Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2011., 18:56   #1
Zabrinutost zbog trafostanice

Ispričavam se ako je ova tema već bila al eto ja bi znalce o ovoj temi pitala opet. Naime, počela sam raditi u novom uredu koji je nekih 6-7 metara udaljen od manje trafostanice. Nikad prije se nisam toliko brinula o tome, smatram da je elektromagnetsko zračenje svugdje oko nas....Ali 2 zaposlenika koji su radili isto u tom krilu zgrade su umrli od raka, tako da mi nije svejedno. Jedan je radio baš u mom uredu a drugi u radionici nesposredno do trafo stanice.
Koje je vaše mišljenje, jel to slučajnost ili imam razloga za zabrinutost?
raimunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:52   #2
Ne moraš se brinuti. Svaka trafostanica mora ispuniti minimalne uvjete elektromagnetske kompatibilnosti...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 20:09   #3
Quote:
raimunda kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je ova tema već bila al eto ja bi znalce o ovoj temi pitala opet. Naime, počela sam raditi u novom uredu koji je nekih 6-7 metara udaljen od manje trafostanice. Nikad prije se nisam toliko brinula o tome, smatram da je elektromagnetsko zračenje svugdje oko nas....Ali 2 zaposlenika koji su radili isto u tom krilu zgrade su umrli od raka, tako da mi nije svejedno. Jedan je radio baš u mom uredu a drugi u radionici nesposredno do trafo stanice.
Koje je vaše mišljenje, jel to slučajnost ili imam razloga za zabrinutost?
Radi se najvjerojatnije o manjoj trafostanci (10/0,4kV). Bitno je reći da je trafo u samoj kućici dobro oklopljen. Osim toga većinu takvih trafostanica radi Končar koji je i izvezao 500-injak istih izvan Hrvatske što na istok, što na zapad, tako da možemo reći da je to već manje-više serijska proizvodnja. Bitno je reći da recimo u EU su jako strogi što se tiče zračenja elektromagnetskih polja (za gustoću snage do 10GHz do 0,16W/m2) pa ako uzmemo da se one serijski proizvode, a vani zadovoljavaju (stroge) standarde onda ne bi trebalo biti frke. Najveće je zračenje direktno na zidu trafostanice (ako isključimo mogućnost da se možemo naći u trafostanici), kako ono pada sa kvadratom udaljenosti (da si recimo na 6m onda je zračenje 36 puta manje) zračenje je maksimalno 0,004 W/m2. Jače te zrači mobitel, pogotovo u liftu nego ta trafostanica. Ne moraš se brinuti.
Rescuer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:33   #4
Je li to također vrijedi za dalekovode?Naime,dalekovod mi prolazi skoro pa točno iznad kuće,nekih 7-8 m u zrak...
fairline is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:41   #5
Quote:
raimunda kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je ova tema već bila al eto ja bi znalce o ovoj temi pitala opet. Naime, počela sam raditi u novom uredu koji je nekih 6-7 metara udaljen od manje trafostanice. Nikad prije se nisam toliko brinula o tome, smatram da je elektromagnetsko zračenje svugdje oko nas....Ali 2 zaposlenika koji su radili isto u tom krilu zgrade su umrli od raka, tako da mi nije svejedno. Jedan je radio baš u mom uredu a drugi u radionici nesposredno do trafo stanice.
Koje je vaše mišljenje, jel to slučajnost ili imam razloga za zabrinutost?
Koliko je star taj trafo? Kod mene su dvije susjede u blizina trafa umrle od raka također


Quote:
fairline kaže: Pogledaj post
Je li to također vrijedi za dalekovode?Naime,dalekovod mi prolazi skoro pa točno iznad kuće,nekih 7-8 m u zrak...
Mislim da je gotovo isto! Visoki napon je visoki napon, bio on u žici, ili trafu! A kako iznad kuće prolazi. Po GUP-u kuće se ne smiju graditi na trasi dalekovoda. Možda je nisko naponski?
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:45   #6
Jel zuji,to je gnjavaža samo takva!
I nisi se baš usrečila sa tim mjestom.
Jedino da se to oklopi sa nečim,samo to je već teža priča!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:52   #7
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Mislim da je gotovo isto! Visoki napon je visoki napon, bio on u žici, ili trafu! A kako iznad kuće prolazi. Po GUP-u kuće se ne smiju graditi na trasi dalekovoda. Možda je nisko naponski?
hmm nezz točno,al nije nisko naponski,mislim čak 110 kV
fairline is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:57   #8
Što se tiče dalekovoda,imaš problem od pada vodića na kuću,ali istovremeno
može biti i dobra zamjena za gromobran!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:58   #9
Quote:
fairline kaže: Pogledaj post
Je li to također vrijedi za dalekovode?Naime,dalekovod mi prolazi skoro pa točno iznad kuće,nekih 7-8 m u zrak...
Za dalekovode je slična, ali opet malo drugačija situacija. Zračenje je isto zanemarivo i pritom ga ne smijemo povezivati sa ''zujanjem'' struje. Radi se o ionizaciji okolnog zraka (laički rečeno struja u zraku) i pritom nastaju slabi izboji struje, slično kao iskra ali ne toliko energični. To je pogotovo prisutno kada je u zraku visoka vlažnost (zrak više nije toliko dobar izolator) i na tome se dosta struje gubi (ne toliko koliko na otpor u samim vodičima (žicama) ali značajan). U principu to nije ništa opasno osim možda za ženinu frizuru
Rescuer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 00:04   #10
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Što se tiče dalekovoda,imaš problem od pada vodića na kuću,ali istovremeno
može biti i dobra zamjena za gromobran!
Vodiči su što se tiče vjetra i puhanja dobro zaštićeni, veći problem je kidanje uslijed udara nekim predmetom (pod to mislim na neke veće predmete jer su ti kablovi testirani na visoka opterećenja zbog leda zimi) koje vjetar eventualno nosi tipa velike salonitne ploče i slično ali vjerojatnost za tako nešto (vjetar te snage, salonitne ploče na susjedovoj štali, dalekovod u blizini, dizanje ploče na 15-ak metara točno iznad tvoje kuće) je mislim manja nego osvojiti sedmicu. Ali definitivno dobra zamjena za gromobran.
Rescuer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 00:17   #11
Hvala na odgovorima
Može samo pojašnjenje zašto je dalekovod dobra zamjena za gromobran?
fairline is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 00:24   #12
Quote:
raimunda kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je ova tema već bila al eto ja bi znalce o ovoj temi pitala opet. Naime, počela sam raditi u novom uredu koji je nekih 6-7 metara udaljen od manje trafostanice. Nikad prije se nisam toliko brinula o tome, smatram da je elektromagnetsko zračenje svugdje oko nas....Ali 2 zaposlenika koji su radili isto u tom krilu zgrade su umrli od raka, tako da mi nije svejedno. Jedan je radio baš u mom uredu a drugi u radionici nesposredno do trafo stanice.
Koje je vaše mišljenje, jel to slučajnost ili imam razloga za zabrinutost?
Rak na radnom mjestu će prije biti od azbestne zgrade nego od trafostanice.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 00:27   #13
Quote:
fairline kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima
Može samo pojašnjenje zašto je dalekovod dobra zamjena za gromobran?
Zbog onog tankog vodića koji ide iznad onih debelih!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 00:48   #14
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Zbog onog tankog vodića koji ide iznad onih debelih!
Lako tako
Kad električno polje (u oblaku) premaši vrijednost probojne čvrstoće onda pukne grom i naboj krene prema zemlji. U dalekovod (jedan od dva vrha tornja) udara upravo zbog onog ioniziranog zraka. Vodič koji povezuje ta dva vrha je spojen sa zemljom. Grom praktički ne udara u vodiče koji vode struju nego u ''gromobran'' dalekovoda i onda taj naboj odvodi u zemlju. Šansa da pukne u tvoju kuću a ne u stup dalekovoda je praktički nemoguća, čak i da se nalaziš i na 50-ak metara od dalekovoda.
Rescuer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 01:00   #15
Quote:
Rescuer kaže: Pogledaj post
Lako tako
Kad električno polje (u oblaku) premaši vrijednost probojne čvrstoće onda pukne grom i naboj krene prema zemlji. U dalekovod (jedan od dva vrha tornja) udara upravo zbog onog ioniziranog zraka. Vodič koji povezuje ta dva vrha je spojen sa zemljom. Grom praktički ne udara u vodiče koji vode struju nego u ''gromobran'' dalekovoda i onda taj naboj odvodi u zemlju. Šansa da pukne u tvoju kuću a ne u stup dalekovoda je praktički nemoguća, čak i da se nalaziš i na 50-ak metara od dalekovoda.
Postoji i udar munje u taj vodič,a i u one pod naponom!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 01:07   #16
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Postoji i udar munje u taj vodič,a i u one pod naponom!
Naravno da postoji ali 90% njih se događa na gromobranima, osim toga udar u sam vodič i nije toliki problem jer mi nismo spojeni direktno na dalekovode. Zbog toga i postoje odvodnici prenapona koji se nalaze puno prije naših utičnica.
Rescuer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 08:16   #17
Hvala na odgovorima. Ne znam ni sama šta da mislim. Uvijek se oko ovoga stvore neka oprečna mišljenja. Mislim da je ova trafostanica napravljena kad i zgrada, negdi krajem 1970-tih. Možda je i malo mlađa, ne znam. Nastojat ću što manje boravit u ovoj sobi, nema mi druge za sad.
raimunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 08:26   #18
Ne znam sta da ti napisem ali i ja se bojim trafostanica. Jer u zgradi u kojoj sam zivio samo 1 godinu dana svi susjedi sa jedne strane zgrade ,od prizemlja do 5. kata, koja je bila najblize trafu su umrli od raka i to u jako kratkom razdoblju i raznih starosnih dobi. E, sad slucajnost ili trafo neam pojma ali ja se od onda bojim trafa jako i pazim da mi nije sta takvog blizu.
__________________
Život je bolest od koje se umire. Prenosi se sexom.
Jure Blitva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 09:27   #19
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Koliko je star taj trafo? Kod mene su dvije susjede u blizina trafa umrle od raka također
?
I ti si to automatski povezao s trafostanicom? Trafostanica je jedini 'uzrok' raka ?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 09:57   #20
Quote:
raimunda kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima. Ne znam ni sama šta da mislim. Uvijek se oko ovoga stvore neka oprečna mišljenja. Mislim da je ova trafostanica napravljena kad i zgrada, negdi krajem 1970-tih. Možda je i malo mlađa, ne znam. Nastojat ću što manje boravit u ovoj sobi, nema mi druge za sad.
A kamo ćeš, na balkon? Pa ako i trafostanica toliko zrači, bolje ti je biti iza zidova.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.