Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2011., 20:19   #1
Jesmo li sami u svemiru

Postojanje izvanzemaljaca ? Koje je vaše mišljenje u vezi toga, dali smo sami u svemiru ili ne
crodiler is offline  
Old 05.11.2011., 21:07   #2
Svemir nema kraja tj. beskonačan je... Mislim da sad znaš moj stav o tome da li smo sami ili ne.
siba201 is offline  
Old 05.11.2011., 22:17   #3
Massimo misli da nismo sami.
vamvam is offline  
Old 05.11.2011., 23:06   #4
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post



Sigurno nismo sami, ali smo vjerovatno jedina živa biča u svemiru koja mogu razumjeti svemir. Kad kažem živa biča u svemiru mislim na bilo kakvu stanicu koja se ne nalazi na našem planetu
The Druid is offline  
Old 06.11.2011., 11:52   #5
Quote:
The Druid kaže: Pogledaj post



Sigurno nismo sami, ali smo vjerovatno jedina živa biča u svemiru koja mogu razumjeti svemir. Kad kažem živa biča u svemiru mislim na bilo kakvu stanicu koja se ne nalazi na našem planetu

Moje mišljenje je da ima puno "bića" inteligentnih da se zapitaju tko smo, što smo i kako je sve započelo
crodiler is offline  
Old 06.11.2011., 23:51   #6
definitivno ima..... i vjerovatno su inteligentni jer ne zele s nama(ljudima) bilo kakav kontakt

ozbiljno,sa nasom kolicinom znanja o svemiru,mislim da je pretenciozno,bahato i bezobrazno reci da smo sami...
touch brain is offline  
Old 07.11.2011., 09:18   #7
Vjerujem da postoje, samo je pitanje dali ćemo ikad biti u mogućnosti stupiti u kontakt s njima... ako su iza granice vidljivog svemira onda ništa od toga jbg.
__________________
.
Rinnma is offline  
Old 07.11.2011., 11:39   #8
Koja tema.

@Autor teme - što ti očekuješ od teme? Na način na koji si ju postavio jedino što možeš očekivati su odgovori tipa "mislim da jesmo sami" ili "mislim da nismo sami".
Tika is offline  
Old 07.11.2011., 12:39   #9
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Koja tema.

@Autor teme - što ti očekuješ od teme? Na način na koji si ju postavio jedino što možeš očekivati su odgovori tipa "mislim da jesmo sami" ili "mislim da nismo sami".
Zašto samo to...mogli bi se malo proširiti horizonti:

Klasično:

Vidal-Madjar, Heidmann, Reeves, Prantzos: 'Jesmo li sami u Svemiru?' - 2001. godina

Malo drukčiji pogled na to jesmo li sami:

Max Tegmark: Level I-IV of parallel universes, 2003 - implikacije koje proizlaze iz moderne promatračke kozmologije:

http://www.scribd.com/doc/6146247/Pa...tific-American
wand_1 is offline  
Old 07.11.2011., 12:56   #10
Koliko sam upoznat s tematikom, današnja saznanja govore da je materija (zajedno s antimaterijom i ostalim pojavama) jednoliko distribuirana u svemiru. Prema tome, galaksije, zvijezde, planeti kao i svi kemijski elementi nastali tokom procesa zvjezdanog rađanja i umiranja su jednoliko distribuirani u svemiru. Svemiru se ne vidi kraj i granica i ne vidim zašto i pojava života ne bi bila jednoliko distribuirana. Koliko često i na kolikim prosječnim udaljenostima se nalaze naseljeni planeti je pitanje, ali gledajući na velikoj skali trebali bi biti posvuda.
Grupa Queen is online now  
Old 08.11.2011., 15:04   #11
Evo nešto friškoga http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it...z-svemira.html
Ako je stavrno nužno da kemikalije od kojih nastaje život budu sintetizirane u svemiru, to nam drastično smanjuje pojavu života.
krena is offline  
Old 08.11.2011., 17:09   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo nešto friškoga http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it...z-svemira.html
Ako je stavrno nužno da kemikalije od kojih nastaje život budu sintetizirane u svemiru, to nam drastično smanjuje pojavu života.
Hmm, stigli su komadići od tri molekule povezane nukleobazama. To je samo građevni materijal a ne život.

BTW i ja sam pristalica takvih teza te sam nekoć objašnjavao mogućnosti abiotskog nastanka tih spojeva u svemiru (na meteoritima) i njihovu kiralnost.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=328973&page=5
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Old 08.11.2011., 18:37   #13
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Hmm, stigli su komadići od tri molekule povezane nukleobazama. To je samo građevni materijal a ne život.

BTW i ja sam pristalica takvih teza te sam nekoć objašnjavao mogućnosti abiotskog nastanka tih spojeva u svemiru (na meteoritima) i njihovu kiralnost.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=328973&page=5
Hvala na linku. Samo mi se čini skroz nevjerovatno da komad kamena može doletjeti na zemlju, da se usije na 1000 st. celzijusa , i da padne na zemlju a da se ne raspadne i on i organske kemikalije.
krena is offline  
Old 08.11.2011., 19:54   #14
Brzina kojom proleti kroz gornji sloj atmosfere (gdje se i užari) je tolika da do unutarnjih slojeva atomsfere stigne "u trenu", usporavajući, a i u nekom trenu prolaska dovoljno smanjenom brzinom kroz atmosferu se počne hladiti jer predaje više topline zraku nego što nastane trenjem prolaska kroz zrak. Toplina ne stigne prodrijeti do unutrašnjosti "kamena", ako je dovoljno velik, tako da o zemlju okine prilično hladan, pa ne bi bilo čudno ni da bakretija preživi na (tj. u) njemu. Ako nije dovoljno velik, čitav "izgori"...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.11.2011., 20:58   #15
http://www.youtube.com/watch?v=0Ztl8CG3Sys Preporučio bi ovaj karatki video gdje Sagan objašnjava, vjerojatno svima poznatu Drakeovu jednadžbu. Iako se vjerojatno ne možemo pouzdati u ovu jednadžbu, temeljne postavke same, su jako zanimljive.
erwins is offline  
Old 08.11.2011., 21:24   #16
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
Postojanje izvanzemaljaca ? Koje je vaše mišljenje u vezi toga, dali smo sami u svemiru ili ne
Originalno pitanje....
S obzirom na znanstvenu spoznaju o veličini svemira,o planetama, galaksijama,ostalim sunčevim sustavima skroz je uobraženo razmišljati da smo jedina živa inteligentna bića u svemiru.
Uspijemo li istražiti npr.neku drugu galaksiju kao npr Andromedu i utvrdimo li da tamo nema života ni tada ne možemo tvrditi da smo sami u svemiru.
Što je sa ostalim galaksijama?
Zato..no way da smo sami.
Objasni mi pojam izvanzemaljci i što podrazumijevaš pod tim pojmom?
pozitivax is offline  
Old 08.11.2011., 21:39   #17
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Brzina kojom proleti kroz gornji sloj atmosfere (gdje se i užari) je tolika da do unutarnjih slojeva atomsfere stigne "u trenu", usporavajući, a i u nekom trenu prolaska dovoljno smanjenom brzinom kroz atmosferu se počne hladiti jer predaje više topline zraku nego što nastane trenjem prolaska kroz zrak. Toplina ne stigne prodrijeti do unutrašnjosti "kamena", ako je dovoljno velik, tako da o zemlju okine prilično hladan, pa ne bi bilo čudno ni da bakretija preživi na (tj. u) njemu. Ako nije dovoljno velik, čitav "izgori"...
Velićina i kut ulaska u atmosferu moraju biti dobro tempirani. A ako padnu u more, šanse postoje za preživljavanje. A u led ili snijeg još veće.
krena is offline  
Old 08.11.2011., 21:44   #18
Jesmo li sami u svemiru

a ko će ti ga još to znat
Zabranjeni is offline  
Old 09.11.2011., 08:31   #19
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Hmm, stigli su komadići od tri molekule povezane nukleobazama. To je samo građevni materijal a ne život.

BTW i ja sam pristalica takvih teza te sam nekoć objašnjavao mogućnosti abiotskog nastanka tih spojeva u svemiru (na meteoritima) i njihovu kiralnost.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=328973&page=5
Kirakalnost je jedan od "fenomena" koje imaju bjelančevine životana zemlji.
Sve moraju biti "lijevo". A spontano (npr u malo složenijoj varijanti millerove retorte) mogu nastati bilo koje. Da li postoje kakve ideje osim one "svemirske" koje si ti nabrojio. Paul Davies u Petom čudu pretpostavlja da bi riješenje moglo biti u nekoj katalitičkoj glini koja će poticati sintezu samo takvih "lijevokretnih" bjelančevina.
Imali što novoga na ovome polju. Jer ideja o katalitičkoj glini nje toliko nova ?
krena is offline  
Old 09.11.2011., 12:51   #20
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kirakalnost je jedan od "fenomena" koje imaju bjelančevine životana zemlji.
Sve moraju biti "lijevo". A spontano (npr u malo složenijoj varijanti millerove retorte) mogu nastati bilo koje. Da li postoje kakve ideje osim one "svemirske" koje si ti nabrojio. Paul Davies u Petom čudu pretpostavlja da bi riješenje moglo biti u nekoj katalitičkoj glini koja će poticati sintezu samo takvih "lijevokretnih" bjelančevina.
Imali što novoga na ovome polju. Jer ideja o katalitičkoj glini nje toliko nova ?
Jedan razlog bi mogao biti da samo lijeva ili samo desna kiralnost smanjuje informacijsku entropiju na pola pa je lakše prenošenje tj. nasljeđivanje informacija.

Može biti i prirodno slomljena simetrija. Kako su lijeva i desna kiralnost bjelančevina nekompatibilne, jedna mora pobijediti. Ako je građevni materijal došao iz svemira gdje su uvjeti za nastanak lijevih bolji nego desnih tada su lijevi u startu imali veće šanse za dominaciju.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.