Natrag   Forum.hr > Razno > Mali oglasi

Mali oglasi Kupujem, prodajem, mijenjam, poklanjam...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2012., 12:53   #1
Vodič za kupovinu iPhone-a preko Njuškala

Bio sam svjedok nekoliko prevara preko trenutno najgoreg oglašivačkog servisa u Hrvata, pa sam odlučio podjeliti neka svoja iskustva, mišljenja i zapažanja.

Ono što sam ja nakon mjesec dana svakodnevnog pregledavanja njuškala primjetio, je to da su prevaranti povezani, da imaju nekakve sitne signale da znaju da su to oni i da jedan-drugog ne zajebu i velike greške istih, što pokazuje da su zaista nižeg IQ, iako uspiju prevartiti ljude većeg IQ-a i za duplo.

Pitate se zašto ovo pišem? Pa zbog toga što su iPhone jako "hot" roba i oni su na meti Hrvatskih prevaranata i meni jako dragoj osobi se desilo da je kupio iPhone, a nije dobio ništa, pa ni ciglu.
Nakon malo dužeg proučavanja, primjetio sam neke greške i ponavljanja kod tih prevaranata jer su užasno nemaštoviti.

OK, krenimo redom i to onim, od pogleda na oglas do otvaranja istog:

1. Oglas sa velikim slovima, odnosno CAPS LOCK.
Rijetko tko piše velikim slovima, a pogotovo oni malo koji ćešće koriste internet i oni malo obrazovaniji znaju za što služi caps lock, tako da ovo nije potraga za pažnjom, odnosno da se oglas zbog velikih slova istakne iznad drugih, nego jednostavno, neznanje prevaranata o općem korištenju interneta.
Napominjem: ovo nije da je pravilo, jer primjetio sam puno oglasa (samo naziv oglasa) pisan CAPS LOCKOM, valjda da se uistinu istaknu, no koliko sam išao za time, to su ili kao što sam spomenuo, prevaranti ili nekakvi "šaneri". Meni osobono je sve to sumnjivo.

2. U naslovu pronađete sljedeći naziv:" I PHONE ".
Naravno, kao što nemaju pojma da se na internetu sve piše malim slovima i da je CAPS LOCK "vikanje", odnosno "deranje", tako im fali i onog osnovnog znanja o tehnologiji i korištenju samog iPhone, jer svaki ponosni vlasnik istog zna da se I PHONE piše spojeno, pa i ako se piše velikim slovima, slovo "i" ispred "PHONE" se piše malo.
Znači već tu možete shvatiti da tu nešto ne štima

3. Opis oglasa bi trebao biti malim slovim, nije da je neko pravilo, ali ako je i to velikim slovima, dodatno povećajte oprez, jer tu je već 30% da nešto ne štima sa oglasom.

4. CIJENA!
Cijena je jako važna stavka. Jedan iPhone 4S (osim ako nije označen kao oštećeni ili pokvareni) ne može se prodavati po cijeni od 1.500 Kuna, kao ni iPhone 4 ispod 1.200 Kuna.
Ne padajte na cijenu, jer vjerujte, bolje da platite par stotina kuna više i zaista dobijete telefon, nego da se kasnije hvatate za glavu. Savjetujem da kupujete telefon koji nije najjeftiniji, iako je to na Vama i vašim novćanim mogućnostima, no ono što ide u ekstreme, to je PREVARA!
Ako se ne razumijete u cijene iPhone telefona, pogledajte koje cijene su najčešće, jer ako je npr. za iPhone najčešća cijena 1.800 Kuna, znači da je to sredina i da ti telefoni vrijede negdje od 1.400-1.500 Kuna nadalje, nikako 1.190 (i onda da u oglasu piše da cijena može ići još dolje).

ZAPAMTITE OVO: POLICIJA ISPOD 1.200 KUNA NE PODIŽE PRIJAVE I NEĆE TRAŽITI PREVARANTA. SVE ŠTO JE IZNAD 1.200 KUNA, POLICIJA KREĆE U POTRAGU, TAKO DA ĆETE ZA MANJE IZNOSE MORATI SAMI U POTRAGU!!!
Uz to, morati ćete podignuti i privatnu tužbu, što je trošak, jer Policija neće batinama istjerati Vaš novac iz čovjeka, pa ponavljam: DOBRO PAZITE!

5. Kada uđete u oglas, prvo obratite pažnju dali ima broj telefona i telefon, jer ako oglas nema broj telefona, odmah, ali odmah tražite drugi oglas, jer nerijetko, to je jedina stvar preko kojeg se može doći do osobe, iako i to nije sigurno, jer se kod nas još uvijek mogu anonimno kupiti prepaid paketi.
Ovo je vrlo važna stavka. Ako niste sigurni u oglas, uvijek možete nazvati čovjeka i probati ga uhvatiti na trik pitanje i zbuniti ga te saznati dali laže i koliko zaista zna o tom telefonu koji prodaje,

6. Neobavezno, ali bacite oko na korisničko ime. Uvijek je plus kada je korisničko ime preoznatljivo, kao npr:"Jozo_Zagreb", "Ante_Zlatic" ili "Ivanavesela" nego "gfer" ili "pnut".
Iako ni to nije pravilo, jer prevaranti se baš često znaju koristiti imenima i prezimenima.

7. DOBRO, ALI DOBRO PROČITAJTE OGLAS!!!! Kao što sam u početku rekao, većina njih ima IQ koliko i programa ima TV vaše bake iz '72, pa nemaju pojma što je iPhone, što je internet i kako napisati oglas.
- Obratite pažnju opet na CAPS LOCK
- Najčeće znaju napisati NOVI IZ KUTIJE, pa kasnije na kraju oglasa na pišu "U ODLIČNOM STANJU", pa ako je novi iz kutije, onda nije u odličnom stanju, nego je novi, zar ne?
- Također, znaju napisati da se prodaje iPhone 4 16GB, star 3 mjeseca ili još gore novi, zapakirani, iako se je iPhone 4 od 16 GB prestao proizvoditi kada je izašao iPhone 4S, te je dostupan samo iPhone 4 od 8GB
- Skoro uvijek su otključani NA SVE MREŽE!
- Opis ima najčešće jednu sliku koja pokazuje telefon sa kutijom. To nije dokaz za ništa. Tražite one koji imaju više slika, a o tome ćemo sada u sljedećoj točci:

8. Bacite pogled i na slike.
Slika bi trebalo biti nekoliko, gdje Vam se jasno pokazuje telefon i ostalo što ide uz telefon. Iako većina nas zna uvijek staviti sliku ili dvije jer nam se neda, bilo bi bolje da to počnemo raditi, jer su ljudi sve skeptičniji i zatovreniji u ovoj krizi sa, svakim danom sve više i više prevaranata.
Što je više slika, bolje je, jer dati će vam do znanja da ta osoba koja prodaje zaista posjeduje taj aparat, no ni to nije dokaz da će Vam se isti poslati.
Prevaranti u većini slučajeva imaju jednu ili dvije slike, telefon sa kutijom, a takvih slika na googleu ima jaaaako puno.
Za svaki slučaj, obratite pažnju i na slike.

9. Kontaktirajte oglašivača na mail (ako nema telefon). Ako Vam odgovori, obratite pažnju na adresu. U razovoru sa ljudima, najčešće prevaranti imaju Yahoo adresu ("@ymail.com), jer im je to najlakše i najbre otvoriti. Također, svi besplatni mail servisi su upitni. Ako naletite na čovjeka sa hrvatskom T-Mobile ili VIP adresom, to je odlično, jer mu možete ući u trag, ako ne, ako je to "@gmail.com", "@net.hr", itd, to su sve adrese koje možete otvoriti bez ikakvog valjanog dokumenta i sa lažnim imenima, tako da je Vama na izbor što i kako.
Ako u nazivu maila stoji nekakvo ime, kada dobijete mail, ni to ne mora značiti da je ime pravo, jer se ionako profili otvaraju lažnim imenima. To je na Vama da procijenite što i kako.

10. Ako je u razgovoru sa oglašivaćem spomenuta "uplata na račun", odmah, ali odmah zaboravite. Uplata na račun znači:

a.) neću ti poslati ništa
b.) dobiti ćeš ciglu
c.) ionako mi ne možeš ući u trag

Da istina. Banka Vam novac neće vratiti, iako kažete da je pogrešna transakcija, jer uvijek kada je transakcija pogrešna, to mora potvrditi i strana koja je zaprimila uplatu, a prevarant Vam novac neće vratiti.
Meni je još misterij kako otvaraju račune sa lažnim imenima ili možda otvaraju sa pravim imenima, a pošto je uplata ispod 1.200 kn, znaju da policija neće intervenirati.
Ako imate nekoga u banci, neku vezu, a desila Vam se prevara, ta osoba bi Vam mogla reći tko stoji iza tog računa, pa na kraju se i možda uspije doći do te odobe.
U slučaju meni (već spomenute) drage osobe, taj račun je otvorila osoba sa lažnim imenom i račun je bio već zatvoren čim se je novac podignuo.
Tako da je i to moguće!

Svakako NAJBOLJA KUPOVINA JE da se nađete i sretnete sa oglašivaćem, no pošto to je zaista jako rijetko moguće, najbolji, iako također nesiguran način je "SLANJE POUZEĆEM".
To je primanje paketa na ruke i plaćanje u istom trenutku prilikom primitka.

Naravno da Vam nitko ne dozvoljava da otvorite i vidite dali ste zaista dobili što ste kupili, no tu ćete morati držati fige i nadati se da niste prevareni.

11. Također, još nekoliko sitnica:

a.) Nakon što ste pročitali oglas, a oglas vam je jako sumnjiv, bacite pogled i na "ostali oglasi ovog oglašivaća" (link možete pronaći ispod broja telefona i podatka oglašivaća), te pogledajte dali ima još koji oglas. Ako ih ima više, to je bolje nego samo ovaj jedan, zar ne? To na neki način ipak znači da je on tamo ili duže ili da zaista prodaje nešto…
b.) Ne očekujte od Njuškala da će Vam pomoći. U njihovom pravilniku piše da je sve striktno oglašivać-kupac, iako će izaći u susret i dati policiji sve podatke oglašivaća, no podaci se mogu otvoriti pod lažnim imenom i lažnim OIB-om. Ja osobno to uspio.

Na kraju krajeva, ništa od ovoga ne mora značiti, odnosno, ne mora biti točno, no to su neke moje opaske, gdje ljudi griješe i gdje ih se može uhvatiti na sitnim pogreškama. Nadam se da sam barem malo pomogao.

Hvala što ste čitali i sretno u kupovini svog iPhone telefona
isprike zbog gramatičkih pogrešaka, nisam pregledavao i čitao, a pisao sam dosta brzo..."

.
__________________
aeon studio design
Um is offline  
Old 29.09.2012., 22:25   #2
Također bi doda, ako se već mora ić na slanje, tražite slikanu osobnu i naravno plaćanje pouzećem. Jer bar će te imat adresu kakvu takvu (opet nije 100%). Osobno gledanje je najbolje. Iako i tu triba obratit pozornost na sljedeće:
- gevy unlock
- stanje uređaja (ako home bloka sigurno nije mlađi od godine dana)
- udarci (znaju značajno sjebat antenu, pa je wlan prilično slabiji)
- punjenje (ako se ne puni, problem zna bit velik, pa prilično povoljna kupnja ispadne jako nepovoljna)
- vakumiran ! (niti jedan nije vakumiran, u zadnju godinu san kupio 4 nova aparate u VIPu i imaju foliju ali nisu vakumirani !, ima i tu trikova)
- garanciju svakako provjerit na Apple.com (https://selfsolve.apple.com/GetWarranty.do; zna se kemijat s papirima)
- žutilo na ekranu (česta pojava kod starijih aparata, obično bude uz rubove ekrana i odlično se vidi na bjeloj pozadini)
- obratiti pozornost na fizički izgled (4S ima crticu s live desne i live strane)
- ovo za slike i nije ogledno baš, sve san proda uz generic internet slike a po upitu san slika aparat (nisan ima volje slikavat odma)
- unlock za 100/150/200 kn ne postoji (radi se ili o Gevy kartici ili UltraSn0wu, ako je do toga ja objasnim na PM kako ide; original Apple unlock je ~500 kn i telefon je permanentno otključan, doduše stariji modeli imaju opciju unlocka free kod matičnog operatera)
Nadan se da nisan nešto zaboravio.
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Old 30.09.2012., 07:43   #3
Da se nadovežem i ja sa par natuknica:
1. nije reklama ali može pomoći-kurirska služba zum express dozvoljava otvaranje paketa da bi vidjeli jeste li zaista i dobili to što trebate platiti,ako u paketu nije ono što je trebalo biti plaćate jedino povrat paketa,što je mislim lakše podnijeti nego izgubiti puno veću svotu koju ste trebali platiti.(tako su se meni očitovali mailom na pitanje da li je moguće otvoriti paket da se vidi što se plaća)
2.kao što je autor teme napomenuo već,imena iphone,odmosno,varijacije na ime,i phone,ip hone i slično,stvarno postoje telefoni tog imena,ali naravno kopije iphonea i možda osobe koje stave takve oglase stvarno i šalju to ali lijepo piše i phone,dakle,zasjeda,pazite.
nadam se da će i moja opažanja nekoga spasiti od moguće prijevare.
__________________
Bolje biti pijan nego star...
gogychy is offline  
Old 30.09.2012., 18:25   #4
Quote:
gogychy kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem i ja sa par natuknica:
1. nije reklama ali može pomoći-kurirska služba zum express dozvoljava otvaranje paketa da bi vidjeli jeste li zaista i dobili to što trebate platiti,ako u paketu nije ono što je trebalo biti plaćate jedino povrat paketa,što je mislim lakše podnijeti nego izgubiti puno veću svotu koju ste trebali platiti.(tako su se meni očitovali mailom na pitanje da li je moguće otvoriti paket da se vidi što se plaća)
2.kao što je autor teme napomenuo već,imena iphone,odmosno,varijacije na ime,i phone,ip hone i slično,stvarno postoje telefoni tog imena,ali naravno kopije iphonea i možda osobe koje stave takve oglase stvarno i šalju to ali lijepo piše i phone,dakle,zasjeda,pazite.
nadam se da će i moja opažanja nekoga spasiti od moguće prijevare.
Da ali nekad i ljudi koji kupuju ne znaju. Mene je osobno zena uvjeravala da je kupila iPhone. Naravno da san na oko primjetio da je deblji, ima nacrtane antene, sivi ekran i sl. Ako se ne razumite najbolje je nekoga ko zna povest. Osobno zadnjeg san proda prije 2 dana, covik je samo gleda komodno san moga prodat i kineza jer se on u to ne razumi...

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Old 02.10.2012., 16:11   #5
Samo komentar:

Ima strasno puno bisera i biserki koji ne znaju sta je iphone, ali ga jako zele imati jer je tako cool, i svi pricaju o njemu, i bit ce subjekti zavidnih pogleda svoje okoline pa mlatnu paru na nekakvog kineza s njuskala ( ne bi me cudilo da prodje i nekoliko tjedana da ne skontaju sta imaju ) Mozda im tako i treba...

No , šalu na stranu, njuškalo je pun prevaranata, moj savjet je svima koji zele kupiti preko njuskala iphone, da kontaktiraju prodavaca i predloze susret tokom sljedeceg dana ( NEVEZANO STO ZIVE NA SUPROTNIM STRANAMA DRŽAVE, mali blef),ili se kaze da ce sutra, nekakav rođak koji zivi bas u tom gradu doci pogledati uređaj u svakom slucaju onaj koji uvaljuje kineza se vise nece javiti, ili ce se nesto izvlaciti, jer mu nije interes da kupac vidi uređaj prije kesiranja, a onom koji pristane na susret , sutra se javis i kazes neka ti ipak posalje postom u tvoj grad...i garantiram da 90% prevaranata otpada na tome...iako opet ostaje 10%...
Zidnenaljepnice is offline  
Old 12.10.2012., 12:25   #6
ovo vrijedi za vecinu uredjaja koji se tako kupuju-preko njuskala iliti drugih portala i oglasnika.....

mozda bi ime teme bilo primjerenije da se promijeni (da vrijedi za sve mobitele-a ne samo za iphone)

kao sto su mnogi gore opisali....

zna se kako se kupuje telefon preko oglasnika....
PRIREMA:
1.dobro se informirati o uredjaju-net,prijatelji,forumi,gsmarena,mobilni svet,youtube,ducani s mobitelima...
2.drzati taj telefon u ruci(opet prijatelji,ducani sa izlozenim telefonima)
3.upoznati se sa specifikacijama(ekran,memorija,kamera.wlan,gps..ec t)
4.provjeriti cijene u ducanu i po raznim oglasnicima(ne uzimati niti prejeftino niti preskupo)
......
KUPNJA:

1.Nazivanje po oglasnicima-
-najbolje gledati uzeti mob koji ima pisanu garanciju od nekog providera(ti mobiteli su uzeti na produzetak pretplate i prodaju se dalje jer vlasniku netrebaju-odmah ste sigurni da je original i imate i garanciju)
-imate na raznim forumima pozitivna iskustva sa prodavacima-od tih isto mozete uzeti-samo je pitanje garancija
-najbolje je osobna primopredaja i gledati iz istoga grada da su prodavatelj i kupac da se mob moze provjeriti(e tu gledaj gore-priprema-dakle treba znati sve o mobu da se ne dobije kopija-najbolje povesti nekog tko se kuzi---)
-na oglasu je najbolje da je za kontakt broj telefona-nije tesko nazvati-i tako se najbolje dobije dojam
-isto tako osobno preuzimanje-ako se pocne izmotavati-znaci da nesto ne valja..
-isto tako se treba paziti sa cijenama ispod 1000kn(jer tu policija ne goni za prijevaru-samo privatana tuzba)
-ne nasjedati na nikakve gluposti-kupi dva ili vise,mobiteli iz engleske...bla bla...cime se sve lopovi sluze....
-slanje postom iskljucivo uz otkupninu (ovo vrijedi i ako prodajete vi),nikakav westernunion,slanje busom,uplata na racun i dr spike
.....
itd itd
mogao bih do sutra pisati.....

dakle ovo vrijedi za kupnju svih mobitela a posto je toptema na oglasniku neka se preimenuje---moj prijedlog

i zelim svima da sto prije kupe sebi dobre telefone i uzivaju u njima i da nitko nebude prevaren.....
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 12.10.2012., 12:56   #7
Meni nisu jasni ovi koji kupuju mobitele preko pošte s preuzimanjem. A onda svako osvane da je netko dobio ciglu ili cipelu. Ispada da ovi koji dobiju potrgane ili neispravne mobitele još i dobro prođu.
zpelko is offline  
Old 14.10.2012., 12:30   #8
Pa da mi pošalje ciglu pojavio bi mu se na vratima prije poštara sa novcem, sa ciglom u ruci
Mislim da je pored osobnog preuzimanja to najsigurniji način za kupnju preko njuškala.,
sumnjam u veliki broj takvih prevara, mislim da je to više napuhano.
Sparoga is offline  
Old 14.11.2012., 18:13   #9
renny- premješteno u temu Sumnjivi trgovci mobitela i njihovi oglasi
Ako tko ima neki prijedlog nadopunjavanja ove teme- javite pa otključam
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Old 30.04.2013., 11:34   #10
Priča kaže sljedeće, prilikon kupovine jednog 4Sa prije par mj. točnije u 3.mj, na brzinu san uzeo uređaj i pogleda, garancija ok, imei ok, ca$h and carry. Međutim u 4. mj je otega papke, e sada normalno, VIP>AGRAM, međutim oni mene zovu, mob je oksidira bla bla i garancija je nevažeća. Zoven ja lika, a ja san uzeo mob u pomorca, ko će znat šta je ovo ono, ajde dobro, procjena popravka 1600 kn (mob nema mrežu, IMEI ali radi). Odusta san od popravka, računan ostavit ću ga za djelove. Ono šta je bilo kritično (a šta dosad nisan gleda) je indikator za vlagu, tj. vodu (jer navodno neće na vlagu reagirat), i popušio san dobro love. E sada nakon toga san se naoruža znanjen i pišen ovaj post da svi mogu lagano provjerit stanje prilikom kupnje (ako je žuto/bakreno/crveno mob je smočen, i garancije ne vridi, jer triba bit sivo/bijelo).

Isto tako oštećenja mogu bit uzrok ne važeće garancije, (vidin par iphona s manama) tako da računajte da ste ga kupili bez garancija (iako je ima).
I u prilogu jedna slika s Appleove stranice di su prikazane lokacije indikatora.



Quote:
If an iPhone or iPod has been damaged by liquid (for example, coffee or a soft drink), the service for such liquid damage is not covered by the Apple one year limited warranty or an AppleCare Protection Plan (APP). iPhone and most iPod devices that were built after 2006 have built-in Liquid Contact Indicators that will show (as described below) whether the device has been in contact with water or a liquid containing water.
___________

E da, i ovi majmuni s njuškala koji imaju povoljne cijene su prevaranti na n+1:
1. Nema broja telefona
2. Jeftiniji su neg u Gradu Zagrebu (najveće tržište nema šanse, bar ne u tolikin količinama)
3. Na mail promptno odgovaraju, ali kad sve dogovorimo ja san uvik u baš tome gradu > nema odgovora

Tako da se jako pazite, generalno ako je u ZG cijena novih ~3500 kn (iP5) nema Bogova da je po SB jeftinije, jer je jednostavno manje ljudi (manja ponuda), znan po sebi jer u ST još idu po 3800 bez greške...

EDIT (tj. dopuna):

Mini iskustvo. Nekidan vidin lika koji je od mene uzeo HTC One, i kad ga je kupova doveo je priku s identicnim mobitelom da ovaj "provjeri". Proslo mozda misec dana, vidio lika slucajno i on mi prica.
"Znas sta se dogodilo priki???"
-"ne"
"Dosla policija i uzela mobitel"
-"Ukraden?"
"Ne ima je sve ovjereno i Tmobila!"

Znaci ako je moguce, provjerite racune (ako ih ima), informirate se jer ovo je doslo na novu razinu bezobrazluka. Slicno iskustvo mi je ima jos jedan prika (sve istina ), identicno, a razlog je bio sta je lik uzeo od strica/rodjaka osobnu i napravio ugovor, te proda mobitel.

Informirajte se
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)

Zadnje uređivanje assassin : 07.03.2014. at 14:54.
Kurculja is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.