Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2015., 11:54   #61
br.127,"Zasjeda na jezeru"
Crtao;Ortiz

-Ortiz ima fenomenalnu vještinu da u jedan mah,u jednom potezu,nacrta čitav prizor od glavnog junaka,njegovih pokreta u pozadini,čitavu plejadu ostalih likova sa jednostavnim potezima oslika njihovo raspoloženje u nutrini,i da se opet istom brzinom vrati na veću sliku i daje nam na poklon čitavo uživanje u stripu.
Kada bih bio osobito kritičan na Ortiza,u namjeri ocjene da ga proglasim genijem,išao bih u smjeru kritike da je manjako u nekim detaljima pozadine koju nije dovoljno naglasio..Možda je nije dovoljno upotrijebio u sceni,možda je namjerno ostavio prazan slip kao što se to često događa u Kenu Parkeru.
I ako je to cilj njegovog rada,odnosno oslikavanje njegovog stila,ja ne zamjeram ništa.
Još jednom čestitam Ortizu i zahvaljujem na odlično odrađenoj epizodi,koja se na svu sreću čitatelja i obožavatelja stripa nastavlja u epizodi Bubnjevi u šumi.
Jedva čekam!
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 12:06   #62
maxi Tex,Zima 2015;"Starkerov zakon"
Crtao;Repetto

-htio bih biti zahvalan g.Repettu što se potrudio u ovoj netipičnoj oslikanoj epizodi našeg glavnog junaka,ali bih odmah bio oprezan u ocjeni.
Naime,nisam osobito uživao u općem pregledu crtanja,jer vjerujem da Repetto može više postići na crtanju drugih likova,u drugačijim vremenskim zonama.Nekako sam uvjeren da bi možda trebao pokušati crtati neke detalje iz svjetskih ratova,iz toga izvući neku podlogu da napravi nacrt bitaka na Pacifiku,Europi ili sjevernoj Africi.Mislim da bi trebao krenuti u tom smjeru.

Kao u svim i nevoljko dobrim i manje dobrim autorima pronađe se mnoštvo zgodnih i dobrih detalja u stripu koji naprosto ožive čitavu priču,i upute vas da se upustite u uživanje,ali ono što mi se ne dopada kod Repetta jest da neodrađena geometrijska točnost.Naime u nekim dijelovima postoji neprirodan položaj tijela,nekako je sve utegnuto u nekoj ravnini,bez pravog kuta crtanja.
Čak bih ga pohvalio u nekim detaljima u kojima se prikazuje daljina,zatim u detalju građevina,ali moram biti iskren u konačnoj ocjeni da ne bih volio imati Repetta kao crtača Texa.On mora pronaći svoj stil u crtanju suvremenije priče.Svakako je potencijal i to treba priznati.
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 16:52   #63
br.128,"Bubnjevi u šumi"
Crtao;Ortiz

-ovo je nastavak epizode Zasjeda na jezeru.Ortiz standardno dobar.Odličan u ukupnoj ocjeni.Cijela je priča razrađena na vrlo uzbudljiv način,iako mi se sa logikom kose dvije scene,u kojima je treba biti vjerodostojniji.Prva je scena gdje je g.Willer završio u rijeci,te nakon izvlačenja,nastavio biti u mokroj odjeći po zimi.A druga je otmica Lubanje iz utvrde,preko visoke ograde,gdje ga je Willer onesviješenog nosio i prenio na kopno.Ove dvije scene mogu čitatelju razbiti niz stvarnih dojmova.
U redu,netko će reći,pa to je samo strip,no to nije samo običan crtež sa tekstom.To je daleko više za mnoge od nas.To je novi svijet,svijet u kojem svi učestvuju,od samih nas do likova u stripu.
Mi smo odraz našeg shvaćanja,naše mašte su bezgranične,pa eto stoga nećemo tako čistunski kritizirati naše junake,a nećemo ni g.Ortiza,koji je vrsni crtač.
Još jednom hvala g.Ortiz..Vi stvarate svjetove!
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 21:51   #64
Quote:
Čvrsti Valbiska kaže: Pogledaj post
Ima ih nekoliko..
Poredao bih ih ovako

1.Diso

2.G.Ticci

3.Monti

4.Civitelli

4.Ortiz

5.Nizzi..

Sa time da su mi Ortiz i Nizzi veliki oslonac u nadi da će Tex Willer biti sve bolji.
Diso? Uh,zanimljiv ukus.On daleko bolje leži tamo na Pilotu(Mister No).
Današnji Ticcijevi radovi su onako meh jer je čovjek ostario.Radovi iz 70ih i 80ih su mu fantastični.
Ortiz genijalac(nažalost umro).
Civitelli mi je za gradske priče.Nizzi nije crtač već scenarist

Meni su najbolji Font,Ortiz,Villa,Civitelli i Marcello.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 10:46   #65
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Diso? Uh,zanimljiv ukus.On daleko bolje leži tamo na Pilotu(Mister No).
Današnji Ticcijevi radovi su onako meh jer je čovjek ostario.Radovi iz 70ih i 80ih su mu fantastični.
Ortiz genijalac(nažalost umro).
Civitelli mi je za gradske priče.Nizzi nije crtač već scenarist

Meni su najbolji Font,Ortiz,Villa,Civitelli i Marcello.
Fusco nije loš..Upravo ću sada dati kritiku stripa Lov na dijamante..Fusco je ok odradio..
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 10:51   #66
br.80,"Lov na dijamante"
Crtao;Fusco

-nevjeojatno,ali Fucso i Ortiz crtaju tako slično..Vrlo su blizu jedan drugoga po pitanju crtanja glavnih likova..U nekoj sceni kao da ne odudaraju jedan od drugog,iako moram reći da se u stripu u tri segmenta pojavljuje potpis Fernando Fusco 1996 i 1997 godina..Dakle,vjerojatno je strip rađen u nekoliko dijelova.
Moram priznati jako dobro odrađen posao..jako dobre crte,iako ih Fusco ne želi podebljati,kao što to čini Ortiz..

On je više na tankim linijama koje uobličuju strukturu..Vrlo malo je debljih zanosa,pojačanja u okviru slike događaja i ljudi...
Fusco je svakako jedan od nosioca standardnog crtanja Willera..
Čestitam mu na slobodi izražaja.Sajoš više vremena bit će još bolji.
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 10:55   #67
br.81,"Ljudi koji su ubili Lincolna"
Crtao;Ortiz

-za Ortiza ne moam nužno širiti priču.On je napravio crtanje Willera kao brand.To je ono što tražim od Willera,to isto crtanje,te slikovite jake pejzaže,likovi koji imaju svoju sjenu,prirodni moment ruke,izražajnost cjelokupnog vidika u mnogo sitnih detalja koji se ne nameću ne go se po prirodi stvari sami uoče.

Ortiz je odradio ou epizodu odlično.Priča je kao i naslov,politički intrigantna i dobro skrojena..
Čisti je užitak čitati strip..
Hvala ti Ortiz!
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 13:04   #68
br.100,"Pucnji u noći"
Crtao;Ticci

-Ticci je uz Ortiza i gore navedenog Fusca,standardni texovski crtač.
Što nedostaje,kada bi postojala kritika,po tom pitanju?
Ticci ima isto tanke linije,pretanke u nekim dijelovima,no on precizno vodi sve elemente u kadru,savršeno koordinira događaje.
Ticci je doista nosioc texovskog crtanja.
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 13:07   #69
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Diso? Uh,zanimljiv ukus.On daleko bolje leži tamo na Pilotu(Mister No).
Današnji Ticcijevi radovi su onako meh jer je čovjek ostario.Radovi iz 70ih i 80ih su mu fantastični.
Ortiz genijalac(nažalost umro).
Civitelli mi je za gradske priče.Nizzi nije crtač već scenarist

Meni su najbolji Font,Ortiz,Villa,Civitelli i Marcello.
Diso mi je bio iznenađenje za Texa.Znam da mi je Mister No jednako blizaka,li mora sam Disoa staviti na prvo mjesto samo zbog efekta novog stila za Willera.
Neke epizode vjerojatno pogađaju svoje autore da budu na mjestu na kojem moraju biti.
Čvrsti Valbiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:22   #70
br.129,"Velika invazija"

Crtao;Marcello

-prije svega valja reći da je epizoda vrlo lijepo domišljena i priča ima zamimljivu dimenziju koja će završtiti sa nastavkom.Kako se ovdje komenitra ponajviše vizulani faktor,ja bih rekao da Marcello nema pravi texovski načoin crtanja.Marcellu nedostaju oni poravi detaljiu jednom potezu,iako moram priznati čovjek ima svog potencijala,ali ne bih ga izabrao za crtanje Texa.
Možda kada bih pojačao svoje crte,kada bio odustao od tih tankih linija,i u jednom mahu napravio crtež u pravoj dimenziji.Naime,kadad je uočljiv netočan odnos tijela i prostora.
Uglavnom Marcello može postići puno više sa malo više preciznoti i detalja za kvadrat.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 13:41   #71
Treba znati naći balans između detaljnog crteža i onog koji je siromašan pozadinskim crtežom.
Ginosatis je primjer kako detaljnost može potpuno uništiti dinamiku crteža i samog stripa.
Marcello nema čiste linije,uvijek je sve "zgužvano",ali mi je jedan od boljih na Texu.
Font,Villa i Frisenda su možda najbolji.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:13   #72
Oko Ginosatisa se mogu složiti,ali po mojem ukusu,"zgužvani" Marcello,kako si dobro napisao,ne spada u u texovske crtače..

Pasquale Frisenda je bez sumnje veliko ime..
Imaš li koji link za Fonta i Villu?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 10:21   #73
br.130,"Rat na granici"

Crtao;Marcello

-nastavak je to epizode Velika invazija.
Ponovit ću da je epizoda dobro složena i lijepo smišljena.Cijela je priča uklopljena u onaj pravi motiv Divljeg zapada.
Ali,ponovit ću i to,da Marcello nema pravilne likove.Crtanje je vrlo loše izvedeno.Vrlo neprecizno u ocrtavanju lica,nepravilne linije su u grubo pogriješile obujam tijela.Čitav niz detalja nedostaje da se Marcello iskaže kao dobar crtač.Njemu je potrebna prava mjera.Mjera likova u odnosu na okoliš,izmjera svih stvari u prostoru i crtanje na način da ne pokušava dramatizirati detalje jer mu to ne uspijeva kako bi trebalo.
Crtanje kod njega izgleda vrlo nonšalantno.Nema jasne baze,sve je podređeno jednom potezu,koji se vrzma..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 10:29   #74
maxi Tex,Ljeto 2015.,"Aljaska"

Crtao;Fernandez

-prilično obećavajuće kod Fernandeza su veliki prilozi prirode,udaljenosti pejzaža.To je vrlo lijepo izvedeno,ali ono što je po mom dojmu mora Fernandeza,to su točkice i crtice...
To "granjasto"crtanje oduzima duh karaktera.Nedostaje je jedna prava deblja linija i niz jasnih uz nju da bi se dobila forma manje je više.

Mislim da Fernandez previše ulaže u detalje koji mu onda skidaju pravu stripovsku slobodu da postigne više.Problem je kadkad i bjeline i tamnosti prostora,vidi se da još nema balans.
Kada bi Fernandez odustao od točki i crtica,koji jednostavno ne dozvoljavaju odmak od likova koji su time spojeni sa prostorom u kojem se nalaze,jer se dovoljno ne ističu na terenu,onda bismo mogli reći da bi Fernandez mogu pikiriati na titulu vrlo dobrog crtača g.Willera.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 12:15   #75
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Pasquale Frisenda je bez sumnje veliko ime..
Imaš li koji link za Fonta i Villu?
Svaku naslovnicu Texa od broja 400 ti je crtao Villa.
Vjerojatno bi ti se svidio sudeći po manama koje zamjeraš Marcellu.
Villin crtež ima dubinu,pravilan je,nije stripovski slobodan već baš poštuje linije. S tim da za razliku od nekih drugih, Villa ne pretjeruje sa pozadinskim detaljima. Jako dobro zna istaknuti bitno.

Font je pun dinamike, sa prepoznatljivim "trademarkom", a to su usnice likova. Po tome se odmah može prepoznati Font.
Crtež je pravi stripovski,linije su tanje i ne preferira previše tamnih tonova.

Obojica su ikone. Villa crta sporo kao puž. Tijekom zadnjih 20 godina izdao je tek par priča.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 17:01   #76
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Svaku naslovnicu Texa od broja 400 ti je crtao Villa.
Vjerojatno bi ti se svidio sudeći po manama koje zamjeraš Marcellu.
Villin crtež ima dubinu,pravilan je,nije stripovski slobodan već baš poštuje linije. S tim da za razliku od nekih drugih, Villa ne pretjeruje sa pozadinskim detaljima. Jako dobro zna istaknuti bitno.

Font je pun dinamike, sa prepoznatljivim "trademarkom", a to su usnice likova. Po tome se odmah može prepoznati Font.
Crtež je pravi stripovski,linije su tanje i ne preferira previše tamnih tonova.

Obojica su ikone. Villa crta sporo kao puž. Tijekom zadnjih 20 godina izdao je tek par priča.
Žalosno sporo,koliko je to dobro kada se objavi...Možda u toj sporosti leži neka kvaliteta,taj osebujni potez koji učini život,prolaz u taj svijet.

Mislim,da bi Marcello trebao poraditi na matematičkom izračunu kako predstaviti lika u živoj mjeri,tako da ne odskaču detalji od glave do pete.
Da postoji ravnoteža,jer kod njega se točno vidi da nedostaje pravilo mjere.
Sve je nekako ukoso nacrtano,sa pogreškama kretnji i sl.
To se može popraviti u crtanju,savjetima i sl.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:38   #77
br.131,"Junaci Teksasa"

Crtao;Marcello

-treća epizoda i posljednja u serijalu Velika invazija i Rat na granici.
Koliko sam kritizirao Marcella zbog nespretne odrade ambijenta,širine i detalja prostora,kada se čovjek navikne,ovaj crtač ima prolaznu ocjenu.
Posljednja epizoda ima i dobru ideju završetka priče o ljudima koje je sudbina spojila u istočnom Teksasu.

Potrebna je mala suradnja sa durgim crtačima,kako bi Marcello dobio efekt"manje je više".
Možda mu to nedostaje..
Ne bih duljio više,jer sam već u prve dvije epizode dao svoju ocjenu.
Pa ponovim,posljednja je epizoda baš u duhu sjetnih westerna...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:36   #78
br.132,"Bjegunci"

Crtao;Ticci

-naprosto briljantno odrađena epizoda..I to u boji!
Fantastično je vidjeti naše junake i pejsaže Arizone u spektru boja...Sama epizoda je vrhunski napravljena i možete je pratiti sa uzbuđenjem..
Ono što želim ponoviti i naglasiti jest to da crtanje naprosto fenomenalno i da je Ticci odradio majstorski posao!
Moji komplimenti u svakom pogledu!
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 11:12   #79
133.,"Mefisto"

Crtao;Villa

-ne bih izrazio osobito zadovoljstvo crtanjem g.Ville,ali čovjek je svakako majstor u sjenčanju(igra svjetlo-tama,noć-dan..)
U ovoj epizodi se često poigrava sa time,ali po meni je prostor u daljini prepušten bjelini..Ne postoji ništa...
Nadalje,likovi su razrađenisasvim uredno,ali jednostavno mi se ne sviđa to tanko crtanje,puno tamnih oblika,pa onda opet bjelina..Nedostaje onaj pravi dodir,onaj potez olovke koji u minimumu daje doživljaj,daje puninu prostora i likova bez nepotrebnih potezanja crtica na detaljima,koji potom izgledaju bolji od same scene..
Ne mogu zamjeriti da Villa ne zna crtati...On zna,ali to nije moj ukus..
Dakle,s time i ocjena bi trebala biti neutralna,a samim time i epizoda nije osobito slična texovskom žanru.Ovdje se pojavljuje mistik koji zaziva mrtve,pa se duhovi utjelovljuju u žive ljude,gotovo se može reći da je Villa naklonjen Martinu Misteriji ili Dylanu Dogu,a ne Texu.
K tome,slijedi nastavak sa naslovom Zamka za Carsona...Eto,izdržimo još jednu epizodu pa se nadajmo nečem novom...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:23   #80
br.134,"Zamka za Carsona"

Crtao;Villa

-nastavak od prijašnje epizode.Naime,iza ove epizode slijedi i posljednja u trilogiji o tom mutikaši Mefistu.
Villa je dao oduška raznim fantazmogorijama i fantastima u ovim epizodama gdje se posve izlazi iz okvira"realnosti".
Unatoč solidnom crtanju ne mogu previše kritizirati g.Villa.Dobro on obavlja svoj posao.Ovdje se posve radi o ukusu.Ja bih to vilo izvesti na drugačiji način.Iako se posvetio detaljima,oni negdje znaju biti pretjerani,a negdje nedostaju...
Rekao sam iz prošlog puta.Villa je solidan.Čekamo posljednji nastavk iz ove trilogije..
Sama ideja je za pohvalu,iako meni nije osobita epizoda.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.