Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2007., 13:01   #1
Promjena imena/prezimena

Kako promijenit prezime (ili ime)? Koja dokumentacija je potrebna, kamo se javit, koliko košta (ako košta)...?
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 16:43   #2
-otići u matičnu općinu i naći ured za ta pitanja
-domovnica,osobna
-molba,sa obrazloženjem zašto mijenjaš
-košta biljega i nešto vremena
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 18:19   #3
Ja sam jedan od onih koji će to učiniti, tj. samo ime ću promijeniti, nejasno mi je pak da li ostaje u npr. svjedodžbama iz srednje staro ime itd. tj. da li se takvi podatci mijenjaju.

Moram priznati da mi ide na živce kada ljudi za osobe koje su promijenile ime kažu vidi ga, npr. Vladimir pravo ime mu je (prije se zvao) npr. Rumenko i pritom su zlobni...

Zanima me podrobnije ako netko ima za napisati o ovoj temi
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 21:01   #4
Javi se u ured drzavne uprave u svojoj zupaniji, u Službi za opću upravu ima Odsjek za osobna stanja građana i tamo ce ti rec sta ti sve treba.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 21:08   #5
zakaj mijenjaš ime?
čisto informativno
__________________
nema ga
ady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 12:45   #6
moj susjed se zvao čedo pa je promijenio ime u vid u doba rata, al ja ga još zovem čedo i svaki put mi se uredno javi, al ovaj rumenko je ipak previše
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:21   #7
čemu promijena imena? jebavaju te za nešto ili?
PeGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 13:27   #8
Poznajem nekiko ljudi koji su mijenjali imena za vrijeme rata ali to je po meni pizdarija jer da bi promjena imena imala smisla trebaš promijeniti sredinu u kojoj živiš, predstavljati se ljudima novim imenom i krenuti praktičpki život iz početka. Onaj ko te poznaje npr. kao Čedomira, za njega si čitav život Čedomir bez obzira šta si ti promjenio ime u Valentin.
__________________
Negdje u meni tvoj je znak
J, I U!
VirtualBaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 22:50   #9
Zato što sam hirovit a i moje ime je krajnji kompromis mojih roditelja, prije njega sam imao dva normalnija, pošto moje nije slavensko promijenit ću ga u takvo...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 23:32   #10
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
Zato što sam hirovit a i moje ime je krajnji kompromis mojih roditelja, prije njega sam imao dva normalnija, pošto moje nije slavensko promijenit ću ga u takvo...
Kaj si već mijenjao imena?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 23:41   #11
mislim da se po novom zakonu ne mogu imena mijenjat, samo prezime, ali može ti biti utješno da svom već postojećem imenu dodaš novo, tako ćeš imati dva imena i jeno prezime i ljudima se uvijek možeš predstavljat imenom koje ti više odgovara.
__________________
without stress my life would be empty!!!!!!
rubi 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 23:53   #12
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Kaj si već mijenjao imena?
da kad sam bio još beba od mjesec dana, majka je promijenila ime koje je stari dao jer joj se nije sviđalo a onda se starom nije sviđalo pa su našli blentavi (kako to obična biva) kompromis i rezultat je ime koje sada nosim...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 23:56   #13
Quote:
rubi 25 kaže: Pogledaj post
mislim da se po novom zakonu ne mogu imena mijenjat, samo prezime, ali može ti biti utješno da svom već postojećem imenu dodaš novo, tako ćeš imati dva imena i jeno prezime i ljudima se uvijek možeš predstavljat imenom koje ti više odgovara.
Ako je to istina (taj "novi zakon", a čisto sumnjam) onda bi to bio napad na osnovna prava građana, jer po "staromu" zakonu svatko (osim onih s kriminalnim dosjeom) ima pravo promijeniti ime...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 00:37   #14
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
da kad sam bio još beba od mjesec dana, majka je promijenila ime koje je stari dao jer joj se nije sviđalo a onda se starom nije sviđalo pa su našli blentavi (kako to obična biva) kompromis i rezultat je ime koje sada nosim...
Evo, tvoja priča je još jedna u prilog tvrdnje da naše ime ne govori o nama, već o našim roditeljima...


Al, "njuškalo" ti nije službeno ime?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 13:57   #15
neki roditelji stvarno zele sjebat svoje dijete
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 16:01   #16
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
Ako je to istina (taj "novi zakon", a čisto sumnjam) onda bi to bio napad na osnovna prava građana, jer po "staromu" zakonu svatko (osim onih s kriminalnim dosjeom) ima pravo promijeniti ime...

mislim da ljudi malo preširoko shvaćaju svoja ljudska prava.
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime. i da, moraš imati opravdan razlog za promjenu, nije to : dođeš na šalter i kažeš je bi se zvao drugačije, a psihološki uvjeti baš nisu dobra osnova za promjenu imena.
tak da to nije jednostavno kaako se misli i nikome njegova ljudska prava nisu povrijeđena.
__________________
without stress my life would be empty!!!!!!
rubi 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 16:14   #17
Quote:
rubi 25 kaže: Pogledaj post
mislim da ljudi malo preširoko shvaćaju svoja ljudska prava.
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime. i da, moraš imati opravdan razlog za promjenu, nije to : dođeš na šalter i kažeš je bi se zvao drugačije, a psihološki uvjeti baš nisu dobra osnova za promjenu imena.
tak da to nije jednostavno kaako se misli i nikome njegova ljudska prava nisu povrijeđena.
Zašto ? Meni su moje ime i prezime odavno dojadili i dosadni su mi. Em mi predstavljaju zaprjeku u komunikaciji s inozemstvom jer se stalno petljam s nastavkom na -ić, a ovi lome jezik oko prezimena i ostalo.

Ne zaboravimo da su mnogi velikani koristili pseudonime. Platon, Montaigne, Voltaire, Stendhal, Moliere, George Orwell, John Ford, John Wayne, Lenjin, Staljin,...Motivi su različiti, no razumijem ono- dojadi ti stari identitet i ime, i sve bi najradije smotao kao komad papira i bacio u kantu za smeće.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 16:47   #18
Često čitam kako je npr. u Švedskoj ili Njemačkoj, vlast nekome zabrani nazvati sina Superman...
Jel ima neke regulacije, ili možeš promjeniti ime baš u koje hoćeš?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 17:46   #19
Quote:
rubi 25 kaže: Pogledaj post
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime

Ovo nije tocno - ime nacelno mozes promijeniti u potpuno novo.

Ne znam na koji 'novi zakon' mislis, postoji Zakon o osobnom imenu i njegova zadnja izmjena i dopuna je bila 1994. godine.

Tocno je da zahtjev mora sadrzavati razloge zbog kojih se promjena trazi, a prijedlog novog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.
A da se ne bi svatko nazivao Manchester Unitedom kao onaj nesretnik u Turskoj ili Grckoj - tu je odredba da se novo osobno ime ne smije protiviti drustvenim pravilima i obicajima sredine u kojoj osoba zivi.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 18:22   #20
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Evo, tvoja priča je još jedna u prilog tvrdnje da naše ime ne govori o nama, već o našim roditeljima...


Al, "njuškalo" ti nije službeno ime?
Naravno da nije, pobogu

za Rubi :

UKAZ
o proglašenju Zakona o osobnom imenu
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.