Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2003., 15:03   #21
luca, pitanje za tebe, ako se možda slučajno razumiješ u stijene i kristalizirane minerale.

brat mi je, kad smo bili mali (ja sam imao oko 10 godina), kao pronašao meteorit u nekoj rupi u koju je navodno napravio kad je pao. Ne znam da li da vjerujem da je to meteorit, ali moram priznati da nikad nisam vdidio takav materijal, posebno netipičan za Slavonske ravnice odakle dolazim.

Naravno, za vrijeme rata je izgubljen...

Riječ je o komadu neke stijene (bio je velik nekih 20 cm po dužini i 15 cm po visini i dubini, nepravilnog oblika) sa izuzetno glatkom površinom, iako je površina naborana i nepravilna, ne možeš se npr. ogrebati na nju kao na neki drugi kamen, kao da je ispoliran i presijava se. Svjetlosni efekti na površini rade kao male šljokice, poput pjeska. Kamen je tamno sive boje. Pomislio sam da je granit ili tako nešto, ali opet, dosta se razlikuje. Šta ti misliš?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2003., 15:08   #22
Quote:
Jango Fett kaže:
Riječ je o komadu neke stijene (bio je velik nekih 20 cm po dužini i 15 cm po visini i dubini, nepravilnog oblika) sa izuzetno glatkom površinom, iako je površina naborana i nepravilna, ne možeš se npr. ogrebati na nju kao na neki drugi kamen, kao da je ispoliran i presijava se. Svjetlosni efekti na površini rade kao male šljokice, poput pjeska. Kamen je tamno sive boje. Pomislio sam da je granit ili tako nešto, ali opet, dosta se razlikuje. Šta ti misliš?
mislim da ti ovako ne bih znala reci o cemu se radi. nazalost kako je izgubljen, neces nikad sa sigurnoscu znati...

"kamenje" moze padati s neba i moze biti raznoliko pa tako i ovo tvoje mozda dolazi iz daleka

po ovom gore opisu zvuci dosta Zemaljski, npr, labradorit (kako ga imam znam kakav je na opip i koliko je gladak i kako se presijava i slicno) bi mogao odgovarati ovom opisu (malo je manjih dimenzija)...

eh, da, ne znam da li labradorita ima u Slavoniji... ima ga u Europi, svakako.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2003., 20:48   #23
Quote:
luca kaže:
sto je hladniji to bolje a na koliko je najbolji (a da su uvjeti moguci za postici)?

taj Y, kakav je elementaran? nista ne znam o tom elementu...
Najbolji je malo tesko za definirati. Pocinje voditi 3D na oko 84K ili tako nesto (dusik je na 77 K) ali to vrijedi ako je magnetsko polje nula i gustoca struje (kak se ovo pametnije kaze??) nula. Sto vise ovo dvoje raste to je potrebna niza temperatura.

Nemam ni ja pojma. ZNam samo da ulazi u cijelu seriju supravodica.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2003., 02:45   #24
Luca,


može biti itekako zemaljskog porijekla, samo što mi nije jasno to što kad sad pogledam, prma njegovom izgledu ne vidim ikakvu povezanost sa područjem Slavonije.

Brat je spomenuo da ga je našao u krateru (nije rekao krater, nego velika rupa), ali tad je bio samo 7 godina. S toliko godina, spreman sam povjerovati da nije lagao.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 20:19   #25
Kamenje naše svagdanje

Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
Bavi li se tko skupljanjem minerala? Zanima me gdje bih mogao kupiti izvor kratkovalnog UV zračenja za testiranje minerala, onako u stilu nekakve lampice, ništa glomazno i skupo te što zahtijeva gradsku mrežu.
Inače dugovalne UV portabl cjevčice imate kupiti za kojih 40-50 kn, u obliku testera za novac. Nisam ih iskušao, ne znam koliko su efektivne, ali sam iskušao običnu veliku cijev i nemam prigovora.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 01:22   #26
Quote:
Endimion17 kaže:
Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
dal se pika Swarovski ?
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 07:20   #27
Quote:
Endimion17 kaže:
Inače dugovalne UV portabl cjevčice imate kupiti za kojih 40-50 kn, u obliku testera za novac. Nisam ih iskušao, ne znam koliko su efektivne, ali sam iskušao običnu veliku cijev i nemam prigovora.
Gdje se to moze nabaviti?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 08:25   #28
Quote:
Endimion17 kaže:
Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
Bavi li se tko skupljanjem minerala? Zanima me gdje bih mogao kupiti izvor kratkovalnog UV zračenja za testiranje minerala, onako u stilu nekakve lampice, ništa glomazno i skupo te što zahtijeva gradsku mrežu.
Inače dugovalne UV portabl cjevčice imate kupiti za kojih 40-50 kn, u obliku testera za novac. Nisam ih iskušao, ne znam koliko su efektivne, ali sam iskušao običnu veliku cijev i nemam prigovora.
to je super fora, imam to u firmi. ali pojma nemam di se to moze nabavit...
 
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 09:34   #29
Ja sam jedno vrijeme ko klinac prodavao ciglu. Upozno sam puno skupljača kamenja, pardon, cigli.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 10:02   #30
Quote:
justapixel kaže:
Ja sam jedno vrijeme ko klinac prodavao ciglu. Upozno sam puno skupljača kamenja, pardon, cigli.

.
Jesu li ih kupci i na tramvaj morali nositi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 12:12   #31
Quote:
kumek kaže:
Jesu li ih kupci i na tramvaj morali nositi.
Najčešće bi se odlučili da zadrže ciglu kod prodavača, a sa sobom ponesu virtualnu ciglu koja je praktičnija za nošenje.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 12:53   #32
najdraza mamica

Quote:
Endimion17 kaže:
Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
Bavi li se tko skupljanjem minerala?
eto me...

naslijedih ljubav od mame, ona doduse voli velike kamencuge. kad je bila trudna samnom, dovukla je pjesice sa Sljemena veliku zelenu kamencugu koja i danas stoji u njenom dnevnom boravku
ona mi je kupila moj prvi fosil, moj prvi ametist, moj prvi malahit, naucila me kristalizirat moju prvu modru galicu i trazit lijepe silicije na moru
u svakom gradu gdje imam vremena i mogucnosti, pogledam mineralosku zbirku. Peabody museum na Harvardu ima sasvim lijepu manju kolekciju, a preporucavam svakako i prekrasnu svucilisnu zbirku na Universite Paris 6 i 7 (tamo sam cesto visila).
moja najegzoticnija nabavka kamencuge je bilo kad sam otisla u rudnik u sjeveroistocnu njemacku po jedan pirit ostale stvari sam kupila u ducanima i na izlozbama ili jednostavno skupila okolo. nisam mineralni snob, skupim lijepi oblutak s gradilista ili silicij na plazi s jednakim veseljem kao i neki skuplji komad

btw, savjet vlasnicima silverita: drzte ga podalje od prozora ili vlage

edit: zaboravih prirodoslovni u londonu (iako u ducanu nije bas dobar izbor kamencica)

Zadnje uređivanje luca : 22.12.2006. at 15:40.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 17:17   #33
Quote:
luca kaže:
eto me...

naslijedih ljubav od mame, ona doduse voli velike kamencuge. kad je bila trudna samnom, dovukla je pjesice sa Sljemena veliku zelenu kamencugu koja i danas stoji u njenom dnevnom boravku
ona mi je kupila moj prvi fosil, moj prvi ametist, moj prvi malahit, naucila me kristalizirat moju prvu modru galicu i trazit lijepe silicije na moru
u svakom gradu gdje imam vremena i mogucnosti, pogledam mineralosku zbirku. Peabody museum na Harvardu ima sasvim lijepu manju kolekciju, a preporucavam svakako i prekrasnu svucilisnu zbirku na Universite Paris 6 i 7 (tamo sam cesto visila).
moja najegzoticnija nabavka kamencuge je bilo kad sam otisla u rudnik u sjeveroistocnu njemacku po jedan pirit ostale stvari sam kupila u ducanima i na izlozbama ili jednostavno skupila okolo. nisam mineralni snob, skupim lijepi oblutak s gradilista ili silicij na plazi s jednakim veseljem kao i neki skuplji komad

btw, savjet vlasnicima silverita: drzte ga podalje od prozora ili vlage

edit: zaboravih prirodoslovni u londonu (iako u ducanu nije bas dobar izbor kamencica)
Dok se još u skupljanje kamena još mogu ufurati, u promatranje istoga u muzejima, teško... Vjerojatno zato što mi je osnovni doživljaj kamena taktilni. Kamen doživljavam kao dio stijene, kao teksturu, izlet u element koji jedino mogu spoznati dodirom.

Znam da jednoć kupih alabaster u Egiptu koji bijaše lijep za opipat, neobično se presijavaše na svjetlosti i bješe pun neke fantastične mistike prostora koji nisu naši. Ali avaj taj kamen zaboravih i on nestaše, ko zna u kojoj ladici. Jedini kamen koji čuvam je kamen koji me skoro ubiše - komad fasade cibone koji otpade na mjesto gdje stajah nekoliko sekundi ranije.

Jedini kamen koji se sjećah da bijaše doživljaj opipat ga je komad mjeseca iz smitsonijana.

Zapravo nije mi uopće odbojna ideja držat na svojim policama komade kamenja na prikladnom postolju, ako ništa da ga mogu dodirnut i razmišljati o tome čega se on prethodno bijaše doticao.

Ako zanemarimo ovaj izlet u taktilnost, ja sam apsolutno vizualan tip kojeg zanimaju apsolutno vizualne stvari poput semafora i konstrastnih grafova na papiru.

Nego, endimion, si ti doli za božić?

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 17:48   #34
Quote:
justapixel kaže:
Dok se još u skupljanje kamena još mogu ufurati, u promatranje istoga u muzejima, teško... Vjerojatno zato što mi je osnovni doživljaj kamena taktilni. Kamen doživljavam kao dio stijene, kao teksturu, izlet u element koji jedino mogu spoznati dodirom.
posve razumijem, ja svoje kamenje ne gledam samo nego volim znati kakve je tezine, kako lezi u ruci, kakve je teksture, kakvi su rubovi... ali ako ne mogu sve dirati (muzejska primjerke), onda ih volim barem gledati ima tako lijepih stvari, prava umjetnicka djela...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:12   #35
Quote:
luca kaže:
posve razumijem, ja svoje kamenje ne gledam samo nego volim znati kakve je tezine, kako lezi u ruci, kakve je teksture, kakvi su rubovi... ali ako ne mogu sve dirati (muzejska primjerke), onda ih volim barem gledati ima tako lijepih stvari, prava umjetnicka djela...
Eh vi žene, vi volite kamenje, pogotovo swarovski kamenje.

Zanimljivo je da u dosta kultura kamen ne bi bio shvaćen kao lijep, zato što mu nedostaje element prolaznosti i privremenosti. Lijepi su pahuljica i cvijet, zato što su krhki i prolazni, samo treptaj u vremenu. A kamen, čak i vrlo lijep i sofisticiran kamen, većina ljudi shvaća samo kao sredstvo za spizdit bulju suparniku.

Nego, jel skupljanje tog kamena skup hobi. Jel ljudi više idu po šopovima i kupuju rijetke komadiće ili se veru po egzotičnim stijenama s čekičićem pederčićem da bi si otkinuli komadić i smjestili sebi u dnevnu sobu?


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:46   #36
Quote:
justapixel kaže:
Eh vi žene, vi volite kamenje, pogotovo swarovski kamenje.

Zanimljivo je da u dosta kultura kamen ne bi bio shvaćen kao lijep, zato što mu nedostaje element prolaznosti i privremenosti. Lijepi su pahuljica i cvijet, zato što su krhki i prolazni, samo treptaj u vremenu. A kamen, čak i vrlo lijep i sofisticiran kamen, većina ljudi shvaća samo kao sredstvo za spizdit bulju suparniku.

Nego, jel skupljanje tog kamena skup hobi. Jel ljudi više idu po šopovima i kupuju rijetke komadiće ili se veru po egzotičnim stijenama s čekičićem pederčićem da bi si otkinuli komadić i smjestili sebi u dnevnu sobu?


.
meni je lijepo-lijepo, bez obzira bilo prolazno ili (relativno) trajno, bilo korisno ili beskorisno (za covjeka), malo ili veliko, skupo ili besplatno...
a nisam spacijalno fan swarovski stakalaca, obicno je prebljestavo i ne bas decentno. ako trebam birati sparkle, dijamanti su mi drazi ali najvise volim nakit sa sto manje obradjenim kamencugama (zapravo kamencicima)
ljubav prema kamencugama moze skupo kostati. ima primjeraka koji kostaju u kilo eurima. ali ako covjeka vesele te stvari, nadje svasta lijepo i za male novce ili ako sam skuplja. npr kvacrovi (rozi, gorski) ne kostaju skupo a mogu biti jako lijepi. piriti ili ametisti se isto nadju zgodni za nevelike novce. iako ima npr ametista za skupe novce. tako, ovisi sto zelis i koliko si spreman dat. ne mora biti skupo da bi bilo veselo
ne znam kaj rade drugi ljudi, mama i ja idemo i po muzejima i po izlozbama kolekcionara i po ducanima i po plazama i gradilistima nama sve super
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 21:18   #37
Quote:
luca kaže:
meni je lijepo-lijepo, bez obzira bilo prolazno ili (relativno) trajno, bilo korisno ili beskorisno (za covjeka), malo ili veliko, skupo ili besplatno...
a nisam spacijalno fan swarovski stakalaca, obicno je prebljestavo i ne bas decentno. ako trebam birati sparkle, dijamanti su mi drazi ali najvise volim nakit sa sto manje obradjenim kamencugama (zapravo kamencicima)
ljubav prema kamencugama moze skupo kostati. ima primjeraka koji kostaju u kilo eurima. ali ako covjeka vesele te stvari, nadje svasta lijepo i za male novce ili ako sam skuplja. npr kvacrovi (rozi, gorski) ne kostaju skupo a mogu biti jako lijepi. piriti ili ametisti se isto nadju zgodni za nevelike novce. iako ima npr ametista za skupe novce. tako, ovisi sto zelis i koliko si spreman dat. ne mora biti skupo da bi bilo veselo
ne znam kaj rade drugi ljudi, mama i ja idemo i po muzejima i po izlozbama kolekcionara i po ducanima i po plazama i gradilistima nama sve super
Pa dobro, neću ti nametati svoju ideju o lijepome, pogotovo kad to zapravo nije moja ideja o lijepome.

Zapravo, što ja uopće radim na ovom topicu kad je moja jedina veza s kamenjem što sam čovik iz kamenjara? I volim ga pipati, ali to je više tema za LjeS.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 21:36   #38
Quote:
justapixel kaže:
Pa dobro, neću ti nametati svoju ideju o lijepome, pogotovo kad to zapravo nije moja ideja o lijepome.
ma ne, nisam mislila da ista nameces (svoje ili tudje)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 21:38   #39
Quote:
justapixel kaže:
A kamen, čak i vrlo lijep i sofisticiran kamen, većina ljudi shvaća samo kao sredstvo za spizdit bulju suparniku.
ni ja pojma nemam sto radim na ovom topiku, ali sam se ipak morala doci pokloniti poeticnosti ove recenice !
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 23:12   #40
Heh, ja nemam para(u cijene se apsolutno ne kužim) ni volje(zadnji put sam u prilici bio prije godinu i pol) da nabavljam bilo kakvo kamenje koje košta. Samo skupljam sve što mi se sviđa, a ne pripada nikome.
Malo ću (pokušati) skrenuti temu, zanima me je li tko kada našao(ajde, ili kupio) neki fakat uvrnut oblik. Imam tako jedan kamen koji frapantno nalikuje na desnu potkoljenicu, a vidi se na njemu da ga je radila Priroda osobno i dva s ravnom plohom na kojoj mogu stajati.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.