Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2014., 17:35   #1
Jesu li hrvatski dijalekti bogatiji nego hrv. standardni jezik?

Ja mislim da je širok fazon riječi koji postoji u hrvatskim dijalektima, puno veći od standardnog hrvatskog jezika i da se standardizacijom jezika gubi puno. Mislite li da je pozitivno ili negativno regionalizme, tj. riječi karakteristične za neki kraj izbacivati iz standardnog jezika i forsirati da se one više ne upotrebljavaju?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 17:59   #2
Narjecja su nam slabo prisutna u stand.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:55   #3
Jesmo li u pravu da će većina ljudi više razumjeti prijenose na stranom jeziku iz npr Beograda,Sarajeva... nego neku od pjesama Zvonka Špišića, iz glavnog nam grada? (Dvorišče, Zagrebačke špancirancije ... )

__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 19:24   #4
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Jesmo li u pravu da će većina ljudi više razumjeti prijenose na stranom jeziku iz npr Beograda,Sarajeva... nego neku od pjesama Zvonka Špišića, iz glavnog nam grada? (Dvorišče, Zagrebačke špancirancije ... )

Jesmo!
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 15:40   #5
Ja osobno mislim da knjizevni hrvatski jezik ima puno vise sadrzaja i izraza od hrvatskin narijecja. Treba uzeti u obzir modernizaciju hrvatskog jezika i modi skracivanja i unistavanja jezika. Mi hrvati danasnjice pricamo moderni hrvatski koji je samo dio izvornog knjizevnog jezika. Nekoriste se mnogi padezi, kao ni oblici pa cak ni vremena. Ako se uzme u obzir cjelokupni jezik onda je on jedan od najrazgranatijih i najbogatijih jezika opcenito. Stvaran je s potrebom da ujedini 3 narijecja, sta je rezultiralo s prilagodavanjem prema svakom narjecju. Postoji vise izraza u knjizevnom jeziku za iste stvari, i svi su univerzalni.
__________________
The face in the mirror won't stop
Furion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 22:05   #6
Quote:
Furion kaže: Pogledaj post
Ako se uzme u obzir cjelokupni jezik onda je on jedan od najrazgranatijih i najbogatijih jezika opcenito.
E, da. Hrvatski je uistinu jedan od najbogatijih i čak najsofisticiranijih jezika. To što danas sredovječna generacija ili ona u kasnim zrelim godinama razumije dobro specifične riječi srpskog li bosanskog posljedica je življenja u zajedničkoj državi. Jezik je investicija za stoljeća. Suvremeni je hrvatski standardiziran implementirano i vrsno. Jedini su možda problem tuđice (anglizmi) novoga vala.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 08:00   #7
Ne bi li ovu temu trebalo prebaciti u Jezikoslovlje?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 08:03   #8
Quote:
Furion kaže: Pogledaj post
Ja osobno mislim da knjizevni hrvatski jezik ima puno vise sadrzaja i izraza od hrvatskin narijecja. Treba uzeti u obzir modernizaciju hrvatskog jezika i modi skracivanja i unistavanja jezika. Mi hrvati danasnjice pricamo moderni hrvatski koji je samo dio izvornog knjizevnog jezika. Nekoriste se mnogi padezi, kao ni oblici pa cak ni vremena. Ako se uzme u obzir cjelokupni jezik onda je on jedan od najrazgranatijih i najbogatijih jezika opcenito. Stvaran je s potrebom da ujedini 3 narijecja, sta je rezultiralo s prilagodavanjem prema svakom narjecju. Postoji vise izraza u knjizevnom jeziku za iste stvari, i svi su univerzalni.
Furion, nažalost nisi u pravu. Što je to "izvorni književni jezik"? Književni jezik iz 19. stoljeća? Književni jezik Judite? Osmana? Kajkavskih pisaca iz 18. stoljeća?

Kako to misliš da se ne koriste "mnogi" padeži? Koji se to padeži "ne koriste"?

I kakva je to moda "skraćivanja i uništavanja jezika"?

Trebaš znati da je staroengleski imao 5 padeža, a današnji nema padeže (osim kod zamjenica, i to samo 2) pa nikom ne pada na pamet da je engleski "uništen", zapravo ide mu bolje nego ikad...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 17:57   #9
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Trebaš znati da je staroengleski imao 5 padeža, a današnji nema padeže (osim kod zamjenica, i to samo 2) pa nikom ne pada na pamet da je engleski "uništen", zapravo ide mu bolje nego ikad...
Tri, zapravo. Genitiv zaboravljaš, pretpostavljam. Iako se uvjetno rečeno mogu odrediti četiri, ali nema nekog posebnog smisla.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:35   #10
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Tri, zapravo. Genitiv zaboravljaš, pretpostavljam. Iako se uvjetno rečeno mogu odrediti četiri, ali nema nekog posebnog smisla.
Ma genitiv ne funkcionira kao padež, prije kao posvojni pridjev, samo u određenim konstrukcijama, nijedan glagol ga ne koristi kao objekt... to je samo povijesno genitiv
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:48   #11
To je istina, ali većina gramatičara koliko mi je poznato inzistira na trima padežima ipak.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 12:26   #12
Če misliš na hrvatske jezike kak Čakavski i Kajkavski, šteri imaju svoje dijalekte, unda su vsikak je bogateši.

Kajkavski jezik se razvija vre jezer let vnuter evropske tradicije i kulture, dok se rvatski standard razvija stoprem 100-150 let, na bazi novoštokavskoga narečja štere je vekšinum bilo zvun evropskega razvoja i kulturnega kruga.
Tak da je i hrv. standardni jezik dalko od jenoga kultiviranega, razvijenoga evropskega jezika kak Kajkavskoga!
To su uostalom i reči jenoga Gavelle, šteri je priznal nadmoč Kajkavskoga jezika.
Marekai is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:45   #13
Quote:
Marekai kaže: Pogledaj post
Če misliš na hrvatske jezike kak Čakavski i Kajkavski, šteri imaju svoje dijalekte, unda su vsikak je bogateši.

Kajkavski jezik se razvija vre jezer let vnuter evropske tradicije i kulture, dok se rvatski standard razvija stoprem 100-150 let, na bazi novoštokavskoga narečja štere je vekšinum bilo zvun evropskega razvoja i kulturnega kruga.
Tak da je i hrv. standardni jezik dalko od jenoga kultiviranega, razvijenoga evropskega jezika kak Kajkavskoga!
To su uostalom i reči jenoga Gavelle, šteri je priznal nadmoč Kajkavskoga jezika.
Opet si se ti pojavio da vrijeđaš ljude; ne postoje više i manje vrijedni jezici; a ti ionako kajkavski ne znaš; barem nisi znao prije nekoliko mjeseci, kad si na drugim raspravama vrijeđao ljude.
Micojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 15:39   #14
Ja bih rekla da je stokavski najbolji jer vecina najpopularnijih pjesama su na stokavskom narjecju.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 02:09   #15
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Ja bih rekla da je stokavski najbolji jer vecina najpopularnijih pjesama su na stokavskom narjecju.
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.