Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 00:54   #1
Solaris početnici - pročitaj prije postanja

evo po želji kolege dalmatina, tema namjenjena pitanjima i odgovorima za solaris početnike, sretno učenje!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 12:37   #2
Mene zanima dali moram instalirat neki boot leader alla grub, ako želim napravit i koristit dual-boot sustav winxp+solaris?
<Winxp je vec instaliran, a solaris sam mislio vešeras.>

Naisao sam na netu na tvrdnje da solaris pri instalaciji automatski prepozna winxp te postavi upis u svom boot menu, jel to tocno?

Pitam jer sam do sada solaris instaliravao samo na virtualni stroj.
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:50   #3
Joj fala grogić. Nekak imam osjećaj da sam vam ja inspiracija za ovo!
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:58   #4
Bilo bi ok da premjestis sa stare teme postove koji su objašnjavali kako postavit tipkovnicu i sl. ovdje tako da početnici lakše mogu doći do informacija a tamo da bude preglednija rasprava.
lilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:20   #5
Narode, a možda vam je bolje da lijepo počnete ispunjavati Wiki stranice na temu OpenSolarisa

Pa tu slažete upute za početnike kako smo mi to napravili za Linux, ovdje

Naravno, jedino ako ne mislite isključivo na komercijalni Solaris, pa vam ovo "Open" smeta (što ne vjerujem)
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:21   #6
Upisal sam ovaj kod u terminalu ko root.

Kod:
mkdir -p /etc/dt/config
cp /usr/dt/config/Xstartup /etc/dt/config/
cat >> /etc/dt/config/Xstartup <<%EOF%
xmodmap -e "keycode  55 = v V at grave"
xmodmap -e "keycode  24 = q Q backslash Greek_OMEGA"
xmodmap -e "keycode  25 = w W bar Lstroke"
xmodmap -e "keycode  26 = e E EuroSign EuroSign"
xmodmap -e "keycode  41 = f F bracketleft ordfeminine"
xmodmap -e "keycode  42 = g G bracketright ENG"
xmodmap -e "keycode  45 = k K lstroke ampersand"
xmodmap -e "keycode  46 = l L lstroke Lstroke"
xmodmap -e "keycode  56 = b B braceleft apostrophe"
xmodmap -e "keycode  57 = n N braceright braceright"
xmodmap -e "keycode  58 = m M asciicircum masculine"
%EOF%
I odjavil sam se. I odonda svaki put dok dojdem u login screen, upišem root, on se na trenutak vrati u konzolu, i onda opet na login screen. Upišem root. I opet isto. I tak ukrug, nemogu uć u grafičko sučelje.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:21   #7
smrt opensolarisu!

to je gnu šrot ( (tm) by mr. Annatar)
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:30   #8
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
smrt opensolarisu!

to je gnu šrot ( (tm) by mr. Annatar)
dobro, dobro.... samo napomenuh

Ali očekujete u ovoj temi za početnike uglavnom OpenSolarisovce, jer se bojim da ovima drugima takva tema baš i ne treba.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:31   #9
nema brige to je za cca. 2 čovjeka
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 17:21   #10
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
Naisao sam na netu na tvrdnje da solaris pri instalaciji automatski prepozna winxp te postavi upis u svom boot menu, jel to tocno?
Da, to je točno.

No, problem nastane kada su OS-ovi instalirani na zasebnim diskovima. Installer bu doduše generiral "Windows" unos u "menu.lst" datoteci, ali Windows se nebu štel podići jer njegov boot loader očekuje da Windows bude na prvom BIOS disku (#$80, odn. pogon C).

No, Forest Gimp je uspjel taj problem riješiti "map" direktivom u GRUB-u.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 26.02.2010. at 17:31.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 19:22   #11
Annatar, daj mi reci dal se na ubuntu more installirat onaj sunov kompajler.

Stvarno bi htel nastavit s K&Rom, a podešavanja solarisa budem ostavil kad dodjem do toga. Vec 4 dana pokušavam složiti tipkovnicu, ne da mi se više, bacilo me u depresiju. . Danas sam po 6. put installal solaris i ovaj put opće nije bilo izbora pod "Languages/Scripts". Da poludiš. Il trebam mentora il opširnu dokumentaciju; a opće mi nije do toga, osjećam da bi sad trebal najviše programirat, a ove sistemske stvari na stranu.

Svaki jebeni put kad sam utipkal onaj kod za promjenu tipki, odonda se više nemrem ulogirat u solaris.

Kaj da se jednostavno privčim na QWERTY? To je jedino kaj mi pada na pamet.

Zadnje uređivanje Tool : 26.02.2010. at 19:28.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 19:25   #12
imam samo 2 reči lol lol
sve sam to prošao, osjećam tvoju bol
@tool spiči ubuntu i radi, a kasnije solaris nabudžuj
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 19:29   #13
Quote:
Tool kaže: Pogledaj post
Annatar, daj mi reci dal se na ubuntu more installirat onaj sunov kompajler.
Možda. Nisam probal, a i ne preporučam ti to, jer Ubuntu ne koristi RPM pakete, nego DPKG paketni format.

Na Ubuntuu imaš GCC.
Quote:
Kaj da se jednostavno privčim na QWERTY? To je jedino kaj mi pada na pamet.
To ti je moja preporuka.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 19:30   #14
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
imam samo 2 reči lol lol
sve sam to prošao, osjećam tvoju bol
@tool spiči ubuntu i radi, a kasnije solaris nabudžuj
M-hm. Baš me živo zanima da li Linux, budući da nije UNIX, ima implementirane sve UNIX-ove sistemske pozive.

Inače, upravo si mu savjetoval da ide linijom manjeg otpora, baš kao i sve ostalo u Hrvatskoj. Svaka čast.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 19:40   #15
Proučaval sam malo QWERTY layout, ubiti i nije tak loši kolko mi se na prvi pogled činil.

Slash više nije shift + nešt, neg samo -, kaj mi se čini nekak prirodnije i brže.
šđ su [], a shift + šđ {}. Logično, sve blizu, dok je na QWERTZ to porazbacano (donekle).

Na y/z i sjebane () budem se već priviknul. Uostalom, ak ikad odem f AMERIKU tam imaju QWERTY pa budem već prilagođen .

Downloadal budem sad package za kompajler pa isprobal. Nadam se da tu ne bu zajebancije prevelike. Zapravo molim boga.

Zadnje uređivanje Tool : 26.02.2010. at 20:01.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:18   #16
Quote:
Tool kaže: Pogledaj post
Nadam se da tu ne bu zajebancije prevelike. Zapravo molim boga.
Samo nemoj fulat' i odaberi "create symbolic links in /usr/bin" i sve bu OK.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:21   #17
Quote:
Tool kaže: Pogledaj post
Proučaval sam malo QWERTY layout, ubiti i nije tak loši kolko mi se na prvi pogled činil.

Slash više nije shift + nešt, neg samo -, kaj mi se čini nekak prirodnije i brže.
šđ su [], a shift + šđ {}. Logično, sve blizu, dok je na QWERTZ to porazbacano (donekle).
en_US layout je vrlo jednostavan, naime ne opterećuju ih znakovi koje nemaju.
Quote:
Na y/z i sjebane () budem se već priviknul.
I ja sam počel na QWERTZ layoutu jer su svi moji Commodore kompovi dolazili iz Njemačke. No nakon QWERTY layouta psujem QWERTZ na pasja kola... kad sam živjel v Europi, donesel sam si nazad iz Amerike en_US tipkovnicu
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:32   #18
Skinul sam one pakete. Tu:



Piše sintaksa za razpakiravanje:
Quote:
bzcat download_directory/SunStudio12u1-OS-platform-pkgs-ML.tar.bz2 | /bin/tar -xf -
napišem bzcat /Desktop/temp/SunStudio12u1 <kak da napišem ime OS-a i platform> i koje <pkgs>



Ili sam nekaj fulal. Mislil sam si prvo sa download managerom da ovo napravim. Da s tim napravim ili ovak?

Zadnje uređivanje Tool : 26.02.2010. at 20:42.
Tool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:57   #19
Quote:
Tool kaže: Pogledaj post
napišem bzcat /Desktop/temp/SunStudio12u1 <kak da napišem ime OS-a i platform> i koje <pkgs>
Kod:
bzcat /Desktop/temp/SunStudio12u1-SunOS-x86-pkgs-ML.tar.bz2 | /bin/tar -xf -
__________________
Luve Powershell, Python & Red Hat Linux...
Forest Gimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 21:05   #20
makni prvi / ili upisi cijelu putanju.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.