Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 19:26   #1
50 godina Zvjezdanih staza

Upravo tako!

Na današnji dan prije 50 godina, 8. rujna 1966., prvi je puta emitirana danas planetarno poznata i popularna serija Star Trek (tj. Star Trek The Original Series). Nakon početnih padova Zvjezdane staze su kasnije doživjele svoju renesansu, prvo s filmovima, a zatim i s novom serijom Star Trek: The Next Generation krajem 80-ih. Uslijedilo je još nekoliko serija (Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager, Star Trek: Enterprise) i brojni filmovi. Trenutno je ukupno pet serija Zvjezdanih staza s preko 700 epizoda, a šesta serija Star Trek: Discovery dolazi početkom 2017. Neki su čak izračunali koliko bi vremena trebalo da se sve epizode svih serija pogledaju; preko 500 sati odnosno 20-ak dana, ako biste gledali non-stop, dok bi za filmove bio potreban jedan cijeli dan.

E pa ako to nije uspjeh vrijedan da se nazdravi. Ispijmo jedno romulansko pivo. (može i zemaljsko)

Neke od zvijezda Treka čestitale su 50. godišnjicu (William Shatner, Brent Spiner, Jeri Ryan, Michael Dorn, Scott Bakula)
Happy 50th Anniversary, Star Trek!


CBS-ov kraći prilog o 50-godišnjici "Zvjezdanih staza".
"Star Trek" turns 50


I neki od domaćih medija su popratili 50.-godišnjicu.

HRT: Zvjezdane staze' slave 50 godina

HRT prigodno već nekoliko mjeseci emitira i seriju Star Trek: The Next Generation

dnevnik.hr: POLA STOLJEĆA Bez predrasuda i mržnje

AlJazeera Balkans: Zvjezdane staze revolucije

Zvjezdane staze su u svojih 50 godina nesumnjivo imale pozitivan utjecaj na mnoge pojedince u svijetu, za mnoge je serija bila nadahnuće da se bave nekom određenom profesijom, većinom znanstvenom. I za neke od astronauta, primjerice Afroamerikanku Mae Jaemison, Zvjezdane staze i njihovi likovi predstavljali su insipiraciju. Fenomen Star Trek, čiji je tvorac Gene Roddenberry ili "Velika ptica galaksije" (The Great Bird of the Galaxy), kako su ga od milja fanovi zvali, živi i danas. A nadajmo se da će živjeti barem još 50 godina. Cheers.

Live long and prosper!
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 04:18   #2
omiljeni film fantastike iz moje mladosti
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 05:27   #3
Ja jednom na poslu gledala zvjezdane staze , kad svecenik na vrata , gleda u mene i govori mi jadna ne bila sta to gledas 😂😂ja reko pope kad nema nista drugo na TV I izadje .
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 10:02   #4
NASA je čestitala 50. obljetnicu
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 10:54   #5
Nešto staro, ali zanimljivo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Template:POTD/2016-09-08
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 11:11   #6
bio sam veliki protivnik, ali sad sam fan i uživam u skoro svakoj epizodi nažalost samo sam TOS pregledao sve
ostalo polako popunjavam prvo NG a onda idem na Voyager kojeg sam tak tak na HRTu gledao kad je bilo moguće
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 14:52   #7
Chasing Atlantis: Star Trek 50th Anniversary

The Planetary Post - Star Trek's 50th Anniversary at Comic-Con 2016 with Robert Picardo
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 15:15   #8
Ja upravo ponovno gledam TOS drugu sezonu. Nisam ih pogledao sve pa sada gledam sve po redu. Ovo ostalo sam sve odgledao, osim Enterprize ali doci ce i to na red.
Jedna od najdrazih serijala, lijepo bi bilo kad bi stvarno snimili jos neke serije sa vecim budzetom.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 12:58   #9
Star Trek medley

Glazba Zvjezdanih staza kroz 5 desetljeća. Znam da bi bilo bolje slušati ovo uživo, ali barem ima snimka.
Preporučam koristiti SRS Audio Sandbox, pojačava zvuk i njegovu kvalitetu.

Star Trek through the years

Kaohsiung City Symphony Orchestra

Teme:

Star Trek TOS, Alexander Courage
Star Trek: Deep Space Nine, Dennis McCarthy
Star Trek: The Next Generation, The Inner Light, Jay Chattaway
Star Trek: Generations, Jumping the Ravine, Dennis McCarthy
Star Trek: Voyager, Jerry Goldsmith
Star Trek: The Motion Picture, Jerry Goldsmith


sličan medley...

Star Trek-soundtrack - Greek Radio Symphony Orchestra-ERT


Simfonijski orkestar grčkog radija


Star Trek TOS, Alexander Courage
Star Trek: Deep Space Nine, Dennis McCarthy
Star Trek: The Next Generation, The Inner Light, Jay Chattaway
Star Trek: Voyager, Jerry Goldsmith
Star Trek: The Next Generation, Jerry Goldsmith


Star Trek in concert - Vienna 2013

Simfonijski orkestar bečkog radija


Star Trek TOS, Alexander Courage
Star Trek: Voyager, Jerry Goldsmith
Star Trek: The Motion Picture, Enterprise, Jerry Goldsmith
Star Trek IV: The Voyage Home, Leonard Rosenman
Star Trek VI: The Undiscovered Country, Cliff Eidelman
Star Trek 2009
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 18:28   #10
Lijepo odsviran medley na klaviru za 50. obljetnicu.

STAR TREK Piano Medley by David Kaylor | 50th Anniversary Edition

Nekako su melodije Jerryja Goldsmitha najljepše.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 15:01   #11
The Inner Light

Vrlo dobra, a sigurno jedna od najboljih orkestralnih izvedbi jedne od najupečatljivijih skladbi iz Zvjezdanih staza (TNG).

Star Trek: The Inner Light - "sinfonisches blasorchester wehdel"
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 08:27   #12
Pomalo ipak tužna obljetnica.

Nema nove serije ni na vidiku, novi film bi bez Kine tankirao.

Ova franšiza je zaslužila bolje
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 13:57   #13
Ako nova serija bude dobra, čekanje će se isplatiti.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 17:52   #14
Star Trek: First Contact

Ove godine je (točno za 2 mj.) 20 godina od premijere filma Star Trek: First Contact.

Sjećam se kad sam ga prije 20 g. premijerno pogledao u jednom europskom multiplex kinu. Kakav film... plus Goldsmithova sjajna tema.

Tema iz filma Star Trek: First Contact u izvrsnoj orkestralnoj izvedbi Film Symphony Orchestra, 2015.
https://www.youtube.com/watch?v=F1XrDKtnsGM

Originalna tema iz filma sa soundtracka (end credits), Jerry Goldsmith:
https://www.youtube.com/watch?v=q1H_OwK9r5s
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 11:38   #15
Ja sam obljetnicu proslavio tako da sam ponovo počeo sve gledati od početka... TOS S01E00.
Taman do početka nove serije.
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 20:01   #16
Filmski glazbeni program The Score ovaj tjedan obilježava 50. obljetnicu Zvjezdanih staza. Program vodi Edmund Stone, a bit će glazbe iz Star Trek TV serija i filmova te intervjui s nekoliko skladatelja Star Trek glazbe i još toga. Program će se emitirati na radio postaji klasične glazbe All Classical Portland (Portland, Oregon) sutra 8. listopada u 21 h po našem vremenu (u 14 h PST).

Streaming se može pratiti ovdje, samo kliknuti gore desno na 'Listen':
Star Trek: The First Half-Century

Originalna najava sa stranice The Score:
Quote:
This week on The Score with Edmund Stone: the 50th anniversary of Star Trek! Featuring scores from both the films and the TV Series, plus conversations with Star Trek composers including Michael Giacchino, the wife of the late, great Jerry Goldsmith, and more. Tune into All Classical Portland this Saturday, October 8, at 2PM to listen. www.allclassical.org/
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 00:59   #17
Quote:
the.elles.d kaže: Pogledaj post
Ja sam obljetnicu proslavio tako da sam ponovo počeo sve gledati od početka... TOS S01E00.
Taman do početka nove serije.
Ja odgleda ds9 i Enterprise ovo lito kakva šteta šta je Enterprise prekinuta jer i ovako su 3.() i 4. sezona brutalne ,a šta bi tek bilo do 7. sa svime šta se kotrljalo ne usudim se ni zamislit
__________________
Biti članom Hajduka pitanje je časti, stava i opredjeljenja! Učlani se!
frane mafia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 19:57   #18
Snimka jučerašnjeg radijskog programa The Score posvećenog 50. obljetnici Treka, s glazbom iz Trek serija i filmova i gostima.

http://www.thescore.org/star-trek-50th/
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 00:30   #19
Povodom 50. obljetnice Zvjezdanih staza CBS je sastavio listu 50 fraza i izraza koji su nam poznati zahvaljujući Zvjezdanim stazama (Star Trek TOS i Star Trek TNG)

50 Terms You Know Because Of Star Trek

Ako vam je većina poznata ili čak sve, onda ste sigurno fan.

1. "Space: the final frontier" (Svemir… posljednja granica) - Prvi puta izgovoreno u prologu serije Star Trek iz 1966., a kasnije i u prologu serije Star Trek: The Next Generation.

2. "Live long and prosper" (Živi dugo i uspješno) - Vulkanski pozdrav, najčešće ga izgovarao Spock [kratica LLP]

3. "Make it so." (Učinite tako) - Picardova fraza

4. U.S.S. Enterprise (United Space Ship Enterprise) - glavni brod Ujedinjene Federacije planeta

5. "Belay that order" (Zanemarite tu zapovijed) - službeno osporavanje nečije zapovijedi

6. "Computer…" (Računalo…) - obraćanje računalu (broda), upit

7. "On screen" (Na zaslon/ekran) - korišteni izraz na mostu za "prikaz na zaslonu/ekranu"

8. Vulcan mind meld (vulkansko spajanje umova) - telepatsko spajanje umova radi razmjene misli, sjećanja, emocija, pa čak i osobina ličnosti

9. "Dammit, Jim, I'm a doctor, not a _______ !" (Kvragu, Jime, ja sam liječnik, a ne _______ !) - poznata fraza dr. McCoyja, kojom je izražavao negodovanje kad god bi ga Kirk zadužio za nešto drugo osim liječenja :-)

10. "Captain's Log, Stardate…" - Kapetanov dnevnik, zvjezdani nadnevak/datum

11. "Shut up, Wesley!" (Začepi, Wesley!) - Picard povremeno govorio Wesleyu kad bi ovaj pametovao :-)

12. "Set phasers to stun" (Fazori na omamljivanje)

13. "Resistance is futile" (Otpor je uzaludan) - mantra Borga

14. "Engage" (Pogon!) - Picardova zapovijed za aktiviranje pogona broda

15. "I'm giving her all she's got, captain! She cannae take anymore." (To je maksimum, kapetane, ne ide više!) - Scottyjev odgovor kapetanu Kirku da je postigao maksimum učinkovitosti broda

16. "Highly illogical" (Veoma nelogično) - Spockova često korištena fraza

17. "Shields up!" (Štitovi!) - zapovijed aktivacije energetskog zaštitnog polja pod poznatijim nazivom "štitovi"

18. "Tea, Earl Grey, hot." (Čaj, Earl Grey, vruć) - Picardovo omiljeno piće koje uzima iz replikatora

19. "Beam me up, Scotty!" (Teleportiraj me, Scotty!) - ta se fraza često svugdje koristi, ali Kirk zapravo u seriji nikad to nije izgovorio na taj način

20. "Redshirt" - izraz za potrošne likove u klasičnoj seriji TOS koji većinom stradaju na neki način

21. Warp drive (Warp pogon) - pogon za kretanje nadsvjetlosnom brzinom koji imaju svi brodovi Zvjezdane flote, a koji se u biti bazira na svijanju prostor-vremena oslobađanjem ogromne količine energije koja nastaje miješanjem materije i antimaterije

22. "Fascinating" (Fascinantno) - Spockova česta fraza

23. "Open hailing frequencies" - naredba za otvaranje komunikacijskog kanala radi slanja neke poruke

24. "Number One" (Broj jedan) - naziv za prvog časnika

25. Transporter room (Soba za teleportaciju)

26. Trekkie/Trekker - naziv za fanove Zvjezdanih staza [ušao je i u Oxfordov rječnik]

27. Prime Directive (Prva zapovijed) - osnovni princip Federacije koji podrazumijeva, odnosno nalaže neuplitanje u prirodni razvoj tuđinskih civilizacija

28. "Darmok and Jalad at Tanagra" (Darmok i Jalad na Tanagri) - metaforična fraza Tamarijca, kapetana Dathona, u TNG epizodi Darmok, a koja u biti znači "zajednički neprijatelj" odnosno borba protiv zajedničkog neprijatelja

29. Tractor beam (Traktorska zraka) - energetska zraka koja služi za zaustavljanje, privlačenje ili vuču objekata ili brodova

30. Class M Planet (planet klase M) - planet koji je pogodan za humanoidni život i kolonizaciju; M znači "Minshara"

31. "Lay in course for…" (Unesite kurs prema…) - naredba za unos prostornih koordinata

32. "He's dead, Jim" (Mrtav je, Jime) - dr. McCoy bi to rekao Kirku kad bi ustanovio nečiju smrt

33. Dilithium cristals (Dilicijski kristali) - element koji se koristi za warp pogon federacijskih brodova

34. "Things are only impossible until they're not" (Stvari su nemoguće jedino dok ne postanu moguće) - Picardov genijalni citat

35. Holodeck (holodek) - holografski simulator

36. "My God, man! " (Zaboga, čovječe!) - fraza dr. McCoya

37. "I don't need your fantasy women." (Ne trebaju mi tvoje fiktivne žene.) - Rajker reče Q-u kad mu je ovaj ponudio poklon

38. Vulcan nerve pinch (Vulkanski stisak) - vulkanska tehnika onesposobljavanja osobe primjenom pritiska na mjestu između vrata i ramena

39. The Next Generation (Nova generacija) - izraz "nova generacija" iliti eng. "next-gen" ustalio se u mnogim područjima (npr. tehnologija), populariziran nazivom istoimene serije

40. Tribble - okrugla, krznena neinteligentna bića koja se nekontrolirano razmnožavaju (ST:TOS)

41. Romulan/Klingon warbird - romulanski/klingonski ratni brod

42. "THERE! ARE! FOUR! LIGHTS! " (Vidim četiri svjetla!) - Picardov odgovor na bezuspješan pokušaj Kardasijca da ga psihofizičkim mučenjem slomi da kaže da vidi pet svjetala umjesto četiri

43. "Fire photon torpedoes! " (Ispali fotonska torpeda)

44. Shore leave - mornarički izraz za dopust. Jedna TOS epizoda, u kojoj posada odlazi na planet na kojoj joj se počnu priviđati stvari, nosi taj naziv (Shore Leave).

45. Computer tablet (tablet) - mnogo prije nego se pojavio prvi iPad ilitiga tablet, u TNG su koristili tzv. PADD (Personal Access Display Device). Još jedna u nizu tehnoloških ideja nadahnutih Zvjezdanim stazama.

46. "You will be assimilated." (Bit ćete asimilirani) - još jedna poznata borgovska mantra

47. "Ugly bags of mostly water" (Ružne vreće vode) - pogrdni naziv za ljude koji su koristila kristalna bića u TNG epizodi "Home Soil".

48. Tricorder (trikorder) - prijenosni uređaj za skeniranje, očitavanje, analiziranje, snimanje podataka

49. "Let's see what's out there." - u suštini "krenimo istraživati nepoznato", Picardova zadnja rečenica u TNG pilot epizodi i ujedno polazišna točka serije

50. "To boldly go where no man/one has gone before" (Hrabro ići kamo nijedan čovjek/nitko nije išao) - u TNG je "no man" izmijenjeno u "no one". Prve dvije Star Trek serije su jedine s tim skoro identičnim prologom.

Zadnje uređivanje Mr. Beam : 01.12.2016. at 01:00. Reason: manja korekcija
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2019., 13:13   #20
Prije sam stalno pratila Zvjezdane staze - Voyager, a sad na hrt3 idu 4 epizode dnevno od pon - sub i to Deep Space 9.
Filmove nažalost nisam gledala.
__________________
Vocal trance, uplifting & progressive trance - muzika koja jedino danas nešto znači i zvuči.
Nella5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:48.