu Software" ne zna šta bi s većinom programa..
Piši kući propalo..nikad to neće biti. Sam Linus u jednom govoru se šprda sa tim.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 19:25   #48
To je naj veća zapreka korištenju linuksa kod velike većine ljudi. Kome god rečem da to koristim umisto vindoza, i ruku na srce, tako je!
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 19:55   #49
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
To je naj veća zapreka korištenju linuksa kod velike većine ljudi. Kome god rečem da to koristim umisto vindoza, i ruku na srce, tako je!
Većina ljudi zna za winowse i nije ih briga. Linux je zavladao posredno preko Androjida.

U svakodnevnom radu imam win10 radnu stanicu i hrpu RHEL i Centosa servera i to sam donekle savladao.
Ali u zadnje vrijeme radim dosta sa dockerom, a velika većina imaga je debian temeljeno ili alpine linux...pa sam se navikao radit i sa njima...
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 20:04   #50
Ne znam na što se cilja s "univerzalni instalater".
Koristim Debian i u zadnje vrijeme sam instalirao Cisco packettracer, Miscrosoft Teams
i slično bez problema. Danas sam instalirao Zoom.

dpkg -i zoom.deb

prijavi da nedostaje tri, četri paketa.

apt --fix-broken install

i sve klapa. Prije x godina nije to išlo tako glatko.
Liste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 20:37   #51
Možda je dobar dio mojih iskustava vezan i za prošla vrimena, i za problematičan hardware, ali stvarno dosta ljudi kojima rečem da doma imam linux pc a ne win. kažu da im je to komplicirano.
A programi jednako rade, čak dobar dio i bolje na većini linuksa, samo instalacije budu "čupave"..
To i igrice, one odgajaju mlade windowsaše, koji onda na to naviknu...
Pa mi ditetu u školi traže prezentacije u power pointu, ms wordu itd, sve plaćeni software..
Državne službe, svi...
Sve mi to svi plaćamo..
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 21:02   #52
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
Možda je dobar dio mojih iskustava vezan i za prošla vrimena, i za problematičan hardware, ali stvarno dosta ljudi kojima rečem da doma imam linux pc a ne win. kažu da im je to komplicirano.
Šta imaš išta govorit? Koga briga? Nemoj biti kao oni militantni vegani! Lipo gledaš svoja posla
Quote:
A programi jednako rade, čak dobar dio i bolje na većini linuksa, samo instalacije budu "čupave"..
To i igrice, one odgajaju mlade windowsaše, koji onda na to naviknu...
Pa mi ditetu u školi traže prezentacije u power pointu, ms wordu itd, sve plaćeni software..
Državne službe, svi...
Sve mi to svi plaćamo..
Ne bih se složio da klijentski programi rade bolje na lin nego na win. Jednostavno nisu ispolirani do iste razine.
Je iritantno je da dicu ne uče informatici, nego su to uvodi u MS tehnologije, ali sa pragmatične strane klinci dobijaju vještine koje mogu upotrijebiti na nekom konkretnom poslu, tako da je to oke.
Možeš koristiti MS formate na google docsima.

Dobro je izbaciti "religijske" momente i postati pragmatičan.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2020., 09:20   #53
U ovom slučaju mi ta pragmatičnost, liči na birtaša koji zaključa vrata, i u birtiju pusti samo svoje...
Nekad je tako najlipše, ali u principu, nebi tribalo ostat za stalno. Oni s druge strane vrata bi bili ljubomorni, a oni unutra bi mislili, đaba je krečio..
Google je s androidom pobrao vrhnje na jednostavnosti, na tuđem trudu, samo s zrnom logike...
I žuto će ostat žuto, i ako ja budem šutio o tome...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2020., 21:27   #54
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
Možda je dobar dio mojih iskustava vezan i za prošla vrimena, i za problematičan hardware, ali stvarno dosta ljudi kojima rečem da doma imam linux pc a ne win. kažu da im je to komplicirano.
A programi jednako rade, čak dobar dio i bolje na većini linuksa, samo instalacije budu "čupave"..
To i igrice, one odgajaju mlade windowsaše, koji onda na to naviknu...
Pa mi ditetu u školi traže prezentacije u power pointu, ms wordu itd, sve plaćeni software..
Državne službe, svi...
Sve mi to svi plaćamo..
Sve ovisi koju distribuciju koristis. Nikad nisam imao problema sa instalacijom programa

Koristim fedoru, debian, freebsd i nikad nisam imao problema.

Doduse imam win licencu na jednom racunalu, ali samo zbog visual studia. Ostala racunala su mi linux.

Prezentacija se napravi u bilo kojem alatu ili dokument i prebaci u pdf.

Ako učitelj/učiteljica nisu zadovoljni, ja bi im rekao financirajte kupnju win i office-a.

Neznam da li djeca u osnovnoj skoli imaju pravo na besplatne licence.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2020., 23:54   #55
Ja koristim Synaptic za instalaciju i ne jebem se sa command lineom ako baš ne moram.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 09:50   #56
https://office365.skole.hr/default/login

Svim učenicima je omogućeno besplatno korštenje Microsoft Office365.
To je Office u cloudu, koji radi kao web alpikacija na svemu, pa i linuxu.
Na windowsima se može u sklopu licence instalirati na eačunalo. I ta na valjda čak 3.

Korporacije se brinu za posao.
Kad je krenula korona, zabranilo se rad tržnicama koje rade pod vedrim nebom,
ali šoping centri su radili, gdje klima mlati i raspiri i viruse i legionele i sve redom.
Gle kako ne daju rad nedjeljom.
Liste is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2020., 07:15   #57
Quote:
crvenipapagaj kaže: Pogledaj post
Sve ovisi koju distribuciju koristis. Nikad nisam imao problema sa instalacijom programa

Koristim fedoru, debian, freebsd i nikad nisam imao problema.

Doduse imam win licencu na jednom racunalu, ali samo zbog visual studia. Ostala racunala su mi linux.

Prezentacija se napravi u bilo kojem alatu ili dokument i prebaci u pdf.

Ako učitelj/učiteljica nisu zadovoljni, ja bi im rekao financirajte kupnju win i office-a.

Neznam da li djeca u osnovnoj skoli imaju pravo na besplatne licence.
Koliko sam skužio, moj način rada je malo kriv. Linija manjeg otpora...
Nađem objašnjenje na internetu, i kopi/pejstam u terminal...
Pa svaki novi ubuntu ima drugačije, pa svaki novi program ima drugačije, pa repoi minjaju adrese s godinama, i onda tražim po internetu drugačija objašnjenja, nekad i iz četvrte.. Za Ofice nisam zna, ne koristim ga baš...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2020., 13:09   #58
Synaptic je dosta puta od pomoći, ali nekad i nije. Onaj, Ubuntu Software, trgovina, mislim da mi na raspberiju, uopće ne radi, na drugome je slaba pomoć od njega.
Još uvik je terminal zakon, kad uspijem nać dobre upute na internetu..
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2020., 20:06   #59
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
Koliko sam skužio, moj način rada je malo kriv. Linija manjeg otpora...
Nađem objašnjenje na internetu, i kopi/pejstam u terminal...
Pa svaki novi ubuntu ima drugačije, pa svaki novi program ima drugačije, pa repoi minjaju adrese s godinama, i onda tražim po internetu drugačija objašnjenja, nekad i iz četvrte.. Za Ofice nisam zna, ne koristim ga baš...

To što kopiraš, moraš i razumjeti. Kad imaš iskustva i kad naučiš sa razumijevanjem, nebitno što se mijenja. To je samo kozmetika, ostalo je isto.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2020., 15:04   #60
Ja sam korisnik, a ne developer.
Sve da sad razumim, za 6 miseci ću zaboravit. Ili za 2 godine.
Toliko zna proć dok mi ponovo to ne zatriba.
Recimo kad nešto tribam pa ne mogu nać način priko terminala, jer mi je napisano da nešto skinem, i instaliram, downloadan program nikad nisam uspija instalirat, nijedan.
Koristim linux 20 godina.
Minja sam rom na 5 mobitela, uključujući ovaj s kojeg ovo pišem...
Npr, zadnje tar.gz...
Tražio sam nekoliko puta kako, i svaki put mi je bila greška pa sam odustao.
Sve bi uradio kako bi pisalo, nekad bi zapea prvi red komandi, nekad neki drugi, svaki put je bilo slova milijun, a terminal bi kad tad izbacija da nešto nezna, nemože, itd..Najčešće da ne može nać paket koji je u folderu u kojem sam otvorija terminal..
Npr, skinem vlc, odem u preuzimanja, otvorim ih u terminalu, upišem; sudo apt(-get) install vlc + enter, on izbaci da ne može nać vlc...
Kopipejstam puno različitih komandi, svaki put -ne može..
Otvori to s ubuntu software, ne zna šta bi s takvom datotekom, ostali programi isto...
Radi samo šta ponudi synaptic, ili šta ima u ubuntuovim repozitorijima, i da se dobavit onakvom naredbom.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.