Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2012., 12:43   #1
Što sa salonit pločama?

Pozdrav ljudi.Ovako moji će radit restauraciju krova na nekim pomoćnim objektima pa me zanima kome se može obratiti za salonit ploče,tj što sa njima,kamo se one odlažu?Najbliži grad mi je Osijek pa ne znam da li da tamo nekog kontaktiram ili?Hvala unaprijed
zeeebra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 21:03   #2
Smetliste prema Antunovcu... Valjda jos radi...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 21:27   #3
Nikakvo smetlište

Ovdje imaš link

http://www.mzoip.hr/default.aspx?id=7684

na kojemu imaš sve potrebne info uključujući i link na file s popisom ovlaštenih tvrtki za zbrinajvanje azbesta.

Prililkom skidanja ploča s krova dobro se zaštitite, naročito dišne puteve i oči kako ne biste kasnije imali problema zbog azbesta.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 02:16   #4
Quote:
zeeebra kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi.Ovako moji će radit restauraciju krova na nekim pomoćnim objektima pa me zanima kome se može obratiti za salonit ploče,tj što sa njima,kamo se one odlažu?Najbliži grad mi je Osijek pa ne znam da li da tamo nekog kontaktiram ili?Hvala unaprijed
Ja sam ih bacio na pod,porazbijao na manje komade i bacio u kontejner.
babalui777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 08:11   #5
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Nikakvo smetlište

Ovdje imaš link

http://www.mzoip.hr/default.aspx?id=7684

na kojemu imaš sve potrebne info uključujući i link na file s popisom ovlaštenih tvrtki za zbrinajvanje azbesta.

Prililkom skidanja ploča s krova dobro se zaštitite, naročito dišne puteve i oči kako ne biste kasnije imali problema zbog azbesta.
I sto mislis kuda te ovlastene tvrtke na kraju odvezu salonit ploce? Na Mjesec ili na smetliste?
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 16:05   #6
Quote:
babalui777 kaže: Pogledaj post
Ja sam ih bacio na pod,porazbijao na manje komade i bacio u kontejner.
Prema svemu što čitam zadnjih dana o tim salonit pločama, umrijet ćeš u mukama i goriti u paklu. :-/

Ne stvarno, zar je to stvarno toliki bed ako par ploča skineš i razbije se koja, ili da bi ti bilo nešto treba ipak biti dulje izložen tim uvjetima?
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 18:49   #7
nedavno sam vidio zamjenu krova na jednoj sportskoj dvorani. Radnici su bez ikakve zaštite na licu skidali te ploče. Inače su te valovite ploče u socijalizmu bile često krovište za pomoćne objekte, pa čak i kuće, jer su jednostavne za postavljanje i održavanje. Azbest je korišten u smjesi vjerojatno protupožarno a prašina koja se pojavi prilikom rada sa pločama je opasna i tu treba biti oprezan i zaštićen. Zbrinjavanje ploča.... mislim da je lakše nego drugih opasnih otpada.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:33   #8
Quote:
parcov kaže: Pogledaj post
nedavno sam vidio zamjenu krova na jednoj sportskoj dvorani. Radnici su bez ikakve zaštite na licu skidali te ploče. Inače su te valovite ploče u socijalizmu bile često krovište za pomoćne objekte, pa čak i kuće, jer su jednostavne za postavljanje i održavanje. Azbest je korišten u smjesi vjerojatno protupožarno a prašina koja se pojavi prilikom rada sa pločama je opasna i tu treba biti oprezan i zaštićen. Zbrinjavanje ploča.... mislim da je lakše nego drugih opasnih otpada.
Mislim da nije baš opasno skidanje ploča nego da ideš baš sa brusilicom rezat.
ČAVLOGLAVE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:47   #9
Bi li vjerovao da sam upravo to vidio... I to prije samo nekoliko godina...
Neukost u kombinaciji s pristupom tehnici 20. stoljeća = puno više štete nego što budala može napraviti u svijetu 19. stoljeća kojem zapravo pripada...

Ili ovo
http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...4/Default.aspx
azbestnim otpadom popločao put do svoje kuće... koji kreteni u pičku materinu...

O bacanju azbestne šute posvuda pokraj cesta i seoskih puteva da ne pričam...takvih ilegalnih hrpa ima doslovno na tisuće.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:03   #10
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Bi li vjerovao da sam upravo to vidio... I to prije samo nekoliko godina...
Neukost u kombinaciji s pristupom tehnici 20. stoljeća = puno više štete nego što budala može napraviti u svijetu 19. stoljeća kojem zapravo pripada...

Ili ovo
http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...4/Default.aspx
azbestnim otpadom popločao put do svoje kuće... koji kreteni u pičku materinu...

O bacanju azbestne šute posvuda pokraj cesta i seoskih puteva da ne pričam...takvih ilegalnih hrpa ima doslovno na tisuće.
Ha..a tko je onda znao šta radi azbest..
Pietasaugo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:56   #11
Quote:
ČAVLOGLAVE kaže: Pogledaj post
Mislim da nije baš opasno skidanje ploča nego da ideš baš sa brusilicom rezat.
Prašina je opasna.
Visjeći Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 10:34   #12
Quote:
Visjeći Pablo kaže: Pogledaj post
Prašina je opasna.
Da, nije otrovan ako ga progutamo, opasan je za udisanje, ugnijezdi se u plućima i izaziva azbestozu ili još gori karcinom pluća.


Malo o zamjeni takvih krovova
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 01:21   #13
Odlaganje azbesta

Pozdrav svima!

Da li ima nekog upucenog tko bi mi mogao reci kakvo je trenutno stanje u Hrvatskoj sto se tice odlaganja azbesta i njegovih odlagalista ? koliko je Hrvatska daleko, odnosno blizu nekim svjetskim standardima u praksi? Hvala
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 16:42   #14
Ok, vidim da je ova tema stara ko biblija, pa da je malo osvježimo...

OD 8. MJESECA 2016. AZBESTNI OTPAD SE VIŠE NE ODVOZI BESPLATNO, već se naplaćuje 2.70 kn po kilogramu (informaciju sam dobio danas od C.I.A.K. d.o.o.).

S obzirom da jedna valovita salonitna ploča (1mx1m) teška oko 18 kg, možete računati koliko će vas koštati odlaganje azbestnih ploča s krova.

Što je još bolje, prošli tjedan sam bio u reciklažnom dvorištu i oni su rekli da ne primaju takav otpad i da ne znaju tko prima.

Postoji li neko drugo (besplatno) rješenje za odlaganje azbestnog otpada ili je jedino rješenje zavitlati ga u Savu? :-)
piyda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 18:12   #15
Quote:
piyda kaže: Pogledaj post
.... ili je jedino rješenje zavitlati ga u Savu? :-)

kakva država, takve metode rješavanja

Pretpostavljam nije bilo novaca za sufinanciranje , super sada će ploče završavati po šumama i rijekama, tako je bolje
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 18:31   #16
Mislim, šalio sam se kad sam rekao baciti u Savu, ali nije daleko od istine. Jel to još jedino što nam je ostalo na raspolaganju - ilegalne deponije?
piyda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 22:38   #17
Quote:
piyda kaže: Pogledaj post
Mislim, šalio sam se kad sam rekao baciti u Savu, ali nije daleko od istine. Jel to još jedino što nam je ostalo na raspolaganju - ilegalne deponije?

U dvorištu iskopaj rupu, ploče u rupu prekri sve s 30tak cm zemlje i posij travu.
I to je to.

PS ako ćeš ih slučajno razbijati stavi masku na nos jer čestice prašine nisu baš zgodne za udisanje, no nema baš mjesta za neku veliku paniku.

Udisanje prašine uzrokuju azbestozu, povećava se rizik od virusnih i bakterijskih upala dišnih organa tj. pluća, te rizik od tumora dišnih organa, dok kod gutanja prašine raste rizik od tumora u probavnom sustavu naročito debelog crijeva, no nemoj da te to sad nešto uplaši jer ti rizici su zamjetniji tek kod radnika u proizvodnji koji ne provode adekvatnu zaštitu (dulji period - čitaj; godinama) ili kod lokanog stanovništva koji živi u blizini tvornica ili otpada koji na otvorenom odlažu azbestni otpad pa onda kiša, sunce smrzavica uzrokuju mrvljenje azbestnih ploča pa onda vjetar takvu prašinu vitla unaokolo.

Drugi način unosa u organizam (nekad u prošlosti - pogotovo po ruralnim krajevima npr. Dalmacije je bilo skupljanje kišnice koja se sljevala s krovova prekrivenih Salonit pločama, pa su ljudi onda pili takvu vodu. :-(
Mada da otkrijem mojim sugrađanima Varaždincima koji to ne znaju - da je jedan stari dio gradske vodovodne mreže i dalje napravljen od cijevi koje sadrže azbest u sebi. (a pretpostavljam da Varaždin nije usamljen u tome).

Zadnje uređivanje Hannan Ball : 30.11.2016. at 23:01.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 10:08   #18
Salonit ploče

Kako zbrinut ploče na legalan način?
Jel postoji netko u Hrvatskoj da to besplatno odvozi? S obzirom da je navodno trenutno stala ta sva situacija sa azbestom...
Hvala na bilo kakvoj korisnoj informaciji!
summermorning is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 15:27   #19
Quote:
summermorning kaže: Pogledaj post
Kako zbrinut ploče na legalan način?
Jel postoji netko u Hrvatskoj da to besplatno odvozi? S obzirom da je navodno trenutno stala ta sva situacija sa azbestom...
Hvala na bilo kakvoj korisnoj informaciji!
Besplatno ti nitko to nece legalno zbrinuti.

Mi smo proslo ljeto platili oko 1,5kn/kg da nam odvezu te ploce. Isto smo mislili da mozemo jeftinjije,al nece se nitko s tim zezati, prevelike su kazne.

Proguglaj,ima svaka zupanija neki svoj kontakt za zbrinjavanje azbestnih ploca.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 18:19   #20
A tko vam je skidao, imate preporučiti firmu koja poštuje SVE propise kod skidanja?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.