Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2015., 15:53   #1
Gene Wolfe : Knjiga Novog Sunca

Unaprijed isprike ako sličan thread postoji, pretražio i ručno probrcnuo pa nisam našao...

Uglavnom, zasigurno kapitalno SF djelo, počesto nazivano i Uliksom znanstvene fantastike, oko kojeg se i danas lome koplja.
Dok jedni u njemu vide slojevitost i dubinu rijetko dostignutu u sličnoj literaturi, drugi se žale na sporu i (naizgled) nelogičnu fabulu, jeftini opskurantizam i dosadne i nepotrebne digresije.

Jeste li čitali, mislite li ili zašto ne?

Što vam se svidjelo, što mrzite i biste li preporučili?

Ako ste obožavatelj, što mislite i o ostalim Wolfeovim djelima (npr. Knjizi dugog sunca)?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 01:35   #2
nisam čita knjige sunca ali frenutno čitam njegovog Viteza čarobnjaka. zanimljivo i bajkovito štivo ali povremeno odlazi i preveliko filozofiranje. ali tek sam na polovoci prve knjige pa možda tek stgatri trebaju sjest na svoje mjesto
iako moram priznati da imam malo problema s čitanjem ovih starijih pisaca sf.a i fantastike. više mi leže pisci poput sandersona, abercrombia, bujoldice i sl. čak mi je i ruthfus pomalo naporan iako nije loš
nadam se da ću nakon Viteza imat volju za čitanjem i drugih wolfovih knjiga jer mi se sviđa radnja i stil pisanja iako mi je malo težak
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 10:48   #3
nisam čitao ali mi je u spisku pa će vjerovatno doći na red za nekoliko mjeseci i godina
stalno brkam ovo sa njegovim drugim serijalom
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 16:46   #4
čitao i kupovao kako je izlazilo (Polaris)

nije za mene - dosadno, nezanimljivo, udav
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 19:57   #5
Par pitanja za nekoga tko je čitao Wolfa.

Prije tko zna koliko godina pročitao sam prve dvije knjige Knjige dugog sunca jer su to jedino imali u knjižnici u mom gradu i sjećam se da mi je bilo poprilično zanimljivo. Kada sam vidio ovu temu sjetio sam se toga i sada sam uspio kupiti sve četri knjige i pročitati ću ih kada budem imao nešto vremena. Kakve su Knjiga novog sunca i Knjiga kratkog sunca u usporedbi sa time, pretpostaljam dosta slične? Te da li postoje naši prijevodi? Za Knjigu novog sunca pretpostavljam da ima neki prijevod iz osamdesetih, a što je sa Knjigom kratkog sunca, da li postoji naš prijevod?
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 17:57   #6
Meni je Wolfe izvrstan, ali meni ne smetaju filozofirajući autori. Knjiga Novog Sunca je, koliko znam izvornik za taj neki setting ili metasetting (zapravo, pretpostavljam da su nekako sva ta Suncâ povezana u neku smislenu cjelinu, makar nekakvom genezom u tisućljećima prije početka radnje). Knjiga mi je bila prva "čudna" SF knjiga, tj. knjiga koja je nadilazila žanrovske podjele i konvencije, jer je meni tada kao tinejdžeru bilo sasvim nejasno što bi to zapravo trebalo biti, neki vid SFa ali upakiran kao fantasy. Ktome je knjiga nelinearna, likovi nisu nužno simpatični i općenito je čitav filing nekako uznemirujuć i čudan.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 08:44   #7
Quote:
Kakve su Knjiga novog sunca i Knjiga kratkog sunca u usporedbi sa time, pretpostaljam dosta slične? Te da li postoje naši prijevodi?
Ja sam čitao Kratko i Novo Sunce, koje su smještene (ugrubo) u isti univerzum.
Za Novo sunce postoji onaj stari, Polarisov prijevod, dok je Kratko prevedeno i objavljeno nešto recentnije.
Moram priznati da mi su mi djela bila ostavila potpuno disparatne dojmove- Novo sunce kao masterpiece koji uvijek mogu ponovo čitati ( trenutačno-pet puta and counting), a Kratko kao na brzinu stvoreni spin off.

Quote:
likovi nisu nužno simpatični
Protagonist, po profesiji mučitelj, vrlo ponosan na svoju struku.
Istovremeno hodajući tajmtrevel paradoks, Apolonska figura i Otkupitelj svijeta
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 08:17   #8
Hvala na informacijama. Početi ću čitati Dugo sunce kada završim ovo što trenutno čitam, a ove ostale ću pokušati naći negdje za kupiti, mada se ne sjećam da sam ih igdje vidio.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 15:18   #9
pravo su rijetke inače... nemam knjiigu pri ruci da znam koliki je tiraž bio ali onako rekao bih 3000 primjeraka
možda prva malo više a posljednja mnogo manje ako nije izdato odjednom
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 01:48   #10
pročitao svih pet knjiga iz orginalnog serijala.
zanimljiv glavni protagonist, setting te kombinacija žanrova.
također je pozitivno što Wolfe nije zamoran s bespotrenim opisima pejsaža itd.
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 19:07   #11
Cool

TERMINUS EST





Jedno od remek-djela znanstvene fantastike, koje mora pročitati svaki ljubitelj tog žanra.

Tek nakon drugog čitanja sam pohvatao neke stvari i vremenske linije.

Zasad sam stao na 3. čitanju.



BTW

Imam i 'dugo sunce', ali to je druga liga u odnosu na 'novo sunce'.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 00:40   #12
Pelerina od fuligina i egzekutorski mač.

Lijepe uspomene...

Za jedan, ahem, cerebralni SF, likovi i kostimografija su poprilično badass.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.