Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2010., 11:53   #121
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne postoji čist izvor električne energije. Nema ga. Nula, niente, zero, nought.
Kako nema? Pa na alternativi imaš pitanja i odgovore u disciplinama astrologija, numerologija, visak, tarot, i još ko zna koliko toga.
Svaki puta kad majstor odgovarač spozna budućnost, upali mu se žarulja iznad glave. Svaki puta kad pitatelj laik čuje odgovor, bude mu toplo oko srca.
Sva ta struja, sva ta toplina ...
korbac is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 30.12.2010., 12:33   #122
... a sta je sa autom na gorive(gorivne) celije (fuel cells) ? Je li on tako osjetljiv na hladnocu ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 15:18   #123
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Ne postoji čist izvor električne energije. Nema ga. Nula, niente, zero, nought.
.
Da ne otvaramo novu temu...ali što nije geotermalna energija skoro apsolutno čista...

Hidroenergija je čista što se proizvodnje tiče, ali što se okolnog biotopa tiče je ravna nuklearnoj katastrofi...


Ontopic:
SAD zabranjuje električne automobile
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:50   #124
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Da ne otvaramo novu temu...ali što nije geotermalna energija skoro apsolutno čista...

Hidroenergija je čista što se proizvodnje tiče, ali što se okolnog biotopa tiče je ravna nuklearnoj katastrofi...


Ontopic:
SAD zabranjuje električne automobile
Baš naprotiv, trebalo bi nam takvih tema.

Samo nažalost nema dovoljno potkovanih ljudi koji su spremni argumentirano raspravljati.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:21   #125
Jedina 'cista' elektricna energija bila bi eventualno onda od sunca. Ali koliko kolektora treba da se auto na struju puni? Vjerojatno previse. Ali neupitno je da su auti na struju ekoloski prihvatljiviji od benzinaca.
/
A sada i ova, u najmanju ruku, kontroverzna odluka kongresa, koju ce pripadnici naftnog lobija nazvati "lobiranjem". Pa da mi sad netko kaze kako projekti auta na struju ili vodik nisu blokirani sa svih strana? Zamisli da ujutro pijes vodu iz pipe i malo ulijes u rezervar u auto da ide? Ili kazes sebi, uf je*emu trebam napunit mobitel, a i auto, gdje je produzni? Problem je u tome sto je to JEFTINO, a zasto da bude jeftino kad moze i skupo?
Terence is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 11:37   #126
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Da ne otvaramo novu temu...ali što nije geotermalna energija skoro apsolutno čista...

Hidroenergija je čista što se proizvodnje tiče, ali što se okolnog biotopa tiče je ravna nuklearnoj katastrofi...


Ontopic:
SAD zabranjuje električne automobile
Zašto si napisao da SAD zabranjuje električne automobile kada to nije istina?
Zabranjuju nečujne automobile. Električni mogu proizvoditi buku



Quote:
Terence kaže: Pogledaj post
Jedina 'cista' elektricna energija bila bi eventualno onda od sunca. Ali koliko kolektora treba da se auto na struju puni? Vjerojatno previse. Ali neupitno je da su auti na struju ekoloski prihvatljiviji od benzinaca.
/
A sada i ova, u najmanju ruku, kontroverzna odluka kongresa, koju ce pripadnici naftnog lobija nazvati "lobiranjem". Pa da mi sad netko kaze kako projekti auta na struju ili vodik nisu blokirani sa svih strana? Zamisli da ujutro pijes vodu iz pipe i malo ulijes u rezervar u auto da ide? Ili kazes sebi, uf je*emu trebam napunit mobitel, a i auto, gdje je produzni? Problem je u tome sto je to JEFTINO, a zasto da bude jeftino kad moze i skupo?
Da, Sunce je čist izvor, ali mašinerija koja pretvara njegove zrake u nama korisnu energiju je strašno prljava.

Auti na struju nisu prihvatljiviji od benzinaca. Ne nužno. Ovisi kako se ta struja dobije. Struja ne raste na stablu.


Ova odluka Kongresa nije kontroverzna. Žele zabraniti nečujne automobile. što je tu kontroverzno? Zar želiš da te jednog dana iz vedra neba skupi gromada brzinom od 50 km/h koju nisi ni čuo kako stiže?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 12:25   #127
Gledaj, ni nafta se ne dobiva na najlijepsi nacin. Trebam li podsjecati na Meksicki zaljev. Auti na struju su ekoloski prihvatljiviji od auta na benzin. Previse stetnih plinova auti na benzin ispustaju. I da, i dalje mislim da je odluka Kongresa kontroverzna, ali je samo djelomicna jer ce auti na struju imat zvucnike i to je to. I da, o cemu ti pricas da me auto udari? Kolko tih istih pjesaka slusa ziku dok hoda? I kaj im znaci i da benzinac proizvodi buku od 100dB? I mene su u skoli ucili da prvo pogledam lijevo, pa desno, pa jos jednom lijevo, pa krenem pa na pol puta opet bacim pogled na desno. Tu su na kraju krajeva i zebre i semafori, tako da opcenito mi se cini nemogucim da me auto, pa i onaj koji ne cujem, pogazi ako sam dovoljno oprezan.
Terence is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 12:46   #128
Quote:
Terence kaže: Pogledaj post
Gledaj, ni nafta se ne dobiva na najlijepsi nacin. Trebam li podsjecati na Meksicki zaljev. Auti na struju su ekoloski prihvatljiviji od auta na benzin. Previse stetnih plinova auti na benzin ispustaju. I da, i dalje mislim da je odluka Kongresa kontroverzna, ali je samo djelomicna jer ce auti na struju imat zvucnike i to je to. I da, o cemu ti pricas da me auto udari? Kolko tih istih pjesaka slusa ziku dok hoda? I kaj im znaci i da benzinac proizvodi buku od 100dB? I mene su u skoli ucili da prvo pogledam lijevo, pa desno, pa jos jednom lijevo, pa krenem pa na pol puta opet bacim pogled na desno. Tu su na kraju krajeva i zebre i semafori, tako da opcenito mi se cini nemogucim da me auto, pa i onaj koji ne cujem, pogazi ako sam dovoljno oprezan.
Ne, nisu prihvatljiviji. Ne nužno. Ako struju proizvodiš koristeći fosilna goriva, sigurno nisu, jer smanjuju iskorištenje energije šireći lanac pretvorbe, pa se više goriva troši. To su ti osnove termodinamike.

Zašto je odluka kontroverzna? Objasni.

To što su tebe pohvalno učili je nevažno. Druge nisu. Statistike bi pokazale veću incidenciju prometnih nesreća, to budi siguran.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:31   #129
Jaka zima, niske temperature pokazuju još jednu slabu točku: Električnim autima pada domet do 40%. Jasna stvar, akumulator na autu vam večinom krepa zimi, kad je najhladnije (a auto vam je naj potrebniji ). Znači, range extender je pod obavezno. Pitanje je samo dali će biti mehanički spojen sa pogonskim kotačima (Chevrolet Volt), ili će samo puniti akumulatore (razne studije).
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 16:30   #130
Uskrsavam davno umrlu temu

Usporedba električnog i "klasičnog" auta
Usporedba sa širom slikom, energetskom i financijskom. Autor teksta je bio (ne znam je li još uvijek) viši predavač na ETF-u u Osijeku tako da svaka njegova stoji.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 16:57   #131
Prilicno pojednostavljen, ali ipak tocan prikaz situacije... Za sada Garina mauna....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:51   #132
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Uskrsavam davno umrlu temu

Usporedba električnog i "klasičnog" auta
Usporedba sa širom slikom, energetskom i financijskom. Autor teksta je bio (ne znam je li još uvijek) viši predavač na ETF-u u Osijeku tako da svaka njegova stoji.
Neće da mi otvori link, ali nema veze.

Tema je jako zanimljiva, pa opet otvaram

Ja sam za El. automobile. Posebno kada vidim što Rimac radi i dalje svi drugi serijski proizvođači (iako ih nema mnogo). Tehnologija je još uvijek nova, nedovoljno ispitana ali svakako ima potencijala i za uštedu i za obnovu ekološke skale.

Pročitao sam na brzinu neke postove, ima ih svakakvih, pa sam izdvojio one argumentirane. Sada mene zanima, toliko ste se okomili na recimo bateriju i kapacitet na niskim temperaturama. Naime, to i jesu problemi za koje trebamo tražiti rješenja. Nitko ne kaže da je El. automobil gotova stvar. Pa pogledajte benzinske, ili još bolje dizelaše... Što ih nema u Rusiji? Jednostavno, smeta im jaka hladnoća. Rusi navikli bez njih i gotova priča. I mi ovdje svako malo tankamo aditive u rezervoar i gledamo na to kao sasvim normalnu stvar. Sa druge strane, svaki nedostatak baterije gledamo kao totalnu blokadu za daljnji razvoj i otkrivanje novih stvari... U startu pogrešno.

Ne treba ni dizati u nebesa, ali svakako imamo dužnost pozdraviti takvu tehnologiju, pomoći koliko možemo i nadati se uspjehu (boljoj budućnosti) jer svijeta će biti (valjda) i nakon što nas ne bude...
loach is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:25   #133
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Uskrsavam davno umrlu temu

Usporedba električnog i "klasičnog" auta
Usporedba sa širom slikom, energetskom i financijskom. Autor teksta je bio (ne znam je li još uvijek) viši predavač na ETF-u u Osijeku tako da svaka njegova stoji.
Kada sam došao do onog dijela da dizelski Golf troši 3,8 l/100 km gradske vožnje, prestao sam dalje čitati.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:28   #134
Ekektrični auto "davne" 1996-e Električni automobil je postoja 1896-3 a ne 1996-e
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:36   #135
Quote:
loach kaže: Pogledaj post
Neće da mi otvori link, ali nema veze.

Tema je jako zanimljiva, pa opet otvaram

Ja sam za El. automobile. Posebno kada vidim što Rimac radi i dalje svi drugi serijski proizvođači (iako ih nema mnogo). Tehnologija je još uvijek nova, nedovoljno ispitana ali svakako ima potencijala i za uštedu i za obnovu ekološke skale.

Pročitao sam na brzinu neke postove, ima ih svakakvih, pa sam izdvojio one argumentirane. Sada mene zanima, toliko ste se okomili na recimo bateriju i kapacitet na niskim temperaturama. Naime, to i jesu problemi za koje trebamo tražiti rješenja. Nitko ne kaže da je El. automobil gotova stvar. Pa pogledajte benzinske, ili još bolje dizelaše... Što ih nema u Rusiji? Jednostavno, smeta im jaka hladnoća. Rusi navikli bez njih i gotova priča. I mi ovdje svako malo tankamo aditive u rezervoar i gledamo na to kao sasvim normalnu stvar. Sa druge strane, svaki nedostatak baterije gledamo kao totalnu blokadu za daljnji razvoj i otkrivanje novih stvari... U startu pogrešno.

Ne treba ni dizati u nebesa, ali svakako imamo dužnost pozdraviti takvu tehnologiju, pomoći koliko možemo i nadati se uspjehu (boljoj budućnosti) jer svijeta će biti (valjda) i nakon što nas ne bude...
Norveška je prepuna Tesli, Nissana Leaf i ostalih EV i nisam čuo da su se ljudi žalili na drastičan pad kapaciteta baterije.
Pad kapaciteta u hladnim uvjetima sigurno postoji no vjerujem da se preuveličava u odnosu na stvarnu situaciju.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 13:11   #136
Električni automobil ima mnoge prednosti ali i neke nedostatke, zapravo bolje rečeno ne automobil nego infrastruktura...

Zapitajmo se di su automobili kad ih ne vozimo? Pa na parkinzima što uređenim ili neuređenim ili su pak po trotoarima i sl. sve u svemu većina vozača nema garažu i kako onda da pune svoje vozilo? Punionica i nije baš odgovor, ostaviš gapreko noći, pa kako češ do punionice jutrom?

Druga stvar je utrošak el.energije, nisu oni veliki gutači ali eto kod mene je pretprošljog ljeta ispala el. mreža zbog prekomjerne potrošnje, bilo je strašno vruće
pa su svi gorili svoje klima uređaje zbog čega je i iskočilo. Sad kad bi još i svi punili automobile, kako bi to mreža izdržala
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 13:49   #137
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Električni automobil ima mnoge prednosti ali i neke nedostatke, zapravo bolje rečeno ne automobil nego infrastruktura...

Zapitajmo se di su automobili kad ih ne vozimo? Pa na parkinzima što uređenim ili neuređenim ili su pak po trotoarima i sl. sve u svemu većina vozača nema garažu i kako onda da pune svoje vozilo? Punionica i nije baš odgovor, ostaviš gapreko noći, pa kako češ do punionice jutrom?

Druga stvar je utrošak el.energije, nisu oni veliki gutači ali eto kod mene je pretprošljog ljeta ispala el. mreža zbog prekomjerne potrošnje, bilo je strašno vruće
pa su svi gorili svoje klima uređaje zbog čega je i iskočilo. Sad kad bi još i svi punili automobile, kako bi to mreža izdržala
Naravno, infrastruktura će pratiti razvoj El. automobila. Pa nismo ni autocestu imali do par godina unazad.. Nije napravljena tek tako, nego kada se osjetila jaka potreba za njom.

Da se vratim malo na prethodne postove, naftne lobije isl... Da oni postoje i toga trebamo biti svjesni. Jaki su i velikim dijelo financiraju sve državne vrhove. Dok se to nekako ne promijeni teško ćemo doćekati neki eco frinedly mehanizam. Ipak, na nama je "malim ljudima" da o tome maštamo, pa kada do toga dođe da uživamo u toj promjeni.

Nedavno sam gledao dokumentarac o N. Tesli. Svi mu odaju priznanja, bio je daleko ispred svog vremena. Kužio stvari koje mnogi ni danas ne kuže, ALI je bio jako loš biznismen. Radi toga su mu i propale mnoge ideje i projekti. Tu već možemo vidjeti lobiranja i financijsku (mračnu) stranu svake nove tehnologije. Posebno ako je ona dobra za čovječanstvo, a pri tome pristupačna masama. Ako nema kontrole, nema onda ni isplativosti i tu je problem u većini takvih modela.

Prije 3-4 godine u Americi se pojave manje destilerije kojima od jestivog (potrošenog) ulja sami sebi radite naftu. Sve 5, mnogi pokupovali i išlo je to neko vrijeme. Nakon par mjeseci država udari poreznu stopu na tako dobiveni naftni derivat, pa vas litra kući proizvedenog dizela košta gotovo kao i na benzinskoj. Država se odrekne svega ali kune nikako..

Da oni mogu oporezovati, posebno izmjeriti potrošnju el energije tijekom punjenja automobila, kontrolirati to i naplatiti, vjerujem da bi već kroz 2-3 godine svi mi vozili na struju...
loach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:28   #138
A kolika je trajnost električnog auta s tim da imaš mjesta koja su uz more i ako nemaš garažu kroz godinu dvije možeš otpisat auto XD
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:00   #139
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
A kolika je trajnost električnog auta s tim da imaš mjesta koja su uz more i ako nemaš garažu kroz godinu dvije možeš otpisat auto XD
Kako misliš? Daj nešto ako već znaš i razmišljaš barem se potrudi obrazložiti.

I današnji automobili različito trpe različita mjesta. Ipak, nije se nitko odrekao vožnje i potrebe za automobilom jer zna npr, da će zahrđati i nema garažu.

Koliko loših stvari čuješ za vožnju na plin, a ja sam na primjer imao 4 komada na plin i nemam što loše napisati o tome.

Da se vratimo na struju. Pa i današnji benzinci/dizeli koriste toliko različitih el komponenti da je za nepovjerovati, pa ne vidim da je neki pored mora imao problema radi toga...
loach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.