Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2016., 08:42   #141
Klijenti bi mi bili airbnb, housetrip, atraveo i ostale agencije za iznajmljivanje. Pošto takve stranice najčešće imaju postavku export\import icalendar, volio bih da mogu staviti svoj kalendar zauzeća apartmana kojim ću upravljati sa svog kompjutera, A ne da se moram svaki put ulogirat u svaku stranicu zasebno i zatvarat datume koji su mi rezervirani. Ako ste me razumjeli. A isto tako ako mi se na nekoj stranici npr. Airbnb rezervira termin npr. Od 22.7 - 25.7 taj isti da mi se i označi u tom mom kalendaru a i automatski na kalendarima ostalih klijenata.

Zadnje uređivanje grogo bolger : 20.01.2016. at 19:14.
lenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 11:52   #142
Cenim da nijesi skonto ovog bezgaćnog pituljca.

Pod klijentom je misleo softverski klijent.

Elem, to bi išlo vako nekako, u nekom klijentu ručno napraviš svoj iCAL (sa formatom koji ti paše) kojeg eksportuješ u iCAL format fajl.

Isti utrtiš u svoj apartman, pa onda imaš ove klijente koje si spomenuo.
__________________
Puš! Puš!...... Proooooot
Inspektor Dane is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 12:20   #143
To ću napravit pomoću ovih gore programa koje su naveli grogo bolger i Florest glimp ?

Zadnje uređivanje grogo bolger : 20.01.2016. at 19:14.
lenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:41   #144
Quote:
dalen091 kaže: Pogledaj post
To ću napravit pomoću ovih gore programa koje su naveli grogo bolger i Florest glimp ?
Stekao sam dojam da ti samo želiš besplatno reklamirati svoj apartman.
Pa fino plati reklamu gazdi foruma!
__________________
Puš! Puš!...... Proooooot

Zadnje uređivanje grogo bolger : 20.01.2016. at 19:14.
Inspektor Dane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 16:25   #145
pozdrav ljudi, smatram se početnikom u linuxu pa ovdije pisem svoj problem jer askubuntu i google mi nije previse pomogao tj izgubljen sam hehe

koristim ubuntu 14.04 64bit na starom kompu, problem mi je sa USB-om i brzinom prebacivanja podatak. Brzina prijenosa je bila normalna (nisam gledao koja tocno ali 700mb "na brzinu" prebaci na usb) sve do jednom kada pada na 60kB/s i ne mice dalje od toga, problem se javlja i na disku od 500gb i na bilo cemu sto ustekam u usb, od 4 usb porta svuda je ista brzina... help
Branko9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 21:38   #146
Kako postaviti da se Deluge1.3.6 pali zajedno sa podizanjem ubuntua 14.04 ?
__________________
ugasi svoj TV.....zauvijek.
Evil tongue is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 21:58   #147
Quote:
Evil tongue kaže: Pogledaj post
Kako postaviti da se Deluge1.3.6 pali zajedno sa podizanjem ubuntua 14.04 ?
Koristiš li init.d ili upstart za podizanje istog? Pogledaj kakve ti greške javlja.
Npr. šta piše u

Kod:
/var/log/deluged
odnosno

Kod:
/var/log/upstart/deluged
Nisam nikad koristio to python smeće, pa bi mogao doprinijeti sa malo više informacija. Taj tvoj upis je ipak dosta oskudan s istim...

PS: Zar transmission https://www.transmissionbt.com/ nije dovoljan za tvoje potrebe?
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 06:33   #148
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post
Koristiš li init.d ili upstart za podizanje istog? Pogledaj kakve ti greške javlja.
Npr. šta piše u

Kod:
/var/log/deluged
odnosno

Kod:
/var/log/upstart/deluged
Nisam nikad koristio to python smeće, pa bi mogao doprinijeti sa malo više informacija. Taj tvoj upis je ipak dosta oskudan s istim...

PS: Zar transmission https://www.transmissionbt.com/ nije dovoljan za tvoje potrebe?

Nisam koristio ništa za podizanje, jer bi iole normalan torrent klijent to trebao imati u sebi.
Početnik sam pa molim objašnjenje što znači init.d ?
Instalirao sam Upstart koji ste mi preporučili, ali nemam pojma kako ubaciti Deluge .
Transmission mi prema Utorrentu izgledom i opcijama djeluje osiromašeno, Deluge me pod izgledom podsjetio na njega pa sam ga zato stavio.
__________________
ugasi svoj TV.....zauvijek.
Evil tongue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 20:16   #149
Quote:
Evil tongue kaže: Pogledaj post
Nisam koristio ništa za podizanje, jer bi iole normalan torrent klijent to trebao imati u sebi.
Početnik sam pa molim objašnjenje što znači init.d ?
Instalirao sam Upstart koji ste mi preporučili, ali nemam pojma kako ubaciti Deluge .
Transmission mi prema Utorrentu izgledom i opcijama djeluje osiromašeno, Deluge me pod izgledom podsjetio na njega pa sam ga zato stavio.
Da skratimo cijelu priču.

Transmission nema potrebe za nekim kompliciranim mehanizmom samo da bi pokrenuo pozadinski servis (eng.=daemon) kao što je to slučaj sa delugom.

Upravo iz tog jednostavnog razloga, je transmission idealan za početnike, iz pukog razloga što od korisnika ne zahtjeva nikakvo zadovoljavanje ručno da bi se pokrenuo i počeo radom. Jednostavno se isti pokrene, otvori .torrent datoteke i počinje skidanje.

Init.d, upstart odnosno systemd (najnovija izdrkotina Linux zajednice za pokretanje aplikacija i alata pri podizanju sustava), ne spadaju pod tematiku za početnike već zahtjeva napredno znanje i korištenje komandne linije.

Međutim, deluge zajednica se ipak potrudila to sve lijepo objasniti te dokumentirati, što je unutar Linux zajednice vrlo rijetka pojava.
Više o svemu je dostupno ovdje;

http://dev.deluge-torrent.org/wiki/U...ianUbuntuInitd

Samo zato što nešto izgleda šareno i privlačno za oko, ne znači da je funkcionalno, a posebno trivijalno/jednostavno za korištenje. I zato vam je kao početniku na Linuxu upravo i preporučen transmission a ne deluge!

Mali off-topic za kraj cijele priče, ali vrlo poučno, čak i za početnike.

Mantra UNIX filozofije je:

"Write programs that do one thing and do it well"
"Write programs to work together"
"Write programs that handle text streams, because that is a universal interface"

Zbog gore navedenih citata, Linux nikad neće biti kao UNIX. Jedina im je sličnost komandni prozor i tu nažalost sve sličnost već prestaju...
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 06:36   #150
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post
Da skratimo cijelu priču.

Transmission nema potrebe za nekim kompliciranim mehanizmom samo da bi pokrenuo pozadinski servis (eng.=daemon) kao što je to slučaj sa delugom.

Upravo iz tog jednostavnog razloga, je transmission idealan za početnike, iz pukog razloga što od korisnika ne zahtjeva nikakvo zadovoljavanje ručno da bi se pokrenuo i počeo radom. Jednostavno se isti pokrene, otvori .torrent datoteke i počinje skidanje.

Init.d, upstart odnosno systemd (najnovija izdrkotina Linux zajednice za pokretanje aplikacija i alata pri podizanju sustava), ne spadaju pod tematiku za početnike već zahtjeva napredno znanje i korištenje komandne linije.

Međutim, deluge zajednica se ipak potrudila to sve lijepo objasniti te dokumentirati, što je unutar Linux zajednice vrlo rijetka pojava.
Više o svemu je dostupno ovdje;

http://dev.deluge-torrent.org/wiki/U...ianUbuntuInitd

Samo zato što nešto izgleda šareno i privlačno za oko, ne znači da je funkcionalno, a posebno trivijalno/jednostavno za korištenje. I zato vam je kao početniku na Linuxu upravo i preporučen transmission a ne deluge!

Mali off-topic za kraj cijele priče, ali vrlo poučno, čak i za početnike.

Mantra UNIX filozofije je:

"Write programs that do one thing and do it well"
"Write programs to work together"
"Write programs that handle text streams, because that is a universal interface"

Zbog gore navedenih citata, Linux nikad neće biti kao UNIX. Jedina im je sličnost komandni prozor i tu nažalost sve sličnost već prestaju...

Ne razumijem. Kakav je to komplicirani mehanizama, ako ga u sebi ima ima Utorrent manji od 2 Mb ?
Dali Transmission ima mogućnost podešavanja da kreće sa podizanjem sistema?
Hvala na svim informacijama.
__________________
ugasi svoj TV.....zauvijek.
Evil tongue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 11:03   #151
Quote:
Evil tongue kaže: Pogledaj post
Ne razumijem. Kakav je to komplicirani mehanizama, ako ga u sebi ima ima Utorrent manji od 2 Mb ?
Dali Transmission ima mogućnost podešavanja da kreće sa podizanjem sistema?
Hvala na svim informacijama.
Neznam u čemu je problem? Nakon ulogiranja u sustav samo pokreneš /usr/bin/transmission-gtk & naredbu te automatski počinješ s radom.

Ukoliko baš želiš da ti se isti automatski pokrene prilikom podizanja računala, onda moraš to eksplicitno dodati u rc.local datoteku unutar /etc FS strukture.

U rc.local dolazi sve što bi se trebalo pokrenuti/izvršavati na samom kraju pokretanja sustava. Sve unutar /etc/rc5.d se pokreće po određenom slijedu definiranom u samom directoriju.

Kod:
ls -al /etc/rc5.d | tail -3
lrwxrwxrwx   1 root root   21 Jul 23 13:44 S99grub-common -> ../init.d/grub-common
lrwxrwxrwx   1 root root   18 Jul 23 13:44 S99ondemand -> ../init.d/ondemand
lrwxrwxrwx   1 root root   18 Jul 23 13:44 S99rc.local -> ../init.d/rc.local
Da bih pokrenuo transmission-gtk automatski pri pokretanju sustava, trebaš dodati jednu liniju unutar /etc/rc.local datoteke. To moraš izvršiti kao root.

Dakle;

Kod:
su -
unesi svoju root lozinku....

Nakon ulogiranja na sustav kao root korisnik, slijedi malo čarolije putem sed stream naredbe;

Kod:
cat /etc/rc.local | sed -e 's/exit 0/\/usr\/bin\/transmission-gtk \&\n&/' >> /etc/rc.local
provjera da li je naredba /usr/bin/transmission-gtk & dodana prije exit 0 unutar /etc/rc.local datoteke;

Kod:
tail -5 /etc/rc.local
# added by some user on...
# disable bluetotooth at startup
rfkill block bluetooth
/usr/bin/transmission-gtk &
exit 0
Sve 5, transmission-gtk & je korektno dodan u /etc/rc.local.
Znak & pokreće naredbu u pozadini.

Toliko.
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 16:06   #152
http://www.howtogeek.com/189995/how-...-ubuntu-14.04/

guglo sam "ubuntu 14.04 start program"


stvar je da se ubuntu sesija vrti oko unity-ja, kde (kubuntu, suse, slackware) bi imo drugi način

ovo što ovaj tutlek priča je pokretanje programa pri bootu, dakle prije grafike, dakle program bi se stilto i izašo
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 12:53   #153
Prebacaj s Windows 10 na Linux

Pozdrav!

Trenutno sam u potrazi za malo boljim laptopom koji bi mogao "normalno" podnijeti vježbe na faksu, graficke programe itd. obzirom da sam na 2. godini informatike.

Trenutno imam Samsung Ativ Smart PC koji vec jedno pola godine javlja Kernell error u situacijama gdje odjednom pokrenem više prozora ili nešto zahtjevnije. Zamrzne mi cijeli laptop i nemam drugu opciju osim restarta nakon kojeg, logično, nema ničeg spremljenog..
Pretpostavljam da je problem u procesoru, no kako je star 2 i više godina, rađe bih uzela drugi laptop.

Da ne skrećem puno s teme.. Tražeći laptop naišla sam na jedan DELL-ov s Linux OS-om. Vjerojatno se da naći i da dolazi s Windowsima, no baš razmišljam da se prebacim na Linux. Po svemu što sam čitala itd. čini mi se super i puno bolji za moje potrebe - rad s programima itd. Gaming me ne interesira previše.Uz sve to da ne spominjem prednost naspram virusa koji gmižu po Windowsima itd.

E sad, znam da Linux ne dolazi s MS Officeom, no zanima me ima li koji način da se ipak on instalira na Linuxu?
Vjerojatno će mi za faks u radu s bazama trebat i Access pa me brine da neću moć raditi s njime ako odaberem Linux..

Općenito, je li prevelika razlika između rada na Linuxu i Windowsima, ono osnovno - web browseri itd. Pretpostavljam da podržava Google chrome itd. kao browsere..

Nadam se da nisam previše zakomplicirala

Hvala unaprijed na odgovoru
nesudenaplavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 13:00   #154
Još nešto sam zaboravila pitati..

Čitala sam da kod Linuxa nema potrebe silovati ekstenzije tipa .doc, .jpg itd. nego da sam već prepoznaje itd.
U slučaju da ja ipak želim tako "ručno" mijenjati bez exportiranja, to se može jel da?

Isprike na banalnostima, ali moram bit sigurna
nesudenaplavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 16:25   #155
sine, ajd ljepo odi na linuxzasve napravi profil i pitaj pa ce ti predlozit mintusu, a jos kad vide sa si zemsko vjerojatno ce odgovoriti i na ostale nejasnoce koje budes imala, oke?
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 20:18   #156
Imam problem s tronsmart airmouseom i armbianom.
Neznam nać onaj minus, a bez minusa nema terminala, ni normalnog korištenja linuxa.
Nema ni postavki za rezoluciju, samo 720p, i tv i box podržavaju fhd...
Kako dobit minus??
Instalira sam florence, virtualnu tipkovnicu, pritisak bilo koje tipke, gasi tipkovnicu, bez da se u terminalu pojavi pritisnuto slovo...
Tipkovnica sa starog kompa ima okrugli djek...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 23:48   #157
Puna mi kapa Windowsa, jedno vrijeme sam koristio Ubuntu i htio bi se vratiti, samo sad imam laptop i guglao sam drivere ali ih nisam našao. Trebam li se bojati da neću imati neke drivere? Koristim Fujitsu Lifebook S751

Hvala
kukuruza zlatko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 08:55   #158
Quote:
kukuruza zlatko kaže: Pogledaj post
Puna mi kapa Windowsa, jedno vrijeme sam koristio Ubuntu i htio bi se vratiti, samo sad imam laptop i guglao sam drivere ali ih nisam našao. Trebam li se bojati da neću imati neke drivere? Koristim Fujitsu Lifebook S751

Hvala
Ako ti je dosadno u životu samo daj!
Probaj instalirat možda proradi, prihvati izazov postani linuksaš!
Majmudin Adžaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 22:11   #159
Hoću, šta mi drugo preostaje
Netko tko čita overkloking ne može bit u krivu
kukuruza zlatko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 09:03   #160
Quote:
kukuruza zlatko kaže: Pogledaj post
Hoću, šta mi drugo preostaje
Netko tko čita overkloking ne može bit u krivu
Čitan ja gore tvoj Traš, ali slabi ste uzadnje vrime, usahnula iskra te entuzijazam.

Instaliraj dual boot, tako da uvijek iz windowsa možeš pokokat te đavolske linox particije
Majmudin Adžaba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.