Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2013., 20:23   #1
Potresi povezani?!

evo pred par dana bio potres u Iranu! i sam sebi rekao sad će garant i drugdje i vidi vraga bio potres u Kini! već par godina tako pratim i ispalo je zaista da ak na jednom mjestu bude potres, za par dana je potres na drugom mjestu

Vaša razmišljanja
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:37   #2
Vidim da nitko ne odgovara, pa ću ti ja kao informirani laik reći: teško bi bilo izravno kauzalno povezati potres u Iranu s potresom u Kini. Ali prostorno i vremensko grupiranje potresa nije ništa neobično. Incidencija potresa u vremenu ima fraktalni raspored, ako se tako može reći, odnosno ponaša se u skladu s teorijom kaosa. To što je u Iranu bio jači potres, a za par dana negdje drugdje isto jači potres nije nikakva anomalija u svjetlu činjenice da godišnje u svijetu ima preko milijun potresa jačih od 2 Rihtera, a jačih od 6 Rihtera, kakvi su bili ovi kineski i iranski, ima više od 100 (točnije, u prosjeku 134 godišnje: http://earthquake.usgs.gov/earthquak...ar/eqstats.php)

A imaš već i temu o potresima na forumu:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=438865
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:51   #3
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo pred par dana bio potres u Iranu! i sam sebi rekao sad će garant i drugdje i vidi vraga bio potres u Kini! već par godina tako pratim i ispalo je zaista da ak na jednom mjestu bude potres, za par dana je potres na drugom mjestu

Vaša razmišljanja
Naravno da su povezani,jer se tektonske ploče razmiču i sudaraju.Obično je potres koji slijedi negdje na 180 stupnjeva gledajući tektonsku ploču od onog potresa koje je bio par dana prije.
Npr. potres rokne u Japanu,slijedeći potres koji će roknut je u Čileu ili Novom Zelandu.
Potres rokne u Indoneziji,slijedeći potres će roknut Meksiko.
Kužite,za 180 stupnjeva...
John Stooges is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:59   #4
Oduvjek smo pokušavali ovladati prirodom, mislim da je ekipa na vrhu došla do nekih saznanja, neke tehnologije, kojom sad upravljaju. Mislim da je to sve još u prototip fazi, ni oni baš nisu sto posto sigurni kako to djeluje pa preispituju. Čeka nas veoma uzbudljivi period u idućih 20-ak godina meni se čini. Bio je onaj dernek u Japanu, cunamiji svako malo skoće. Ako pogledamo gdi se događaju te veselice dođemo do zaključka da sami sebi to nebi skrivili, pa mislim da je ta tehnologija dominantna na zapadu, dok je istok više meta.

Naravno moguće da sam u krivu, ali vrlo malo vjerojatno.
Kllaud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 10:11   #5
hvala vam
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 17:37   #6
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo pred par dana bio potres u Iranu! i sam sebi rekao sad će garant i drugdje i vidi vraga bio potres u Kini! već par godina tako pratim i ispalo je zaista da ak na jednom mjestu bude potres, za par dana je potres na drugom mjestu

Vaša razmišljanja
moguće da su povezani
simm chaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 15:26   #7
Quote:
John Stooges kaže: Pogledaj post
Naravno da su povezani,jer se tektonske ploče razmiču i sudaraju.Obično je potres koji slijedi negdje na 180 stupnjeva gledajući tektonsku ploču od onog potresa koje je bio par dana prije.
Npr. potres rokne u Japanu,slijedeći potres koji će roknut je u Čileu ili Novom Zelandu.
Potres rokne u Indoneziji,slijedeći potres će roknut Meksiko.
Kužite,za 180 stupnjeva...
Bold...
Mala (friendly)ispravka - razlika geog duzine izmedju dva bolda je jedva 30 stupnjeva, a geog sirine oko 80 stupnjeva...
Eto za Cile si bija puno blize...
__________________
... need a chill pill
Huricanechaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 23:09   #8
Zanimljiva grupiranja potresa u okolici Zagreba. U zadnjih 6 dana roj od stotinjak slabih potresa u okolici Zaprešića o kojima smo slušali u medijima, ali nisam primijetio da su izvjestili o istodobnom roju od 7 potresa u okolici Dugog Sela, jačine od 1,1 do 2,4 Rihtera. Također u zadnjih 6 dana niz bliskih slabih potresa u Sloveniji (Krško, Kočevje, Višnja Gora, Šoštanj) i danas zadnji, najjači od 3,7 R u Vrhniki. Koliko sam ugrubo pokopčao sa neta, čini se da je potresna aktivnost išla prvo naizmjenično sa zapadne i istočne strane Medvednice, a onda krenula definitivno prema zapadu (Slovenija, i zadnji, najzapadniji u Vrhniki, zapadno od Ljubljane) i sjeveru (Zaprešić prema Đurmancu). Inače je poznato da rojevi slabih potresa na nekom manjem području (preshocks) mogu završiti jednim jačim (nadajmo se da je ovaj u Vrhniki taj zadnji), iako je daleko češće da prvo bude jedan jači, pa niz slabijih (aftershocks).
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:23   #9
Update za prošlih 6 dana za Hrvatsku i Sloveniju:


2.9. Bovec 1,5 6km;
Kočevje 1,6 11km
3.9. Vrhnika 1,6 11km
Šoštanj 1,2 8km
Mursko Središće 0,9 4km
Mursko Središće 1,2 4km
4.9. Dugo Selo 0,8 8km
5.9. Trbovlje 1,7 8km
Trbovlje 3,1 2km
Đurmanec 1,5 0km
6.9. Krško 1,7 8km
Krško 2,4 2km
Dravograd 1,2 7km
Karlovac 1,8 3km

Zadnje uređivanje Sigmund : 06.09.2013. at 18:49.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:43   #10
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Update za prošlih 6 dana za Hrvatsku i Sloveniju:


2.9. Bovec 1,5 6km;
Kočevje 1,6 11km
3.9. Vrhnika 1,6 11km
Šoštanj 1,2 8km
Mursko Središće 0,9 4km
Mursko Središće 1,2 4km
4.9. Dugo Selo 0,8 8km
5.9. Trbovlje 1,7 8km
Trbovlje 3,1 2km
Đurmanec 1,5 0km
6.9. Krško 1,7 8km
Krško 2,4 2km
Dravograd 1,2 7km
Karlovac 1,8 3km
Možda je krivo mjeso za pitati, ali čitajući nedavno jedan komentar, zainteresiralo da li stvarno postoje neke 'tehnologije' za umjetno izazivanje potresa, nešto s Teslom ako se dobro sjećam?

Ne znam radi li se o slučajnosti, nadam se da da, ali Fukushima, koja je bila izgrađena na trusnom području je završila kako je završila, i sada ovi potresi kod nas i u Sloveniji, blizu Krškom...
thinkpink86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 19:20   #11
Quote:
thinkpink86 kaže: Pogledaj post
Možda je krivo mjeso za pitati, ali čitajući nedavno jedan komentar, zainteresiralo da li stvarno postoje neke 'tehnologije' za umjetno izazivanje potresa, nešto s Teslom ako se dobro sjećam?

Ne znam radi li se o slučajnosti, nadam se da da, ali Fukushima, koja je bila izgrađena na trusnom području je završila kako je završila, i sada ovi potresi kod nas i u Sloveniji, blizu Krškom...
krško je puno bolja elektrana, ja ne brinem
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 21:40   #12
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo pred par dana bio potres u Iranu! i sam sebi rekao sad će garant i drugdje i vidi vraga bio potres u Kini! već par godina tako pratim i ispalo je zaista da ak na jednom mjestu bude potres, za par dana je potres na drugom mjestu

Vaša razmišljanja
Potresi u Iranu učestala su pojava s obzirom da se većina teritorija nalazi u seizmički aktivnim zonama. Kroz historiju je ovjereno na stotine potresa koji su odnijeli ukupno najmanje pola milijuna žrtava. Ove prirodne katastrofe odrazile su se na iransku kulturu i imale su veliki utjecaj na mitologiju, književnost, arhitekturu, umjetnost, toponimiku, te političku situaciju.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Potresi_u_Iranu
napadide is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 09:20   #13
pred 2 dana - potres pogodio Kretu 6.4 po Richteru
danas - potres pogodio Filipine 7.2 po Richteru

slučjanost - sumnjam
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 15:12   #14
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pred 2 dana - potres pogodio Kretu 6.4 po Richteru
danas - potres pogodio Filipine 7.2 po Richteru

slučjanost - sumnjam
Obrati pažnju na post #2 u ovoj temi.
U zadnja dva tjedna u svijetu je bilo najmanje 8 potresa magnitude 6 ili jačih, od N. Zelanda, preko Marijanskih otoka, Čilea, itd. Ali mediji o tome ne izvještavaju jer nije bilo žrtava. Ništa posebno.

Zadnje uređivanje Sigmund : 15.10.2013. at 15:19.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 23:24   #15
Tak je, nebre se seizmologija pratiti kroz senzacionalne novinske članke i na temelju toga donositi zaključci
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 16:28   #16
Što se tiče potresa u Zagrebu... Zagreb ima rascjep kod Sljemena, točnije Gračana, a i samo Sljeme je prepuno podzemnih voda što dovodi do činjenice da je šuplje i moguća gibanja tih voda dovode do tih manjih potresa koja su Zagreb "pogodila" (ipak im je jačina bila jednaka prolazu malo većeg kamiona).
__________________
Weeee
pita-od-jabuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 19:56   #17
Zagreb nije čamac koji pluta na vodi u luci u Splitu, Dubrovniku, Varaždinu ili Vukovaru.
Prema tome, nebuloze tipa Sljeme je prepuno vode i šupljina mogu proći jedino na Alternativi. Uz minimum poznavanja osnovne seizmotektonike (počevši od onog "što je potres") bedastoće o potresima izazvanim šupljom Medvednicom ne prolaze čak ni kao vic.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 01:54   #18
Onda mi reci zašto su zaustavili projekt gradnje tunela kroz Sljeme kako bi Zagreb povezali sa Zagorjem?
__________________
Weeee
pita-od-jabuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 03:31   #19
Netko je dosao pameti i vidio da je to bacanje novca?
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 11:34   #20
Quote:
pita-od-jabuke kaže: Pogledaj post
Što se tiče potresa u Zagrebu... Zagreb ima rascjep kod Sljemena, točnije Gračana, a i samo Sljeme je prepuno podzemnih voda što dovodi do činjenice da je šuplje i moguća gibanja tih voda dovode do tih manjih potresa koja su Zagreb "pogodila" (ipak im je jačina bila jednaka prolazu malo većeg kamiona).
Na području Zagreba i okolice ima više rasjeda (a ne rascjepa). Najveća seizmička aktivnost je oko Kašine, a ne oko Gračana, što se vidi i iz narodne izreke "pod Kašinom vrag spi, a pod Zelinom repom mlati." Što se tiše šupljina u Medvednici, to je obična glupost - naprotiv, gravimetrijska mjerenja (kojima se mjere gravitacijske anomalije) pokazuju da se u jezgri Medvednice nalaze stijene relativno velike gustoće.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.