Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2007., 21:18   #21
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Nisam pripadnica nikakve organizacije po ne znam koji put.
Gle ja samo hoću reći da onoga tko gradu nuklearku ,rafineriju ili sl. nije briga za 20 ljudi koji žive u neposrednoj blizini.I ne možeš reći da je drugačije.
Što se tiče TV-a neki bi bili sretni da ga nema pa da mogu upravljati masom kako ih je volja.
Nije baš da TV to uspješno sprečava ali ipak u malo mjeri da.
Nema veze da li onaj koji gradi brine. Zato je tu istraživanje da kaže koliko je šta opasno ili potencijalno opasno i prema tome se donesu zakoni koji održavaju sigurnost na društveno prihvatljivom nivou. BTW svaki mjesec više ljudi strada u prometu samo u Hrv ako ti je već frka za živote.

Većina "znanstvenih" stvari na TV-u je ili potpuno krivo ili praktički potpuno krivo. Da bi se moglo napravit seriju o nečem to nešto se treba poznavat a novinari i nuklearna energije nisu baš pretjerano blizu. Plus da se takve serije uvijek naprave tako senzacionalistički jer ko bi se napalio da se dobije točno cifre. Puno lakše je plašit ljude sa kravama sa 4 glave i sl (manjak dokaza za išta takvo naravno ne ometa novinare).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:21   #22
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
U Černobilskom reaktoru 4 se trenutačno nalazi oko 135 tona visoko radioaktivnog urana i plutonija. Zračenje koje dolazi iz te radioaktivne mase uzrokuje deformiranje strukture metala od kojega je sarkofag izrađen. Danas radijacija 100 metara od reaktora iznosi oko 500 mili Roentgena /h. To je oko 50 000 puta veća količina zračenja od "normalne

Vlasti i dalje ne žele javno obznaniti razmjere Černobilske katastrofe, no neslužbeni izvori procjenjuju da je od posljedica radijacije preminulo između 200 000 i 400 000 ljudi.


Na nekim fotografijama vatrogasaca koji su prvi stigli na mjesto nesreće i koji su gasili reaktor, se vidi da su im lica pocrnila od zračenja. Čak i najmanje zadržavanje u blizini reaktora u to vrijeme je bilo smrtonosno.

Procjenjuje se da će područje Černobila postati ponovno naseljivo tek za nekih 600 godina.


Par navoda iz Wikipedie.

jebem mu miša pa je si ti totalno munjena u glavu? Svaka budala može ( a to i radi) editirat wikipediu. Wikipedia je sranje kao izvor za sve stvari koje su i najmanje emocionalno nabijenje. Ajde upali to šta imaš među ušima pa malo razmisli. Šta misliš da se nebi primjetilo da je odjedanput umrlo pola miliona ljudi?

Informiraj se iz izvora koji nisu poznati po lažima i glupiranju.

PS: Idem neš drugo radit ovakva količina debilizma mi ide na jetru nešto neviđeno.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:34   #23
Te iste slike sam vidio na siteovima o Černobilu, Bhopalu, Hirošimi, itd. I usput, venikova stranica od kuda si to pokupio je leglo dezinformacija.

By the way, osiromašeni uran nije jako radioaktivan već je toksičan.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:36   #24
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
Ja ne govorim o ničem. Ono je bilo pitanje.
Evo da citiram

Što je sad tu trebalo napadati?
AxMi-24 i clouseau, pretpostavljam da ste tu neke struke da o tome nešto, malo ili puno znate. Ja ne znam. Komentirala sam dokumentarac koji sam gledala i dojam koji sam iz njega stekla.
Čemu ovo?
a i nastavak toga
nisam govorila o nikakvom razvoju niti opasnostima od nuklearne energije. Dala sam komenatar na dokumentarac koji sam vidjela. Samo sam postavila piutanje na koje nisam dobila odgovor. I uopće u svom postu niosam pisala o nuklearkama ili nuklearnoj energiji nego o katastrofi koja se desila u Černobilu. Nemam ništa protiv nuklearki, niti energije niti ništa takvo, ali činjenica je da se ta katastrofa desila i da sigurno ima posljedice.
Nisam takve struke da to znam pa rađe pitam al očito se ppitanja shvaćaju kao provokacije a činjenica da o tome nemam znanje očito je povod za cinične i pomalo bezobrazne odgovore.
Ne, nismo svi koji nešto komentiramo hipiji, zeleni il aktivisti koji provociraju. Ima nas i običnih ljudi, koji se bave nečim sasvim desetim, ali potaknuti onim što čujemo ili vidimo želimo saznati više.
To nije razlog za ovakve odgvore tipa- ajde idi čitaj pa kad naučiš onda se javi

Ajde da probam opet - ako neko zna, dal je stvarno potpisano to između WHO-a i IAEA? To me zanima nevezano za nuklearnu energiju i njen razvoj, nego me zanima konkretno zbog Černobila.

Dobro, ispričavam se što sam te napao, ali kad sam pročitao post nisam se mogao oteti dojmu da si jedna od osoba koja ima radikalne stavove, a utemeljene na onom što pričaju novinari čiji je zadatak ići okolo i tražiti senzacije koje će se onda što bolje prodavati. Vrlo često u novinama pišu takve gluposti da ti pamet stane, a sve u svrhu da se novine bolje prodaju.

Da odgovorim na tvoje pitanje: između who-a i iaea nema takvog sporazuma, osim što su te dvije agencije autori studije broja poginulih, koji je po nekima minimiziran. Potpuno suprotnost toj studiji je izvještaj greenpeace-a, koji pogađaš - po broju poginulih daleko nadmašuje sve ostale studije. Ako griješim, neka me netko ispravi.

Dalje, tip nuklearnog reaktora koji se koristio u Černobilu se ne koristi nigdje na zapadu zbog nesigurnosti, na wikipediji piše da su još 3 takva aktivna u Rusiji, i da postoji snažan pritisak međunarodne zajednice da se i oni zatvore. No nakon nesreće u Černobilu je preostalim reaktorima tog tipa u Rusiji povećana sigurnost.

Nadalje sama nesreća posljedica je kombinacije lošeg (nesigurnog) dizajna reaktora, neadekvatne zaštitne zgrade (da nije došlo do proboja zaštitne zgrade ne bi bilo ni širenja plinova koji su sadržavali radioaktivne tvari) i pogrešaka u radu radnika u elektrani, koji su provodeći eksperiment koji je doveo do nesreće 2 puta učinili radnje koje su zbog sigurnosti zabranjene. A i od radnika, šef i njegov glavni inženjer su došli iz elektrana na ugljen i nisu imali nikakvih iskustava sa nuklearnim elektranama, tek je treći čovjek u hijerarhiji imao iskustva na nuklearnim reaktorima, ali ne tog tipa koji je bio sagrađen u Černobilu. Osim toga, i nakon što se nesreća desila, stanovništvo se počelo evakuirati više od 24 sata kasnije.

Nuklearna energija je najbolje rješenje za okoliš, postrojenja koja rade sa fisijom su sigurna i da će se ponoviti nesreća ovakvih razmjera kao u Černobilu je krajnje nevjerojatno. A kad se kroz nekoliko desetaka godina razviju tehnologije da se ovlada fuzijom, prestat će i opasnost od radijacije. Nikakvu drugu opciju čovječanstvo trenutno nema osim nuklearne energije, ako želi zaštititi okoliš. Oni koji misle suprotno uglavnom su ljudi koji ne znaju ništa o nuklearnoj energiji i načinu na koji se iskorištava.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:37   #25
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
jebem mu miša pa je si ti totalno munjena u glavu? Svaka budala može ( a to i radi) editirat wikipediu. Wikipedia je sranje kao izvor za sve stvari koje su i najmanje emocionalno nabijenje. Ajde upali to šta imaš među ušima pa malo razmisli. Šta misliš da se nebi primjetilo da je odjedanput umrlo pola miliona ljudi?

Informiraj se iz izvora koji nisu poznati po lažima i glupiranju.

PS: Idem neš drugo radit ovakva količina debilizma mi ide na jetru nešto neviđeno.
Prije nego me nazoveš debilanom malo provjeri tko je dao link za WEiki.Ja sam samo obavila ostala ostalo.Uz to Znam da Wiki baš nije najsigurniji izvor podataka i da nije vjerodostojan ali je pitanje čemu bi ti dao vjerodostojnost osim nekome iili nečemu što ima iste stavove kao ti.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:40   #26
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Te iste slike sam vidio na siteovima o Černobilu, Bhopalu, Hirošimi, itd. I usput, venikova stranica od kuda si to pokupio je leglo dezinformacija.
Možda, ali na to sam prvo naišao... No bitno je ono što je na slikama.

Inače gledao sam jednom davno na televiziji nekakav dokumentarac, baš Černobilu i posljedicama radijacije... bilo je prizora jako sličnih ovim na slikama.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:41   #27
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Evo par slika djece koje su rezultat radijacije nastale samo zbog upotrebe streljiva od osiromašenog urana u Iraku tijekom zaljevskog rata. Napominjem da nije za ljude slabijeg želuca!!!! Slike

Toliko o utjecaju radijacije....
Evo, tipičan primjer čovjeka koji pojma nema o onome što piše.... što se radioaktivnosti tiče, ti možeš slobodno spavati na hrpi urana i neće ti ništa biti. Ali za to već treba znati malo fizike i kakvo to zračenje emitira uran. Jel znaš možda?

To što je uran toksičan kao što je toksično i npr olovo, koje nije radioaktivno je druga priča. Ali to nije dovoljno sezacionalno, pa novinari tvrde da uran šteti jer - zrači.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:46   #28
Hvala.
ne, nisam nikakva osoba radikalnih stavova nego sam mama koja je slučajno jer sam na bolovanju vidjela taj dokumentarac koji me zainteresirao. Nisam stvorila svoj stav baš iz razloga jer je pokazao samo jednu stranu medalje a jako dobro znam da u životu uvijek postoje 2 strane. Istina je najčešće negdje na pola puta.
Ja se ne plašim nuklearnih elektrana, niti mi smeta da se one grade jer smatram da (iako potencijalno mogu biti opasne) da su danas rizici svedeni na minimum i da ljudi znaju što rade. Uostalom, ne bi ih (mislim) Francuska bila puna.
S druge strane, sigurna sam da je ta radijacija imala utjecaj na neke bolesti i stanja koji su se javljali kod ljudi. Ja se ne razumijem u to, potpuno mi je strano, al znam npr. da rengensko zračenje može utjecati na malformacije ploda kod trudnica. Vjerujem da je onda i ovakvo zračenje kakvo se desilo u ČErnobilu izazvalo razne posljedice. E sad, kakve i kolko dugo su se one (ili kako dugo će se one javljati, to je druga stvar. Do kud je došla radijacija, kako može eventualno danas utjecati na povrće ili hranu (što sam u prvom postu spomenula)- to sve ja ne razmišljam kao hippie, kao aktivista nego kao mama. I mislm da je dosta kontraproduktivno kad se postovima unaprijed i bez razloga dodaje neki ton pa se krene napadom
clouseau, hvala na odgovoru, bilo mi ga je zanimljivo čitati i nadam se da će i daljnji postovi biti ovakvi- nama koji nemamo predznanje o tome je zanimljivo dobiti informacije od nekoga ko zna
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:48   #29
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Prije nego me nazoveš debilanom malo provjeri tko je dao link za WEiki.Ja sam samo obavila ostala ostalo.Uz to Znam da Wiki baš nije najsigurniji izvor podataka i da nije vjerodostojan ali je pitanje čemu bi ti dao vjerodostojnost osim nekome iili nečemu što ima iste stavove kao ti.
Ti si boldala koliko sam vidio. A to može samo značit da to podržavaš. Wikipedia je blago rečeno nesiguran izvor podataka.

Razlika je da ti ovome pristupaš kao religiji. Dakle ko šta vjeruje i sl fore. Efekti černobila su znanstveno dokumentirani i izmjereni. To je nešto malo drugo od mislim ovo ono. Činjenica da se moje "mišljenje" slaže sa IAEA i ostalim znanstvenim institucijama je zato što se ne radi o mišljenju nego znanju. Ako je došlo do tih rezultata znanstvenom metodom onda se nema šta tu premišljat.
Metoda se pokazala kao ekstremno djelotvorna do sada tako da sumnjam da je u ovom slučaju sve samo laž i konspiracija kao što se neki propovjedaju.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:50   #30
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Možda, ali na to sam prvo naišao... No bitno je ono što je na slikama.
Ono što je na slikama nema veze sa osiromašenim uranom, i to je bitno.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:58   #31
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
Hvala.
ne, nisam nikakva osoba radikalnih stavova nego sam mama koja je slučajno jer sam na bolovanju vidjela taj dokumentarac koji me zainteresirao. Nisam stvorila svoj stav baš iz razloga jer je pokazao samo jednu stranu medalje a jako dobro znam da u životu uvijek postoje 2 strane. Istina je najčešće negdje na pola puta.
Ja se ne plašim nuklearnih elektrana, niti mi smeta da se one grade jer smatram da (iako potencijalno mogu biti opasne) da su danas rizici svedeni na minimum i da ljudi znaju što rade. Uostalom, ne bi ih (mislim) Francuska bila puna.
S druge strane, sigurna sam da je ta radijacija imala utjecaj na neke bolesti i stanja koji su se javljali kod ljudi. Ja se ne razumijem u to, potpuno mi je strano, al znam npr. da rengensko zračenje može utjecati na malformacije ploda kod trudnica. Vjerujem da je onda i ovakvo zračenje kakvo se desilo u ČErnobilu izazvalo razne posljedice. E sad, kakve i kolko dugo su se one (ili kako dugo će se one javljati, to je druga stvar. Do kud je došla radijacija, kako može eventualno danas utjecati na povrće ili hranu (što sam u prvom postu spomenula)- to sve ja ne razmišljam kao hippie, kao aktivista nego kao mama. I mislm da je dosta kontraproduktivno kad se postovima unaprijed i bez razloga dodaje neki ton pa se krene napadom
clouseau, hvala na odgovoru, bilo mi ga je zanimljivo čitati i nadam se da će i daljnji postovi biti ovakvi- nama koji nemamo predznanje o tome je zanimljivo dobiti informacije od nekoga ko zna
Ako pogledaš link na IAEA site ima tamo izvještaj o efektima černobila. Ukratko jedini rak koji je dokazano povišen je thyroid cancer (rak neke žljezde) i to kod ljudi koji su bili djeca kada se nesreća desila (ta žlijezda absorbira Jod pa pošto je dosta radioaktivnog joda ispušteno on je absorbiran). Na svu sreću se pokazalo da je rak izrazito dobroćudan (mortalitet oko 1 na 1000 što je jako dobro za rak) i danas više nema opasnosti od toga (jod ima kratko vrijeme poluraspada plus da je ispran i razrijeđen od tada)).

Hrana je danas (Ukrajinska) potpuno sigurna i to se jako dobro nadgleda i prati. Dakle za tebe i hrv nema nikakve opasnosti . Ja bi se osobno više brinuo čime špricaju voće i povrće nego radioaktivnost.

PS: Sorry zbog napada ali ovdje na žalost ima hrpa ljudi koji jako vole širit dezinformaciju o radiaciji, nuklearkama i černobilu i počne ić na jetru nakon nekog vremena (zamisli kako je fora diskutirat sa religioznim fanaticima ). Problem sa desinformacijom je što stvara stvarne probleme. Nakon černobilske katastrofre najviše štete je upravo učinila dezinformacija i panika a ne radiacija.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:00   #32
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Ono što je na slikama nema veze sa osiromašenim uranom, i to je bitno.
To nema nikakve veze ni sa uranom ni sa černobilom. Nije meni jasno zašto ljudi toliko vole širit dezinformaciju.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:09   #33
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Ako pogledaš link na IAEA site ima tamo izvještaj o efektima černobila. Ukratko jedini rak koji je dokazano povišen je thyroid cancer (rak neke žljezde) i to kod ljudi koji su bili djeca kada se nesreća desila (ta žlijezda absorbira Jod pa pošto je dosta radioaktivnog joda ispušteno on je absorbiran). Na svu sreću se pokazalo da je rak izrazito dobroćudan (mortalitet oko 1 na 1000 što je jako dobro za rak) i danas više nema opasnosti od toga (jod ima kratko vrijeme poluraspada plus da je ispran i razrijeđen od tada)).

Hrana je danas (Ukrajinska) potpuno sigurna i to se jako dobro nadgleda i prati. Dakle za tebe i hrv nema nikakve opasnosti . Ja bi se osobno više brinuo čime špricaju voće i povrće nego radioaktivnost.

PS: Sorry zbog napada ali ovdje na žalost ima hrpa ljudi koji jako vole širit dezinformaciju o radiaciji, nuklearkama i černobilu i počne ić na jetru nakon nekog vremena (zamisli kako je fora diskutirat sa religioznim fanaticima ). Problem sa desinformacijom je što stvara stvarne probleme. Nakon černobilske katastrofre najviše štete je upravo učinila dezinformacija i panika a ne radiacija.
razumijem zašto al ipak bi trebalo izbjegavati traženje "skrivenih" napada.
Radi se o raku štitnjače, to je i bilo prikazano u tom dokumentarcu.
Iskreno, nije da se brinem zbog nečeg ukrajinskog, nego me samo potakne na razmišljanje.
Iskreno, mene smetaju ove slike koje se stavljaju samo s namjerom da užasnu javnost i da iskrive stanje stvari. S druge strane, jasno mi je da se i rađaju svakava djeca i da obolijevaju pa je logično da bi htjeli znati zašto.
Tu stvarno odmaže kad nemaš pojma o ovako nekim stvarima jer sve prihvaćaš emocionalno a ne racionalno- što je u neku ruku i razumljivo zato jer kad nemaš znanje onda prevlada strah. A kad prevlada stvar onda je lako manipulirati.
Zato se ja pokušavam informirati i sad mi je lakše kad oivako komuniciramo i kad dobijem informacije. Da, da, znam da bi mogla i googlati al me drma temperatura, sinusi rasuturaju i najlakše mi je ovako tu bilo pitati.kolko god volim prirodu, tolko mi smeta kad se nešto radi ekstremno i bez argumenata, tako da kužim onjaj početni problem u komunikaciji- thx na odgovorima.
Ako nije problem, i ako znate, zanima me - kad se to već desilo tamo, do kud je bilo djelovanje te radijacije? Dal je ona bila "lokalnog" karaktera, dal je on o zatvaranje nas klinaca u kuću bilo opravdano, ili samo "za svaki slučaj"?
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:11   #34
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
To nema nikakve veze ni sa uranom ni sa černobilom. Nije meni jasno zašto ljudi toliko vole širit dezinformaciju.
Naravno da nema veze, ali upravo takve poluinformacije dovode do tupila koje šire "zeleni".
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:32   #35
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
razumijem zašto al ipak bi trebalo izbjegavati traženje "skrivenih" napada.
Radi se o raku štitnjače, to je i bilo prikazano u tom dokumentarcu.
Iskreno, nije da se brinem zbog nečeg ukrajinskog, nego me samo potakne na razmišljanje.
Iskreno, mene smetaju ove slike koje se stavljaju samo s namjerom da užasnu javnost i da iskrive stanje stvari. S druge strane, jasno mi je da se i rađaju svakava djeca i da obolijevaju pa je logično da bi htjeli znati zašto.
Tu stvarno odmaže kad nemaš pojma o ovako nekim stvarima jer sve prihvaćaš emocionalno a ne racionalno- što je u neku ruku i razumljivo zato jer kad nemaš znanje onda prevlada strah. A kad prevlada stvar onda je lako manipulirati.
Zato se ja pokušavam informirati i sad mi je lakše kad oivako komuniciramo i kad dobijem informacije. Da, da, znam da bi mogla i googlati al me drma temperatura, sinusi rasuturaju i najlakše mi je ovako tu bilo pitati.kolko god volim prirodu, tolko mi smeta kad se nešto radi ekstremno i bez argumenata, tako da kužim onjaj početni problem u komunikaciji- thx na odgovorima.
Ako nije problem, i ako znate, zanima me - kad se to već desilo tamo, do kud je bilo djelovanje te radijacije? Dal je ona bila "lokalnog" karaktera, dal je on o zatvaranje nas klinaca u kuću bilo opravdano, ili samo "za svaki slučaj"?
Takve stvari se rađaju i ima hrpa različitih faktora koji utječu. Černobil i radiacija nisu krivi. Ni nakon černobila ni nakon hiroshime i nagasakija nije primjećeno ništa takvo. Naše tijelo je naviklo na pozadinsku radiaciju (I kozmičko zračenje i iz tla, za primjer nivo pozadinskog je otprilike faktor 10 veći u švedskoj nego u hrvatskoj ali razliku u količini raka je nepostojeća) i poprilično je otporno.

Što se tiče osiromašenog urana on je opasan zato što se radi o teškom metalu (koji je naravno toxičan) i zato što se pretvori u jako fini prah nakon što pogodi tenk. Taj prah ako dođe u pluća može napraviti puno štete, što zbog toksičnosti što zbog radiacije (alfa raspad). Naime tvoja koža je normalno više nego dosta da te zaštiti od alfa radiacije (jezgre helija) ali pluća nemaju ništa da ih štiti i zato su osjetljiva. To naravno vrijedi i za ispušne plinove dizel automobila isto tako da je to debelo veća opasnost nego osiromašeni uran (koji se ionako ispere sa prvom kišom i postane bezopasan).

Ono šta se desilo je da se moderator (grafit u ovom slučaju) zapalio i to je ustvari razlog zašto je puno radioaktivnih čestica otišlo u atmosferu. (sama nesreća je bio rezultat lošeg dizajna i doslovno igranja sa reaktorom). Zbog vjetrova je većina toga otišlo iznad rusije, finske, švedske i norveške. U hrv je opasnost bila nepostojeća ili minimalna (opet ona fora sa dezinformacijom i strahom zbog ne znanja). Dijeljenje pilula sa jodom dijeci je doduše bila dobra ideja pošto su ona posebno osjetljiva na radioaktivni jod (kao što sam spomenuo prije). U svakom slučaju radilo se ipak o relativno malim količinama i rašireno na ogromnu površinu. Danas je to sve isprano u tlo i toliko razrijeđeno da je opasnost nepostojeća.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:38   #36
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Ono što je na slikama nema veze sa osiromašenim uranom, i to je bitno.
Nego s čime? No kako god okreneš, deformacija je deformacija. A zračenje može uzrokovati oštećenje gena pa nastaju takve deformacije.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:44   #37
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Nego s čime? No kako god okreneš, deformacija je deformacija. A zračenje može uzrokovati oštećenje gena pa nastaju takve deformacije.
Da te podsjetim: Naveo si te slike kao dokaz radioaktivnosti osiromašenog urana - ja sam ti objasnio da to nema apsolutne nikakve veze sa DU-om u Iraku (osiromašenim uranom - kraće mi je pisati DU). Kako je AxMi naveo u postu gore, DU ne zrači toliko da bi mogao biti opasan. Možeš komotno držati u rukama granatu od DU-a (ja čak i jesam, guess what? Živ sam i zdrav) i niše ti neće biti.

I da, deformacija je deformacija, ali uzrok deformacije nije samo radioaktivnost.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:45   #38
hvala, mislim da bi više ovakvih tekstova doprinijelo da odvažemo informacije
Ako sam dobro zapamtila, tamo se spominjao cezij i njegova topivost u vodi (ili neki drugi element) kao najveća opasnost od daljnjeg zračenja- jel to ima utjecaja kao ovaj uran koji dospije u organizam ili...?
Ovo sa osiromašenim uranom mi je logično, ali naravno da ne bi znala nikad da to nisam sad pročitala.
Slažem se apsolutno da su nam ispušni plinovi ne samo puno veći problem, nego i svakodnevni problem. Al niko o tome ne razmišlja kad sjeda u auto. Kad se pokažu 2-3 slike teško malformirane djece- to te pogodi i naravno da ćeš nekoga okriviti. Tako i Černobil.
Ima puno toga što mi zvuči jako zanimljivo-kozmička zračenja, ispušni plinovi dizel automobila (što je s bio dizelom, tu je vjerojatno manja opasnost?), na kraju krajeva svaki aparat u kućanstvu mi vjerojatno zrači. I ne razmišljam o tome kao opasnosti pa da poludim al smatram da bi bilo dobro da se nas "obične" ljude, na neki jednostavan način educira o svim ovim jednostavnim, svakodnevnim stvarima jer možda bi tada lakše prihvaćali i nuklearnu energiju i sve što uz nju ide.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 23:03   #39
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Zbog toga što je kod takvih katastrofa broj žrtava konačan, i događa se samo u trenutku ili neposredno nakon trenutka katastrofe. Iza nuklearne katastrofe ostaje zračenje koje još godinama nakon katastrofe uzrokuje zagađenje, razne urođene malformacije,...
Oboje krivo. 10000 je ukupna procijenjena brojka, a nakon katastrofe hidroelektrane ljudi još mjesecima umiru od raznih epidemija, bar u ovim kineskim slučajevima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 23:05   #40
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Oboje krivo. 10000 je ukupna procijenjena brojka, a nakon katastrofe hidroelektrane ljudi još mjesecima umiru od raznih epidemija, bar u ovim kineskim slučajevima.
Isto kao i od zračenja... pa od Španjolske gripe je za vrijeme prvog svjeskog rata pomrlo više ljudi nego od metaka....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.