Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 21:40   #8661
Čitam vas i kolutam očima...tko iz Zagreba će imat volje i vremena za kavu/pivu kad krenem etažirat centralno za mjesec i pol - dva?
Može i na PP/PM, ako se nekom da
Da malo proanalizira ovo što imam i pomogno u eventualnim poboljšanjima.
Bit će neka pirolitička (vjerojatno Bio-Tec) s dva spremnika pa na 3 ili 4 pumpe.
Curiosum is offline  
Old 22.03.2017., 22:21   #8662
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Čitam vas i kolutam očima...tko iz Zagreba će imat volje i vremena za kavu/pivu kad krenem etažirat centralno za mjesec i pol - dva?
Može i na PP/PM, ako se nekom da
Da malo proanalizira ovo što imam i pomogno u eventualnim poboljšanjima.
Bit će neka pirolitička (vjerojatno Bio-Tec) s dva spremnika pa na 3 ili 4 pumpe.
Spremnici, kotao jasno. Što misliti pod 3 ili 4 pumpe u sistemu, ili svaka služi za grijanje svoga voda. Koliko imate prostora ili kubika koje budete grijali. Malo detalja da bude jasnije. Ako želite potpuno iskorištenje iz kotla i iz spremnika i imate bojler za sanitarnu vodu ili spremnik u kotlovnici to je bolja varijanta onda trebate najmanje 4 pumpe za isto. Ako jedna pumpa ne može grijati prostor i morate razdvajati sistem do je još dodatnih pumpi. Razmislite i o grijanju sanitarne vode za vrijeme ljeta kolektorima. Postoji spremnik od 200 ili 300 litara sa 2 izmjenjivača pa možete grijati isti preko grijanja ili kolektorima.
pzec is offline  
Old 22.03.2017., 22:37   #8663
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Daješ savjet za nešto što nitko nije ugradio, odnosno isprobao u praksi. Akg je napravljen zato da se ne mora koristiti laddomat ili slično. Ili jedno ili drugo.
Zdravo

Ja sam mu dao savjet jel slično tvom akg imam doma i ja sam mu svjetovo i razložijo da takav način je najbolji. AKG i esbe.
Imam esbe sa patronom 65C i modulaciju pumpe.
Nisam nekav majstor ali znam da ako ulazi voda u kotao na 20C i izlazi 80C to znači da sam gus ili lim se mora drugačije raztezati jel je razlika 60C. Nijedan material nevoli raditi na velikoj razliki temperature.
Drugo takav način nije dobar za pirolitičke kotlove. Ti stvaraju največu toplinu na dnu kotla to znači na jednoj strani lima voda 20C na drugoj okolo 400C vruči dimni gasovi. Mogu reči i tvrdim zato što znam iz prakse da kad gasovi diraju bilu koju stjenku koja ima manje od 55C tamo se stvara sloj kondenza i to nevanja. Na toj stjenki nema samo fin pepeo, stvara se tanka kora tvrdog pepela zbog kondenza.
Radim u tvornici kdje topimo sve vrste od gusa, aluminija , lima i pravimo od motornih blokova, antenatore, start motore,.... dobro poznajem termobetone, šamote, jel svi kotlovi koji rade na od 400-1600C su pravljeni iz termobetona.
Svaki dan grijemo-topimo-hladimo i vršimo analizu materiala, rengen,....

Ne želim te vređati i oprosti ali tvoj sustav je super sa kombinacijom esbe.

lp
side is offline  
Old 22.03.2017., 23:01   #8664
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Spremnici, kotao jasno. Što misliti pod 3 ili 4 pumpe u sistemu, ili svaka služi za grijanje svoga voda. Koliko imate prostora ili kubika koje budete grijali. Malo detalja da bude jasnije. Ako želite potpuno iskorištenje iz kotla i iz spremnika i imate bojler za sanitarnu vodu ili spremnik u kotlovnici to je bolja varijanta onda trebate najmanje 4 pumpe za isto. Ako jedna pumpa ne može grijati prostor i morate razdvajati sistem do je još dodatnih pumpi. Razmislite i o grijanju sanitarne vode za vrijeme ljeta kolektorima. Postoji spremnik od 200 ili 300 litara sa 2 izmjenjivača pa možete grijati isti preko grijanja ili kolektorima.
Hvala!
Sve već piše par ili par desetaka stranica unatrag.
Finese ostavljam za cugu, ako će se nekom od iskusnih dati
Curiosum is offline  
Old 22.03.2017., 23:22   #8665
Molim neki savjet iskusnih u vezi grijanja.. Pripremam se za izradu glazure u novoj kući pa sam odlučio staviti cijevi za podno po cjeloj kući osim kotlovnice i ostave. Grijanje će biti preko kamina 25-30kw za centralno koji se nalazi u sredini kuće, i akumulator topline 1000l u kotlovnici.
Kuća je netto 80 m2. Stolarija troslojno staklo, trenutno bez fasade ali sljedeće godine ide 10 cm stiropor. Potkrovlje trenutno neizolirano.

https://s18.postimg.org/gojkkop61/raspored_podno.jpg

Sad me zanima hoće li biti potrebno staviti još koji radijator ili je moguće ugrijati samo s podnim...
rayac is offline  
Old 22.03.2017., 23:31   #8666
Quote:
side kaže: Pogledaj post
Nisam nekav majstor ali znam da ako ulazi voda u kotao na 20C i izlazi 80C to znači da sam gus ili lim se mora drugačije raztezati jel je razlika 60C.
Ulaz-povrat u kotao obavezno 60+*C(smatram) a AKG(ili koji drugi)regulator samo kao regulacija temp. iz kotla.
goranto is offline  
Old 23.03.2017., 04:19   #8667
Quote:
rayac kaže: Pogledaj post
.....Sad me zanima hoće li biti potrebno staviti još koji radijator ili je moguće ugrijati samo s podnim...
Podno je dosta!

Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Ulaz-povrat u kotao obavezno 60+*C(smatram) a AKG(ili koji drugi)regulator samo kao regulacija temp. iz kotla.
1. To je gubitak topline
2. To nije samo tako postići
3. Svaki čelik ili ajmo reči gus mora izdržati tu razliku temperature
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 23.03.2017., 08:12   #8668
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Podno je dosta!


1. To je gubitak topline
2. To nije samo tako postići
3. Svaki čelik ili ajmo reči gus mora izdržati tu razliku temperature
Potpisujem , imao sam esbe 512 vtc a sad imam AKG regulator kod vtc pumpa je vrtila vodu po kotlu do 60 stupnjeva dok se ventil ne otvori sad sa AKG pumpa ne radi dok temperatura nije 63 stupnja , sa AKG kotal brže izlazi na radni režim ... Što se tiče strukture materijala za kotal znam i ja ponešto o tome pošto dolazim iz brodogradnje i poprilično zahtjevnijih konstrukcijskih formi za ekstremne uvjete...

Paikea seiling team
cajtraga is offline  
Old 23.03.2017., 08:27   #8669
Quote:
cajtraga kaže: Pogledaj post
... Što se tiče strukture materijala za kotal znam i ja ponešto o tome pošto dolazim iz brodogradnje i poprilično zahtjevnijih konstrukcijskih formi za ekstremne uvjete...
Ehhhh znaš ti cajtraga ohoho više nego ponešto

Sad kad si i to rekel, onda ti je izrada tvog Mustanga došla, onako, ko relaksacija

Huh, kak je to 'fino', spojiti ugodno s korisnim!

Nego da vas sve skupa pitam, kaj smo mi s ovom sezonom, grijemo još, ne grijemo, podvlačimo crtu ili sam ja još uspavan jer ne vidim da se već svi spremaju/spremni za novu sezonu ?
mranderson is offline  
Old 23.03.2017., 08:46   #8670
Quote:
side kaže: Pogledaj post
Zdravo

Ja sam mu dao savjet jel slično tvom akg imam doma i ja sam mu svjetovo i razložijo da takav način je najbolji. AKG i esbe.
Imam esbe sa patronom 65C i modulaciju pumpe.
Nisam nekav majstor ali znam da ako ulazi voda u kotao na 20C i izlazi 80C to znači da sam gus ili lim se mora drugačije raztezati jel je razlika 60C. Nijedan material nevoli raditi na velikoj razliki temperature.
Drugo takav način nije dobar za pirolitičke kotlove. Ti stvaraju največu toplinu na dnu kotla to znači na jednoj strani lima voda 20C na drugoj okolo 400C vruči dimni gasovi. Mogu reči i tvrdim zato što znam iz prakse da kad gasovi diraju bilu koju stjenku koja ima manje od 55C tamo se stvara sloj kondenza i to nevanja. Na toj stjenki nema samo fin pepeo, stvara se tanka kora tvrdog pepela zbog kondenza.
Radim u tvornici kdje topimo sve vrste od gusa, aluminija , lima i pravimo od motornih blokova, antenatore, start motore,.... dobro poznajem termobetone, šamote, jel svi kotlovi koji rade na od 400-1600C su pravljeni iz termobetona.
Svaki dan grijemo-topimo-hladimo i vršimo analizu materiala, rengen,....

Ne želim te vređati i oprosti ali tvoj sustav je super sa kombinacijom esbe.

lp
Side sve OK.
Da se kotao u početku rada ne prehladi potrebno je smanjiti odvođenje topline iz njega. AKG regulator radi po principu laddomata (koji je poznat i priznat uređaj), samo s razlikom da upravlja odvođenjem topline (količinom odvedene topline) promjenom protoka umjesto miješanjem tople i hladne vode. Znači cilj je imati nisko odvođenje topline u početku rada, a kako se kotao ugrijava povećavati odvođenje topline.
To se može postići na dva načina:
1. Kako radi laddomat - konstantni protok a promjenjivi omjer tople i hladne vode,
2. AKG - promjenjivi protok i konstantna (barem u početku) temperatura ulazne vode.

Prilikom razvoja AKG-a smo Ramzay i ja zaključili da se vrlo niski početni protoci ne mogu ostvariti linearnim smanjivanjem protoka, već intermitentnim radom pumpe. Jer smanjivanje brzine ispod cca 30% nema smisla, pa je rješenje bilo 30% brzine + intermitencija.

Hladna voda + nizak protok = nisko odvođenje topline i kotao neće trpjeti jer ga se ne hladi. Kotao se neće uspjeti ohladiti niti u području ulaza vode jer, kako sam rekao, zbog niskog protoka voda ne može na sebe primiti dovoljno topline da nastupi hlađenje strukture kotla što znači eventualnu deformaciju, kondenzaciju, i sl.

Po meni kombiniranje AKG + neka mješalica tipa ESBE ili laddomat može samo dovesti do konfuzije tih dvaju sustava za regulaciju. Jer su oba zamišljena da budu dovoljna, tj. rade samostalno. Tko zna možda bi i radilo ali imho nema potrebe.
AKG is offline  
Old 23.03.2017., 16:20   #8671
Na postu 8643 je moja šema sa regulacijom povrata na 63*C i AKG regulatorom.U roku od10-15min imam na izlazu iz kotla vodu 72+*C,u početku malog protoka ali za grejanje dovoljno, a kasnije mnogo veći protok i višak ide u AT ali ujednačene visoke temperature.
goranto is offline  
Old 23.03.2017., 16:33   #8672
Zdravo
Potpuno ja vas razumijem.
Prvo bi reko ako pumpa miruje do 60C vatra gori ko luda to vodi da kotao se brže sagrije i u tom režimu proizvodi male mehuriče i stvara (zrak-vazduh) u sistemu. Ako se voda lagano miče taj pojav je manji.
Kao drugo lim i gus izdrži veče razlike od 60C htjeo sam reči da bolje je imati manje razlike.
Treče esbe ne radi po principu on/off otvoren/zatvoren.
Sve strane esbe moraju imat ako se da jednake tlakove dat radi 100% nije esbe kriv ako neko koristi lošu shemu. Kao svaki ventil i taj nevoli prljaštinu u vodi.

Hladna voda + mali protok = nisko odvođenje topline = hladan gus ili lim kotla to znači kad gasovi ili dim diraju tu stjenku nastaje kondenz. Toga je više u dojnom nego gornjem djelu kotla gde je vruče. Ako je pumpa na off nikad nije kotao jednako ugrijan vajk je ispod hladniji nego u višoj zoni.
Voda ima veliku kapacitetu vuči toplinu i ako pumpa miruje. Ako je voda u kotlu 40C toliko je i lim za kojim stoji ta voda.
Stavite lonac pun vode na vatru nije lim toliko vruč kako vatra. Gledajte kad se stvara više mehuriča do 80C kad voda miruje ili kad mješate tu vodu.
Nalite u balon ili pvc flašu vodu uzmite upaljač-vatru i probajte raztopiti balon ili pvc flašu neče vam tako brzo uspjeti jel voda hladi a ta miruje nema tu pumpe. Ako neko ima akomulaciju 2000l ta se ohladi na 30C to znači da voda vajk ulazi malim ili večim protok sa 30C. Taj kotao more imat na izlazu 70C al u dojnoj coni je ispod 50C. Kod boljih kotlova običnih ili pirolitičkih nije dobro da se na taj način radi kad neko ima veliku akumulaciju. Ako neko nema akumulacije i ima samo 200l vode u radiatorima ta se brzo vrati nazad vruča i kotao ne trpi.

Sve bolje regulacije rade sa triputnim ventilom na motor i regulacijom brzine. Elektronika vajk otvara koliko vruče se mješa sa mrzlom i koliko protoka treba da se postigne optimum.

Brzinu pumpe za regulaciju toplote se je u našoj tvornici radilo izpred 30 do 40godina unazad kad se još nije toliko znalo upravljati.


lp
side is offline  
Old 23.03.2017., 17:18   #8673
Quote:
side kaže: Pogledaj post
Zdravo

Brzinu pumpe za regulaciju toplote se je u našoj tvornici radilo izpred 30 do 40godina unazad kad se još nije toliko znalo upravljati.


lp
Ako si vidio kotao prije 30 do 40 godina onda si vidio i cijev od 2,5 cola i više što je bila kratko spojena na izlaz tople vode i povrat u kotao, bez pumpe. Ako imamo cijevni termostat na izlazu iz kotla koji je na 60°C što je isti teško kod podlaganja staviti na 30 pa kasnije vratiti, vatru netko loži nije plin ili lož ulje pa uključi prekidač i gotovo. Može se spojiti i 2 termostata sa različitim vrijednostima i preko prekidača na kojem piše potpala i svijetli crveno prebaciti u režim potpala. To bi isto bila automatika.
pzec is offline  
Old 23.03.2017., 18:14   #8674
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Ehhhh znaš ti cajtraga ohoho više nego ponešto

Sad kad si i to rekel, onda ti je izrada tvog Mustanga došla, onako, ko relaksacija

Huh, kak je to 'fino', spojiti ugodno s korisnim!

Nego da vas sve skupa pitam, kaj smo mi s ovom sezonom, grijemo još, ne grijemo, podvlačimo crtu ili sam ja još uspavan jer ne vidim da se već svi spremaju/spremni za novu sezonu ?
Malo si uspavan kolega moja drva za sljedeću sezonu su pod strehom...

Paikea seiling team
cajtraga is offline  
Old 23.03.2017., 19:37   #8675
Quote:
cajtraga kaže: Pogledaj post
Malo si uspavan kolega moja drva za sljedeću sezonu su pod strehom...

Paikea seiling team
da su mi svi ko ti ja ostade bez posla
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 23.03.2017., 20:40   #8676
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
da su mi svi ko ti ja ostade bez posla
Ne bojim se ja za tebe ti si kreativac budeš se ti lako snašal...ha ha

Paikea seiling team
cajtraga is offline  
Old 24.03.2017., 18:07   #8677
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Mogu li ovdje o rasporedu radijatora?


Hvala!
Ne možeš!! ovo nije tema za to!

Molim te da ne mješaš teme ! Imaš za to posebnu temu.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Old 24.03.2017., 18:40   #8678
Ajme koliko uskličnika.
Ok.
Hvala!
Curiosum is offline  
Old 25.03.2017., 07:21   #8679
Voleo bih da pročitam kako se pokazala Skoky-eva prerada Viadrusa.Išlo je na dobro !
goranto is offline  
Old 25.03.2017., 08:22   #8680
I mene isto zanima...
Ja sam svoj sekundarni zrak malo preradio ovu nedjelju, samo nisam stigao slikati. Ću sutra. Cijevi mi puno više leže u žaru nego kod prve verzije, i gore ubojica atoma je pojačana, i zaokružen je cijeli prolaz, a onu cijev otraga sam maknuo. Ću sutra poslikat pa ćeš vidit goranto... Uglavnom bolje je nego prije...
JuRc is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:06.