Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2011., 11:29   #61
Ja lan jedem svakako.
Najčešće ga stavim ujutro za doručak u zobene s mlijekom.
Stavljam ga u salate, nekad ga znam posuti po povrću koje mi je za prilog ili varivima!
Amelia 556 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 07:49   #62
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
u zadnjih mjecec i nešto svako jutro jedem svježi kravlji sir, laneno ulje i mljeveni lan. uglavnom smanjio sam sa težinu 87kn na 83kg

naime imam malo povišen kolesterol, pa malo kemijam, baš me zanima hoće li spasti do kraja 2. mjeseca
smanji uh-iće...
i ja sam imala povišen kolesterol(a jela sve light i nemasno,skoro i bez mesa),pa mi je dr rekla jedi meso....sad je ok,bolje ne može biti
ekatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 14:48   #63
Imam par pitanja, cije odgovore ne mogu naci pretrazivanjem interneta. Zamolila bih vas da mi odgovorite na pitanje, te me ne nagovarate na makrobiotiku.

1) kada se lan przi, mora li se samljeti?

2) kako se lan przi?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 18:09   #64
Takoder, 3) da li lan mora biti smeljen kada se stavlja u jogurt?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 09:43   #65
Prvi glas da se lan "prži". Moja procedura s lanom je ova: iz vrećice u kriglu, sameljem ga štapnim (ali paziti da nije previše mljeven jer onda odvratno miriši), prebacim u staklenku i u frižider. Mora bit u frižideru da ne užegne, jer je mljeven; a mora bit mljeven da se apsorbiraju omege.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 15:58   #66
da li se lan sjemenke mogu kuhati, recimo sa zobenim pahuljicama i mlijekom?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 20:08   #67
Mislim da na googlu ljepo sve piše o lanu. A i o mnogim drugim stvarima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
bojan56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 13:30   #68
aha znaci lan nema funkciju dok se ne samelje?
kellydecamp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 18:18   #69
Trebao bih lanene sjemenke pa me zanima u kojim prodavaonicama ga ima za kupiti??

thx..
__________________
If you are doing your best you will not have time to worry about failure.

by: Robert S. Hillyer
ArusZeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2019., 06:12   #70
Quote:
ArusZeus kaže: Pogledaj post
Trebao bih lanene sjemenke pa me zanima u kojim prodavaonicama ga ima za kupiti??

thx..
ima ih svaki dućan, KOnzum, Spar....itd

moja preporuka je TVornica Zdrave Hrane
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2021., 23:03   #71
Do sada sam ga koristila za kosu i jela sma ga u jecmenoj kasi, u zrnu ili samlevenog,

Da li je neko pravio ovo :

Uveče uraditi sledeće: 3 kašike lanenog semena preliti sa 1 litrom ključale vode. Ostaviti da odstoji u toku noći. Najbolje je koristiti termos. Ako ga nemate, koristiti šerpu sa poklopcem. Ujutru procediti. Dobićete malo gušći (sluzav) napitak.

Proceđeni odvar (napitak) se konzumira u toku dana, 3-4 puta po 150 ml pola sata pre obroka. Odvar se prirprema svako veče za sutradan. Nemojte praviti zalihe. Uvek mora biti sveže pripremljen.

Način konzumiranja:

Odvar lanenog semena konzumira se 10 dana, posle se pravi pauza 10 dana i nastavlja se ponovo, do postizanja željenog rezultata. Na taj način možete regulisati telesnu težinu. Ne stvara zavisnost, mršavite zdravo i sigurno. Sve je individualno, ali da bi se smanjila telesna težina potrebno je 3-5 takvih tretmana. Pijte dosta vode u toku dana.
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2021., 23:44   #72
Lan nema nikakva svojstva koja pomazu pri mrsavljenju, ovdje se radi samo o tome da popijes pola litre neke zgusnute tekucine da ti napuni zeludac prije glavnog obroka pa pojedes manje, tome sluzi i zadnji savjet o ispijanju vise tekucine tokom dana. Ideja o konzumiranju 10 dana sa 10 dana pauze je tu samo da stvori privid da postoji neki poseban mehanizam.
Popij casu tople vode prije obroka, ili ubaci juhu, vise povrca i slicnih nisko kaloricnih namirnica i dobijes isti efekt.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2021., 21:52   #73
Hvala!

Tamo pise : ''Laneno seme čisti organizam od toksina, normalizuje metabolizam, smanjuje nivo šećera u krvi i umanjuje apetit. Apsorbuje izvesne sastojke hrane, čisti creva i istovremeno snabdeva organizam lecitinom.

Stvar je u tome da masne kiseline, koje sadrži u sebi laneno seme, aktiviraju rad lojnih ćelija u telu, pomažući topljenju viška masti u organizmu. Zato je idealan produkt za mršavljenje. Pomaže u gubljenju suvišnih kilograma, kao i održavanju telesne težine u normali.''

Ja vec pazim kako jedem, vec duze vreme, ali sam se letos malo opustila, sa slatkisima, pa bih da se opet vratim u staro, dobro stanje
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 05:44   #74
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Hvala!

Tamo pise : ''Laneno seme čisti organizam od toksina, normalizuje metabolizam, smanjuje nivo šećera u krvi i umanjuje apetit. Apsorbuje izvesne sastojke hrane, čisti creva i istovremeno snabdeva organizam lecitinom.

Stvar je u tome da masne kiseline, koje sadrži u sebi laneno seme, aktiviraju rad lojnih ćelija u telu, pomažući topljenju viška masti u organizmu. Zato je idealan produkt za mršavljenje. Pomaže u gubljenju suvišnih kilograma, kao i održavanju telesne težine u normali.''

Ja vec pazim kako jedem, vec duze vreme, ali sam se letos malo opustila, sa slatkisima, pa bih da se opet vratim u staro, dobro stanje
na žalost ne postoji magija lana i neće ti otopiti salo
teška i okrutna istina je da se vratiš u dobro stanje treba ti kalorijski deficit kao kombinacija vježbanja i prehrane. kad kažem prehrana mislim na plan - praćenje kalorija, praćenje unosa i namirnica.

imamo već par tema, pa pročitaj
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1227681
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1259149
https://www.forum.hr/showthread.php?t=309151
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 10:16   #75
Hvala! Ja skoro i nemam sala, vecina bi rekla da i ne treba da smrsam, ali ja zelim da izgledam, kao proletos, kada sma bas sve mogla da nosim Vezbam vec dugo, to nije problem.

Vise me zanima ono sto pise o snizavanju secera u krvi, da li je tacno.
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 10:25   #76
Nije, kao ni ovo ostalo, "cisti organizam od toksina", "normalizuje metabolizam", "cisti creva" i slicno su pojmovi koji zapravo nista ne znace, potpuno nedefinirano. Zapravo ni nijedna druga namirnica sama po sebi nema tako jake efekte. Ali neka te to ni ne brine, ako nemas posebnih zdravstvenih problema, ako redovno vjezbas i nemas veci visak kila onda nemas ni nekog razloga za brigu. Jedi raznovrsnu i kvalitetnu hranu, a ako je potrebno skinuti koju kilu jedina promjena koju trebas je neko vrijeme jesti malo manje, drugog nacina ili rjesenja tu nema, nikakva super hrana ili suplementi tu ne rade bitnu razliku.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2022., 09:26   #77
lan i laneno ulje

Budwig protokol - znači ima nekih 3 mjeseca sam počela sa tim za doručak ili za večeru (samo jednom ga pijem= velika žlica posnog sira,velika žlica hladno prešanog lanenog ulja, žlica mljevenih lanen.sjemenki, i dodajem voće bananu, malo jogurta da se bolje smiksa,i malo oraha ako ima...
prehrana pretežno dosta povrća voća, malo kruha i mesa pretežno bijelo..
ZAKLJUČAK; punooooo više energije, smršavila 4 kila, nema celulita, koža kao u bebe nije više suha i sklona dermatitisu, kičma više ne boli pri radu fizičkom(inače operirana.....samo riječi pohvale i svakome preporučujem toplo..
Kažu da nije dobro za niskotlakaše, ja sam taj ali nisam primijetila da je "niži" tlak valjda nemože niže....i kažu da se krv razrijeđuje.. sad budem napravila pauzu tjedan dva pa opet...
jelenkost is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2023., 23:03   #78
Quote:
azra_stella kaže: Pogledaj post
I ja meljem sjemenke i koristim za zgušnjavanje raznih jela.
Kako ga ispravno koristiti u tu svrhu? Jučer sam radio tortu, Cheesecake s malinama, u koju prema receptu ide 450 g malina koje se usitnjavaju u blenderu a potom im se dodaje žlica gustina i 100 g šećera. Ja sam koristio mljeveni lan, na Internetu našao da ga ide 2x manje od gustina i da se prije miješanja s pireom od malina napravi pasta od lana i 2 žlice vode. Umjesto šećera sam stavio žlicu meda. Pekao sam tortu 1 sat na 160 °C ali mi je bila previše mokra pa sam zaključio da nisam upotrijebio lan na dobar način.

Poslano sa mog 2201123G koristeći Tapatalk
Leon Glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 18:32   #79
Quote:
jelenkost kaže: Pogledaj post
Budwig protokol - znači ima nekih 3 mjeseca sam počela sa tim za doručak ili za večeru (samo jednom ga pijem= velika žlica posnog sira,velika žlica hladno prešanog lanenog ulja, žlica mljevenih lanen.sjemenki, i dodajem voće bananu, malo jogurta da se bolje smiksa,i malo oraha ako ima...
prehrana pretežno dosta povrća voća, malo kruha i mesa pretežno bijelo..
ZAKLJUČAK; punooooo više energije, smršavila 4 kila, nema celulita, koža kao u bebe nije više suha i sklona dermatitisu, kičma više ne boli pri radu fizičkom(inače operirana.....samo riječi pohvale i svakome preporučujem toplo..
Kažu da nije dobro za niskotlakaše, ja sam taj ali nisam primijetila da je "niži" tlak valjda nemože niže....i kažu da se krv razrijeđuje.. sad budem napravila pauzu tjedan dva pa opet...
ovako je "pravilno", tj najbolje, najukusnije i najhranjivije:

dcl jogurta
3 kašike (jušne) posnog sira (mali udio M.M.)
3 kašike lanenog ulja
10 polovica oraha
10 bajama
pola imuna iscijediti
kašika meda
lanene sjemenke (potopiti dan prije)
voće po izboru, kod mene jabuka, banana, šumske borovnice

ne pripremati prije,čuvati itd.... kada se pomiješa lan i posni sir imate 30 minuta za konzumaciju
1,5 - 2 h ništa ne jesti nakon toga, a ništa vam se i ne jede....
ne dodavati sušeno voće, nikakve prahove, kurkuma,maca,itd...

imate na hrvatskome knjige, johanna budwig...čitajte
muammar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.