Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 09:17   #7621
Sunčeko, nema ti jednoznačnog odgovora na tvoja razmišljanja.
Činjenice o legalizaciji i svega oko nje - nakon Dropuličkinog zakona, Mrakica je 2012. omogućila da se legalizira sve i sva, čak i protivno prostornom planu (plati x3) čime nam je Mrakica sa stručne i ljudske strane poručila - budale poštuju zakon . Ova vlada je neke stvari dodatno liberalizirala i produžila rok za podnošenje zahtjeva za legaliziranje do lipnja 2018., sve vlade su pritiskale lokalce da smanje namete, sami su smanjili vodni doprinos, pa su nakon 2012. doprinosi svih vrsta smanjeni u odnosu na ono što su plaćali oni koji su legalno gradili prije toga, dokumentacija je pojednostavljena i cijena je pala, išlo se na to da se olakša i pojeftini postupak legalizacije. Prije toga, cijene su realno otišle u nebo, osobno sam još 2003. legalizirao viksu od staraca iz 1980-tih godina, cijena cca 1000 EUR za selendru u okolici Zadra, da bi 2011. trošak za istu zgradu i isti postupak bio oko 7 puta veći, odnosno preko 50.000 kn, sada je legalizacijom prepolovljen. Plus što je npr. svima koji su podnijeli zahtjev za legalizaciju omogućeno da mogu dobiti privremeno rješenje o obavljanju djelatnosti, pa je naglo skočio broj kreveta i noćenja na Jadranu . Što omogućuje ministrima turizma se cerekaju po medijijma iako realno broj gostiju stagnira ili je u minimalnom porastu.
Vi ste rezultat sustava, imali ste bespravnu kuću, ali ste i nakon svih medijskih upozorenja nastavili graditi. Rezultat - ne možete legalizirati prema važećem zakonu o legalizaciji. I nadate se novom krugu legalizacije, u stvari nadate se da će država i dalje tolerirati bespravnu gradnju, pa kada se skupi kritična masa, ide drugi krug legalizacije .
Tko zna, obzirom na gluposti koje nam Zagreb svakodnevno generira (gdje su Tomo i Ivo samo vrh ledenjaka), nije nemoguće. S druge strane, EUmama traži da izvršimo ono što smo davno obećali/potpisali , na vrata kuca porez na nekretnine i država će morati uvesti reda u gradnju upravo iz razloga što taj red omogućuje izdavanje poreznih rješenja. Kako će to učiniti bez legalnih građevina, ne znam. Bilo je raznih ideja, čak se razmišljalo o većem porezu na nelegalne zgrade, ali bi im to vjerojatno palo na ustavnom sudu. Nemoj zaboraviti da je i infrastruktura na koju ste priključeni vrlo vjerojatno isto nelegalna :klap::klap:, odnosno izgrađena bez građevinske dozvole, tako da problem puno veći od tvojeg kata.
Vjerujem da će u konačnici u nelegalnim zgradama biti zabranjeno vršenje bilo koje djelatnosti, kao i njihova prodaja. Za početak dosta. Pa tko voli, nek izvoli. Stvari se ipak sređuju i službe umrežavaju (istina polako, ali ide). Ova država neće moći naprijed ako ne sredi nered u prostoru, jer je prostor najveći investicijski kapital koji ona ima. Pitanje je tko će imati muda da to prereže, jer će ga to koštati izbora, a vrhnje će pobrati onaj tko će doći iza njega na vlast.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:14   #7622
Hvala Mack1 na razmišljanju. Još bih mogla dodati par rečenica ali nebitno u ovom trenutku da ti repliciram. I ja sam za uvođenje reda i ide polako...i onda te šokira lex agrokor i sl. Ja priznajem da sam pogriješila. Posljedice će pokazati budućnost. Da budem ironična: možda donesu zakon koji će usporediti dof2014/16 sa dof2011 i opaliti bespravne graditelje po džepu uz prijetnju rušenja...smislit će država već nešto. Samo da zasjedne u ministarstvo druga Mrak Taritaš...
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 17:32   #7623
Pozdrav ekipo!

Molim Vas pomoć. Naime, roditelji za kuću pokojnog djeda nisu mogli naći dozvolu (zapravo samo za jednu nadogradnju na kući jer je ostatak rađen prije 1968.) te su prošli postupak legalizacije pa tako i dobili rješenje o visini naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih građevina, rješenje o izvedenom stanju, i dopis s izračunom komunalnog doprinosa koji treba platiti. I tako oni sve to platili još krajem 2014. da bi zadnjih dana pronašli građevinski dozvolu i projektnu dokumentaciju tog zahvata. Za geodeta i arhitekta je bačen novac, no može li se dobiti natrag novac od kazne i doprinosa? Unaprijed hvala.
Obratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:03   #7624
Quote:
Obratnik kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipo!

Molim Vas pomoć. Naime, roditelji za kuću pokojnog djeda nisu mogli naći dozvolu (zapravo samo za jednu nadogradnju na kući jer je ostatak rađen prije 1968.) te su prošli postupak legalizacije pa tako i dobili rješenje o visini naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih građevina, rješenje o izvedenom stanju, i dopis s izračunom komunalnog doprinosa koji treba platiti. I tako oni sve to platili još krajem 2014. da bi zadnjih dana pronašli građevinski dozvolu i projektnu dokumentaciju tog zahvata. Za geodeta i arhitekta je bačen novac, no može li se dobiti natrag novac od kazne i doprinosa? Unaprijed hvala.
Veliko NE!
elander is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:08   #7625
Quote:
elander kaže: Pogledaj post
Veliko NE!
Zasto?
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:34   #7626
Quote:
Obratnik kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipo!

Molim Vas pomoć. Naime, roditelji za kuću pokojnog djeda nisu mogli naći dozvolu (zapravo samo za jednu nadogradnju na kući jer je ostatak rađen prije 1968.) te su prošli postupak legalizacije pa tako i dobili rješenje o visini naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih građevina, rješenje o izvedenom stanju, i dopis s izračunom komunalnog doprinosa koji treba platiti. I tako oni sve to platili još krajem 2014. da bi zadnjih dana pronašli građevinski dozvolu i projektnu dokumentaciju tog zahvata. Za geodeta i arhitekta je bačen novac, no može li se dobiti natrag novac od kazne i doprinosa? Unaprijed hvala.
Osnovno pitanje je da li je zgrada izvedena prema toj dozvoli?
Ako nije, onda ostavite kako je.
Ako je, onda dalje pitam što ste učinili sa rješenjem o izvedenom stanju, odnosno da li je ono dalje konzumirano npr. upisom u katastar i gruntovnu.
Ako ne, onda morate procijeniti isplati li vam se čačkati i poništavati postupak legalizacije te tražiti uporabnu dozvolu temeljem te građevinske. Da, treba vam uporabna i tu će referent provjeriti koliko je kuća u skladu sa dozvolom, pa ako nije, onda ste tek u problemima.
Dakle, korak po korak pregledajte dokumentaciju, pa ako je sve ok, vidite koliko je to novaca, naknada za zadržavanje + vodni + komunalni doprinos - 670 kn uporabna dozvola - trošak poništavanja rješenja.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 20:42   #7627
Pozdrav, molim pomoc. Naslijedio sam od djeda kucu koju je prije par hodina legalizirao i platio sve sto je trebao re dobio rjesenje o legalizaciji. Ali iz bekog razloga nije upisao kucu u gruntovnici, da li je to problem da se nakon par godina upise i da li je dovoljno samo rjesenje ili treba jos nesto? Hvala


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
zagorec27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:29   #7628
Quote:
zagorec27 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim pomoc. Naslijedio sam od djeda kucu koju je prije par hodina legalizirao i platio sve sto je trebao re dobio rjesenje o legalizaciji. Ali iz bekog razloga nije upisao kucu u gruntovnici, da li je to problem da se nakon par godina upise i da li je dovoljno samo rjesenje ili treba jos nesto? Hvala

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Rješenje o izvedenom stanju sa rješenjem o nasljeđivanju te geodetskim elaboratom za upis (ako kuća nije ucrtana u katastar) predajte na nadležni katastar. Ako je ucrtana, onda samo rješenja predajte u gruntovnu.
Fitz?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 07:34   #7629
Je, ako je kuća ucrtana takva kakva je u stvarnosti u katastru i ako je upisana u zemljišnu knjigu, onda samo rješenje u gruntovnu, a ako nije onda treba geodetski elaborat.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 20:18   #7630
Možda glupo pitanje,ali...koliko vremenski recimo treba arhitektu(birou,svejedno), da napravi jedan elaborat za legalizaciju?Koliko dugo u prosjeku investitor čeka na to?Uz pretpostavku da geodetski elaborat odmah nabavi recimo
__________________
40-year old virgin D2!Still???LOL
Jeguljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 07:44   #7631
Quote:
Jeguljica kaže: Pogledaj post
Možda glupo pitanje,ali...koliko vremenski recimo treba arhitektu(birou,svejedno), da napravi jedan elaborat za legalizaciju?Koliko dugo u prosjeku investitor čeka na to?Uz pretpostavku da geodetski elaborat odmah nabavi recimo
Za jednostavnu zgradu jedan radni dan, za manje zahtjevnu 5 dana plafon.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 08:14   #7632
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Je, ako je kuća ucrtana takva kakva je u stvarnosti u katastru i ako je upisana u zemljišnu knjigu, onda samo rješenje u gruntovnu, a ako nije onda treba geodetski elaborat.
Možda glupo pitanje, ali vele da nema glupih pitanja! Tko izrađuje geodetski elaborat?
zagorec27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 08:49   #7633
Ovlašteni geodet, može onaj koji je radio geodetsku snimku za legalizaciju, može i bilo koji drugi, listu imaš na www.dgu.hr
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:11   #7634
Quote:
zagorec27 kaže: Pogledaj post
Možda glupo pitanje, ali vele da nema glupih pitanja! Tko izrađuje geodetski elaborat?
Ovlašteni inženjer geodezije
http://www.hkoig.hr/clanovi/imenik_geo.php
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 15:14   #7635
Da, ali ima ovlaštenih geodeta koji nisu ujedno i ovlašteni inženjeri geodezije, nema ih više puno (60-ak u RH). Oni mogu izrađivati i najsloženije geodetske elaborate, ali ne smiju izrađivati geodetsku snimku za legalizaciju
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 08:51   #7636
Pozdrav!

Dobili smo Rješenje o izvedenom stanju. Platili smo naknadu.

Zgrada je 750 metara kubnih. Oslobođenje za komunalni doprinos bi bilo za 600 metara kubnih.
Kako imamo niska primanja možda bi mogli dobiti oslobođenje i na ostatak.

Mene zanima trebam li se negdje javiti (i gdje??) da bi mogli ostvariti to pravo, ili čekati uplatnicu pa se žaliti?

Zgrada se nalazi u Zagrebu.
Ancelotti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:33   #7637
Stiglo mi je i rješenje za komunalni doprinos za ozakonjenje manje zahtjevne zgrade......

Sad cekam jos vodni doprinos, al to ste mi rekli da moze potrajat.

Zanima me neki okvirni omjer, jer sam mislila da ce za komunalni bit veca davanja, medjutim 'ugodno' sam iznenadjena, pao mi kamen sa srca.

Jesu li vodna davanja ona najveća ili???? Cist da znam sto da ocekujem.
Tnx
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:11   #7638
Ovisi gdje se zgrada nalazi, što je JLS od popusta dala za KD i tako.

Generalno gledano nisu najveća, ali ako je JLS stavila npr. da je KD 1kn/m3 onda će biti

Nađi negdje koliko imaš kubika za platiti (ukupno, bez popusta i sl.) i ovdje imaš tarifu:
http://www.voda.hr/sites/default/fil...o_31.12.15.pdf

Zona A - Zagreb i zaštićeno obalno područje mora ( sukladno Zakonu o prostornom uređenju - NN 153/2013 - pojas kopna i otoka u širini od 1000 m od obalne crte i pojas mora u širini od 300 m od obalne crte)
Zona B - ostalo područje Hrvatske
Zona C - područja posebne državne skrbi
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:43   #7639
Uzela sam pod zonu A, obitelj. kuću do 400 m2 ( ne znam sto bi bile 'ostale gradjevine, to je nesto skuplje, al ok).
I izadje mi prihvatljiva cifra, manja od komunalnog doprinosa, ispod 1000 kn.
Zasto sam, ja mislila da je to sve puno vise .

Geodeta je zavrsna tocka, je tako? Nevezano za racun vodnog kad dodje.

Imas li okvirnu cifru koliko jos tu treba poplacat, od do kako se krece.... i onda da konacno zavrsim tu pricu?



Edit:
'obujam za obracun komunalnog doprinosa predstavlja razliku u obujmu postojeceg i izvedenog stanja iste'

S to om cifrom baratam i za vodni d. jel?
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:11   #7640
Razlika u obujmu zakonito izgrađenog (ili ranije plaćenog) i sad izvedenog. Zagreb je imao razne popuste, Bandić je pred izbore (one prošle) oprostio podosta kubika građanima pa zato rekoh treba vidjeti koliko je to. Mora pisati negdje . Geodet ti ovisi o tome gdje je kuća, hoće li biti dosta samo upis ili treba još nešto i tako. Najbolje se raspitaj kod onog koji ti je radio snimak za legalizaciju, a možeš pitati i druge pa usporediti .
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.