Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2015., 15:26   #1
Wink Jezici

Dobar dan svima. Ja ucim dva jezika to su Njemacki i Engleski. Voljela bi uz ta dva da pocnem jos neki jezik uciti? Molim neke lakse jezike jer imam 13 godina.
maggy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 16:09   #2
spanjolski, talijanski?
VIVVIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 16:52   #3
ako znas/ucis njemacki i engleski, svedski ti je laganica za nauciti.
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 14:51   #4
Talijanski. Relativno je lagan na nekoj osnovnoj razini, poslije se stvar dosta iskomplicira (slaganje vremena, konjunktivi, particelle ci i ne i slične stvari), ali osnove se lako usvoje (naravno, to ovisi o tvojoj motiviranosti te uloženom trudu i u manjoj mjeri, talentu za jezike). I nakon engleskog i njemačkog, talijanski je u Hrvatskoj najčešće učeni jezik, a i bit će ti koristan, pogotovo ako živiš negdje uz more.
Preporučio bih ti još i francuski, s obzirom da je uz engleski i njemački službeni jezik EU, a uz to ga malo ljudi solidno poznaje. Problem kod francuskog je što je on ipak malo teži zbog svoga specifičnog izgovora (liaison, elision, gutanje slova, 17 samoglasnika od kojih su neki nama Hrvatima dosta teški za izgovoriti).
A ako ti romanski jezici nisu dragi, onda definitivno ruski.
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 23:01   #5
Quote:
dantea84 kaže: Pogledaj post
ako znas/ucis njemacki i engleski, svedski ti je laganica za nauciti.
Ne bas, svedski je tezak za izgovaranje, a Svedi su jako osjetljivi na tocan izgovor.
Dva tonska naglaska (npr. anden moze znaciti dvije stvari ovisno o tome koji je tonem) te gro cudnih suglasnika i samoglasnika ukljucujuci i famozni Viby i: http://sv.wikipedia.org/wiki/Viby-i

npr. rijeci vilken (kakav, koji) i varje (svaki) nemaju isti naglasak: vìlken dag, vârje dag
kao ni namsdag (ima tonem1) i helgdag (ima tonem 2).

lagani jezici: spanjolski, portugalski, talijanski
od egzoticnih lagan je indonezijski (Bahasa Indonesia).
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 12:59   #6
Quote:
maggy123 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima. Ja ucim dva jezika to su Njemacki i Engleski. Voljela bi uz ta dva da pocnem jos neki jezik uciti? Molim neke lakse jezike jer imam 13 godina.
Ma čemu to kalkuliranje koliko je koji jezik težak,ili koliko je koji jezik koristan.Uči za svoj gušt i uživaj,sve da to bio finski,tibetanski ili navajo,kaj ima veze,pa imaš svega 13 godina pobogu.
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 21:22   #7
Nema teških i lakih jezika.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 01:09   #8
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Nema teških i lakih jezika.
Ma ima, za lake jezike potreban je manji broj sati:
http://www.effectivelanguagelearning...age-difficulty


Npr. lakse je nauciti citati i pisati svedski ili vijetnamski nego kineski ili japanski.

Hrvatima je najlaksi za nauciti makedonski, vokabular je mnogo slicniji hrvatskom nego u slucaju slovenskog, a i gramatika je jednostavnija.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 01:18   #9
španjolski ti govori velik broj ljudi pa bi mogao bit korisniji
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 08:22   #10
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Npr. lakse je nauciti citati i pisati svedski ili vijetnamski nego kineski ili japanski.
A da, baš vijetnamski.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 09:58   #11
Quote:
maggy123 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima. Ja ucim dva jezika to su njemacki i engleski. Voljela bih uz ta dva da pocnem jos neki jezik uciti? Molim neke lakse jezike jer imam 13 godina.
Bez uvrede, ali mislim da bi ti bilo korisnije da se koncentriraš na maternji hrvatski jezik jer je on mnogo važniji od bilo kojeg stranog jezika. Inače, mislim da bi ti bio koji slavenski jezik lak - recimo zašto ne počneš učiti slovenski?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 02:12   #12
slažem se za slovenski.


Nego, nisam baš siguran koliko je paetno učiti dva strana jezika koji su jako slični u isto vrijeme, kada si početnik u dva jezika.

Njemački i engleksi jesi slični, doduše ne kao hrvatski i slovenski, ili možda njeački i nizozemski, ili ruski i ukrjainski, ali svejedno, mislim da nije baš najpametnije jer dolazi do pomutnje.

AKo je već odlučila engleski i njemački,i ne stvara joj probleme, a i dalje želi treći učiti, nemojte je mutiti sa švedskim, molim vas.
Neka radije uzme neki romanski, talijanski ili španjolski.
ALi ne oba, molim lijepo.
Ili može i francuski, zašto ne. Iako je on teži od ova prethodno navedena dva
I nikako ne neki nama jako stran, neindoeropski poput japanskog ili kineksog.

Dakle, moja preporukuka je neki romanski ili neki slavenski.
Od romanskih je nama najbliži i najjednostvaniji talijanski,
a od slavenskih slovenski i makedonski.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.