Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2014., 22:30   #1
Chia sjemenke

U zadnje vrijeme često slušam o pozitivnim učincima chia sjemenki. Nazivaju ju čak i superhranom 21. stoljeća.
Zanima me da li ih itko od vas koristi u prehrani i kako ih pripremate? I jeste li osjetili neke pozitivne promjene od kad ste ih uveli u prehranu?
ljerkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 04:29   #2
Koristim ih u salatama, smoothiesima i pravim pudding od chia sjemenki i kokosovog/bademovog mlijeka. Nisam primijetila nikakve drasticne promjene.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 10:40   #3
@Skatte, obavezno se moraju namociti prije upotrebe ili?
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 03:28   #4
Stavljam u tijesto za kruh, palačinke i muffine povremeno, u jogurt, radim puding s njima, dodam ih u domaće energetske pločice, u smoothiese malo,u salate, neki koje znam ih stavljaju u one dječje blendane kašice koje doma rade klincima..I džem dobro ispadne s njima, daju onu želatinoznost.

Meni su super, namočim ih prije jela, ali obično u sastojke i začine s kojima ih planiram jesti. Zasitne su i lagane istovremeno, lako se kombiniraju sa svime, vežu vodu na sebe pa dobro hidratiziraju. Ne iritiraju želudac, pa mi se čine kao pogodna kašasta hrana za nadoknađivanje izgubljenog kod proljeva i želučanih virusa ..Čula sam za dobre pomake kod dijabetičara (koji su uz to malo po malo mijenjali i druge navike), zapravo im je olakšalo prehranu jer se jako lako spremaju i pašu uz sve, a tip su hrane koji šećeraši mogu normalno jesti..

Volim ih namočiti u limunadi s malo meda, čaju (zajedno s mljevenim lanenim sjemenkama, eventualno i zobenim), pa dodati koji začin, malo voća ili orašastih plodova i tako pojesti na žlicu. Npr. u Earl grey bergamot namočim i dodam student mix orašastih plodova i voća. Ili u mentu, pa dodam komadiće tamne čokolade i nasjeckam par badema, u crni čaj od vanilije s malo rogača ili muškatnog oraščića i sjemenkama suncokreta/pistacijama.. Igram se Nisam od nakuhavanja za večeru, a odgovaraju mi i ponekad za doručak.

Zdravstveno za sebe ne mogu točno reći jer i inače pazim što i kako jedem, jedem manje i kvalitetnije. Pogotovo jer sam imala problema s apsorpcijom hranjivih tvari u ogranizam, iliti, cijeli (probavni) sustav mi je bio u komi, nesanica, štitnjača, teško sam se koncentrirala.. I morala sam resetirati cijeli sustav. Jedino što bih mogla s chia (i lanenim) sjemenkama povezati jest da nemam više manjka omega 3, a ne pijem (više) riblje ulje i probava mi je normalna. U jako malo je sadržano jako puno hranjivih tvari. Čini mi se da je tu najveća prednost...

p.s. Uvijek mi je bilo zanimljivo kako se neke namirnice počinje smatrati panacejom, bez da se uzmu u obzir i ostale prehrambene navike, ono što beneficije može poništiti, način života..
Edgarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 06:38   #5
A koja im je cijena?
ljerkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 07:46   #6
Nešto o Chia
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 07:53   #7
Probala sam ih, i iskreno... Nisu mi nešto.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 19:49   #8
Quote:
ljerkica kaže: Pogledaj post
A koja im je cijena?
One koje ja uzimam od bio&bio su oko 60 kn, malo manje. I taj paketić mi dosta dugo traje jer one dosta nabubre s tekućinom, pa ih stvarno nije potrebno mnogo stavljati.. Malo po malo, ne škode sigurno

Obično se opremim kad su negdje na akciji i cijena malo niža... treba samo malo pozornije proučiti prirodne ljekarne i trgovine zdravom hranom koje ih drže, pa se može uhvatiti.. makar od neke druge marke..
Edgarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 01:49   #9
Ima li itko kakvu noviju informaciju ili drugo iskustvo?

Čujem od ljudi samo dobro o njima.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 21:42   #10
OK su u tzv. pudingu, onak ljigave, a opet hrskave u sredini. Nije da bih jela takve pudinge stalno. E i lijepo zalijepe ostale sastojke, na primjer u ovim krekerima:
http://ohsheglows.com/2012/01/31/endurance-crackers/
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 19:31   #11
Evo da ja javim svoje dojmove. Odlučila sam se za chiu jer sam na low carb prehrani i s njima sam odlučila regulirati probavu koja i inače nije bila baš zadovoljavajuća. I usput kupila paket sestri koja je u 7 mjesecu trudnoće i imala je zatvor 10 dana. Nije pomagao ni donat, ni lan, ni mekinje, ni suhe šljive itd. I nakon 2 dana chie sve krenulo Ja jedem 1 malu žlicu dnevno, ona 3 (što je doza za odrasle) i prezadovoljne smo
hvatačica snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 23:03   #12
Ja sam u pocela piti u trudnoci....pa sam malo stala. Sad ju narucujem s IHerba. Buduci da sam ovisnica onpalacinkama, a ne jedem jaja, sad ih koristim za povezivanje smjese odlicno rade svoj posao.

Puding sam jednom probala raditi. Nisam se proslavila. Skup je to sport
zupershiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:12   #13
Kupila chia Dajte neki provjereno ok recept, puding, vocni nesto

Hvala
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 08:56   #14
Ja puding radim od 1 dl biljnog mlijeka, 4 zlice chia sjemenki, 1 zlica raw kakaa i 1 zlica meda. Nekimput stavim i datulje.
Sve pomijesam i stavim u frizider na 15-30 min.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:12   #15
Quote:
Tijana kaže: Pogledaj post
Ja puding radim od 1 dl biljnog mlijeka, 4 zlice chia sjemenki, 1 zlica raw kakaa i 1 zlica meda. Nekimput stavim i datulje.
Sve pomijesam i stavim u frizider na 15-30 min.
Nije li to u suprotnosti s preporučenom dnevnom dozom od 15g do max. 30g?
seherezadaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 10:44   #16
Quote:
hvatačica snova kaže: Pogledaj post
Evo da ja javim svoje dojmove. Odlučila sam se za chiu jer sam na low carb prehrani i s njima sam odlučila regulirati probavu koja i inače nije bila baš zadovoljavajuća. I usput kupila paket sestri koja je u 7 mjesecu trudnoće i imala je zatvor 10 dana. Nije pomagao ni donat, ni lan, ni mekinje, ni suhe šljive itd. I nakon 2 dana chie sve krenulo Ja jedem 1 malu žlicu dnevno, ona 3 (što je doza za odrasle) i prezadovoljne smo
Isti rezultat ste mogle postići s malo mljevenih lanenih sjemenki koje su puno puno jeftinije
lanajurce is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 10:06   #17
U pravu si, lan također regulira probavu.

P. S.

"Jedna chia sjemenka sadrži sve esencijalne aminokiseline - osam puta više omege-3 od lososa, šest puta više kalcija od mlijeka, tri puta više željeza od špinata, petnaest puta više magnezija od brokule, šest puta više bjelančevina od graha, četiri puta više fosfora od neobranog mlijeka i dvaput više kalija od banane, a odličan su izvor vlakana."

Piše da čija (treba to prilagoditi hrvatskomu jeziku) ima 15 puta više magnezija od brokule, ali ne piše koliko se grama gledalo. Sto grama sjemenki (20-30 kuna) nemoguće je pojesti u obroku, a sto grama brokule (2-3 kn) konzumira se bez po' muke.

Evo, našao sam. Čija (10 dkg, vrijednost 2.5 kn) ima 33 mg magnezija, a 150 g (vrijednost 4.5 kn) brokule ima 32 mg magnezija.
DrŠ2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:37   #18
takve usporedbe su mi, blago rečeno, bezveze.

tribalo bi uspoređivat vrijednosti koje ima serving size, a ne gramaža. znači, ako se preporuča konzumirat jednu žlicu chia sjmeneki dnevno i 15 deka brokule onda bi tribalo uspoređivat vrijednosti koje ima jedna žlica chie i 15 deka brokule, a ne jednu žlicu chie i jednu žlicu brokule ili 15 deka chie i 15 deka brokule.

a, jesam ga spetljala ...
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 13:37   #19
Quote:
DrŠ2013 kaže: Pogledaj post
U pravu si, lan također regulira probavu.

P. S.

"Jedna chia sjemenka sadrži sve esencijalne aminokiseline - osam puta više omege-3 od lososa, šest puta više kalcija od mlijeka, tri puta više željeza od špinata, petnaest puta više magnezija od brokule, šest puta više bjelančevina od graha, četiri puta više fosfora od neobranog mlijeka i dvaput više kalija od banane, a odličan su izvor vlakana."

Piše da čija (treba to prilagoditi hrvatskomu jeziku) ima 15 puta više magnezija od brokule, ali ne piše koliko se grama gledalo. Sto grama sjemenki (20-30 kuna) nemoguće je pojesti u obroku, a sto grama brokule (2-3 kn) konzumira se bez po' muke.

Evo, našao sam. Čija (10 dkg, vrijednost 2.5 kn) ima 33 mg magnezija, a 150 g (vrijednost 4.5 kn) brokule ima 32 mg magnezija.
A gdje je to chia 10 dkg 2,5 kn? Sad sam došla iz KTC-a i kupila 3 pakiranja po 10 dkg po cijeni jednog od nekih blizu 15 kn. Ovi što prodaju pod "bio" ili "organsko" strahovito su skupi.
mara044 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 15:25   #20
Ja naručujem chia sjemenke sa iherb.com i do sad su mi najbolje bile ove http://hr.iherb.com/now-foods-real-f...4?rcode=pjs562 i ove http://hr.iherb.com/earth-circle-org...3?rcode=pjs562.
Ove prve su bijele pa mi neki pudinzi koje radim ljepše izgledaju.
titanika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.