Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2003., 19:51   #1
"Princeza nevjesta"

"Fencing. Fighting. Torture. Poison. True love. Hate. Revenge. Giants. Hunters. Bad men. Good men. Beautifulest ladies. Snakes. Spiders. Beasts of all natures and descriptions. Pain. Death. Brave men. Coward men. Strongest men. Chases. Escapes. Lies. Truths. Passion. Miracles."
William Goldman: "Princess Bride"


Ne znam je li vec bila tema o tom romanu koji se odlicno zeza na racun klasicnih bajki ali toplo ga preporucam svim ljudima koji vole fantasy a imaju (ili barem misle da imaju) smisao za humor. Algoritam je izdao hrvatski prevod. Cp.taru sam tu knjigu kupio za rodjendan prosle godine i smatram da mi je to bio jedna od boljih ideja za poklon even if I do say so myself.

Ono kaj mene zanima je ko je od vas citao taj roman i kak vam se cinio? Ja sam cisto slucajno nabasao na ekranizaciju tog romana kada je bila prikazivana u opskurnom nedeljno - popodnevnom terminu na Kanalu A. Smijao sam se ko lud na Glodavce Neubicajene Velicine i Vizzinija sa njegovim "INCONCIEVABLE!". Pola godine godine kasnije sam nabasao na taj roman u Algoritmu, kupio ga cp.ttaru za rodjendan, procitao ga (naravno!) prije nego sto sam mu ga zamotao u papir i... the rest is history.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 18:59   #2
Ja sam pročito (a reko sam to i na onom Top 100 SF/F topicu).
Meni je ful jebena knjiga.
Imam mišljenje da su najjače stvari u biti one koje se igraju sa elementima mnogih starih stvari i stvaraju nešto novo (LotR-mitologija, SW-mitologija/razne space-related stvari, Matrix-stripovi, Indiana Jones-TVserijali iz 30-ih), tako je i sa "Princess Bride".
Film nisam gledo, al sam vidil da Montoyu igra Mandy Patikin (or something), a on mi je zakon.


PS Dal je originalni pisac knjige bil ozbiljan ili je bil sarkastičan na račun bajki?
Jer ako je bil ozbiljan, onda je njegov slučaj sličan onom L. Ron Hubbarda, koji je bil tolko ozbiljan da je osnovana religija po njegovim blesavim knjigama.

Hmmmm, pa i nisu toliko slični.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 23:04   #3
Quote:
Nephrite kaže:
PS Dal je originalni pisac knjige bil ozbiljan ili je bil sarkastičan na račun bajki?
HAHA! Covjece, pa cito si knjigu! tip je ozbiljan ko ti il ja. Mislim, niko ozbiljan mi ne moze napisati onakav predgovor o tome kak je do tri ujutro zvao sve njujorske knjizare do 3 ujutro i trazio originalnu Morgensternovu knjigu dok mu se upucavala hawt duhovita plivacica.

Si vidio da je taj tip radio scenario za "Butch Casiddy i Sundance Kid"?
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 10:42   #4
Ej, ja sam pročitala knjigu, i to "naiskap", jako zabavno i zanimljivo.
Jedino što još sanjam onu "scenu" mučenja... to mi je stvarno bilo za naježit se
christy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 12:59   #5
Quote:
glupinickname kaže:
HAHA! Covjece, pa cito si knjigu! tip je ozbiljan ko ti il ja. Mislim, niko ozbiljan mi ne moze napisati onakav predgovor o tome kak je do tri ujutro zvao sve njujorske knjizare do 3 ujutro i trazio originalnu Morgensternovu knjigu dok mu se upucavala hawt duhovita plivacica.
Mislio sam dal je Morgentstern bil ozbiljan? Znaš ono kao da je mislil da on piše nešto ozbiljno, a na kraju ispalo sprdnja na bajke, sa 26 stranica opisa šešira.

Quote:
Si vidio da je taj tip radio scenario za "Butch Casiddy i Sundance Kid"?
Yup. Legenda.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:16   #6
Film sam gledao, al' knjigu nisam čitao.

Mogu vam reći da je film izvrstan - djeluje na više nivoa: možeš ga gledati ko običnu bajku ( ako si klinac ) ili kao parodiju bajke ( ako si odrasli ) - definitivna preporuka.

Cary Elves rules.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:17   #7
Quote:
glupinickname kaže:
Si vidio da je taj tip radio scenario za "Butch Casiddy i Sundance Kid"?
Ništ' čudno jer tip je prije svega scenarist.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 22:43   #8
Quote:
kozz kaže: Cary Elves rules.
Cary Elves rula u svakom filmu.

Doduše ja ga se sjećam samo iz "Robin Hood: Muškarci u tajcama" i "Shadow of a Vampire"

Ali bome u njima rula.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 20:00   #9
Masterpiece!!!

Knjiga je genijalana...

to je nešto što čitaš od prve do zadnje stranice bez pauze, doslovce sam je čitao po tramvajima, predavanjima, poslu sa debilnim grčem na licu (čitaj smijeh).


Na knjigu sam nabasao preko filma, uhvatio ga jedan dan na tv1000 i doslovce mi se otvorio jedan čitav svijet. Najviše su me privukli dijalozi, mislim to je nešto najbritkijie i najpametnije
ikada napisano, doslovce vidiš likove kako si međusobno spuštaju i repliciraju (najdraži sam metnuo u sig.), i njihova karakterizacija. Mislim uzeti naplošnije klišeje u povijesti bajki i stvoriti onakve protagoniste...


Guglajući sam našao da je tip (Goldman mislim odnosno Morgenstern ) napisao još nešto, a zove se Silent Gondoliers, jel čitao tko? Vele da je humor sličan Nevjesti ali nekako ozbiljniji???
__________________
Astronomy.
CrowKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 20:30   #10
Film je sutra na novi tv u 13.20.

Ali ovo je nova, pa možda ga i ne bude, ako bude vrlo važan ultimate fight turnir koji ste i tražili.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 23:13   #11
Bio danas film na novi i bio je legendaran.

Moram nabavit knjigu.
__________________
"Reaching for his saddlebag
He takes a battered book into his hand
Standing like a prophet bold
He shouts across the ocean to the shore
Till he can shout no more..."
Gordon Lightfoot, Don Quixote
Kierlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 23:28   #12
Quote:
Kierlan kaže:
Bio danas film na novi i bio je legendaran.

Moram nabavit knjigu.
Knjiga je puno bolja od filma iz jednostavnog ralzoga da je to... pa, *knjiga*. U nju stane puno vise fora nego u film. Ja sam prvo gledao film i onda procitao roman i oboje su mi bili super. cp.tar je recimo prvo procitao roman, danas je pogledao film i bio mu je bezveze jer da nije do koljena romanu.

U svakom slucaju: procitaj ga. It's worth the money & time!
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 20:55   #13
gnn i just stole your idea!!! momak mi je počeja gledat taj film, i onda sam ja ja zagnjavila da dođe, ovaj, pa nešto drugo radit, (okay, treba mi je pomoć usisavat auto!! stop staring!) a on je govorija kako mu je zakon film i da ga je baš tija do kraja pogledat. sad će za drugogodišnjicu dobit tu knjigu. koji sam ja genije. knjigu mu poklanjam šta je čudno s moje strane pošto još nije pročita midnights children koju je dobio za valentinovo 2003.
__________________
Plastic Jesus shelters me - for His head comes off, you see. He's hollow, and I use Him for a flask.
Plastic Jesus, plastic Jesus, riding on the dashboard of my car... Plastic Jesus is a holy bar!
PrittPen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 21:37   #14
Gawddamnit, ako je knjiga tako dobra onda ju Kierlan mora čim prije nabaviti da ju ja pročitam.
__________________
Blog koji sakriva mnoga čuda, među njima i Jazavce.
Nighthawk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 22:41   #15
Quote:
Nighthawk kaže:
Gawddamnit, ako je knjiga tako dobra onda ju Kierlan mora čim prije nabaviti da ju ja pročitam.
Knjiga je jedno tri hiljade milijardi puta bolja od filma.



..


OK, pretjerujem ali cinjenica je da u knjizi ima puno vise fora. Zabavno je recimo citati detaljno o Fezzikovoj ili Inigovoj povijesti a tu je onda i Zoo uzasa princa Humperdincka kojeg, zbog nepostojanja CGI efekata at the time i malog budzeta u filmu nema. A onda je tu i citava uvodna prica Williama Goldmana o tome kako je doslo do toga da napise "Princezu nevjestu"

Inace, cudotvorca Maxa u filmu glumi Billy Chrystal. Fora!
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 23:06   #16
Quote:
glupinickname kaže:

OK, pretjerujem ali cinjenica je da u knjizi ima puno vise fora. Zabavno je recimo citati detaljno o Fezzikovoj ili Inigovoj povijesti a tu je onda i Zoo uzasa princa Humperdincka kojeg, zbog nepostojanja CGI efekata at the time i malog budzeta u filmu nema. A onda je tu i citava uvodna prica Williama Goldmana o tome kako je doslo do toga da napise "Princezu nevjestu"

Zaboravio si i prvo poglavlje davno izgubljenog nastavka, Buttercup's Baby

(disclamer: ne znam jel ga dobiješ sa našim prijevodom knjige)
__________________
Astronomy.
CrowKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 23:12   #17
Za one koji su čitali knjigu a jednostavno žele znati šta se desilo sa čuvenom scenom ponovnog susreta između Westleya i Buttercup


nisam očekivao da će raditi ali radi
__________________
Astronomy.
CrowKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:14   #18
E ljudi, da li netko zna gdje i kako mogu nabaviti knjigu?
SVE sam pretražila i nigdje je nema!!!!!
Pomoć? A tako je želim pročitati, prije nego što film pogleda.
Može bit il na engleskom ilna hrvatskom!,, svejedno?
Hvala puno!
Rinnnna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:50   #19
Quote:
Rinnnna kaže: Pogledaj post
E ljudi, da li netko zna gdje i kako mogu nabaviti knjigu?
SVE sam pretražila i nigdje je nema!!!!!
Zagrebački "Algoritam" je imao dosta primjeraka te knjige tak da pretpostavljam da je još uvijek imaju na odjelu sa domaćim izdanjima. Profil Megastore par ulica dalje bi isto mogao biti dobar izbor. Naravno, stvar je još puno jednostavnija ak živiš u Zagrebu i imaš člansku iskaznicu KGZ-a jer ni ne moraš kupovat knjigu nego odeš na elektronski katalog svih knjižnica grada Zagreba i skužiš da po različitim knjižnicama ima jedno 30ak primjeraka tog romana.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 00:18   #20
ja redovito pustim suzicu na scenu kad Inigo osvećuje oca.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.