Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 16:38   #2681
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
A neki primjer? Mislim i da je RH najgori, nije fer izmišljat nešto što ne stoji... Ne bi bilo prvi puta da slušam kako tepsija ne valja, a u stvari je pita loše napravljena...
hpmc, hp mobile center, to je recimo jedan primjer, mogu nac requirements i postat ovdje ako treba ali ima i na netu
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 08:18   #2682
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post


pazi vako, proizvodjac softvera veli - 6.5 ili 7.2 RH......znaci jebiga uvaljas si neki update mehanizam da ti vuce patcheve i kojesta i naravno naleti i kernel patch i stas, digo si server htio ne htio na 6.7 ili 6.8. ili 7.3. a "softver" ne radi na 6.8 ili 7.3........pa jebem ti mater ZASTO TI JEBENI SOFTVER OVISI O MINOR VERZIJI ????????? ili sta je koji kurac RH promijenio a da vec u sljedecoj minor verziji toga nema ?????? da se ubijes....


tako da nije zgoreg priupitat....ne znam kako to na tom SmartOSu funkcionira ali iz iskustva.......a opet u pravu si, da moze gore vec RH - e vala ne moze
Opet ponavljam: SmartOS nema tih idiotskih kerefeka JER SE NE INSTALIRA. NEMA INSTALACIJE. Kuzis? Nema! Cijela stvar se vrti iz RAMDiska, ima samo "rolling upgrade", a to je boot v novi RAMDisk image. Ako ti taj RAMDisk image ne pase, rebootas nazad v prijasnji RAMDisk image. Ili neki drugi.

To je bazirano na open soruce forku Solaris Expressa, HEEEJJJ, HALO!!! Unazadno kompatibilno. Nije ti to onaj idiotsko-kretenski redhat.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 08:22   #2683
Quote:
maliburek kaže: Pogledaj post
jer trebamo ljude da rade posao, a ne forum trolove
Prvo ja nisam trol, a drugo vidim skvadra se gura, svi su k'o ludi iti delati tam gdi rade tipovi poput tebe. Zato jos uvijek i trazite, ne? Vse je jasno...

Veliki frajeru! Kad te se konkretno pita koga imate v Rusiji, sutis kak pizda. Hajde molim te, troll koji druge zove trollovima!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 08:25   #2684
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
A neki primjer? Mislim i da je RH najgori, nije fer izmišljat nešto što ne stoji... Ne bi bilo prvi puta da slušam kako tepsija ne valja, a u stvari je pita loše napravljena...
Primjer? Evo:

bugzilla.redhat.com

Keljni "priority 1" v filteru, odi si napravit' kavu, i "uzivaj" v prepirkama izmedju musterija i "inzinjera". Iz komentara bu ti vrlo brzo postalo jasno da ovi prvi imaju probleme, a ovi drugi nemaju pojma kak te probleme rijesiti, ili kad misle da imaju pojma, njihova "rjesenja" su drek. Najjaci su incidenti gdi musterija zna vise od "inzinjera", cak im dostave i patch, a "inzinjeri" onda pocnu filozofirat'.

Trebalo bu ti dost kave.

Kod SmartOS-a postavis pitanje na IRC-u ili mailing listi, unutar najvise sat vremena dobijes fix ili rjesenje, i to jos za badava.

Nisi jos nikad moral otvoriti zahtjev za podrskom kod redhata, a? Cekaj cekaj! Pjeval bus borbene!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:12   #2685
nije mi jasno kako funkcionira security concept na SmartOSu. sta ti znaci to sto mozes napravit rollback, ako customer ne dozovoljava da server bude bez patcheva, znaci moras bit na zadnjem updateu. ili ja ne kontam kako SmartOS funkcionira......ili ti imas slobodu da radis sta te volja, onda ok.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 12:16   #2686
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
nije mi jasno kako funkcionira security concept na SmartOSu. sta ti znaci to sto mozes napravit rollback, ako customer ne dozovoljava da server bude bez patcheva, znaci moras bit na zadnjem updateu. ili ja ne kontam kako SmartOS funkcionira......ili ti imas slobodu da radis sta te volja, onda ok.
Ono sto opisujes su "full support" ugovori gdje proizvodjac softwarea mora micati brda i doline, ali zato po BOFH-ovskim nacelom, ako nesto nije podeseno na OS-u onako kako stoji u ugovoru ti ljepo poklope slusalicu i .

Annatar je sam svoj majstor, koliko se da iscitati.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 12:49   #2687
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
nije mi jasno kako funkcionira security concept na SmartOSu. sta ti znaci to sto mozes napravit rollback, ako customer ne dozovoljava da server bude bez patcheva, znaci moras bit na zadnjem updateu. ili ja ne kontam kako SmartOS funkcionira......ili ti imas slobodu da radis sta te volja, onda ok.
Nema patchiranja, to vise ne postoji, bilo je v Solarisu, v SmartOS-u ne postoji, a da i postoji ne bi moglo funkcionirati kad je RAMDisk read-only. Fix se dela drito v izvornom kodu i gradi se (inkrementalno) novi platform image. I onda se boota v njega.

Kad kupis podrsku od Joyenta oni te ili instruiraju kak da uz pomoc kmdb-a (Solarisovog kernel debuggera) popravis live kernel + naprave commit v izvornom kodu, ili naprave commit v izvornom kodu i onda generiraju novi platform image, koji skines i onda rebootas v njega.

Jednom kad pokrenes RAMDisk vecinu stvari nemres mijenjati. Jedino se root password i par drugih sitnica sprema na ZFS pool, vse ostalo je read-only.

To ti je k'o VMware ESX, ak si ikad koristl.

Ovo z instalacijom, OS verzijama te krpanjem OS-a, to su koncepti iz '90-ih godina proslog stoljeca. Linux je v debelom zaostatku.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 12:57   #2688
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Ono sto opisujes su "full support" ugovori gdje proizvodjac softwarea mora micati brda i doline, ali zato po BOFH-ovskim nacelom, ako nesto nije podeseno na OS-u onako kako stoji u ugovoru ti ljepo poklope slusalicu i .

Annatar je sam svoj majstor, koliko se da iscitati.
da otprilike tako ali i zato sto rolamo zadnje patcheve stalno, security je dio compliancea i audita tako da nema zajebancije po tom pitanju i onda naravno da covjek poludi kad SW treba bas u bobu minor verziju. nego ovo je sve OT, all power to the people & soljaris. kolko para bi recimo jedan onako "ne cita s razumjevanjem" admin mogo iskamcit od znj firmice u hrvatskoj ? jesmo stigli do 10k ili jos cekamo godota ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:13   #2689
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Nema patchiranja, to vise ne postoji, bilo je v Solarisu, v SmartOS-u ne postoji, a da i postoji ne bi moglo funkcionirati kad je RAMDisk read-only. Fix se dela drito v izvornom kodu i gradi se (inkrementalno) novi platform image. I onda se boota v njega.

Kad kupis podrsku od Joyenta oni te ili instruiraju kak da uz pomoc kmdb-a (Solarisovog kernel debuggera) popravis live kernel + naprave commit v izvornom kodu, ili naprave commit v izvornom kodu i onda generiraju novi platform image, koji skines i onda rebootas v njega.

Jednom kad pokrenes RAMDisk vecinu stvari nemres mijenjati. Jedino se root password i par drugih sitnica sprema na ZFS pool, vse ostalo je read-only.

To ti je k'o VMware ESX, ak si ikad koristl.

Ovo z instalacijom, OS verzijama te krpanjem OS-a, to su koncepti iz '90-ih godina proslog stoljeca. Linux je v debelom zaostatku.

ok to je slicno necemu sto sam vidio na NAS kutijama, ok. morat cu se sjest i iscitat malo neke stvari, u principu RH si je pucao sam u nogu davno davno sa miljon commita i naravno od raznoraznih sumnjivih sources pa onda i ima hrpetine bugova i security patcheva prakticno na dnevnoj bazi + hoce podrzavat svako jebeno sranje, ono korejski plasticni gizmo ali to RH mora imat. mislim nekad je fakat horor odrzat server produktivnim. ali tu debelo i proizvodjaci SWa sjebu, danas niko vise ne dira stari kod, napiso si sranje prije 2-3-5 godina i sad samo skriptiras oko toga a onda RH mrdne nesto i mos bacit svoj SW u smece. to je sve ostavstina outsorsanja u indiju i ine zemlje.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:20   #2690
Kod:
Password: 
- SmartOS (build: 20170312T152600Z)
Glavno da kojekakvi "mali bureci" ovdje okolo-naokolo seru kak ja vrtim prastari SmartOS, a ovo sem izgradl iz izvornog koda, no idemo dalje...
Kod:
# df -hF ufs
Filesystem             Size   Used  Available Capacity  Mounted on
/devices/ramdisk:a     262M   251M        11M    96%    /
/devices/pseudo/lofi@1:disk
                       432M   381M        51M    89%    /usr
ostatak su ili ZFS datotecni sustavi za zone, ili pak ZFS volumeni za KVM te virtualni datotecni sustavi.
Kod:
# mount | egrep 'ramdisk|lofi'
/ on /devices/ramdisk:a read/write/setuid/devices/intr/largefiles/xattr/onerror=panic/dev=1480001 on Fri Mar 24 12:04:41 2017
/usr on /devices/pseudo/lofi@1:disk read only/setuid/devices/intr/largefiles/xattr/onerror=panic/dev=900040 on Fri Mar 24 12:04:41 2017
Buduci da je / na RAMDisku, spremaju se samo odredjene stvari z njega na ZFS pool, ostatak nestane kod reboota ili shutdowna.
Kod:
# lofiadm
Block Device             File                           Options
/dev/lofi/1              /usr.lgz                       Compressed(gzip)
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:27   #2691
Quote:
napiso si sranje prije 2-3-5 godina i sad samo skriptiras oko toga a onda RH mrdne nesto i mos bacit svoj SW u smece.
Nema to na SmartOS-u; Na SmartOS-u, buduci da je Solarisov potomak, empatija je u srz usadjen inzinjerski nazor; centralna vrijednost.

Empatija sa svojim korisnicima je svetinja kod nas. Nemam uopce rijeci kojima bi adekvatno mogel opisati kulike je empatija SmartOS inzinjerima bitna.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:05   #2692
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Nema to na SmartOS-u; Na SmartOS-u, buduci da je Solarisov potomak, empatija je u srz usadjen inzinjerski nazor; centralna vrijednost.

Empatija sa svojim korisnicima je svetinja kod nas. Nemam uopce rijeci kojima bi adekvatno mogel opisati kulike je empatija SmartOS inzinjerima bitna.
odlican clanak

evo jedan, ne znam da li sam vec postao na forumu

https://thehftguy.com/2016/11/01/doc...ry-of-failure/

read and weep
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 22:37   #2693
Nemojte se nadjebavat ako je moguće, fala

@bata ovo o Dockeru je super.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:26   #2694
Je, super je članak o Dockeru. Rastrgan sem: budući da SmartOS more vrtiti Docker (ključna reč: Triton), tehnički je OK na ovoj temi, ali ovo kaj je čovek opisal v eseju o Dockeru se jasno odnosi na Linux-žbljinuks. Premjestiti na "Linux (i o njemu)" ili ostaviti tukaj?

Jebote, kome bi poslije tog eseja palo na pamet iti koristiti Docker???
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:52   #2695
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
hpmc, hp mobile center, to je recimo jedan primjer, mogu nac requirements i postat ovdje ako treba ali ima i na netu
To nije primjer. Primjer je što se događa kada, recimo, to instaliraš na CentOS 6.6 ili 6.7 i onda ne prolazi jer je navedeno da je preduvjet 6.5.
__________________
Ne to!
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:55   #2696
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Primjer? Evo:
bugzilla.redhat.com
To nije konkretan primjer za ono o čemu smo konkretno pričali. Ni ja ne tvrdim da je support za RHEL vrhunski, iz jednostavnog razloga jer ne znam kakav je. Pričalo se o tome da nešto radi na 6.5 a ne na 6.6, 6.7 ili 6.8, a da je za to kriv RHEL kao platforma i promjene u minor verziji. E za to tvrdim da je bullshit.
__________________
Ne to!
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 11:48   #2697
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
To nije konkretan primjer za ono o čemu smo konkretno pričali.
O cemu smo tocno komunicirali?
Quote:
Ni ja ne tvrdim da je support za RHEL vrhunski, iz jednostavnog razloga jer ne znam kakav je.
E, i to je OK, ali onda nema svrhe prepirati se z nama, odnosno onima koji znaju kakva je redhat podrska.

Sumnjas da pisem istinu, odnosno sumnjas li da lazem ili da preuvelicavam koliko je redhat podrska losa?

Ako ne sumnjas, nije li logicno da nema smisla raspravljati o tome kaj sem ti napisal?
Quote:
Pričalo se o tome da nešto radi na 6.5 a ne na 6.6, 6.7 ili 6.8, a da je za to kriv RHEL kao platforma i promjene u minor verziji. E za to tvrdim da je bullshit.
Da, RHEL je kriv. Voljel bi ti podastrijeti konkretan kod, ali je specifican pa ne smijem. Ne smijem cak ni pisati o tome na koji je nacin specifican.

Ali jedan konkretan primjer ti mogu navesti. Apsurdan primjer stovise jer RHEL 7 sada podrzava vse ono, kaj sme mi sami implementirali.

V RHEL 5 vremenima, redhat se jos uvijek opiral podrzavati sgi XFS datotecni sustav. Mi smo automatizirali instalaciju RHEL 5 sustava na XFS /, i to bez /boot kao posebne particije. Modificirali sme cak i Anaconda instalacijski program. Vse je delalo. Onda je najemput v RHEL 5.8 kernel pocel panicariti. Nakon natezanja na centos.org i bugzilla.redhat.com, javil nam se sam Eric Sandeen, koji je inace jedan od bivsih sgi developera i koji dela na XFS-u v redhatu, i pokazal nam je tocni commit v kojem je to strgano. Ne samo da nam je pokazal, neg nam je jos i izricito dal do znanja da zna da bu taj commit uzrokoval taj problem. Iako je commit opcenit, dakle nema veze z otime da smo mi vrtili XFS na / datotecnom sustavu, vsaka daljnja podrska nam je odbijena.

Apsurd je v tome da danas RHEL podrzava boot z XFS /, dakle namjerno su napravili stetu i onda su je jos odbili popraviti, prepirali su se z nami a mi sme zgubili dvije i pol godine rada i zivota na tome. Jesam ljut? Jesu nas zajebali? Da i da!

Takvih primjera ima jos. Na primjer, v najnovijim verzijama redhat je odlucil zamijeniti dobar dio funkcionalnosti netstat(8) komande z potpuno arbitrarnom komandom ss(8). Shutzstaffel? Obertsturmfuehrer? Vsaki drugi UNIX te UNIXoidni operativni sustav ima netstat, sam bu redhat te eventualno Linux bil drukciji. Kad pises software te ako taj tvoj software koristi netstat, moral bus imati posebnu kuku sam za jebeni, smrdljivi Linuks-zbljinuks, v prvom redu redhat.

To je redhat. To je njihov mentalitet. Ti to morti kak sistem administrator ne osetis, ali da si developer i da delas sistem inzinjering, onda ne bi pisal kak je to bullshit jer bi i sam to osetl na svojoj kozi...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:00   #2698
pa moj primjer sa hpmc ti ide otprilike ovako, ljudi testiraju software za mobilne telefone, najbezvezniji primjer internet banking i oni tokeni i slicne pizdarije. sve se kaci na USB, imas neku web platformu preko koje sve pratis i onda recimo sa jednom verzijom, a nisam dalje trazio do cega je, dodju driveri tako da se mogu "dohvatit" uredjaji preko USBa i vidis ih i sve, a s drugom .... pa valjda ne dodju mada to mi je apsolutno nerazumljivo zasto ali kazem nisam istrazivao tocno sta je uzrok a i kako bi reko, nicht meine baustelle.

sto se tice centosa, nije propiretary i nemos pisat tickets i trazit naplatu stete, a ako je veci bizniss u pitanju to je prio jedan, tako da nista od open sourcea.

sto se tice svojeglavosti RH i generalno linuxa, RH je mila majka u odnossu na svaki drugi linux, ja jednostavno ne razumijem da neko moze u produkciji vrtit jedan ubuntu, ili generalno nekakav debian, a onda mi jos dodje specko sa gentoo ili arch ili nekim drugim sranjem. problem je prvenstveno to sto razvoj ide bezglavo, kazem sve zivo je podrzano, ovo sto sam naveo sa hpmc je jedan primjer i rijedak primjer zajeba, mislim ko kaze da nije do hpa, da oni ne isporucuju to sto bi trebalo i to na vrijeme, RH ima svoj release plan, ko te jebe ako nemos pratit. naravno end useri pate onda.....stas.

sto se tice XFSa, pazi vako, cito sam dosta o robusnosti file systema, recimo kako je google rjesio svoj mail server, jer to je ono gdje se dobar file system pokaze. ima jedan clanak ako ga uspijem nac budem postao, kako uopce funkcionira commit na ext-u koji je to vic, pa opet ispade bolji i od reiser i od svih ovih drugih sistema, pa onda btrfs, kako je to bilo razvikano a u principu za razvoj takvog filesystema ti treba 10-15 godina a ovi ubacili u RH7 kao za probu pa onda u cini mi se 7.2 izbacili.......sve ono djeciji potezi. jedina prednost exta prema xfsu je to sto mozes smanjit particiju, ali ko to radi na linuxu ? ja jos nikad nisam uspio smanjit particiju bez obzira je prava ili lvm bez gubitka podatak, dakle sta me boli kurac za to sto se to moze kad se nikad necu upustat u to. jedina prednost xfsa u odnosu na ext je to sto xfs automatski cisti svoje directory listinge, bez da se mora vrtit fsck sa nekim flagom, dakle idealno za mail server sa miljon usera i malim mailboxovima. ok, nemam to i ne treba mi. sta bi bilo odlicno, mimo lvma, podrska za nekakav zfs ili zfs klon, koji nije brdo smeca kao btrfs. jel na vidiku - nije. i onda imas sta imas, drmni na storage i kemijaj sa latency dan noc......
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:12   #2699
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
sta bi bilo odlicno, mimo lvma, podrska za nekakav zfs ili zfs klon, koji nije brdo smeca kao btrfs. jel na vidiku - nije. i onda imas sta imas, drmni na storage i kemijaj sa latency dan noc......
Ili fino kao gospodin kupis podrsku od Joyenta, opalis SmartOS i svoje noci provedes pileci klade i natjeravajuci Z-ove okolo-naokolo po sumi, spavajuci kao beba (pozicija 19 minuta i 14 sekundi v videu), umjesto da se zajebavas z tehnologijom iz '80. i '90. proslog stoljeca.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:31   #2700
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
To nije primjer. Primjer je što se događa kada, recimo, to instaliraš na CentOS 6.6 ili 6.7 i onda ne prolazi jer je navedeno da je preduvjet 6.5.
Pa dogadja se konkretno na primjer ovo: https://www.forum.hr/showthread.php?t=993383, a to se pak dogadja jer na Linuxu libc i libstdc++ nisu dio operativnog okruzenja, nego software od vanjske stranke.

To se na SmartOS-u ili cak Solarisu nemre dogodit', jer je libc unazadno kompatibilan i jer libc.so.1 z sebi sadrzi informacije o raznim verzijama ABI-ja, koje onda runtime linker (ld.so.1) konzumira te automatski v memorijski prostor procesa generira image koda z libc verzijom ABI-a koju aplikacija treba.

Zapravo, to se nemre dogodit' niti na jednom tradicionalnom UNIX-u: IRIX 6.5 te HP-UX 11i su isto unazadno kompatibilni sami sa sobom.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.