Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 17:13   #1
PET boce + vruća voda?

Ovo me sad zainteresiralo

Zagrijem vodu i napravim čaj, i na kraju sve to ulijem u nekadašnju bocu Cole. Boca se nije rastalila jer ovo nije bilo prevruće, ali kad prislonim nos čini se kao da osjetim lagani miris plastike, pa sam lagano skeptičan oko konzumiranja sadržaja boce.

Sad mene zanima, da li postoji šansa da se u čaju otopilo svašta što baš i nije najzdravije?

Wiki veli da je temperatura pri kojoj PET uđe u 'glass transition' 75°C, a točka tališta 260°C
Boomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 18:16   #2
općenito nije dobro ponovo puniti plastične boce koje su namjenjene za jednokratnu upotrebu (kao boce od vode, soka...) jer svakim ponovnim punjenjem otpuštaju štetne tvari.
i meni je jedino logično to da se s povišenjem temperature i više takvih tvari otpušta. i ja bi bila skeptična na tvom mjestu i ne preporučujem to piti
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 23:15   #3
Plastika iz veri dejndžrus. Googlaj dioksin
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 00:02   #4
Boca kokakole je PET, a ne PVC.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 00:38   #5
Quote:
Boomer kaže: Pogledaj post
Ovo me sad zainteresiralo

Zagrijem vodu i napravim čaj, i na kraju sve to ulijem u nekadašnju bocu Cole. Boca se nije rastalila jer ovo nije bilo prevruće, ali kad prislonim nos čini se kao da osjetim lagani miris plastike, pa sam lagano skeptičan oko konzumiranja sadržaja boce.

Sad mene zanima, da li postoji šansa da se u čaju otopilo svašta što baš i nije najzdravije?

Wiki veli da je temperatura pri kojoj PET uđe u 'glass transition' 75°C, a točka tališta 260°C
Slicna stvar se dogada i s kavom iz automata kod mene na poslu. Kava u plasticnoj casi koju dobijes iz automata, ocajnog je i bljutavog okusa. Ista ta kava, samo u keramickoj salici, potpuno je drugacijeg okusa. Osim toga, kava u plasticnoj casi tijekom vremena mijenja okus - na pocetku je jos normalnog okusa, no nakon cca 10 minuta postane bljutava. Zakljucak nije tesko izvesti - ocito dolazi do reakcije tekucine s plastikom u casi pri visokim temperaturama bliskim vrenju.

Stoga ne preporucam nalijevanje toplog caja u plasticne boce. Rade uzeti termos bocu, ili staklo.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 02:19   #6
Te plasticne case za automate cesto su od polistirena (cesce nego od polipropilena). E sad, neki tvrde da je polistiren stetan kad se koristi za vrucu hranu, neki pak tvrde da nije

Navodno problem kod visestrukog koristenja PET boca (koje nisu namijenjene za visestruko koristenje) je sto je plastika slaba, nastaju pukotine u kojima se mogu nakotiti bakterije i nije ih lako oprati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 23:57   #7
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Te plasticne case za automate cesto su od polistirena (cesce nego od polipropilena). E sad, neki tvrde da je polistiren stetan kad se koristi za vrucu hranu, neki pak tvrde da nije

Navodno problem kod visestrukog koristenja PET boca (koje nisu namijenjene za visestruko koristenje) je sto je plastika slaba, nastaju pukotine u kojima se mogu nakotiti bakterije i nije ih lako oprati.
PET boca je samo za jednokratnu upotrebu (barem ove kupljene kod nas - inace postoje u svijetu boce koje se koriste vise puta ali imaju puno deblju stijenku i to je kao klasicna povratna ambalaza). Nakon toga boca ide na reciklazu , tj melje se i dodaje novom materijalu za boce (max 5 %) ili se normalno upotrebljava u bilo koje druge svrhe osim prehrambene.Ja ne vidim problem s PET bocom , jer je samo za jednostruku upotrebu Postoji jedino problem vezan uz gazirana pica gdje boca gubi CO2 s vremenom , ali to ovisi o puno faktora (mjesto skladistenja ,vrijeme prije konzumacije, debljina stijenke , zatvarac itd).,
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 15:24   #8
Ne znam kolika je temperatura problematična, ali znam da sam vodu grijao u mikrovalnoj u plastičnoj čaši i da se ova rastopila. E sad, uz mikrovalnu, možda je temperatura bila viša od 100'C, ali nije puno viša. Također, kad punim vodu iz automata, vruća voda (mislim da se grije na 90'C) izobliči onu tanku čašicu.


Vezano za skladištenje, uvijek me ponovno zabavi uputa na boci vode (tipa Jana): čuvati na suhom i tamnom mjestu. Fenomenalno.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 15:38   #9
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Ne znam kolika je temperatura problematična, ali znam da sam vodu grijao u mikrovalnoj u plastičnoj čaši i da se ova rastopila. E sad, uz mikrovalnu, možda je temperatura bila viša od 100'C, ali nije puno viša. Također, kad punim vodu iz automata, vruća voda (mislim da se grije na 90'C) izobliči onu tanku čašicu.


Vezano za skladištenje, uvijek me ponovno zabavi uputa na boci vode (tipa Jana): čuvati na suhom i tamnom mjestu. Fenomenalno.
Mislim da je ta uputa zbog svojstava PET ambalaže.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 19:59   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim da je ta uputa zbog svojstava PET ambalaže.
Ja mislim da je prvenstveno zbog sadrzaja. Pogotovo kod gaziranih pica, jer direktna sunceva svjetlost , toplina itd .; utjecu na sadrzaj mjenjajuci neka svojstva. Ima tih uputa i na staklenoj ambalati.
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:12   #11
mene zanima da li je zdravo npr. kupiti plastičnu bocu s ovom kakti prirodnom izvorskom vodom, i koristiti ju sljedećih tjedan dana i piti iz nje svakodnevnu gradsku zagrebačku vodu? jer sam primijetio da preostalih pola deci, deci vode u bočici ima onako malo čudan okus,kao da sam ju u gradskom bazenu zagrabio e sad, je li to do vode bandićeve ili do bočice?
pionir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:20   #12
Da, da, to je sasvim ok. Da Coca colu ne treba staviti na sunce je sasvim jasno. Međutim, na boci Jane (negazirana izvorska voda) piše da se treba držati u suhom i tamnom prostoru. Ni jedno ni drugo mi nije jasno, ali ovaj suhi dio pogotovo

EDIT: Ispričavam se na nepažnji, na boci Jane piše "Čuvati na suhom i hladnom mjestu.".
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:23   #13
Quote:
pionir kaže: Pogledaj post
mene zanima da li je zdravo npr. kupiti plastičnu bocu s ovom kakti prirodnom izvorskom vodom, i koristiti ju sljedećih tjedan dana i piti iz nje svakodnevnu gradsku zagrebačku vodu? jer sam primijetio da preostalih pola deci, deci vode u bočici ima onako malo čudan okus,kao da sam ju u gradskom bazenu zagrabio e sad, je li to do vode bandićeve ili do bočice?
Do vode Bandićeve ne može biti, dakle do boce je. Eto ga i finalni odgovor

Inače, ja kupujem ove boce po litar i po i svejedno mi se ne sviđa ideja da tu vodu pijem par dana. Ali, ima li veze ili nema ne znam, prešao sam na ovu vodu jer sam imao želučanih problema i otad je sve ok. Zadnjih mjeseci pijem isključivo iz plastike (što na poslu, što doma).
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:32   #14
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Da, da, to je sasvim ok. Da Coca colu ne treba staviti na sunce je sasvim jasno. Međutim, na boci Jane (negazirana izvorska voda) piše da se treba držati u suhom i tamnom prostoru. Ni jedno ni drugo mi nije jasno, ali ovaj suhi dio pogotovo

EDIT: Ispričavam se na nepažnji, na boci Jane piše "Čuvati na suhom i hladnom mjestu.".
To je samo jedan od nacina da prisile trgovce da njihove proizvode drze u skladistima kao sto je i predvideno , jer ne zele odgovarati za sadrzaj ako je proizvod bio u extremnim uvjetima. Ja sam vidio prije dvije godine u jedom velikom diskontu , da su dofurali dvadesetak slepera piva (staklenih 0,5 l) raznih proizvodaca , i sve su uredno uskladistili na parkiralistu( bilo je ljeto). Jednom prilikom sam kupio te pive , i bile su katastrofa- izvana je bilo cak i pticjeg izmeta na jednoj boci, zatim hrde oko krunskog zatvaraca na svakoj boci , okus je bio katastrofa itd. Zadnji put da sam tamo bio. Ali kada netko kupi takav proizvod , zamrzit ce proizvodaca a ne trgovca , pa se zbog takvih oni moraju osigurati, tj osigurati normalne uvijete za svoj proizvod i onda biti odgovorni za sadrzaj.
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 15:52   #15
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
općenito nije dobro ponovo puniti plastične boce koje su namjenjene za jednokratnu upotrebu (kao boce od vode, soka...) jer svakim ponovnim punjenjem otpuštaju štetne tvari.
Ovakve tvrdnje sam čuo puno puta, i intrigantne su mi.

Naime zar se štetne tvari nisu otopile u sadržaj boce i pri originalnom punjenju, a ako se radi o nekoj Koli (dakle sa kiselinom), pretpostavljam da su se otopile još i više negho s običnom vodom.

Tako da bi po meni, onako laički, ako bi i došlo do otapanja štetnih tvari pri ponovnom punjenju, to ne bi trebalo biti u većoj količini od one pri originalnom punjenju, pa štetnih tvari ne bismo popili više nego kada bismo kupili novu bocu.

Zanimaju me vaša mišljenja o ovom.
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 18:02   #16
Nitko nema mišljenje o ovome gore?
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 13:43   #17
Quote:
Neter Neteru kaže: Pogledaj post
Nitko nema mišljenje o ovome gore?
Imam slično, no to je samo mišljenje.

Moguće da je tu bitan igrač kisik.
Ako gledamo samo naki polimer s aditivima koji ispiremo vodom, dosta je logično da otpušta sve manje topljivih aditiva (ili nusprodukata polimerizacije).
No, ako njegova površina redovito bude u kontaktu sa zrakom, može nastati koješta i tu je najbolje ili ne reći ništa ili tražiti po literaturi što se zbiva.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:25   #18
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Imam slično, no to je samo mišljenje.

Moguće da je tu bitan igrač kisik.
Ako gledamo samo naki polimer s aditivima koji ispiremo vodom, dosta je logično da otpušta sve manje topljivih aditiva (ili nusprodukata polimerizacije).
No, ako njegova površina redovito bude u kontaktu sa zrakom, može nastati koješta i tu je najbolje ili ne reći ništa ili tražiti po literaturi što se zbiva.
Da, i ja sam pomislio na zrak, iako se sjećam da kad su se uvodile plastične boce za pivo, bilo je govora kako one od običnog PET-a jesu zapravo porozne, pa kisik nekako prodire čak do tekućine unutar boce (što mi nije najjasnije vis a vis tlaka u pivskim bocama i onih gaziranih pića).

Što se tiče literature, ja sam se ponadao da će se i ovdje naći neki stručnjak, budući da je ovo ipak znanstveni forum.

No, ipak, ne budi lijen: Google Search

I gle, mnogi članci govore kako uopće nije opasno ponovo puniti PET boce...

http://www.petresin.org/qa_002.asp

http://www.napcor.com/plastic/bottles/faqs.html

https://www.pixelorganics.com/REFILL_fibers

http://www.plasticsinfo.org/s_plasti...D=705&DID=2839

http://www.snopes.com/medical/toxins/petbottles.asp

Jedino bi po njima trebalo oprati bocu da se ne razvijaju bakterije.


Doduše, ja se sjećam nekih emisija u kojima se govorilo kako neke plastične bočice koje služe kao dude za mlijeko za bebe, otpuštaju neke tvari slične hormonima ako se ulije toplo mlijeko u njih. Ali se ne sjećam da li se radilo o PET-u.

Zadnje uređivanje Neter Neteru : 11.02.2009. at 15:42.
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:37   #19
Ponovo proguglah, i ono s bočicama za mlijeko se radi o polikarbonatnim bocama koje sadrže Bisphenol A:

http://www.logopromo.ca/file.php?fil...d6f9c5ea6ab407
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 19:18   #20
je zagrijavanjem dolazi do popuštanja veza između molekula u plastomeru (PET je vrsta plastomera) budući da su molekule povezane isključivo (>=95%) fizikalnim vezama, sve većim zagrijavanjem te veze popuštaju i može doći da tu i tamo pokoja molekula se oslobodi...na toj 75°C temperaturi dolazi do povećanog gibanja molekula te pokoja molekula ode u čaj...jel sad jasno...
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.