Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2015., 13:21   #41
Quote:
Laa Laa kaže: Pogledaj post
Slazem se. Pojednostavljeno je u svrhe forumske rasprave. Svakako dodaj dodatne informacije da budemo precizniji.
Pa evo npr. sažetak jednog novijeg rada o kokosovom ulju:

Coconut oil has a long history of use throughout the world as both a food and as a medicine. Over the past 50 years research has shown that coconut oil possesses unique properties with important nutritional and medical applications. Coconut oil is unique in that it is composed predominately of a special group of saturated fats known as medium-chain triglycerides (MCT). Although MCT are classified as saturated fats they do not contribute to cardiovascular disease. Evidence shows they may actually protect against it. Studies have shown that populations that use coconut oil as their primary source of dietary fat have very low rates of cardiovascular disease. Coconut oil is easier to digest than other fats, improves nutrient absorption, does not contribute to weight gain, stimulates metabolism, boosts energy, possesses potent antimicrobial properties, and improves energy metabolism in the brain. All these features suggest that coconut oil is a healthy choice with important nutritional and medicinal applications.

Rad je objavljen u znanstvenom časopisu koji, doduše, nije vrhunski, ali teško da baš objavljuje bedastoće.

Ja, osobno, ne vidim neki veliki problem u povremenoj konzumaciji kokosovog ulja, npr. kod prženja na visokim temperaturama, prije svega zbog visoke termičke stabilnosti.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 17:49   #42
@ Laa Laa Jesi kad razmišljala,da odmah nakon kaj pojedeš nekaj s palminim uljem,odeš u saunu ili se zagnjuriš u vruću vodu,da ti se masnoća u krutom stanju ne zaljepi direktno za stijenke krvnih žila?
Ak nekaj i ostane,to buš ionak skinula trčeći u ljeto na +40 u šuškavcu
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 15:21   #43
Quote:
regica3 kaže: Pogledaj post
Kad sam vidjela da je Nutella ustvari palmino ulje uz malo kakaa, zgadio mi se život. Sad mi je jasno zašto ima meni odvratan okus.
je, za koliko stvari sam pomislila u posljednje vrijeme- kako se okus promijenio i sveo na 'plastiku', sve nalikuje jedno drugom, kad krenem čitati sastav, a u popisu palmino ulje..kakvog li iznenađenja za to..
kako daje isti okus svemu, nevjerojatno..


Quote:
Laa Laa kaže: Pogledaj post
NEMAJU palmino ulje/palminu mast/kokosovo ulje/kokosvu mast:
-piškote (svih proizvođača)
-Zvečevo čokolade (ako nemaju punjenje tj. okus neki)
-bobi štapići Kviki (imaju sojino ulje)
-slane ribice Kviki (sojino ulje/mast)
-Jaffa keksi samo makedonskog Swissliona
-Belvita keksi (to su oni u žutoj kutiji ima 4 vrste, s lješnjakom, čokoladom, brusnicama...)
-malo kvalitetniji francuski proizvodi koji se prodaju u Delicijama imaju gore oznaku "Bez palminog ulja"
-Lindt nema u klasičnim čokoladama (mliječna, lješnjakom, bademom i sl.), ali treba dobro dobro paziti na ostale, Milka također nema u basic 2-3 okusa drugdje je svugje kao i u svim njihovim keksima
-Životinjsko carstvo

Skrećem pozornost da se užas nalazi u većini proizvoda za djecu tipa Plazma, Petit Beurre, štapići, Kinder jaja, Čoksa, ali i u Domaćicama, Jadru, čak i u Bajaderama!!!
hvala puno na ovome..
znači, prebacujemo se na zvečevo čokoladu..može
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 18:02   #44
palminog ulja ima svugdje zato jer je jeftino
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 23:08   #45
Ljudi bi trebali imati prosirene horizonte u zivotu i raspitat se otkuda palminu ulje, i sto se dogadja s drzavama, stanovnicima iz kojih se izvozi.
Vise necu nikaj reci, osoba kojoj je stalo ce se raspitat, proguglat, ovi ostali ce i dalje nastavit tamanit sve kaj sadrzi palmino ulje. : /
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 02:22   #46
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
palminog ulja ima svugdje zato jer je jeftino
je ljubi, baš tako..
zato primjerice škart od čipsa koji dođe 6kn je pržen u palminom ulju..
u usporedbi s tim, primjerice crunch i pringles nisu, ali zato i više platiš od 6kn..
srećom pa ionako jedem čips jednom godišnje, nisam neki ljubitelj grickalica..
ali kad jedem, crunch it is..od fefića naravno..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 13:37   #47
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
je ljubi, baš tako..
zato primjerice škart od čipsa koji dođe 6kn je pržen u palminom ulju..
u usporedbi s tim, primjerice crunch i pringles nisu, ali zato i više platiš od 6kn..
srećom pa ionako jedem čips jednom godišnje, nisam neki ljubitelj grickalica..
ali kad jedem, crunch it is..od fefića naravno..
Pringles je isto pržen na palmi, crunch također.
Zvečevo isto koristi palmu.
Neki su proizvođači na svojim proizvodima počeli isticati da je unutra suncokretovo ulje ili neko drugo, da nije palma, što se može protumačiti da i sami priznaju da je palma šrot.
Restorani isto koriste palmino ulje. To se lako može prepoznati jel kanistri u kojima se nalazi su izrazito narančaste boje:
http://www.goglasi.com/img/90705805

Nema pravila, proizvodi skupi ili jeftini sadrže palmino ulje ili mast. Paštete, salame, praline, kreme, namazi, štapići, čokolade, keksi...

Sve se radi na tome da hrana izgleda oku privlačna, kao iz crtića, a okusom u nutrijentski je odvratna, problem bi mogao nastati jel ljudi uopće nisu zainteresirani oko čitanja deklaracije niti obraćaju pozornost na to.

Kolektivno bi trebali "pritisnuti" barem naše proizvođače prehrambenih proizvoda da ne koriste taj gadan proizvod jel na kraju krajeva palma nije s našeg podnevlja i pokraj toliko suncokreta, repice i životinjske masti nema potrebe da se trujemo, a s druge strane prirodi, ljudima i životinjama s krajeva gdje se palma uzgaja zagorčavamo.
__________________
Nađi si tri hobija. Jedan s kojim ćeš zarađivati, jedan s kojim ćeš ostati u formi i jedan s kojim ćeš biti kreativan.
coke125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 22:25   #48
Quote:
coke125 kaže: Pogledaj post
Pringles je isto pržen na palmi, crunch također.
pa pasmater, čitala neki dan članak baš o pringlesu i crunchu kako se oni ne prže na palminom ulju, joooj
ah dobro, ionako ne ljubim nešto čipseve, mogu bez toga..

Quote:
Zvečevo isto koristi palmu.
koja čokolada ne koristi?
a da pritom ista ne košta 79kn..toliko mi ipak ni ona nije draga..


Quote:
Kolektivno bi trebali "pritisnuti" barem naše proizvođače prehrambenih proizvoda da ne koriste taj gadan proizvod jel na kraju krajeva palma nije s našeg podnevlja i pokraj toliko suncokreta, repice i životinjske masti nema potrebe da se trujemo, a s druge strane prirodi, ljudima i životinjama s krajeva gdje se palma uzgaja zagorčavamo.
da..ako se pokrene, rado ću podržati..ali gdje će se većina kod nas zamarati palminim uljem..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 09:14   #49
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
pa pasmater, čitala neki dan članak baš o pringlesu i crunchu kako se oni ne prže na palminom ulju, joooj
ah dobro, ionako ne ljubim nešto čipseve, mogu bez toga..


koja čokolada ne koristi?
a da pritom ista ne košta 79kn..toliko mi ipak ni ona nije draga..



da..ako se pokrene, rado ću podržati..ali gdje će se većina kod nas zamarati palminim uljem..
Na nekim čipsevima je označeno ako su prženi na suncokretovom ulju. (Chio, Pata).

Vjerovala ili ne čokolade iz lidla (obične) za par kuna nemaju palmu. (Ritter Sport čak i ima, Kinder isto). Loacker nema palmu, neke Milke, Tamnije.

Hoće, kad krene kolektivna gubavost (prištići) i perutanje od masnoće te kardiovaskularne bolesti.
__________________
Nađi si tri hobija. Jedan s kojim ćeš zarađivati, jedan s kojim ćeš ostati u formi i jedan s kojim ćeš biti kreativan.
coke125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 13:53   #50
Quote:
coke125 kaže: Pogledaj post
Na nekim čipsevima je označeno ako su prženi na suncokretovom ulju. (Chio, Pata).
I to bi kao trebalo biti bolje? Poznato je da izlaganjem suncokretovog i nekih drugih biljnih ulja nastaju transmasne kiseline za koje je dokazano da su jako štetne za zdravlje. U zapadnim se zemljama (a sve više i kod nas) na deklaracijama označava ako hrana ne sadrži transmasti, baš zbog toga jer su se donedavno masovno upotrebljavale, a u međuvremenu je dokazano da su izrazito štetne.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 14:39   #51
Quote:
dogbert kaže: Pogledaj post
I to bi kao trebalo biti bolje? Poznato je da izlaganjem suncokretovog i nekih drugih biljnih ulja nastaju transmasne kiseline za koje je dokazano da su jako štetne za zdravlje. U zapadnim se zemljama (a sve više i kod nas) na deklaracijama označava ako hrana ne sadrži transmasti, baš zbog toga jer su se donedavno masovno upotrebljavale, a u međuvremenu je dokazano da su izrazito štetne.
Pa teško da je bolje, isto je ubojito (ponekad pomislim da je manje štetno pušiti) nego jesti transmasti. Na moje upite poslane proizvođačima o upotrebi palminog ulja uglavnom odgovaraju kako prate trendove, da je nije štetno za zdravlje, da regulativa ova ona, da ne šteti prirodi....
__________________
Nađi si tri hobija. Jedan s kojim ćeš zarađivati, jedan s kojim ćeš ostati u formi i jedan s kojim ćeš biti kreativan.
coke125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 16:02   #52
Quote:
coke125 kaže: Pogledaj post
Pa teško da je bolje, isto je ubojito (ponekad pomislim da je manje štetno pušiti) nego jesti transmasti. Na moje upite poslane proizvođačima o upotrebi palminog ulja uglavnom odgovaraju kako prate trendove, da je nije štetno za zdravlje, da regulativa ova ona, da ne šteti prirodi....
Ja sam govorio isključivo sa zdravstvenog aspekta, nisam proučavao utjecaj na prirodu. Međutim, mislim da puno toga što mi danas konzumiramo ima štetan utjecaj na okoliš. Evo baš prije par dana su u nekom dokumentarcu rekli da su u Australiji iskrčili 2/3 šuma zbog plantaža banana (ako sam dobro zapamtio) i još nečeg. Takvih primjera ima još, ali malo tko će zbog toga prestati jesti banane.

Što se tiče čipsa, to je junk kako god okreneš. Možda bi najzdravija varijanta bila da se priprema na svinjskoj masti Međutim, poanta je u tome da se čips ne bi trebao konzumirati često, a ako se pojede malo čipsa par puta godišnje, mislim da onda nije presudno koju masnoću sadrži. Btw, baš sam prije par dana pogledao deklaracije raznih namaza od orašastih plodova koje ponekad koristim za palačinke kao zdraviju i ukusniju zamjenu za Nutellu (koja je meni osobno bezveze) i svi sadrže palminu mast, iako uopće nisu jeftini. Još jedan dokaz da skuplje ne mora značiti i bolje...
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 08:41   #53
Quote:
dogbert kaže: Pogledaj post
Ja sam govorio isključivo sa zdravstvenog aspekta, nisam proučavao utjecaj na prirodu. Međutim, mislim da puno toga što mi danas konzumiramo ima štetan utjecaj na okoliš. Evo baš prije par dana su u nekom dokumentarcu rekli da su u Australiji iskrčili 2/3 šuma zbog plantaža banana (ako sam dobro zapamtio) i još nečeg. Takvih primjera ima još, ali malo tko će zbog toga prestati jesti banane.

Što se tiče čipsa, to je junk kako god okreneš. Možda bi najzdravija varijanta bila da se priprema na svinjskoj masti Međutim, poanta je u tome da se čips ne bi trebao konzumirati često, a ako se pojede malo čipsa par puta godišnje, mislim da onda nije presudno koju masnoću sadrži. Btw, baš sam prije par dana pogledao deklaracije raznih namaza od orašastih plodova koje ponekad koristim za palačinke kao zdraviju i ukusniju zamjenu za Nutellu (koja je meni osobno bezveze) i svi sadrže palminu mast, iako uopće nisu jeftini. Još jedan dokaz da skuplje ne mora značiti i bolje...
Ako se ne varam banane su na listi "plodova" koje lagano izumiru uz kavu, kakaovac itd., osim ako to nije izlika da bude skuplje.

Čipsevi su strašno masni, inače ih nemam običaj jesti, uzmem par puta godišnje ako me netko ponudi ili meni dođe pa kupim, to je sama mast, nakon sat-dva mi se omasti kože od te pošasti.

Žalosno je to što je kikiriki pržen na palmi, stavljaju palmu u orašaste plodove, juhe, šlagove, pudinge, smrznuto.... Uvukla se u svaku poru...
__________________
Nađi si tri hobija. Jedan s kojim ćeš zarađivati, jedan s kojim ćeš ostati u formi i jedan s kojim ćeš biti kreativan.
coke125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 19:29   #54
Quote:
coke125 kaže: Pogledaj post

Žalosno je to što je kikiriki pržen na palmi, stavljaju palmu u orašaste plodove, juhe, šlagove, pudinge, smrznuto.... Uvukla se u svaku poru...
Najgore je od svega što se danas od paliminog ulja radi margarin pa ga je zato skoro pa nemoguće izbjeći. Sva lisnata tijesta većina peciva...sve je "zagađeno". Ima ga u Klarinom dvopeku!!!
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 13:18   #55
Quote:
Laa Laa kaže: Pogledaj post
NEMAJU palmino ulje/palminu mast/kokosovo ulje/kokosvu mast:

-Zvečevo čokolade (ako nemaju punjenje tj. okus neki)
jesi li sigurna za ovo, baš sam jučer gledao čokolade Seka i Braco i obje imaju :/ Nisam nažalost našao nijednu Mikado, ali vjerujem da i one imaju kad već najobičnija Seka/Braco ima.

Nego, naišao sam na još jednu ukusnu čokoladu, poljskog podrijetla u ''starom'' 100-gramskom pakiranju (vjerovali ili ne)
Uglavnom, radi se E.Wedel običnoj mliječnoj čokoladi na čijoj deklaraciji nisam pronašao nikakva biljna ulja, a kamo li ulja u hidrogeniranom obliku pa me zanima, je li to moguće? Je li tko još kupovao ovu čokoladu i je li uistinu ''zdrava''?
Ovdje u BiH se može kupiti za 1.20 KM što je oko 4.5 Kn pa mi cijena nekako ne ide uz deklarirani kvalitet - očekivao bih skuplju čokoladu.

Provjerio sam i ostale čokolade iz E.Wedel ponude koje imaju neki oblik punjenja (Panna Cotta, Tiramisu, Brownie...) i kod njih je pisalo da imaju djelimično ili potpuno hidrogenirano ulje.



Ako koga zanima, ovako izgleda s prednje strane.
https://ezakupy.tesco.pl/groceries/p.../2003000120547
kiwi2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 22:32   #56
Quote:
kiwi2014 kaže: Pogledaj post
jesi li sigurna za ovo, baš sam jučer gledao čokolade Seka i Braco i obje imaju :/ Nisam nažalost našao nijednu Mikado, ali vjerujem da i one imaju kad već najobičnija Seka/Braco ima.

Nego, naišao sam na još jednu ukusnu čokoladu, poljskog podrijetla u ''starom'' 100-gramskom pakiranju (vjerovali ili ne)
Uglavnom, radi se E.Wedel običnoj mliječnoj čokoladi na čijoj deklaraciji nisam pronašao nikakva biljna ulja, a kamo li ulja u hidrogeniranom obliku pa me zanima, je li to moguće? Je li tko još kupovao ovu čokoladu i je li uistinu ''zdrava''?
Ovdje u BiH se može kupiti za 1.20 KM što je oko 4.5 Kn pa mi cijena nekako ne ide uz deklarirani kvalitet - očekivao bih skuplju čokoladu.

Provjerio sam i ostale čokolade iz E.Wedel ponude koje imaju neki oblik punjenja (Panna Cotta, Tiramisu, Brownie...) i kod njih je pisalo da imaju djelimično ili potpuno hidrogenirano ulje.



Ako koga zanima, ovako izgleda s prednje strane.
https://ezakupy.tesco.pl/groceries/p.../2003000120547
Na žalost, sastav namirnica se mijenja pa tako se i Zvečevo pokvarilo. Danas sam kupila onu običnu s grožđicama, bademima i lješnjacima i nije ništa valjala. Počela sam čitati sastav i shvatila da je sami šećer unutra i nekakva KAKAOVA MASA, nigdje kako maslaca koji im je bio glavna materija. Čula sam još prije nekog vremena da ih je preuzeo Agrokor koncern, pa je moguće da se i sastav promijenio.

U Braco i Seki nisam vidjela, ali sve treba čitati!!! Nadam se da je barem premium segment (brusnica i sl.) ostao nedirnut. Ovu s rižom sam jela par puta u zadnje vrijeme i nije bilo palemine/biljnih masti. No, tko zna što će sutra osvanuti. I ovo s deklaracijama prevedenima, ni u to ne vjerujem, treba čitati original na pakiranju.

Što se tiče ovih poljskih čokolada, nisam ih vidjela tu u HR, ali odlične i jeftine (bez palminog i ostalih biljnih ulja) su u Sparu, pod njihovom Budget markom, proizvode se u Švicarskoj, cijena je 3.99 kn, mliječna je odlična, kao i ona s mljevenim lješnjacima.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 01:04   #57
Ulje je čista mast lišena svih zdrastvenih sastojaka i sadrži više kalorija po gramu nego bilo koja druga hrana – 120 kalorija u jednoj kašičici. Svako ulje uključujući palmino ulje i ekstradevičansko maslinovo ulje je nezdravo i značajno ugrožava tvoju endotelnu funkciju. Endotela je sloj ćelija koji ima sledeće funkcije: održavanje odgovarajuće dilatacije i suženja tvojih krvnih sudova, čuvanje tkiva od štetnih materija, regulisanje zgrušavanja krvi i upale, kontrola tečnosti, elektrolita i mnogih drugih supstanci. Primera radi, mediteranska dijeta je bogata voćem, povrćem, mahunarkama i orašastim plodovima, ali ona takođe uključuje dnevno korišćenje maslinovog ulja. Ono što ljude koji se hrane mediteranskom dijetom delimično štiti od ulja i njegovog ugrožavanja endotelne funkcije je svo to voće i povrće uključujući mnogo zelenog lisnatog povrća koje jedu.

Izbegavaj prženje hrane, ali ako hoćeš da pržiš hranu onda umesto ulja koristi vodu. Zagrej lonac, kada se zagreje sipaj malo vode, sačekaj minut dok se voda ne zagreje i onda dodaj povrće. Da se povrće ne bi zalepilo, redovno obraćaj pažnju na lonac i dodaj još vode ako je potrebno. Sa salatama koristi samo sirće i zaboravi da ulje uopšte postoji.
MatijaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:18   #58
Pozdrav,

ima netko ideju gdje se može kupiti palmino ulje u RH?
Za potrebe izrade kozmetike.

Hvala
tantal148 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:01   #59
Quote:
MatijaST kaže: Pogledaj post
Svako ulje uključujući palmino ulje i [URL="http://nutritionfacts.org/video/olive-oil-and-artery-function/"]ekstradevičansko maslinovo ulje je nezdravo
Ti stvarno vjeruješ da je maslinovo ulje nezdrava hrana?
MaryM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:23   #60
Quote:
tantal148 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ima netko ideju gdje se može kupiti palmino ulje u RH?
Za potrebe izrade kozmetike.

Hvala
pitaj ovdje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.