Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2017., 17:44   #441
Dal' imam rak? Familijarna polipoza kolona.

Da skratim priču, bit ću 100% iskren.

Dijagnosticiran sam sa familijarnom polipozom kolonom. Svi polipi su mi odstranjeni prije 6 tjedana. Trenutačno čekam nalaze testiranja na FAP. Imao sam polipe i u dvanaestercu.

Stvar je što sam neki dan imao jako čudan san. Sanjao sam da mi operiraju, stajao sam sam kraj sebe. I odjednom sam se stvorio u crvenoj sobi, sve crveno oko mene. I onda sam naglo prolazio kroz crveni tunel i došao u svjetlost. U tom trenu sam osjetio fizičku bol i probudio se.

Može li rak crijeva nastati iako su mi svi polipi odstranjeni?

Danas sam išao na WC, i prvi put da imam crnu stolicu nakon izlaska iz bolnice.

Inače imam i hemeroide. Može biti od toga? Što da radim dalje?

Zaboravio sam napomenuti da je PHD nalaz donekle ok, nije nešto bajan, ali je ok.

Jako se bojim, i ovaj san me još dodatno zbunjuje. Inače imam jako dobru intuiciju pa osjećam neke stvari, te osjećam da nešto s mojim tijelom nije ok... Pa, što dalje?
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 10:37   #442
Odgovor- moze, ali sanse su ti daleko umanjene uklanjanjem polipa.
Trenutno si pod dojmom sna pa te pere strah kojeg si podsvjesno potiskivao i zato si vjerojatno to i sanjao. Bojis se pojavljivanja krvi, karcinoma i umiranja i tako ti je mozak to projicirao u snu.
Ja sam isto sklona paranoji i hipohondriji i pomaze mi racionaliziranje. Blokiraj misli kad te trefe.
Stolica moze biti tamna od hrane. Od hemica bi bilo svjeze krvi. Ako nastavi takva biti, trazi test na okultno krvarenje kod svog LOMa. Ako se jos koji simptom pojavi odi odmah kod dr.
Ucinio si sve sto se moze i budi miran. Posveti se sebi i zdravom zivotu. Reduciraj stres kros fizicke aktivnosti.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 08:55   #443
Pozdrav,
mama je operirala rak debelog crijeva prije 6 mj., odrezano joj je 20cm debelog crijeva, nema vrećicu, do sada je završila kemoterapiju i obavila preglede - markeri su joj u redu, ct je u redu, napravila je ultrazvuk abdomena i pregled kirurga i zasad je sve ok. Nije se još sasvim oporavila od operacije, tj. često mora na wc i često ima problema zatvor/proljev, no ono što nas muči je bol koju osjeća u lijevoj nozi. Često se žali da je osjećaj kao da joj je noga drvena pa čak pomalo i šepa, no to nije konstantno. Izraženije je ako se kreće, posebice ako vozi auto, te je izraženije ako ju probava taj dan jače muči. Ona je to napomenula svakom doktoru i nitko nije ništa reagirao i kažu da je to od rane, da je oporavak težak. Je li netko imao sličan slučaj i trebamo li ju voditi na neki pregled?

Edit: bol u nozi ju muči još od operacije, nije nešto što se pojavilo nakon nekog vremena.
__________________
Potpisujem.
Sister_Of_Mercy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 10:06   #444
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Da skratim priču, bit ću 100% iskren.

Dijagnosticiran sam sa familijarnom polipozom kolonom. Svi polipi su mi odstranjeni prije 6 tjedana. Trenutačno čekam nalaze testiranja na FAP. Imao sam polipe i u dvanaestercu.

Stvar je što sam neki dan imao jako čudan san. Sanjao sam da mi operiraju, stajao sam sam kraj sebe. I odjednom sam se stvorio u crvenoj sobi, sve crveno oko mene. I onda sam naglo prolazio kroz crveni tunel i došao u svjetlost. U tom trenu sam osjetio fizičku bol i probudio se.

Može li rak crijeva nastati iako su mi svi polipi odstranjeni?

Danas sam išao na WC, i prvi put da imam crnu stolicu nakon izlaska iz bolnice.

Inače imam i hemeroide. Može biti od toga? Što da radim dalje?

Zaboravio sam napomenuti da je PHD nalaz donekle ok, nije nešto bajan, ali je ok.

Jako se bojim, i ovaj san me još dodatno zbunjuje. Inače imam jako dobru intuiciju pa osjećam neke stvari, te osjećam da nešto s mojim tijelom nije ok... Pa, što dalje?
Crna stolica može bit od koje hrane... Ako je od krvi onda krvarenje je vjerovatno u želucu ili više (želučna kiselina napravi krv crnu). Krv od hemoroida je svijetlo crvena, ne može bit crna.

Krvarenje može bit od ulkusa, nekanceroznog polipa, raka ili drugog uzroka.

Šta dalje? Možda gastroskopija da se vidi ili je krvarenje iz želuca.
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:40   #445
Pozdrav,
Nisam aktivna na forumu, ali veceras sam procitala sve postove u ovoj temi pa bih molila misljenje o mojoj situaciji.
Zadnjih dva mjeseca imam problema s probavom, tj. imam jako mekanu stolicu. Osim toga, povremeno primjetim krv na papiru crvene boje. Bolovi u trbuhu se jave isto ponekad, ali imam osjecaj da ovise o hrani i obicno su neki tupi bolovi i nadutost u pitanju.
Medutim zadnjih dva tjedna osjetim i cudni pritisak u anusu i nekakvu bol koja nije strasna, ali je jako neobicna.
Doktorica opce prakse me ne zeli poslati specijalistu jer je nalaz krvi uredan.

Molim nekoga tko je imao slicnih problema da mi kaze sto bi mogao biti uzrok. Inace imam 29 godina i imala sam vec probavnih problema koji su nestali nakon sto sam na preporuku doktora izbacila gluten iz prehrane.
Addison:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 08:10   #446
Quote:
Addison:) kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Nisam aktivna na forumu, ali veceras sam procitala sve postove u ovoj temi pa bih molila misljenje o mojoj situaciji.
Zadnjih dva mjeseca imam problema s probavom, tj. imam jako mekanu stolicu. Osim toga, povremeno primjetim krv na papiru crvene boje. Bolovi u trbuhu se jave isto ponekad, ali imam osjecaj da ovise o hrani i obicno su neki tupi bolovi i nadutost u pitanju.
Medutim zadnjih dva tjedna osjetim i cudni pritisak u anusu i nekakvu bol koja nije strasna, ali je jako neobicna.
Doktorica opce prakse me ne zeli poslati specijalistu jer je nalaz krvi uredan.

Molim nekoga tko je imao slicnih problema da mi kaze sto bi mogao biti uzrok. Inace imam 29 godina i imala sam vec probavnih problema koji su nestali nakon sto sam na preporuku doktora izbacila gluten iz prehrane.
Moguce patis od iritabilnog kolona. Sve jedno zamoli dr.da te uputi na testiranje na celijakiju, s obzirom na iskustvo s izbacivanjem glutena iz prehrane.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 18:24   #447
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Moguce patis od iritabilnog kolona. Sve jedno zamoli dr.da te uputi na testiranje na celijakiju, s obzirom na iskustvo s izbacivanjem glutena iz prehrane.
Hvala na odgovoru, razmisljala sam i o celijakiji, ali gluten ne jedem vec 4 godine, a ovi problemi su se javili zadnjih par mjeseci.

Sto se tice bolova u anusu, jucer su bili neizdrzivi - cak i u stanju mirovanja. Odlucila sam otici na kolonoskopiju privatno. Ima netko preporuku gdje ici - najbolji omjer kvalitete i cijene?
Addison:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 22:26   #448
Quote:
Addison:) kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, razmisljala sam i o celijakiji, ali gluten ne jedem vec 4 godine, a ovi problemi su se javili zadnjih par mjeseci.

Sto se tice bolova u anusu, jucer su bili neizdrzivi - cak i u stanju mirovanja. Odlucila sam otici na kolonoskopiju privatno. Ima netko preporuku gdje ici - najbolji omjer kvalitete i cijene?
Klinika Amruseva,vidi na internetu cijene,odlican doktor i usluga
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:39   #449
CEA marker nakon kemoterapije

Dakle vec sam pisala ovdje. Tata je operirao tumor u 10.mj.2016. I sada je zavrsio s peroralnom kemoterapijom 8 ciklusa, xalvobin. Dosta dobro podnosio uz minimalne nuspojave, krvna slika isto bila u redu. Medjutim, sad nakon zavrsene kemo kontrolno je vadio CEA po prvi put, i on je 9.5 a granica je 5.2. Sta sad to znaci? Da lijecenje nije uspjelo? Postoje metastaze?! Inace nisu bile pronadjene prije operacije. Sad jos ceka nalaz rtg pluca i treba obaviti uzv abdomena.
maldivina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:03   #450
Quote:
maldivina kaže: Pogledaj post
Dakle vec sam pisala ovdje. Tata je operirao tumor u 10.mj.2016. I sada je zavrsio s peroralnom kemoterapijom 8 ciklusa, xalvobin. Dosta dobro podnosio uz minimalne nuspojave, krvna slika isto bila u redu. Medjutim, sad nakon zavrsene kemo kontrolno je vadio CEA po prvi put, i on je 9.5 a granica je 5.2. Sta sad to znaci? Da lijecenje nije uspjelo? Postoje metastaze?! Inace nisu bile pronadjene prije operacije. Sad jos ceka nalaz rtg pluca i treba obaviti uzv abdomena.
jel to ista kemo kao xeloda?
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:07   #451
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
jel to ista kemo kao xeloda?
Pa koliko vidim oboma je djelatna tvar kapecitabin pa je valjda isto onda.
maldivina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2018., 11:46   #452
Pozdrav,

tata je operirao rak debelog crijeva prije 2 tjedna, odrezano je oko 50cm debelog crijeva no nema vrećicu.

Prošli tjedan je otpušten kući sa istom kilažom s kojom je i došao u bolnicu. Međutim otkako je kod kuće mršavi jer normalno da slabije jede a ima učestale stolice.

Pitanje je ako netko zna koliko je vremena potrebno za smirivanje stolice te zaustavljanje gubitka težine.

Hvala.
iprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 11:50   #453
Imam 28 godina i prije 2 dana nakon vrsenja velike nuzde ujutro na prvom obrisu papira sam primjetio krv i nakon toga sam uzeo drugi papir i krvi vise nije bilo, pogledao sam u wc skoljku da nema mozda krvi i u stolici ali nije bilo, vec samo taj prvi puta tj kod prvog brisanja, e sad mene zanima da li da idem kod svoje doktorice opce prakse? Jer od onda do sad osjecam dole nekako cudno i kao neko probadanje kod desne strane ali ne jako vec dovoljno da se osjeti, stolica je svaki dan uredna i redovica ujutro prije doručke i sa time nikad nije bilo problema, jutros je stolica isto bila oke i nije bilo nikakve krvi ni na papiru, a niti na/u stolici jer sam pazljivo pogledao ako ima krvi da odma danas idem kod doktorice tj ako se opet ponovi kao ono prije dana, problem mi je jedino taj neki los i cudan osjecaj dole u/po crijevima kao da ne rade kako treba ne znam....
twinlab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 15:38   #454
Meni je slično bilo u u zadnjih mjesec dana 2,3 puta.
Bila sam kod gastroenterologa radi nekih drugih problema, pa sam mu rekla i za to.
Rekao je da ce mi napraviti rektoskopiju i ako nađe uzrok krvarenja da ne treba kolonoskopija.
I da su to vjerojatno hemoroidi, a ne nesto opasno.
Ja se isto prepala da je rak.
Elijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:20   #455
Elida, hvala ti na odgovoru, meni se desilo to samo jednom i to jucer ujutro, ali sam isao na wc i jucer prije spavanja i nije nista bilo tj ni malo krvi, a i danas ujutro i popodne i opet nije bilo nista krvi, sad cu sutra ujutro vidjeti jel bude opet bilo, jer cekam ako se bude opet ponovilo onda budem isao kod doktorice, takvo sto mi se nikad nije desilo da bude krvi na wc papiru, a znam par ljudi koji su isto mislili da su hemeroidi i da im od tud krv pa se na kraju ispostavilo da imaju rak, a i kad citas to po internetu svasta ljudi pisu da se rak debelog crijeva moze dobiti od sjedenja, jedenja mesa (Ne jedem meso) od manjka vitamina D, genetska predispozicija, pa od masne hrane itd, po tome je samo pitanje vremena kad ce netko dobiti rak debelog crijeva jer vecina ljudi jede meso, po zimi nema toliko sunca i brzo je noć pa nema ni D vitamina, a sjedimo svi, u skolama djeca sjede za klupama, vozis auto opet sjedis, na poslu tko radi u uredu opet 8 sati sjedi, dodjes doma ides rucat opet moras sjesti za stol itd, strasno je to koliko bolesnih ima i sta sve prolaze po tim operacijama, zracenjima i sve to, a nitko nema neku preventivo od zastite, vec svi imaju kao neka rijesenja tek kad se rak otkrije....
twinlab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:47   #456
Ma treba paziti koliko se može, bar na prehranu.
Ali ne treba paničariti unaprijed.
S obzirom na godine, nije neki veliki rizik za rak.
Naravno, kad se pojave smetnje treba provjeriti.
Barem popricati s doktorom. Meni je bilo puno lakse vec kad mi je rekao da su vrlo male sanse da to kod mene nesto opasno.
Elijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2019., 15:59   #457
Ne znam gdje da pitam, pa cu ovdje.

Prvi put sam krv u stolici primjetila prije godinu i po, malo sasvim. Ponavljalo se otprilike 1-2 puta mjesecno. Otisla doktoru, rukom me pregledao, kao da vidi hemoroide. Nema. Haj kuci. Poslije sam to zanemarila. Unazad mjesec dana se cesce pocelo pojavljavati. Uradila sa rektoskopiju. Pronadjen veliki polip, 2-3 cm u promjeru. Na udaljenosti oko 35 cm.
Na nalazu pise zakljucak: krv u stolici zbog velikog polipa, makroskopski benignog. Doktoe mi je rekao ovo nije rak, dobro si dosla, i zakazao koloskopiju.
To je bilo prije 10 dana.
Sad svaki dan idem 6-7 puta u wc, i svaki put ima krvi, nije samo okolo, nego i u stolici, storica je cudna, rasuta.
Dosta je od nervoze, jer ludim vec.

Imam 36 god, i niko mi u porodici nije imao rak debelog crijeva.

Bas sam zabrinuta, jer ova krv je bukvalno izmjesana sa stolicom.

Molim vas iskustva slicna, ili kakav savjet, misljenje
Selma-36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2019., 00:24   #458
Kolonoskopija će sve pokazati iz polipa se vremenom razvije tumor.
Treba doći na vrijeme dok ne probije debelo crijevo.
Ja nisam došla dok je bio polip pa sam završila na operaciji.
Sretno
QUOTE=Selma-36;73906101]Ne znam gdje da pitam, pa cu ovdje.

Prvi put sam krv u stolici primjetila prije godinu i po, malo sasvim. Ponavljalo se otprilike 1-2 puta mjesecno. Otisla doktoru, rukom me pregledao, kao da vidi hemoroide. Nema. Haj kuci. Poslije sam to zanemarila. Unazad mjesec dana se cesce pocelo pojavljavati. Uradila sa rektoskopiju. Pronadjen veliki polip, 2-3 cm u promjeru. Na udaljenosti oko 35 cm.
Na nalazu pise zakljucak: krv u stolici zbog velikog polipa, makroskopski benignog. Doktoe mi je rekao ovo nije rak, dobro si dosla, i zakazao koloskopiju.
To je bilo prije 10 dana.
Sad svaki dan idem 6-7 puta u wc, i svaki put ima krvi, nije samo okolo, nego i u stolici, storica je cudna, rasuta.
Dosta je od nervoze, jer ludim vec.

Imam 36 god, i niko mi u porodici nije imao rak debelog crijeva.

Bas sam zabrinuta, jer ova krv je bukvalno izmjesana sa stolicom.

Molim vas iskustva slicna, ili kakav savjet, misljenje[/QUOTE]
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 18:48   #459
Pozdrav cijenjeni forumaši,

Molio bih savjet. Danas sam razgovarao s mamom na telefon i slučajno mi je otkrila kako nosi u srijedu uzorak stolice na analizu i uradit će pretrage krvi jer se boji da ima nešto u crijevima.

Nije mi htjela prethodno ništa govoriti jer živim 500 km dalje od nje, nije htjela da se brinem, ali, eto, danas je to izlanula, pa sam je pitao na čemu temelji to razmišljanje.

Rekla je da nema krvi u stolici, ali da je boli trbuh, doktorica opće prakse joj je napipala dva veća hemeroida. Dobila je neku mast, no ne pomaže. Stolica nije uredna, a kad je ima, boli ju rektum (valjda od hemeroida). Dosta vremena provede sjedeći za računalom i to ne na udobnoj površini (već sam joj skrenuo na to pozornost).

Primjerice, ja kada imam meku stolicu, isto osjetim peckanje i žarenje i imam manji hemeroid.

Ona ima 50 godina, nije baš da se zdravo hrani, slabo uzima povrće i vlakna (slavonci smo, jede se puno mesa).

Molim forumaše koji su imali osobno iskustva s otkrivanjem raka debelog crijeva ili nekoga u obitelji, kako je to počelo, simptomi i slično?

Hvala puno.
__________________
Respira... Aguanta un segundo y respira... Cierra los ojos y mira... Mientras te duela, respira conmigo el dolor...
uzurpator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2019., 19:13   #460
Molim pomoc!
Mojoj mami su na kolonoskopiji nadjeni polipi, koji su operirani19.3. Danas joj je dr. rekla da ima tumor te da dodje na pregled privatno za 1 mj.


PHD nalaz nakon operacije je bio:
1. Adenocarcinoma in adenomate villosi adenoma tubulare
Primljena su 2 polipa, veci, tubularni s intraepitelnom neoplazijom niskog stupnja je odstranjen u cjelosti.

Manji predstavlja vilozni adenom sesilne konfiguracije unutar kojeg se nalazi podrucje dobro diferenciranog adenokarcinoma, s invazijom u submukozu u debljini 1300 mikrometara, koji najvjerojatnije odgovara Kikuchi sm2 nivou (ne moze se sa sigurnoscu procijeniti da li je u uzorku prisutna cijela debljina submukoze). Nema limfovaskularne invazije. Indeks tumorskog pupanja je intramedijaran. Najbliza udaljenost do baze ekscizije iznosi 1 mm. Na lateralnum rubovima ekscizije nalazi se sluznica debelog crijeva pravilnog izgleda.

Ovo se odnosi na polipe dessnog kolona, dok za lijeve (takodjer 2) pise da su - adenoma tubulare polypus hyperplasticus - u cjelosti odstranjena.
mimozica 7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.