Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2007., 16:55   #81
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
on može biti uvriježen i prihvaćen, ali je netočan. među hispanofonim narodima rašireniji je naziv kastilijanski jer oni bolje poznaju o čemu se radi odnosno znaju da ne postoji JEDAN španjolski jezik, već više njih.
isto tako je recimo za bivši SSSR bio općeprihvaćen i raširen naziv "rusija", svi su govorili o rusiji, kad se igralo protiv njih, igralo se protiv "rusa", makar su im košarkaši bili 80% litvanci npr., ali nekada se takve pogriješne stvari ukorijene. pogotovo kao posljedica imperijalizma.
meksikanci pričaju kastilijanskim. to je samo jedan od španjolskih jezika, uz katalonski, galješki, oksitanki (aranski), asturijski i slične.
inaće, uz kastilijanski se vezan još jedan netočan naziv, a to je da su ga nazivali "krščanskim" jezikom. taj su mu naziv dali arapi, a kasniju sa ga sami španjolci preuzeli.
Gle, mijesas kruske i jabuke. Kastiljski jest spanjolski jezik. Katalonski, galjeski, okcitanski itd. nisu spanjolski jezici, vec romanski, znaci spadaju u istu jezicnu skupinu, a neki od njih su i sluzbeni jezici Spanjolske.
Vidim da se petljas u stvari koje ne razumijes, radis nekakav amalgam na temelju spanjolske imperijalisticke politike, a pises inaće i "krščanskim". Nemam se sto s tobom razgovarati, bez uvrede!
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 20:28   #82
Claro,Colbert.Tienes razón.No voy a permitir que esta provocadora siga inrometiéndose en los asuntos ajenos.Símplemente quiero que los otros respeten mi conociencia de las lenguas para las que yó dije que las conocía.

Esto te escrivo porque sé que no me crees en cuanto a español,pero yo te aseguro que soy muy bueno en eso y que pocas personas se pueden comparar conmigo.

Por más que me provoque esta Autobús,no le voy a permitir que se salga con la suya.Así es que,de ahora en adelante,no la haré caso.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 20:55   #83
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Claro,Colbert.Tienes razón.No voy a permitir que esta provocadora siga inrometiéndose en los asuntos ajenos.Símplemente quiero que los otros respeten mi conociencia de las lenguas para las que yó dije que las conocía.

Esto te escrivo porque sé que no me crees en cuanto a español,pero yo te aseguro que soy muy bueno en eso y que pocas personas se pueden comparar conmigo.

Por más que me provoque esta Autobús,no le voy a permitir que se salga con la suya.Así es que,de ahora en adelante,no la haré caso.
Espero que querias decir 'metiendose', verdad? No necesitas 'para las'. No LE haré caso.
Hombre, si, creo que hablas español mejor que la media.
Pero por qué coño sigues repitiendo que pocas personas se pueden comparar contigo? Donde precisamente, en Burkina Faso?
Dejalo ya!
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 21:02   #84
Otra vez lo mismo.Agarras los errores más pequeños y crees que son importantes.

Yo puedo comunicar muy bien con los hablantes del español.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 21:15   #85
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Otra vez lo mismo.Agarras los errores más pequeños y crees que son importantes.

Yo puedo comunicar muy bien con los hablantes del español.
Sabes que las prostituidas tailandesas tambien son capaces de comunicar con sus clientes?
Tu logica es erronea.
Es una cosa ser capaz de comunicar y ser entendido por los hispanohablantes (y tu lo eres, no tengo duda), otra ensenarlo a los demas... Lo que tu pretendes.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:02   #86
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Moram malo dodati.Španjolski jezik je romanski u širem,a iberoromanski u užem.Iberoromanski jezici su španjolski,portugalski,galicijski,,valencijski.Fra ncuski je dio galoromanske podgrupe.E sad,katalonski je možda prirodni prijelaz između galoromanskih i iberoromanskih jezika.

Baskijski jezik ili euskara je potpuno izoliran jezik i nema srodnika ni u jednom jeziku svijeta,dakle nesvrstan je.

Asturijski i andaluzijski su samo dijalekti španjolskog,dakle nisu jezici za sebe,kao ni murcijski.

Od romanskih jezika najviše je osobina latinskog jezika sačuvao talijanski,iberoromanski jezici su povukli i nešto više germanizama,galoromanski irske riječi,dok je rumunjski povukao dosta slavenskih osobina.

Dakle,to ide ovako-ROMANSKI-IBEROROMANSKI-ŠPANJOLSKI ili ROMANSKI-GALOROMANSKI-FRANCUSKI.
Dakle koliko je oficijalnih jezika u Španjolskoj??-meni u rijecniku pise mislim 4 ili 5 ali nezna,m koji su tocno
__________________
Es más fácil llegar al sol que a tu corazón
Rafa Estranged is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:10   #87
Quote:
Rafa Estranged kaže: Pogledaj post
Dakle koliko je oficijalnih jezika u Španjolskoj??-meni u rijecniku pise mislim 4 ili 5 ali nezna,m koji su tocno
Kastiljski (~ španjolski u širem smislu), baskijski (~ euskera), galicijski te katalonski.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 17:55   #88
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Kastiljski (~ španjolski u širem smislu), baskijski (~ euskera), galicijski te katalonski.
Kaj nije euskara?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:13   #89
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Kaj nije euskara?
Jest. Zatipak.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:21   #90
Euskara je izoliran jezik koji nema živih lingvisičkih srodnika u svijetu.Takvi su također japanski,korejski,ketski,njivhski i jukagirski.

To nipošto ne znači da nikad nije postojao njima srodan jezik,naime,postojanje srodnika je dokazano,ali su ti jezici izumrli davno.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:24   #91
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Euskara je izoliran jezik koji nema živih lingvisičkih srodnika u svijetu.Takvi su također japanski,korejski,ketski,njivhski i jukagirski.
Ne bih se složila.

Altajsko jezično srodstvo vrlo je vjerojatno.

Srodnik postoji - nostratički.

Gore ti nedostaje još najmanje pedesetak...


I još uvijek nisi naučio termin. Drugi put: genetski izoliran. Treći put možda upamtiš.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:31   #92
Korejski i japanski su nesumnjivo gramatički doista puno slični altajskim jezicima,skoro 85% gramatike dijele sa njima a i međusobno,ali su trenutačno ostali na toj razini genetske izoliranosti,jer im je vokabular neispitan.Japanski vokabular nema nigdje srodnika,dok je već korejski "oštećen" sa preko 70% kineskih posuđenica,tako da je njemu još teže otkriti podrijetlo.

Osobno sam se uvjerio,izučavajući mongolski i turski,kao i mandžurski,to su "vođe" altajske jezičke porodice i vidio sam ogromnu sličnost,ali vokabular je drastično različit.

Inače,korejski i japanski su još više slični međusobno,a naglasak im je potpuno isti.Međutim,i ta teorija je za sad odbačena zbog odsustva postojanijih dokaza.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:36   #93
Quote:
Osobno sam se uvjerio,izučavajući mongolski i turski,kao i mandžurski,to su "vođe" altajske jezičke porodice i vidio sam ogromnu sličnost,ali vokabular je drastično različit.
Kes sesini.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:36   #94
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.

Altajsko jezično srodstvo vrlo je vjerojatno.

Srodnik postoji - nostratički.

Gore ti nedostaje još najmanje pedesetak...


I još uvijek nisi naučio termin. Drugi put: genetski izoliran. Treći put možda upamtiš.
Opet si preuveličala tvrdnju.Ima vjerojatno još puno takvih jezika,ali izumiru,a neki su i neotkriveni.Japanski nema apsolutno nijednog otkrivenog srodnika,ali zato ima ryukyu dijalekte,koji su zapravo posebiti japanski jezici.Predak mu je nepoznat,ali se sumnja da vuče podrijetlo sa korejskog poluotoka,mada još nema neki jači dokaz za to.Ali svejedno,jezik je fantastičan.

Prvobitni japanski vokabular zvao se je YAMATOKOTOBA,on se i danas aktivno koristi,ali je bio siromašan riječima,pa je zato posudio tisuće kineskih riječi.Današnji japanski vokabular čine 40% yamato ili KUN riječi i 60% kineskih ili ON riječi.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:42   #95
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post

Quote:
WONG FEI HONG kaže:
Osobno sam se uvjerio,izučavajući mongolski i turski,kao i mandžurski,to su "vođe" altajske jezičke porodice i vidio sam ogromnu sličnost,ali vokabular je drastično različit.
Kes sesini.
Amaa tat?
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:43   #96
Anata wa doo to iu ka watakushi ni wa wakarimasen.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:50   #97
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Anata wa doo to iu ka watakushi ni wa wakarimasen.
Odgovaraj na jeziku za koji tvrdiš da si u njem stručan.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:56   #98
Nisam stručan,samo sam uspoređivao vokabular i vidio da je totalno različit.To ne može biti moglolski,jer je mongolski pisan ćirilicom.Mongolija se kaže МОНГОЛ УЛС.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:57   #99
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Odgovaraj na jeziku za koji tvrdiš da si u njem stručan.
Za japanski nisam baš stručan,ali jesam dosta dobar.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 19:05   #100
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Nisam stručan,samo sam uspoređivao vokabular i vidio da je totalno različit.To ne može biti moglolski,jer je mongolski pisan ćirilicom.Mongolija se kaže МОНГОЛ УЛС.
Toliko si stručan da nisi ni skužio da sam pisala dvama jezicima što si ih izučavao.

I to osnovne fraze.



Koji si ti diletant...
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.