Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2017., 15:45   #41
Quote:
Ember- kaže: Pogledaj post
Pozdrav, o vrijednostima na mojem nalazu piše:
<40 jako smanjena aktivnost DAO,
40-80 smanjena aktivnost DAO,
>80 normalna aktivnost DAO
Po tome ti imaš jako smanjenu aktivnost, svakako bi trebao kod gastroenterologa otići sa tim nalazima (pogotovo ako imaš tegobe).
Puno ti hvala za ovaj info. Meni na nalazu stoji ovo: ''An histamine intolerance is unlikely with DAO-levels >10 U/ml.'' Kako je meni izmjereno 14 U/ml činilo mi se ok. Možeš li mi reći gdje si vadio krv i napravio testove za ovo? Ja sam bio u SYNLAB HRVATSKA - POLIKLINIKA Bukovčev trg 4, 10000 Zagreb.
Buni me tolika razlika u vrijednostima.

EDIT:
Evo nalaza
stipest is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 17:57   #42
Itko još neki info u vezi ovolike razlike u vrijednostima?
stipest is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:38   #43
Poz, u kojoj bolnici/labu u RH se može napraviti alergijsko testiranje na histamin?
Molim Vas što brži odgovor jer imam abnormalno bolesne reakcije na hranu, pokupila sam upalu crijeva od hrane, plus bakteriju u tankom crijevu...jedva živim, gladna sam :-) Test intolerancije u Analizi mi je pokazao intoleranciju na gluten, sve mliječne proizvode, kukuruz, ulje i još dosta toga...za sad se nekako krpam sama uz sulfasalazin za upalu crijeva, antibiotik za bakteriju i šaku vitaminskih tableta...inače privatna pretraga košta 400 kn, a htjela sam pitati Vas koji ste radili te pretrage gdje ste ih radili u bolnici/labu?
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2022., 20:57   #44
Intolerancija na histamin

Ako ima netko sa istom problematikom, kako se nosite s tim, uspijevate li se hraniti bez lijekova i dodataka prehrani, ili još bolje ako je netko uspio izaći iz tog začaranog kruga i izliječiti se, da napiše koji savjet ili preporuku.

Na papiru sve izgleda prilično jednostavno, ali u praksi prilično je teško pridržavati se svih pravila prehrane i osjećati se sito, zdravo i snažno.
Doduše još se učim, ali svaka greška zna biti prilično bolna i iscrpljujuća.

Hraniti se isključivo po preporuci liječnika, donijelo mi je to da ruku na srce mogu izdržati duži period bez antihistaminika, ali s druge strane, brzo padnem na kilaži i budem slaba i umorna cijeli dan.
Uzimam vitaminske dodatke, ali od njih se eventualno mogu osjećati bolje, ali ne i dobiti snagu koja se dobije zdravom i raznolikom prehranom.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2022., 16:14   #45
S kojom metodom si ustanovila da si intolerantna na histamin?
ajahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2022., 18:59   #46
I kako ti se manifestuje netolerancija?
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2022., 20:38   #47
10 godina sam se liječila antihistaminicima protiv alergija. To je bila prva dijagnoza nakon što se jedan duži period nisam nikako mogla riješiti kihanja, šmrcanja i povremenih urtikarija koje bi se pojavljivale po koži, npr po zglobovima ruku ili po ramenima.
I stvarno nakon što sam počela piti lijek protiv alergije simptomi su se povukli i bilo mi je bolje.
Zatim su se kroz neko vrijeme počeli javljati crijevni problemi, prvo u pms u, a kasnije sve češće (danas znam da žene u pms u imaju manjak enzima koji razgrađuje histamin).

No kako sam ja liječila alergije, a ne pravi problem, problemi su se samo širili i gomilali, a ja sam počela piti tablete kroz cijelu godinu jer ako bih pokušala biti tvrdoglava i ne popiti lijek, uz kihanje i šmrcanje dobila bih i groznicu, urtikarije koje su postale nesnosne i naravno i crijevne probleme kojih se danima poslije toga ne bih mogla riješiti. Da ne kažem koliko puta bih zbog bolova završila na hitnoj gdje bih dobila injekciju protiv želučanih tegoba i poslali bi me doma.

U tih 10 godina isprobala sam sve što sam mogla i znala da se riješim alergija. Pila kolagen, l glutamine, sve što je moglo obložiti sluznicu criheva da bih mogla poraditi na imunitetu preko zdrave peehrane, probala biti veganka, vegetarijanka, izbacivala slatko, mliječno, mesno, na sve moguće načine i ništa nije pomagalo.

Na alergo test nisam mogla ići jer nisam mogla izdržati bez antihistaminika 10 dana koliko je bilo potrebno da bi se test mogao odraditi.
I nedavno sam našla jednu privatnu polikliniku gdje sam test mogla napraviti i uz terapiju.
Napravili su mi test na 295 alergena i na sve sam bila negativna.
Naravno, prvo sam bila ljuta jer sam mislila da zbog terapije test nije uspio.
Ali tada mi se javila liječnica i objasnila mi da nemam problem sa alergijom nego sa intolerancijom na histamin. (To je nešto sasvim drugo od intolerancije na hranu. Znači ne pričamo o low histamin diet, nego o prehrani za intoleranciju na histamin. Namirnice sa niskim količinama histanima poput jagoda, kivija, itd potiču tijelo da stvara histamin pa su zabranjene u mom slučaju.)

Liječnica mi je poslala upute o prehrani i nakon što sam se počela pridržavati njenih savjeta, sve tegobe su nestale, doslovno preko noći i ja sam po prvi puta nakon ne znam koliko vremena, 7 dana izdržala bez lijeka. Tada sam pojela nešto van dozvoljenog jelovnika i dobila napadaj kihanja i šmrcanja pa sam opet popila tabletu.

Intolerancija na histamin znači da smijem jesti samo svježu hranu. Npr friško ubrano ili friško meso iz rinfuzne prodaje. Čim je na podlošku, tretirano je i na njega ću dobiti reakciju. Mogu ga kupiti i smrznuti i smije se odmrzavati pola sata.

Smrznuto voće i povrće ne smijem.
Hranu smijem skuhati sada za taj obrok, a ono što ostane ne smijem više konzumirati jer stajanjem se stvara histamin. Podgrijavanje hrane je zabranjeno.
Ne smijem apsolutno ništa upakirano ni prerađeno.
Uz sve to, vrlo je mala lepeza onog što smijem konzumirati. Postoje tablice prehrane za intoleranciju na histamin pa da ne pišem još i to, iako je tablica dopuštenih namirnica vrlo, vrlo kratka.


Isprika na dugačkom postu, skratila sam najviše što sam mogla.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2022., 13:20   #48
Ma ništa, samo piši, možda se neko prepozna u simptomima.

Meni je tema zanimljiva jer imam u bližem okruženju osobu sa sličnim simptomima.
Dakle, ne kihanje, ali te promjene na koži, kao rozacea.
I eliminacionom dijetom su otkriveni trigeri, a test alergija ništa nije pokazao.
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2022., 16:18   #49
Quote:
snjoxi kaže: Pogledaj post
ako je to oni na kaj mislim onda histamina ima u slijedecem:
jagode, citrusno voce, alkohol posebno crveno vino, spinat, rajcica, tvrdi sirevi, riba, neki lijekovi.
mislim da ima jos toga ali se ne mogu sjetiti.

gdje si bila na alergoloskom testiranju? ja se spremam ici i uopce ne znam od kud da pocnem.
bila sam prije desetak godina i nisu mi nis posebno otkrili.
Koji ljekovi?
I ja imam intoleranciju na histamin i zbog toga užasne glavobolje.Nos mi curi ,oči peku i suze ,kišem,imam često zatvore.Najviše mi smetaju mlječni proizvodi i banane.I konzervirana riba.Hranu sam manje više skužila koja je ali za ljekove nikad nisam čula.
__________________
lola
Lola 27 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2022., 12:33   #50
Pročitah da je quercetin dobar u suzbijanju oslobadjanja histamina https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273625/

pa evo sjetih se ove teme.
Nadam se da ce nekome pomoci.
__________________
Mens sana in borosana.
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2022., 15:00   #51
Quote:
Artan Lili kaže: Pogledaj post
Pročitah da je quercetin dobar u suzbijanju oslobadjanja histamina https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273625/

pa evo sjetih se ove teme.
Nadam se da ce nekome pomoci.
Dobar stari vit.C-askorbska jeftina kiselina.1000mg.
When the ascorbic acid level falls below 0.7 mg/100 ml, there is a highly significant increase in the blood histamine level. Oral administration of ascorbic acid (1 g daily for 3 days) to 11 selected volunteers resulted in a reduction of the blood histamine level in every instance.

Good old vitamin C is another basic, yet powerful supplement that can decrease histamine and relieve intolerance symptoms. Vitamin C can help you produce more of the DAO enzyme to break down histamine. Plus, it's a powerful antioxidant that can reduce inflammation throughout the body.

Baš zato se preporučuje sa NAC uzimat vit.C.
__________________
“The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist”
WarKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2022., 21:11   #52
Pijem quercetin od solgara oko mjesec dana, malo više. Ima nekih mini pomaka, ali žena koja pomoću njega stvari drži pod kontrolom već godinama, kaže da se tek nakon 3mj osjeti razlika.
Javim ako bude kakvog napretka.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2022., 21:47   #53
član obitelji ima problema istih, pa sam istražujući naišla na food blog jedne cure koja ima dosta prijedloga za histamine-free obroke, i zanimljivo piše o svemu, a i dobro crta.
možda nekome pomogne


https://hr-hr.facebook.com/mmmaidafoodblog/
alviza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2022., 23:27   #54
Quote:
WarKO kaže: Pogledaj post
Dobar stari vit.C-askorbska jeftina kiselina.1000mg.
When the ascorbic acid level falls below 0.7 mg/100 ml, there is a highly significant increase in the blood histamine level. Oral administration of ascorbic acid (1 g daily for 3 days) to 11 selected volunteers resulted in a reduction of the blood histamine level in every instance.

Good old vitamin C is another basic, yet powerful supplement that can decrease histamine and relieve intolerance symptoms. Vitamin C can help you produce more of the DAO enzyme to break down histamine. Plus, it's a powerful antioxidant that can reduce inflammation throughout the body.

Baš zato se preporučuje sa NAC uzimat vit.C.
Samo da javim da je ovo puno pomoglo. Drastično su se smanjile otekline (koje izgledaju i svrbe i oteknu kao ujed komarca).
Warko, hvala
__________________
Mens sana in borosana.
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 23:56   #55
Quote:
Artan Lili kaže: Pogledaj post
Samo da javim da je ovo puno pomoglo. Drastično su se smanjile otekline (koje izgledaju i svrbe i oteknu kao ujed komarca).
Warko, hvala
Btw.zeolit ti je najbolji anti-histamin.usto i dobro ćeš se očistiti od svih teških metala i toxina.
Zeolit klinoptiolit.
__________________
“The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist”
WarKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 11:14   #56
pomoć

Biste li mi rekli gdje ste radili taj test na 295 alergena? Njihova liječnica vam je dala upute? Prilično sam sigurna da imam taj problem, pa molim za preporuku gdje ići, otkud početi...


Isprika na dugačkom postu, skratila sam najviše što sam mogla.
Quote:
forchetta kaže: Pogledaj post
10 godina sam se liječila antihistaminicima protiv alergija. To je bila prva dijagnoza nakon što se jedan duži period nisam nikako mogla riješiti kihanja, šmrcanja i povremenih urtikarija koje bi se pojavljivale po koži, npr po zglobovima ruku ili po ramenima.
I stvarno nakon što sam počela piti lijek protiv alergije simptomi su se povukli i bilo mi je bolje.
Zatim su se kroz neko vrijeme počeli javljati crijevni problemi, prvo u pms u, a kasnije sve češće (danas znam da žene u pms u imaju manjak enzima koji razgrađuje histamin).

No kako sam ja liječila alergije, a ne pravi problem, problemi su se samo širili i gomilali, a ja sam počela piti tablete kroz cijelu godinu jer ako bih pokušala biti tvrdoglava i ne popiti lijek, uz kihanje i šmrcanje dobila bih i groznicu, urtikarije koje su postale nesnosne i naravno i crijevne probleme kojih se danima poslije toga ne bih mogla riješiti. Da ne kažem koliko puta bih zbog bolova završila na hitnoj gdje bih dobila injekciju protiv želučanih tegoba i poslali bi me doma.

U tih 10 godina isprobala sam sve što sam mogla i znala da se riješim alergija. Pila kolagen, l glutamine, sve što je moglo obložiti sluznicu criheva da bih mogla poraditi na imunitetu preko zdrave peehrane, probala biti veganka, vegetarijanka, izbacivala slatko, mliječno, mesno, na sve moguće načine i ništa nije pomagalo.

Na alergo test nisam mogla ići jer nisam mogla izdržati bez antihistaminika 10 dana koliko je bilo potrebno da bi se test mogao odraditi.
I nedavno sam našla jednu privatnu polikliniku gdje sam test mogla napraviti i uz terapiju.
Napravili su mi test na 295 alergena i na sve sam bila negativna.
Naravno, prvo sam bila ljuta jer sam mislila da zbog terapije test nije uspio.
Ali tada mi se javila liječnica i objasnila mi da nemam problem sa alergijom nego sa intolerancijom na histamin. (To je nešto sasvim drugo od intolerancije na hranu. Znači ne pričamo o low histamin diet, nego o prehrani za intoleranciju na histamin. Namirnice sa niskim količinama histanima poput jagoda, kivija, itd potiču tijelo da stvara histamin pa su zabranjene u mom slučaju.)

Liječnica mi je poslala upute o prehrani i nakon što sam se počela pridržavati njenih savjeta, sve tegobe su nestale, doslovno preko noći i ja sam po prvi puta nakon ne znam koliko vremena, 7 dana izdržala bez lijeka. Tada sam pojela nešto van dozvoljenog jelovnika i dobila napadaj kihanja i šmrcanja pa sam opet popila tabletu.

Intolerancija na histamin znači da smijem jesti samo svježu hranu. Npr friško ubrano ili friško meso iz rinfuzne prodaje. Čim je na podlošku, tretirano je i na njega ću dobiti reakciju. Mogu ga kupiti i smrznuti i smije se odmrzavati pola sata.

Smrznuto voće i povrće ne smijem.
Hranu smijem skuhati sada za taj obrok, a ono što ostane ne smijem više konzumirati jer stajanjem se stvara histamin. Podgrijavanje hrane je zabranjeno.
Ne smijem apsolutno ništa upakirano ni prerađeno.
Uz sve to, vrlo je mala lepeza onog što smijem konzumirati. Postoje tablice prehrane za intoleranciju na histamin pa da ne pišem još i to, iako je tablica dopuštenih namirnica vrlo, vrlo kratka.

Biste li mi rekli gdje ste radili taj test na 295 alergena? Njihova liječnica vam je dala upute? Prilično sam sigurna da imam taj problem, pa molim za preporuku gdje ići, otkud početi...
Isprika na dugačkom postu, skratila sam najviše što sam mogla.
Sandy-l is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 11:49   #57
Ovo je bilo pitanje za Forchettu.
Sandy-l is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 19:59   #58
Quote:
Sandy-l kaže: Pogledaj post
Ovo je bilo pitanje za Forchettu.
Ja sam išla u polikliniku Analiza, ali ako sumjate na intoleranciju na histamin, taj test možete odraditi i u bolnici preko uputnice svojeg liječnika opće medicine. Ja sam radila alergo test jer sam bila uvjerena da imam alergije na hranu i pelud. Plus što sam ja otišla na svoju ruku, a možete zatražiti i razgovor s liječnicom i ona će Vam objasniti koji test bi bilo najbolje napraviti.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2022., 07:45   #59
draga forchetta, ja bih te bas molila da napišeš nešto o prehrani, kako izgleda jelovnik za jedan dan, npr pojma nemam sta doručkovati ručak ok..

tvoja prica je moja prica, najdulje dva dana izdrzim bez tablete, tek planiram ici raditi nalaze za histamin, vjerojatno je to..

da li je dozvoljen med?
kojem doktoru ici?

pozdrav




Quote:
forchetta kaže: Pogledaj post
10 godina sam se liječila antihistaminicima protiv alergija. To je bila prva dijagnoza nakon što se jedan duži period nisam nikako mogla riješiti kihanja, šmrcanja i povremenih urtikarija koje bi se pojavljivale po koži, npr po zglobovima ruku ili po ramenima.
I stvarno nakon što sam počela piti lijek protiv alergije simptomi su se povukli i bilo mi je bolje.
Zatim su se kroz neko vrijeme počeli javljati crijevni problemi, prvo u pms u, a kasnije sve češće (danas znam da žene u pms u imaju manjak enzima koji razgrađuje histamin).

No kako sam ja liječila alergije, a ne pravi problem, problemi su se samo širili i gomilali, a ja sam počela piti tablete kroz cijelu godinu jer ako bih pokušala biti tvrdoglava i ne popiti lijek, uz kihanje i šmrcanje dobila bih i groznicu, urtikarije koje su postale nesnosne i naravno i crijevne probleme kojih se danima poslije toga ne bih mogla riješiti. Da ne kažem koliko puta bih zbog bolova završila na hitnoj gdje bih dobila injekciju protiv želučanih tegoba i poslali bi me doma.

U tih 10 godina isprobala sam sve što sam mogla i znala da se riješim alergija. Pila kolagen, l glutamine, sve što je moglo obložiti sluznicu criheva da bih mogla poraditi na imunitetu preko zdrave peehrane, probala biti veganka, vegetarijanka, izbacivala slatko, mliječno, mesno, na sve moguće načine i ništa nije pomagalo.

Na alergo test nisam mogla ići jer nisam mogla izdržati bez antihistaminika 10 dana koliko je bilo potrebno da bi se test mogao odraditi.
I nedavno sam našla jednu privatnu polikliniku gdje sam test mogla napraviti i uz terapiju.
Napravili su mi test na 295 alergena i na sve sam bila negativna.
Naravno, prvo sam bila ljuta jer sam mislila da zbog terapije test nije uspio.
Ali tada mi se javila liječnica i objasnila mi da nemam problem sa alergijom nego sa intolerancijom na histamin. (To je nešto sasvim drugo od intolerancije na hranu. Znači ne pričamo o low histamin diet, nego o prehrani za intoleranciju na histamin. Namirnice sa niskim količinama histanima poput jagoda, kivija, itd potiču tijelo da stvara histamin pa su zabranjene u mom slučaju.)

Liječnica mi je poslala upute o prehrani i nakon što sam se počela pridržavati njenih savjeta, sve tegobe su nestale, doslovno preko noći i ja sam po prvi puta nakon ne znam koliko vremena, 7 dana izdržala bez lijeka. Tada sam pojela nešto van dozvoljenog jelovnika i dobila napadaj kihanja i šmrcanja pa sam opet popila tabletu.

Intolerancija na histamin znači da smijem jesti samo svježu hranu. Npr friško ubrano ili friško meso iz rinfuzne prodaje. Čim je na podlošku, tretirano je i na njega ću dobiti reakciju. Mogu ga kupiti i smrznuti i smije se odmrzavati pola sata.

Smrznuto voće i povrće ne smijem.
Hranu smijem skuhati sada za taj obrok, a ono što ostane ne smijem više konzumirati jer stajanjem se stvara histamin. Podgrijavanje hrane je zabranjeno.
Ne smijem apsolutno ništa upakirano ni prerađeno.
Uz sve to, vrlo je mala lepeza onog što smijem konzumirati. Postoje tablice prehrane za intoleranciju na histamin pa da ne pišem još i to, iako je tablica dopuštenih namirnica vrlo, vrlo kratka.


Isprika na dugačkom postu, skratila sam najviše što sam mogla.
anidE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.