Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2008., 12:32   #41
pitanje je vrlo složeno i kompleksno , odgovoriti na prvu loptu bi bilo krajnje neozbiljno ili pak nestručno

ovako: drva , živite na periferiji ili na selu , imate veliko dvorište ili još pritom svoju šumu, možete nabavit drva ispod cijene jer ste npr. u gorskom kotaru, imate dosta radne snage za istovar , cijepanje i loženje , te uvijek vam je netko doma da održava vatru i sl.potom skladišni prostor i plaćanje "odma" i još štošta igra ulogu pri odabiru drva kao ogrijev

loža - živite u urbanijoj sredini , loža je "gospodskija" stavite na automatiku i sve samo radi , možete tankat malo po malo i tako i plaćat
energetski gledano s ložom se manje baca , jer sistem radi na sve il ništa , to jest kad ugrije ugasi plamen , dok kod drva samo priguši , a i dalje tinja i izgara kao monoksid (djelomično)
cijene znate , kako će biti dalje to nitko nezna

idite u kombinaciju , peć na kruta goriva , pa dodajte plamenik pa tako nekako balansirajte i opet ponavljam , teško je ovako bez bitnih podataka dati ozbiljnjije mišljenje

pozz
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 14:32   #42
Idemo redom.
Kuća je u periferiji sa malom okućnicom. Trenutno se treba grijati jedan stan cca 100m2(4 sobe, DB, kuhinja, WC, hodnik).
Po nekakvim računicama za jednu zimu mi treba min. 1500 l. lož ulja što je minimalno 10000 kn. ili 10 m3 drva što iznosi cca 3500-4000 kn, i ispada da je drvo znatno jeftinije. Ali što je sa sistemima gledajući na dugoročno, koja će peć ili plamenik duže trajati, naravno da neću uzeti drva ako postoji nepisano pravilo da svakih par godina moram mijenjati sistem.
Nije problem svakih par sati otići u podrum i ubaciti nekoliko cjepki u peć ako je to dosta isplativije.
Što ja sa kombinacijom lož-drvo?
hose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 15:13   #43
Quote:
hose kaže: Pogledaj post
Što ja sa kombinacijom lož-drvo?
postavite kotao za kombinaciju na kruta goriva i ložu i vozite , s vremenom ukoliko se ukaže potreba dodate plamenik na ložu ili čak plin , te spremnikk za isti i nastavite vozit, potrošite ložu , skinete plamenik i vozite na drva i tako kolko oćete puta u samo jednoj sezoni, sistem tj. razvod po objektu i nezna na što vi vozite i uvijek je isti
naj veći gubitci tj. ne ekonomičnost loženja na kruta goriva su periodi podsezone, tj temperature od oko +16 pa do +18 C, kad neznate bili ili ne naložili , a ukoliko naložite (na kruta)bude preveć, radi nemogućnosti brze i precizne regulacije
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 17:02   #44
Što se tiče podsezone mislim da će klima biti dovoljna s obzirom na izolaciju i materijale (ytong, stiropor, alu-stolarija), a i nema baš neke velike zime u dalmaciji.
Mislim da ću se na kraju ipak odlučiti za tu kombinaciju lož-drvo.
hose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 23:30   #45
@hose, prije otvaranja nove teme, provjeri da li već postoji neka slična.

Spojila sam tvoju temu u postojeću, a pročitaj i ovu temu sa Sam svoj majstor PDF-a, vjerujem da ćeš tamo naći odgovore na preostala pitanja.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 15:24   #46
pogledaj ovo www.viking.hr

klasično centralno, sve kao klasika, a nema cijevi niti pumpi, ventila, izgleda odlično, radi odlično, nema održavanja..
to je novotarija još, ali predviđam uspjeh na duge staze, jer ima 3 godine jamstva...

ne znam, klima je ipak na vrhu sobe a topli zrak ide gore, pa kad našarafiš ventilator u pod, prašina sva u zrak, klima je za hlađenje, na kraju krajeva..
istina može poslužit, ali ne bih ju djeci u sobu stavio da grije cijelu zimu..
strujić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 02:24   #47
Zna li netko, je li moguće kombinirati energente... recimo, plinsko grijanje, ali kombinirano s kotlom na drva, spojenim na isti sustav, u kojem bi se zakurilo za najhladnijih dana, kada je potrošnja energenata najveća.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 11:37   #48
Mislim da plin i drva na istoj peći nebi išlo radi sigurnosti.
Plin na peći i drva na drugoj peći bi išlo, ali možda ne na isti dimnjak!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 11:15   #49
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Drva... najjeftinija.

Plin... elegantniji (ne moraš cijepati, odnositi pepeo, ložiti...) ali nešto skuplji.

Nafta... skuplja od plina, potrebno ju je dovoziti, smrdi.

Klima... elegantno, efikasnost ovisi o vanjskoj temperaturi. Ako naleti duži period "jake zime" postaje prokleto skupo.
drva - osim što izgledaju najjeftinija potrebno je: naručiti, dovesti, složiti, ispiliti, ponovo složiti i nositi u kuću za potpalu i čistiti pepeoplin - ipak najelegantniji i najjefitini pitanje jel ga ima na tvojoj adresi

loža - imali do prošle zime ali smo odustali zbog cijene - nema brige niti ne smrdi kako neki kažu.

klima - veća investicija a početak ali gadno ako rikne usred zime...
project zwo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:23   #50
Quote:
project zwo kaže: Pogledaj post
drva - osim što izgledaju najjeftinija potrebno je: naručiti, dovesti, složiti, ispiliti, ponovo složiti i nositi u kuću za potpalu i čistiti pepeoplin - ipak najelegantniji i najjefitini pitanje jel ga ima na tvojoj adresi

loža - imali do prošle zime ali smo odustali zbog cijene - nema brige niti ne smrdi kako neki kažu.

klima - veća investicija a početak ali gadno ako rikne usred zime...
sve gore navedeno potpisujem, sve isprbao i na nista se nebih vratio, proslu zimu isprobao novo montirano podno grijena na plin i tek se sad kako treba ugrijao isto u svim djelovima stana, nemoras mislit dali si bos ili u slapama u svakom djelu stana ista temperatura, i po mom racunu najjeftinije grijanje do sada , i drva koja se spominju mislim da su najskuplja jer se taj izvor energije vrlo slabo da kontrolirat , a puno svog truda i energije moras ulozit, umjesto lozenja i cijepanja radije cu procitat neku kjigu ii vec nesto pogledat
global2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 12:33   #51
Najpovoljnije grijanje na struju

Znam da po ovim temperaturama nitko previše ne razmišlja o grijanju, ali treba se pripremiti za zimu. Prošle godine sam se grijao na termoakumulacionu peć koja je tek tako gutala struju. Stan nije velik pa je ona bila više-manje dovoljna za zagrijati, ali je dosta veliki potrošać. Zanima me ako netko ima kakve ideje za nekakvo povoljnije grijanje na struju. Čuo sam da su nekakvi norveški radijatori dosta dobri jer troše puno manje, a lijepo zagriju. S druge strane pak kažu da je najbolje uzeti klimu sa inverterom.
Svi savjeti i objašnjenja su dobrodošli.
BunnyRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 16:36   #52
grijanje visokog potkrovlja

MOLIM ZA SAVJET:
sredjujemo potkrovlje u Splitu od cc 100m2... koje izgleda otprilike ovako: ulaz-hodnik, sa desne strane ce biti velika blagavaona i dnevni boravak; a sa lijeve strane hodnika ulazi se u spavace sobe i wc( veci i manji).
Planiramo staviti dobru izolaciju i krov,... te klimu za hladenje tokom ljeta;zimi sama klima nece biti dovoljna.
Sto mislite,koji je najbolji nacin grijanja,uzevsi u obzir veliki prostor i visinu stropa. Mozda centralno grijanje?? na struju ili?
jos ne znamo gdje bi smjestili kotao..neku ostavu bas i nismo predvidili.... jedino da bude u podrumu,ako je izvedivo.

please dajte nam ideju,savjetujte nas :-)
thanks!!
Charliz is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.10.2008., 16:06   #53
koliko je isplativo loženje briketima?

čula sam da loženje briketima košta koliko i drvima. to mi je malo čudno pa molim ako netko zna nešto više o tome da mi pojasni. mogu li se briketi stavljati sami ili trebaju biti kombinirani s drvetom? imala sam prilike koristiti brikete na temp -20 u kombinaciji s drvima i bilo je super. brine me samo ta isplativost... molim dobre dušice za pomoć!
hermaed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 17:04   #54
Evo moj slučaj i mišljene. Kod mene je u kombinaciji klima - lož ulje. do sad sam peć samo testirao kako šljaka i čeka hladnije dane. klimu palim oko 17 h zavisi od vanjske temperature i grije sasvim solidno dok vani nije jako hladno a to je već ispod 5 pogotovo ako je još i magla za sat vremena već se smrzla i ide u defrost.
nije inverter pa ni ne čudi. sa naftom sam za sad zadovoljan nabavljam na crno pa se ne bunim dok je tako.
sa plinom u mom mjestu je bilo dosta problema. kod jako niskih temperatura su se smrzavale vanjske kutije tj. ventili u njoj, bilo je potrošnja jako velika zbog primjese zraka, a mene osobno i straši začepljenje bojlera i mogućnost gušenja
Slatky is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 11:36   #55
Cjene grijanja

Ovo bi moglo biti zanimljivo svima koji se trenutno bakću oko pitanja koje je grijanje najisplativije, a s obzirom da sam i sam u tom problemu i već mjesec dana sakupljam ponude, imam sljedeće informacije:

- kuća 165 m2, okrenuta sjever / jug, gradnja cigla 30 cm + planiram dodatnu izolaciju stiropor, lokacija okolica Zagreba, zahtjev je bio proračun za grijanjem svih prostora na normalnu temperaturu cijele zime (znači ne da grijem dnevni boravak, a sobe ne ili obrnuto i sl.)

- okvirne sljedeće ponude grijanje svih prostorija (uključujući garažu) i centralno ukoliko sustav dozvoljava:

A) struja radijatori uljni - oko 20,000 kn / procjena potrošnje oko 16,000 kn godišnje (bez grijanja vode)

B) struje infra crveno - oko 45,000 kn / procjena potrošnje oko 9,000 kn godišnje (bez grijanja vode)

C) plin podno - oko 50,000 kn / procjena potrošnje ? (grijanje vode?)

D) termička dizalica - oko 80,000 - 100,000 kn / procjena potrošnje 6,000 kn godišnje (bez grijanja vode)

E) struja podno - oko 90,000 kn / procjena potrošnje oko 12,000 kn godišnje (bez grijanja vode)

F) toplinska pumpa - oko 170,000 kn / procjena potrošnje 3,000 kn godišnje (sa grijanjem vode)

Neke od ponuda su dosta loše sročene pa se ne vidi dali je cijena s PDV ili bez PDV, ali pretpostavljam da sam na kraju svugdje uračunao PDV 22%.

Uglavnom većina sistema nema grijanje vode za higijenske i druge potrebe, pa to znači da na cjenu same instalacije treba zaračunati dodatno bojlere za grijanje vode bilo plinske bilo električne.

Zaključke izvucite sami, a ja ću si dati još nešto vremena za kopanje i traženje ponuda. Još me zanima grijanje na biomasu i na otpadna ulja.

Komentari i dodatne informacije dobrodošle, od svakog tko se zaista razumije u problematiku ili ima vlastita iskustva.

Zadnje uređivanje jbird74 : 04.11.2008. at 12:50.
jbird74 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 04.11.2008., 13:22   #56
Quote:
jbird74 kaže: Pogledaj post
Ovo bi moglo biti zanimljivo svima koji se trenutno bakću oko pitanja koje je grijanje najisplativije, a s obzirom da sam i sam u tom problemu i već mjesec dana sakupljam ponude, imam sljedeće informacije:

- kuća 165 m2, okrenuta sjever / jug, gradnja cigla 30 cm + planiram dodatnu izolaciju stiropor, lokacija okolica Zagreba, zahtjev je bio proračun za grijanjem svih prostora na normalnu temperaturu cijele zime (znači ne da grijem dnevni boravak, a sobe ne ili obrnuto i sl.)
.
sve je to nekak zbrda zdola..
prvo ne znam kako je procjenjeno da podno elektricno trosi 12000 godisnje, uljni el. radijatori 16000 a infra crveno 9000kn. svi koriste el. energiju sa priblizno istim koef. iskoristivosti.

drugo, koja je razlika izmedju termicke dizalice i toplinske pumpe?

za tebe, kao i za sve druge je odgovor isti. sto bolju izolaciju staviti i to po SVIM ovojnicama kuce (10tak cm u fasadu i pod i 12-15 u pod tavana ako se u tavanu ne zivi) i low e stakla i napravio si 90% posla.
sad, kakav ces izvor grijanja uzeti ovisi o tome sta ti je rapolozivo itd..

od ovih komfornih grijanja (plin, ulje, topl. pumpa itd..) trenutno je daleko najjeftinije plinsko..i racuni i pocetna investicija.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 13:56   #57
Nećemo gledati kuću!
Recimo, da u neki prostor trebaš "ubaciti", u prosjeku, 10 kW/satu (dan/noć, ova prostorija/ona prostorija)!
Koji način grijanja je najeftiniji?
Sve je to jednako!
Kako? Usporedi: početna investicija, transport, skladištenje, održavanje, osobni rad, i sl..
Ako kod (početna investicija, transport, skladištenje, održavanje, osobni rad, i sl) pronađeš "olakotnu okolnost" (vlastita šuma, vlastiti rad) prošao si jeftinije!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 14:12   #58
ne znam može li se tu govoriti o nekakvim ponudama jer bi prije svega trebalo izračunati koliki su transmisijski gubici kuće. To puno ovisi o debljini fasade i vrsti vanjske stolarije (naročito kakva su stakla) pa i o drugim većim i manjim detaljima. Tek nakon toga se može razmatrati neka ponuda. U svakom slučaju kako ti je rekao moja-kucica suština je napraviti što bolju fasadu pa je sve poslije lakše. Isto tako mi nije jasno kako su dobivene tako različite brojke kod pokušaja proračuna el. energije za sve vrste električnog grijanja?

I mogu ti pomoći svojim primjerom ja imam otprilike opciju C, nemam gradski plin nego UNP. Investicija je koštala oko 55000kn, (isto bi koštala s gradskim plinom) tu je 150m2 podnog grijanja, kondenzacijski vaillant bojler i prateća tehnika. Kuća je 160m2 stambenog dijela, cigla vulgaris 29cm i 10cm stiropora, low-e stakla + argon (1.1W/m2K) i to sve treba 12kW kad je vani -20.

Trebaš uzeti u obzir da tvoje odabrano riješenje mora biti i riješenje za toplu vodu jer ako nije tako onda će stvar biti još puno skuplja.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 14:22   #59
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Sve je to jednako!
Kako? Usporedi: početna investicija, transport, skladištenje, održavanje, osobni rad, i sl..
srecom da nije tako...zato sam rekao "komforna grijanja", kod kojih nema transporta,odrzavanja, osobnog rada itd...
pocetna investicija kod plinskog, uljnog i npr. el. grijanja se ne razlikuju mnogo...sve je to u 10tak tisuca kuna razlike..
ali se zato kwh razlikuje i 5 puta (npr. razlika izmedju gradskog plina i struje)..
i sad uzmi kroz period od 20 godina pa se tu nabere 10ci tisuca kuna razlike...

a i nemozes sa istim tezinskim faktorom gledati cijenu kw i ove druge stvari koje si nabrojao (početna investicija, transport, skladištenje, održavanje, osobni rad,) jer u velikoj vecini slucajeva su ljudi spremni dati vlastitog angazmana ali nisu spremni vise platiti jer vremena se uvjek nadje ali love nema...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 13:35   #60
Onda je najisplativija struja! Postoji samo početna investicija
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.