Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2011., 16:10   #61
http://www.greencarcongress.com/2004...l_gas_fue.html
Pitanje je samo kako to nabavit
zcesi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 15:02   #62
možda če se moči nabavit, ako če bit razumna cijena atesta, mada uređaj je atestiran za europu.
al kak kod nas stvari stoje bit če da atest košta da si čovjek kupi 5-6 kom. :S

inače uređaj bi trebal se servisirati svakih 3000 radnih sati, a troši 0.6 - 1.2 kw

ima i veči koji troši nešto više struje a puni duplo brže i nešto je skuplji pa i duže traje
__________________
Profućkalo mi se.
cukamiauto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 23:50   #63
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Da, i mene bi zanimalo da netko tko zna napiše nešto više o CNG-u. Navodno da postoje samo dvije punionice u ZG, a vozi se onih par zetovih autobusa i 3-4 osobna auta i to je sve. Kolike su cijene instalacije cng-a danas, i kako se može izvesti punjenje "od doma" - postoji li i koliko košta kompresorska stanica koja se priključi na "šparet" i puni auto na tih parsto bara, koliko t traje, koliko auto troši, bla...?
Molim Te , a koje su to dvije punionice u Zagrebu , jer ja znam samo za onu na Radničkoj kod Plinare , a i ona je trenutno zatvorena.....Ako imaš podatak o nekoj drugoj punionici u ZG , podijeli to sa nama....
Inače , vozim Multiplu na CNG (metan) već 5 godina , ušteda je ogromna , tank je prije 5 godina koštao oko 75 kuna (gdje su ta divna vremena?) , a danas puni tank plaćam oko 180 kuna i traje mi oko 450 km vožnje. Još uvijek je to puno , puno isplativije od vožnje na bilo koju drugu vrstu goriva. Problem je samo u punionici , ova na Radničkoj je stalno u kvaru , a i kada radi je gužva zbog ZET-ovih buseva. Nadam se da će uskoro otvoriti još koju......
blue angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 23:56   #64
I da , ne znam ništa o ugradnji CNG-a , jer moja Multipla je kupljena u Njemačkoj , sa originalno tvornički izvedenom ugradnjom CNG-a u Fiatu.
Čula sam nešto da postoji ugradnja u Beču , neki auto-servis , ali skupo , košta oko 3000 EUR-a. Ali nije provjerena informacija.
blue angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 23:59   #65
Quote:
METAN RUNNER kaže: Pogledaj post
Eto dragi moji forumaši, tu sm tek 2 dana, ali eto osjećam se pozvanim otvoriti novu temu, jer pokoja informacija koja se i može pronaći na ovom forumu,sve je onako više usputna, pa nek sve stavimo na jedno mjesto !

METAN ili

CNG ( compressed natural gas ) ili

SPP ( smjesa prirodnog plina ) ili

prirodni plin

GDJE SERVISIRATI ?

GDJE UGRADIRI ?

PROBLEMI !

i ono najvažnije, HOĆEMO JOŠ PUNIONICA !!


i za kraj, ZAŠTO JE EKOLOŠKO GORIVO BUDUČNOSTI NEPRAVEDNO ZANEMARENO ? a ima ga u gotovo neograničenim količinama, pogotovo kod nas !?
POTPISUJEM!!!!!!!!!
HOĆEMO JOŠ PUNIONICA!!!!!!!!!!!
blue angel is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.02.2011., 01:09   #66
Quote:
blue angel kaže: Pogledaj post
Molim Te , a koje su to dvije punionice u Zagrebu , jer ja znam samo za onu na Radničkoj kod Plinare , a i ona je trenutno zatvorena.....Ako imaš podatak o nekoj drugoj punionici u ZG , podijeli to sa nama....
Inače , vozim Multiplu na CNG (metan) već 5 godina , ušteda je ogromna , tank je prije 5 godina koštao oko 75 kuna (gdje su ta divna vremena?) , a danas puni tank plaćam oko 180 kuna i traje mi oko 450 km vožnje. Još uvijek je to puno , puno isplativije od vožnje na bilo koju drugu vrstu goriva. Problem je samo u punionici , ova na Radničkoj je stalno u kvaru , a i kada radi je gužva zbog ZET-ovih buseva. Nadam se da će uskoro otvoriti još koju......
Ma zakleo bih se da mi je u sjećanju iz jednog razgovora sa frendom čiji frend ima cng u autu ostalo da su dvije punionice, ali sad kad pitaš, fakat ne znam ni za jednu drugu osim rečene u Radničkoj... Mea culpa...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 01:24   #67
Ma, trebao bi netko prodavat kineske pumpe za 100$
onda bi svi bili zadovoljni. A da imam cng sigurno to nebih točio na pumpi, kad je plin za kućanstva jeftiniji nego na autopunionici.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 10:41   #68
Za to treba imati garažu u koju možeš dovući plin.
Koliko uopće ima privatnih kuća u RH koje imaju plin?
U stanu nemam plin, a kod roditelja u kuću plin vjerojatno nikad neće stići jer bi to bilo preskupo zbog udaljenosti i premalo zainteresiranih (uglavnom svi lože na drva).
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:22   #69
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Koliko uopće ima privatnih kuća u RH koje imaju plin?
Dosta.
pinkskin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:28   #70
Ne, stvarno, koliko košta ugradnja CNG-a u 4-cilindraša sekvencijom? U sonatu, npr?

@mario, u mom kvartu u kućama imaju plin svi (koji su ga htjeli uvesti). A za dovesti ga do garaže trebam 3 metra cijevi Zato me i zanima, za ubuduće...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:25   #71
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
@mario, u mom kvartu u kućama imaju plin svi (koji su ga htjeli uvesti). A za dovesti ga do garaže trebam 3 metra cijevi Zato me i zanima, za ubuduće...
Evo, takva je situacija sa stvarno mnogo ljudi.
A cijena pumpe bi se mogla i podijeliti sa prijateljima/susjedima-ako ta pumpa nadruka plin za pola sata, da. Ako treba cijelu noć, onda svatko mora imati svoju.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 12:37   #72
Quote:
Felicius kaže: Pogledaj post
Evo, takva je situacija sa stvarno mnogo ljudi.
A cijena pumpe bi se mogla i podijeliti sa prijateljima/susjedima-ako ta pumpa nadruka plin za pola sata, da. Ako treba cijelu noć, onda svatko mora imati svoju.

Poboldano ti je odgovor na tvoje pitanje.Garažne pumpe imaju mali kapacitet pa im treba dugo da napune neki spremnik.
Naravno ako ti auto treba za drugi dan za na posao i sa posla onda nije bed da se puni cijelu noć i to samo tvoj auto.Zaboravi susjede.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 13:03   #73
@Miroslav,

ako nije problem, samo neka usporedba cijene instalacije LPG/CNG. Računala znam da su ista (tako se barem da vidjeti iz manuala), a razlika je u tanku, nepostojanju isparivača, rezervoaru, instalaciji cijevi, "injektorima" itd...

Zanima me još samo cca procjena razlike u cijeni
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:34   #74
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
@Miroslav,

ako nije problem, samo neka usporedba cijene instalacije LPG/CNG. Računala znam da su ista (tako se barem da vidjeti iz manuala), a razlika je u tanku, nepostojanju isparivača, rezervoaru, instalaciji cijevi, "injektorima" itd...

Zanima me još samo cca procjena razlike u cijeni
CNG instalacija od LPG instalacije razlikuje se u rezervoarima koji su specijalno rađeni jer moraju izdržati 220-250bara radnog tlaka plina.Drugačiji je isparivač odnosno kod CNG-a se to zove reduktor jer se preko njega smanjuje tlak plina iz boce na uporabljiv tlak za motor koji je isti kao i za LPG sustav.
LR ima na reduktoru i priključke za dovod vode za zagrijavanje ali su puno manjeg promjera i protoka od LPG isparivača.U reduktoru se samo predgrijava plin radi lakšeg i točnijeg doziranja.Cijevi za dovod plina do reduktora su metalna i spojevi su sa metalnim bobicama dok je LPG sve u bakru i mesingu.
Plinski ventil za dotok plina je robusno modificiran jer je i tlak pod kojim se ventil mora otvoriti i zatvoriti visok pa je i elektrokotva tako i konstruirana.
Injektori plinski su isti kao i za LPG kao i program za podešavanje sa malim nijansama koje nisu bitne.
Znači sve komponente od reduktora prema motoru (plinski injektori,crijeva,voda,softver)sve je isto kao i kod LPG sustava, a rezervoar ventil na rezrvoaru,reduktor sa plinskim ventilom i plinski vodovi su drugačiji).
Cijena ugradnje CNG uređaja je skuplja od LPG za cijenu rezervoara koji može koštati i do 1000eura ovisno o zapremini.
Problem je i taj što su svi ti rezervoari cilindričnog oblika i dosta su teški.Imam informaciju da se rade i rezervoari od kelvara ali ja još nisam vidio niti jedan takav rezervoar a niti na internetu nisam našao ništa slično.Možda nisam samo uspio naći.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:05   #75
Ajmo, MAD MAX
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:35   #76
A da li se isplati uvoz rabljenog sa tvorničkim CNGom? (npr. Zafira, Multipla, C3)
Da li ima problema sa atestima?
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:49   #77
Sa atestima ne bi trebalo biti problema ako je u vozilo ugrađen plinski sustav za kojeg postoji zastupnik u Hrvatskoj i koji je temeljem zakona priložio homologacijske liste za dotične elemente koji su ugrađeni u taj uvezeni automobil.
Prije uvoza treba prvo sve provjeriti u CVH.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 12:05   #78
Što ako se u auto sa lpg instalacijom stavi cng?Jel treba atest?

Mislim, već piše "plinska instalacija", ko da će neko znat razliku
sam staviš drugu naljepnicu(ak takva postoji)
I jel ima nekih komponenti koje se ne bi trebale promijeniti?
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 12:47   #79
Pošto se radi o drugim tlakovima goriva i drugom rezervoaru novi atest je neminovan.
Pa napisao sam koje su razlike u oba sustava i što je drugačije.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:18   #80
Thumbs up

Mirek sretno ti bilo s autoplinom!!!!
b2b is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.