Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2010., 12:37   #1
Obnavljanje starog bicikla/specijalke

Eto, imam hrpu pitanja pa možda netko i odgovori. Google mi je samo donekle odgovorio na njih...

Planiram obnovit neku staru specku. Ima ih po oglasnicima do cca 100 eura mala hrpica, naravno prvi problem je veličina koju malo tko napiše, al snaći ću se.

Naravno, glavno je - što ja želim od bicikla. Želim zamijeniti svoje trenutno smeće od MTB bicikla teškog 16-17 kila (ne aktualni Cube već stari Haro Escape 2008) kojeg koristim za grad nečim bržim i lakšim. Međutim, to mi i nije toliko bitno koliko želim složiti kvalitetan touring bicikl, dakle bicikl za putovanja. Pri tome na biciklu osim mene mora biti i par bisaga, šator, vreća za spavanje, torbica na volanu itd. Vjerujem da me razumijete

Ovako nešto:

http://www.njuskalo.hr/trkaci-bicikl...l-oglas-731611

sam mislio ići pogledati. Veličina bi mi trebala odgovarati, a glavni faktor je - da li se mogu staviti bisage na bicikl. Na samoj stražnjoj vilici gore ne moraju biti rupe za šarafe, može se to sa šelnama riješiti, al dolje mora postojati navoj.

Na što moram sve paziti? Nije mi problem zamijeniti dio dijelova ako će trebati, samo se bojim da ću naletjeti na neki čudan pogon il vilicu il nešto za što neću moći naći zamjenu pa da ću morati to baciti i ić ispočetka.

Hvala!
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:03   #2
Istom namjerom kao i ti prije godinu i pol sam krenuo slagati bajk za touring i commuting..
Kupio staru ramu i vilicu..

za pocetak sam carb vilicu zamijenio celicnom, onda sam kupio nove kotace s mtb nabama (greska jer su mtb nabe 135mm širine, a cestovne 130, do tada to nisam znao) .. stavljanje blatobrana na takvu specku je podosta tesko, jer uvijek fali mjesta između guma i cijevi rame / vilice .. kupio sam blatobrane za specke u rog jomi.. do sada sam ih brusio i prepravljao vise puta nego ih koristio ..

na stražnjoj vilici nemam rupe za šarafe, to sam rijeslio pomocu obujmica koje sam u ciklocentru kupio.. nije neko najbolje rijesenje ali je rijesenje..

prednji pogon me ubija, nikako da složim da radi s pogonom s 3 šajbe, ne znam zasto i vec sam lud.. mislim da je problem u tome kaj za takvu ramu nisu ni planirana 3 zupcanika, imam onaj braze on tip mjenjaca prednjeg koji je deklariran za double pogone.. postoje takvi i za triple pogone .. probao sam to i sa starim STX mtb mjenjacem rijesiti ali 0 bodova.. mislim da cu prijeci na compact 34/50 i prestat se zafrkavat vise s time..

moj savjet ti je da ne kupujes neki stari race okvir kakav ja imam jer em nemas mjesta za gume vece od 622x28, em nemas prihvate za gepek, em je upitno da li ces i ti imati problema s triple pogonom ..

ovaj khs u keindlu je odlicna rama za turing, ima mjesta za deblje gume i blatobrane, ima prihvat za gepek i cr-mo je.. djelovi su jedino loše na tom bajku, svi kažu da ta shimano 2200 grupa loše radi, ako je to nesto kao Sora koju sam prije imao onda bih rekao da je to za po gradu ok, ali za turing treba imati nesto pouzdanije.. da imam para isao bih u keindl i kupio taj bajk te presložio djelove s moje specke na tu ramu te prodao ostatak..


P.S. kaj se tice pogona vjerujem da ako ces ici mjenjati cijeli pogon neces imati problema jer jedino sto ti može stvarati problem je navoj koji može biti talijanski ili engleski, ali kada kupujes bottom bracket obratis pozornost na to

a vilice su na tim starim bajkovima sve 1" s navojem, dakle nije headset .. ne znam da li postoji gdje za kupiti sada tih ležajeva s navojem
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:43   #3
OK, puno hvala, ali s obzirom da mislim dat najmanje moguće para za to mislim da ću ipak ić na neš rabljeno. Nije problem toliko u financijama koliko će me cura ubit ak kupim još jedan novi bic
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:26   #4
Onda gledaj kupiti neku staru ramu koja je više comfort tipa, da nije bila bas trkaljka.. imati ces puno manje problema oko prepravljanja za turing..
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:28   #5
Quote:
nvn kaže: Pogledaj post
Onda gledaj kupiti neku staru ramu koja je više comfort tipa, da nije bila bas trkaljka.. imati ces puno manje problema oko prepravljanja za turing..

Ma snaći ću se ja...

Evo našao sam jedan zgodan link. Trenutno kopam po dropbike-u u potrazi za takvim topicima.

http://www.dropbike.com/forum/viewto...p?f=14&t=23533
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:37   #6
Jep, to je pogodna rama za turing.. nažalost nema bas puno takvih stvari na dropu.. bilo je na newsima prije godinu, dvije obnova stare Koga Miate .. lik ju je prelijepo sredio, cak toliko lijepo da bi meni bilo žao voziti takav bajk..
nažalost pošto je to bilo davno ne mogu iskopati slike na binsima..
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 17:25   #7
Quote:
nvn kaže: Pogledaj post
Jep, to je pogodna rama za turing.. nažalost nema bas puno takvih stvari na dropu.. bilo je na newsima prije godinu, dvije obnova stare Koga Miate .. lik ju je prelijepo sredio, cak toliko lijepo da bi meni bilo žao voziti takav bajk..
nažalost pošto je to bilo davno ne mogu iskopati slike na binsima..
Nema veze, nije da ja sad planiram ić na neki umjetnički dojam

Mislim da ću za početak u nedjelju otić na Hrelić.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 19:03   #8
imas na njuskalu za 200kn specka u super stanju..samo oglas je istekao..preko googla bi ga mogao pronaci.

kad kupis specku.. prvo što moras napraviti je kupiti dvostruke obruce i nove žbice.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 09:07   #9
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
imas na njuskalu za 200kn specka u super stanju..samo oglas je istekao..preko googla bi ga mogao pronaci.

kad kupis specku.. prvo što moras napraviti je kupiti dvostruke obruce i nove žbice.
Znači trebaju mi skoro cijeli novi kotači? Koliko bi me došao neki jeftini komplet kotača za specku? Jel bi pasala nova naba ili baš moram ostaviti originalnu?
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:37   #10
sve ovisi kaj želiš, ako želiš staviti sistem 3x8, 3x9 brzina trebat ce ti naba za kazetu .. ako ces htjeti ostati na 2x5,2x6 i sl brzina kako ce ti doci ta specka najvjerojatnije onda ce ti trebati naba s navojem da možeš staviti kranc .. u keindlu imas neki jeftilen seta kotaca na navoj (barem kaže da je na navoj)-> http://www.keindl-sport.com/proizvod.asp?id=2637


evo ti da vidis slikovno razliku nabe za kranc i kazetu http://www.sheldonbrown.com/images/freewheel-vs-k7.jpg
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:50   #11
Hvala!

Ako će stražnja naba i kranc biti upotrebljivi ostat ću na njima, ako ne onda ću kupit kazetu. U tom slučaju pretpostavljam da ću morati još mijenjati i stražnji mjenjač i šifter?
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:56   #12
šifter sigurno jer ce taj sifter biti za 5 brzina recimo a kazeta je najmanje 8..
mjenjac ovisi da li ces si kupiti mtb ili cestovnu kazetu.. cestovni mjenjaci su ti deklarirani na max 27 zubaca, ja sam vozio Soru na 8spd mtb kazeti koja je imala 30, nije bas najljepse radila, ali vjerujem da bi možda neki bolji model cestovnog mjenjaca ljepse radio i nebi bilo problema velikih.. ako kupis cestovnu kazetu necews morati mijenjati mjenjac jer su one vecinom 23-25 zubaca max..
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 18:30   #13
ako ces imati kakvih problema s pronalaskom dijelova, odi u metalia commerc (mislim da se tak zove) na samom cosku stare vlaske. oni stvarno imaju svega. ja sam tam svoj rog opskrbio. i felge sam tamo nabavio (obicne, ne duple) i drze vec petu godinu bez problema, a bajsom se vozim po sumi, mislim da je bilo oko 60 kn komad.

ak nades staru rog maraton ramu, preporucam ti ju. ima mjesta da stavis par broja sire gume nego sto su bile orginal. a i ak ne nades neki orginalni dio, za nju ces bez problema naci zamjenski dio.

sto se tice brzina, ja sam na nju stavio šifter za 7 brzina, a kazeta ima 5 brzina, radi ko urica. samo kod mene su mjenjaci na donjem djelu rame i rucno sam zatezes i otpustas, tak da je samo bitno da zadnju brzinu postavis da sjeda u krajnjem polozaju rucice mjenjaca, ove manje brzine ionako moras pogadati jer nemas nikakve granicnike. i iskreno, ovakav nacin promjena brzina mi je puno drazi i prakticniji od onih s mjenjacima na kocnicama.

Zadnje uređivanje Zayl : 24.03.2010. at 18:35.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 20:27   #14
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Znači trebaju mi skoro cijeli novi kotači? Koliko bi me došao neki jeftini komplet kotača za specku? Jel bi pasala nova naba ili baš moram ostaviti originalnu?

ne trebas mjenjati nabe. imao sam srece pa sam pronasao dvostruke obruce za 36 rupa..što je jako rijetko. u metal komercu pronasao sam super obruce..oba dva su me dosla ukupno 280kn

žbice nisam promjenio. tu sam pogriješio... treba i žbice promijeniti..ipak novo je novo!

što se tice standardnih jednostrukih obruca.. kod mog slučaja.. iako su bile centrirane.. svako malo sam ih morao centrirati. dok sa dvostrukim nemam tih problema.. jedino me te stare žbice muce, jer su krhke. pa znaju pucati.

imam 2X5brzine. stavio sam si shimano shifter za 7brzina i mjenjac shimano tourney.. sve fino radi. bas kako kaze kolega.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 09:57   #15
Jedno tutlek-pitanje, nemojte se ljutiti kaj se ubacujem...

Kakva je razlika izmedju cestovnih i MTB mjenjaca? Odnosno, da skinem svoj Altus+Revoshift i metnem nesto cestovno te klase, uz uvjet da sve pase, sto bih sve osjetio osim da mi je bicikl laksi 10 deka?
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans

Zadnje uređivanje Matesonik : 25.03.2010. at 10:03.
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 10:45   #16
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Jedno tutlek-pitanje, nemojte se ljutiti kaj se ubacujem...

Kakva je razlika izmedju cestovnih i MTB mjenjaca? Odnosno, da skinem svoj Altus+Revoshift i metnem nesto cestovno te klase, uz uvjet da sve pase, sto bih sve osjetio osim da mi je bicikl laksi 10 deka?

Koliko sam shvatio iz par prijašnjih postova morao bi staviti i cestovnu kazetu, 31 (ili čak ponekad 34) zubca na najvećoj šajbi bi bila puno previše za cestovni mjenjač.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 10:48   #17
Zato sam napisao "pod uvjetom da sve pase". Dakle max broj zuba te broj lancanika na (u mom slucaju) krancu sa 6 lancanika. Teoretiziram malo
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans

Zadnje uređivanje Matesonik : 25.03.2010. at 10:54.
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 14:09   #18
Quote:
Zayl kaže: Pogledaj post
ak uzimas khs, a preporucam ga za gradsku voznju i manje udaljenosti, samo zamjeni sic i sam doma slozi brzine i kocnice i vozit ce bez problema. u kiendl sportu ne podese sve sajle kak spada.
Već sam par puta vidio da ljudi te čelične specke preporučaju samo za kraće udaljenosti... kaj ima kakav problem s njima osim što je oprema dosta bazična? Znam da s njima baš i ne mogu na utrke, ali zašto bi bio problem npr. otići do mora na jednoj? Što se najčešće pokvari?
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 15:53   #19
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Već sam par puta vidio da ljudi te čelične specke preporučaju samo za kraće udaljenosti... kaj ima kakav problem s njima osim što je oprema dosta bazična? Znam da s njima baš i ne mogu na utrke, ali zašto bi bio problem npr. otići do mora na jednoj? Što se najčešće pokvari?
nije tu tolko stvar jel celik ili ne, tj. kakav je materijal rame. osobno bi na dalje udaljenosti naradije isao na celiku, nego na karbonu ili aluminiju.

khs sam ''preporucio'' na manje udaljenosti bas zbog djelova. nekak ne bi nekog poslao na more s njim, ak ne zna sam podesiti osnovne stvari na bajku, a ziher ce trebat, il nategnut neku sajlu, il podesit mjenjac, il nesto trece. treba i na skupljim bajkovima to raditi, ali s ovakvom opremom to ide puno cesce. npr. meni su se otserafile dve zbice na prednjem kotacu dok sam se vracao doma u dubravu s jaruna, a to nije nesto sto zelis da ti se dogodi kad imas 20km do odredista, a kamoli 200 il 300km.
hocu reci da je veca sansa da nes pode po zlu.

al opet, svaki dio ce raditi bez problema ak se brines o samom biciklu i djelovima i vozis nekim normalnim tempom. tak mi je vozio rog sa srotez opremom, a znao sam s njim dnevno proci 100km. a i s ovim novim vozim svaki dan prosjecno 30km na sat na 11km (tj. do faksa). jedino jos trebam na sljeme da vidim kak ce biti voznja pod malo vecim opterecenjem, da ne bu kaj preskakalo.

a sto se najcesce pokvari ? po mom iskustvu, ako se forsas prvo ce ti otici straznji mjenjac, kotaci i pogon. al to nije bas da ce se pokvariti do kraja, neg ce se rastelati jer nisu tak kvalitetno napravljeni da ih trosis pod velikim opterecenjem. al, to ti nisam nis novog rekel, .

Zadnje uređivanje Zayl : 12.04.2010. at 15:59.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 17:19   #20
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Već sam par puta vidio da ljudi te čelične specke preporučaju samo za kraće udaljenosti... kaj ima kakav problem s njima osim što je oprema dosta bazična? Znam da s njima baš i ne mogu na utrke, ali zašto bi bio problem npr. otići do mora na jednoj? Što se najčešće pokvari?
Šta se pokvari? NIŠTA. Ništa što ne može crknit' i na bilo kojem drugom biciklu.

CroMo je zakon, izrazito čvrst, stabilan, izdržljiv. I svega stotinjak grama teži od usporedive ALU rame.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.