Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2016., 13:21   #41
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Biological_value


Nije neka mjera jer gotovo nikad ne jedes samo jednu namirnicu (a kombinacija namirnica utjece na BV), ali ti moze posluziti kao polazna tocka.

Generalno su proteini dobiveni iz biljnih izvora manje BV od onih dobivenih iz zivotinjskih izvora.


Ako ces se hraniti veganski, samo tribas paziti na unos lizina (40-50 g / kg tjelesne mase ako nisan falija ), ostalo ces sigurno popuniti ako jedes dovoljno.
Trenutno nemam za cilj izbacit meso u potpunosti nego ga smanjit. Npr. dani bez mesa i dani kombinacije sa mesom. Krenuo sam sa kombinacijom mesa i graha/graška i u toj kombinaciji samo zbrajam proteine mesa i graha/graška.
Jel to uredu u smislu da na takav način dobijem isto kao da je umjesto graha/graška bilo meso?

Hvala.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 09:19   #42
Da, u redu je.

Vegani se, nakon što se uhodaju u kombiniranju namirnica, ionako ne trebaju zamarati s količinom i kvalitetom proteina (vegani mogu bit i pro bilderi), nego trebaju pazit na vitamine B12 i D.

Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post

Ako ces se hraniti veganski, samo tribas paziti na unos lizina (40-50 g / kg tjelesne mase ako nisan falija ), ostalo ces sigurno popuniti ako jedes dovoljno.
mg/kg
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 18:22   #43
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jel to uredu u smislu da na takav način dobijem isto kao da je umjesto graha/graška bilo meso?
Ako ces bit picajzla, onda nije. Da ne kompliciras previse, racunaj biljni protein * 0.8 kao stvarni unos biljnih proteina.

Npr. ako pise na necemu da ima 10g proteina, ti racunaj 8g.


Al nije mi jasno, sta zelis postic?

Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
mg/kg
Nisan puno falija, samo jedno slovo
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 20:01   #44
Evo ja sam se odlučio za vegansko čišćenje par dana, danas jedem jagode, iznomno su fine ali i zdrave http://www.kalorije.com.hr/jagode/ te kombinacije špinata/koprive/blitve https://hr.wikipedia.org/wiki/Kopriva . Skroz sam gladan jer sam naučio na težu prehranu.
__________________
Zadnja posjeta: 8-12-2006 u 22:42 | Osvojih miliun!?
MALI-miki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 02:03   #45
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Ako ces bit picajzla, onda nije. Da ne kompliciras previse, racunaj biljni protein * 0.8 kao stvarni unos biljnih proteina.

Npr. ako pise na necemu da ima 10g proteina, ti racunaj 8g.


Al nije mi jasno, sta zelis postic?
Bavim se bodybuildingom (amaterski) tako da mi je bitno da dobijem cjelovit sastav aminokiselina. Problem je što nemam neku jednostavnu jednadžbu oko toga za razliku od mesa. Taj tvoj 0.8 ništa ne znači u praksi.
Želim znati npr. jedi toliko ovoga i onoga i dobit ćeš sve što trebaš za svoju visinu i aktivnost.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 19:53   #46
A zašt ne zaguglaš "vegan bodybuilding"?

Već ima vegana koji su u tome, više će ti to pomoć nego random forumaši. Makar ti je ovdje svaka informacija od srca dana.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 10:36   #47
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Problem je što nemam neku jednostavnu jednadžbu oko toga za razliku od mesa. Taj tvoj 0.8 ništa ne znači u praksi.
Ako san ti ista prakticno reka ...
Znaci, ako zelis unjeti 100g proteina ekvivalentno mesu iz biljnih izvora, stvarno ih unesi 125g (100/0.8). Mislin da ne mogu bit jasniji

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Želim znati npr. jedi toliko ovoga i onoga i dobit ćeš sve što trebaš za svoju visinu i aktivnost.
Pa to bi sam triba izracunat, ne znan tvoju kilazu (ne znan sta ce mi tvoj visina ) ni aktivnost.


Vecinom u BB krugovima unose brutalno puno proteina - skroz nepotrebno (osim ako nisi "urokan" ), imas veganskih BB-a od 110 kg koji unesu 150g proteina dnevno.
Ako ces ic na neki normalan unos proteina, dovoljno ti je 1.2-1.5g po kg tjelesne tezine, a to ces postic bez problema ako uneses dovoljno kalorija. Ako ciljas vegansku prehranu bogatu proteinima, jedi dosta grahorica, lece, slanutka, razlicitih sjemenki i orasastih plodova ... bucine sjemenke su npr. jedan od bogatijih izvora proteina. Osim toga, jedi raznovrsnu nepreradjenu biljnu hranu, pij B12 i to je to.

Konkretno pracenje unesenih kalorija i ostalog (ako te zanima, a meni je to postalo skroz nepotrebno): https://www.myfitnesspal.com
Tamo uneses svoje podatke i cilj, a dobijes kalorije koje tribas pojesti. Usput mozes dobit i podatak koliko si pojeo proteina, pa to mozes regulirati na nekoj tjednoj razini.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 00:52   #48
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Ako san ti ista prakticno reka ...
Znaci, ako zelis unjeti 100g proteina ekvivalentno mesu iz biljnih izvora, stvarno ih unesi 125g (100/0.8). Mislin da ne mogu bit jasniji
Objasni na koji način kvantiteta ne-esencijalih aminokiselina se pretvara u esencijalne?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 17:11   #49
Na nikoji nacin
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 01:20   #50
Odlično!
MatijaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 12:42   #51
Pozdrav svima,

moj plan je prijeći na vegansku prehranu kroz neka dva mjeseca. Do sada sam jela sve. Meso u manjim količinama, i mislim da mi to neće biti problem. Ali, sir, sir, sir. Mislim da će mi biti najteže odreći se mliječnih proizvoda.

Pogledala sam nekoliko različitih dokumentaraca o veganskoj, ili negdje kažu - plant based diet. I sve skupa mi to zbilja ima smisla. Ali, jedino što nisu nigdje spominjali to koliko su zdrave ove ostale namirnice u veganskoj prehrani. Svježe voće i povrće vjerujem da je zaista zdravo (osim ako nije puno pesticida), ali brinu me malo tofu, seitani i soje. Znam da se u jednom trenutku pisalo o tome kako su napitci od soje puni estrogena, ali nigdje u tim dokumentarcima nisam pronašla kritiku toga.

Plan mi je izbacivati jednu namirnicu tjedno. Od ovog tjedna više nema mesa. Sljedeći tjedan mliječni proizvodi itd.

Ako netko ima dobre recepte ili savjete, bila bih zahvalna!

Pozdrav
Calvive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:51   #52
Srecom pa postoji cijeli vege podforum.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:12   #53
Bajadera sastojci

Quote:
daldowunder kaže: Pogledaj post
oh, wow! sad sam nasla popis sastojaka i jest, vegan...
Sastojci
šećer
lješnjaci (20%)
kakaov maslac
bademi (7%)
kakaova masa
sojin lecitin (E322, emulgator)
aroma
Sadrži alergene
lješnjaci, bademi, soja
Može sadržavati
mlijeko

S tim da u šečeru može biti sastojaka životinjskog podrijetla (Većina bijelog kristalnog šećera se rafinira uz pomoć nagorenih životinjskih kostiju)
marlem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.