Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 14:44   #1
Obvezna kvota za zapošljavanje osoba s invaliditetom

http://www.misljenja.hr/novosti/prav...liditetom/832/

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...04_44_819.html


Izašlo u NN 44/14 o kvoti za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Pošto je jučer Pravilnik stupio na snagu nadam se da će se komentirati o ovome jer nije mi baš jasno kaj sve to znači i koja je procedura.

Recimo, vodim jednu firmu koja ima preko 20 zaposlenih (trgovina na malo) i što konkretno ovo znači za njih i takve firme sa preko 20 zaposlenih?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 15:06   #2
Baš se i ja mislim kako to sada ispoštivati, valjda će se plaćati po onom uvjetu (ako se ne zapošljava određeni broj osoba)u iznosu od 30% minimalne plaće. Ali kako to obračunavati, kako provesti u famoznom JOPPD obrascu itd, to na piše????
boky--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 15:34   #3
Na jednom nedavnom seminaru o joppd-u rečeno nam je da će uputa za popunjavanje biti objavljena naknadno s obzirom da još ima vremena.
2014 je godina prilagodbe, a 2015 počinje primjena.
Iz toga se da zaključiti da ćemo tumačenja i detaljnije upute dobiti negdje sredinom slijedeće godine (kako to već ide u ovoj našoj državi ).
Osim toga, poučeni iskustvom u slijedećem će razdoblju objaviti barem nekoliko izmjena i dopuna pravilnika jer će naknadno skužiti da nešto nisu definirali, da je u praksi neprovedivo ili da nije u skladu s nekim vragom (drugim zakonom, nekom od milijun direktiva EU i slično)

Ja sam u fazi kad sam sve to isprintala i dala našem meštru od zaštite na radu da sve prouči s obzirom da se bavimo djelatnošću gdje je većina radnih mjesta s posebnim uvjetima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:30   #4
Nekako mi se čini da tu neće biti baš puno izmjena, ja jedino nisam uspjela shvatiti hoće li obveza za onu kaznu od 30% nastati ako na kraju godine ima više od 25 zaposlenih, ili će to biti na mjesečnoj razini?
Jer kod mene ih jedan mjesec ima 24. a drugi 30, pa treći opet 22 itd...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 08:31   #5
Mene buni ona slovna oznaka djelatnosti iz Obavijesti o razvrstavanju prema NKD-u. Na toj obavjesti samo piše šifra djelatnosti, a slovne oznake nemam. Kvota za zapošljavanje osoba s invaliditetom ovisi o toj oznaci, a kod mene niš ne piše
Ili ja nešto krivo gledam?
Kaj više čitam, to mi je manje jasno
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 08:46   #6
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
Nekako mi se čini da tu neće biti baš puno izmjena, ja jedino nisam uspjela shvatiti hoće li obveza za onu kaznu od 30% nastati ako na kraju godine ima više od 25 zaposlenih, ili će to biti na mjesečnoj razini?
Jer kod mene ih jedan mjesec ima 24. a drugi 30, pa treći opet 22 itd...
Iz RRIF-a 06/2014.

Kako postupati ako broj radnika „varira“ iz mjeseca u mjesec? Znači li to da poslodavac treba svaki mjesec ponovo utvrđivati kvotu za zapošljavanje osoba s invalidnošću?

Kvota zaposlenih osoba s invalidnošću prati se mjesečno, a referentni datum je zadnji dan u mjesecu.
Stoga je potrebno da poslodavac do svakoga zadnjeg dana u mjesecu ispuni propisanu kvotu na neki od predviđenih načina. Svaki poslodavac i sada prati stanje broja zaposlenika na mjesečnoj razini, stoga izračun kvote neće predstavljati poseban problem niti jednom poslodavcu.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 14:56   #7
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Iz RRIF-a 06/2014.

Kako postupati ako broj radnika „varira“ iz mjeseca u mjesec? Znači li to da poslodavac treba svaki mjesec ponovo utvrđivati kvotu za zapošljavanje osoba s invalidnošću?

Kvota zaposlenih osoba s invalidnošću prati se mjesečno, a referentni datum je zadnji dan u mjesecu.
Stoga je potrebno da poslodavac do svakoga zadnjeg dana u mjesecu ispuni propisanu kvotu na neki od predviđenih načina. Svaki poslodavac i sada prati stanje broja zaposlenika na mjesečnoj razini, stoga izračun kvote neće predstavljati poseban problem niti jednom poslodavcu.
Danke schon....
Baš sam to dobila i pročitala jutros... To kratko i jasno znači da treba za svaki slučaj zaposlit jednog invalida više, ili balansirat na granici pa ponekad i platiti "kaznu" ili kako su to već nazvali...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 19:14   #8
Da dignem temu jer nam se bliži Nova godina,pa.... ima li tko kakva nova saznanja i da počnemo raspravu što zapravo trebamo ili ne trebamo raditi oko toga, koga obavještavati, što plaćati...
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 13:12   #9
Novosti:
http://www.rif.hr/naslovnica/novosti...sti-poslodavca

Još nisam u tome detaljno, al budem, valjda, ovih dana
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 09:51   #10
http://www.obracun-placa.com/index.p...invaliditetom/

Obavijest o uplatnom računu za naknadu zbog nezapošljavanja osoba sa invaliditetom. Znači,oni koji bi trebali zaposliti,a nisu, moraju na ovaj uplatni račun uplatiti 908,87 kn po jednoj osobi koju su trebali zaposliti.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:08   #11
Radim u računovodstvu firme koja zapošljava 21 djelatnika, dakle dužni smo plaćati tu kvotu.
Od 2015. god od kad postoji obveza plaćanja naknade, ona nije uplaćivana mjesečno nego temeljem rješenja koje smo dobili uglavnom početkom godine za prethodnu godinu. Uplaćena je samo naknada X br mjeseci, ali bez kamate. Sad mi stalno dolaze nekakva rješenja po kojima moramo podmiriti i tu kamatu.
Mene samo zanima kolika je kamata i di to mogu provjeriti?
Hvala!
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:09   #12
Radim u računovodstvu firme koja zapošljava 21 djelatnika, dakle dužni smo plaćati tu kvotu.
Od 2015. god od kad postoji obveza plaćanja naknade, ona nije uplaćivana mjesečno nego temeljem rješenja koje smo dobili uglavnom početkom godine za prethodnu godinu. Uplaćena je samo naknada X br mjeseci, ali bez kamate. Sad mi stalno dolaze nekakva rješenja po kojima moramo podmiriti i tu kamatu.
Mene samo zanima kolika je kamata i di to mogu provjeriti?
Hvala!
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:47   #13
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
Radim u računovodstvu firme koja zapošljava 21 djelatnika, dakle dužni smo plaćati tu kvotu.
Od 2015. god od kad postoji obveza plaćanja naknade, ona nije uplaćivana mjesečno nego temeljem rješenja koje smo dobili uglavnom početkom godine za prethodnu godinu. Uplaćena je samo naknada X br mjeseci, ali bez kamate. Sad mi stalno dolaze nekakva rješenja po kojima moramo podmiriti i tu kamatu.
Mene samo zanima kolika je kamata i di to mogu provjeriti?
Hvala!
Joppd za te naknade se mora slati redovito mjesečno i uplaćivati do kraja mjeseca za prethodni mjesec. Obzirom da niste plaćali tako država je zaračunala kamatu za kašnjenje sa plaćanjem. Možda bi bilo dobro nazvati poreznu i zatražiti ispis kamata. Ili barem da vas upute tko ih obračunava. Ja bih krenula prvo sa poreznom.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.