Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2007., 20:27   #21
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Živili,
Dali bi mi netko znao možda rastumačiti RTG nalaz kičme moje majke?



unaprijed hvala
Patofiziološke promjene vezane uz stariju dobnu skupinu od 60 - e (kod nekih), a češće od 70 - 80 godine života. Ništa spektakularno osim ako žena s obzirom na te promjene ima protruzije iv diskova ( hrskavice između kralježaka) koje pritišću živac pa može trpiti jake bolove ili čak imati oduzetost jednog od ekstremiteta. Obavezno kontaktirati neurokirurga sa nalazima (rtg, ct, ili MR, EMNG, denzitometrija kostiju)
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 21:41   #22
kao prvo, hvala na odgovoru :-)
Kao drugo, majka ima 48 godina. Oduzetosti nema nego ju znaju boljeti leđa jako.
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 07:33   #23
po ovome, fizijatru i samo terapije..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 12:37   #24
Pozdrav svima! Da li bi mi netko mogao protumačiti ovakav nalaz.

Trupovi kralješaka su u blagoj dekstroskolizi.
Incipijentne su spondilodeg.Promjene LS kralješnice uz reduciranu širinu iv. prostora u segmentu L5-S1.
Stražnja interkorporalna linijka je održana.

Unaprijed hvala na odgovoru!!!!!!!!!!!!

Zadnje uređivanje dariasb : 10.08.2008. at 12:38. Reason: greška u pravopisu
dariasb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 12:02   #25
RTG vratne kralješnice

Ako bi mi mogao netko rastumačit ovaj nalaz bio bih zahvalan.

Uredna koštana struktura i mineralizacija.
Bez znakova koštane traume ili patološke pregradnje.

Alordoza
Antepozicija trupa C3 kralješka u odnosu na C4 kralješak za 3mm.

Retropozicija trupa C5 u odnosu na C6 kralješak za 3mm.
def.spondiloza
Dorzalniosteofit uz donju pokrovnu plohu trupa C5 i gornju pokrovnu plohu trup C6 kralješka, prominiraju u spinalni kanal.

Također dorzalni osteofit uz donju pokrovnu plohu trupa C6 i gornju pokrovnu plohu trupa C7 kralješka, osteofiti prominiraju u spinalni kanal.

Reduciran i.v. prostor C5/C6 i C6/C7 sa znacima subhondralne skleroze pokrovnih ploha.
Unkartroza.
Mali i.v. zglobovi i spinozni nastavci. b.o.
Na vratnoj kralješniciuznapredovale spondilodeg. promijene.
C@rug@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 12:08   #26
rtg snimak kralježnice

vide se znakovi politopne intervertebralne osteochondrose, jače izražena spondilotička reakcija, spondilartroza, interspinozna artroza.
A što je ovo?
RedRose5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 12:58   #27
kaj god nađem na internetu, to je pravi horor od dijagnoza!
RedRose5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 17:07   #28
ukratko, sjebana kralježnica.i ja imam slične dijagnoze. spondiloza,artroza,suženja spinalnih kanala.....u koljenima mi otišle hrskavice ali za sad podnosim....čini mi se da če me prije ili kasnije i kukovi počet pomalo rasturat... ja sam u mlađoj dobi trenirao atletiku,a kasnije sam i rekreativno malo žešče trenirao i ovo su rezultati....sa time moraš naučiti živjeti i pokušaj sačuvat ovakvo stanje kakvo je sada jer tu popravka nema.
koliko imaš godina?
gorak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 07:33   #29
Quote:
gorak kaže: Pogledaj post
ukratko, sjebana kralježnica.i ja imam slične dijagnoze. spondiloza,artroza,suženja spinalnih kanala.....u koljenima mi otišle hrskavice ali za sad podnosim....čini mi se da če me prije ili kasnije i kukovi počet pomalo rasturat... ja sam u mlađoj dobi trenirao atletiku,a kasnije sam i rekreativno malo žešče trenirao i ovo su rezultati....sa time moraš naučiti živjeti i pokušaj sačuvat ovakvo stanje kakvo je sada jer tu popravka nema.
koliko imaš godina?
u V.mj. ću napuniti 52.. a ti?
RedRose5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 11:16   #30
Quote:
RedRose5 kaže: Pogledaj post
u V.mj. ću napuniti 52.. a ti?
u IV mj. 35 . trpiš jake bolove ili? kak to da si otišla na rtg?
gorak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 07:17   #31
pa, zadnjih par mjeseci me boli... moja dr opće prakse me uputila na rentgen i sad ovaj tjedan idem k njoj da vidimo što ću dalje... ponekad popijem ibuprofen i lakše mi je... ponekad su bolovi jaki, ponekad tek onako - da me podsjete
RedRose5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 07:27   #32
nakon fizikalne terapije ce ti biti ok.mislim da nije ništa strašno to kod tebe.
gorak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:51   #33
mami mi je nakon snimanja slijedeći nalaz: spondilodeformativne promjene vratne i lumbalne kičme i diskopatije od C-5 do C-7 i od L-3 do L-5 i smanjena mineralizacija prikazanih koštanih dijelova. Što to znači? U zadnje vrijeme je konstanto boli glava i sve kosti. Doktori kažu da je to od zračenja i od kemoterapije. Snimala je glavu. Nalaz je OK.
dalmacija71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 21:48   #34
Da ne otvaram novu temu...

Što je alordoza i može li se (ako da, kako) ispraviti?
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 22:24   #35
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu...

Što je alordoza i može li se (ako da, kako) ispraviti?
Alordoza ili hipolordoza znači smanjenje fiziološkog iskrivljenja kralježnice. Nastaje u sklopu degenerativnih promjena i poremećaja u statici kralježnice. Uzmi rengensku sliku sa nalazom i javi se fizijatru koji će ti odrediti terapiju.
Young1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 22:30   #36
Quote:
Young1 kaže: Pogledaj post
Alordoza ili hipolordoza znači smanjenje fiziološkog iskrivljenja kralježnice. Nastaje u sklopu degenerativnih promjena i poremećaja u statici kralježnice. Uzmi rengensku sliku sa nalazom i javi se fizijatru koji će ti odrediti terapiju.
Hvala. I zanima me još što je unkofitoza? Ne mogu naći nigdje na netu.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 22:38   #37
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Hvala. I zanima me još što je unkofitoza? Ne mogu naći nigdje na netu.
To su ti degenerativne promjene na kralješcima
Young1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 22:40   #38
Tnx.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 20:27   #39
TUMACENJE RTG NALAZA

Moze li neko da objasni sta ovo tacno znaci? Unaprijed hvala.


RTG LUMBALNE KICME AP I PROFIL I KARLICE


NA UCINJENIM SNIMCIMA LS DIJELA KICMENOG STUBA S PRISUTNE POCETNE SPONDILOTICNE PROMJENE KAO I LAKO SNIZEN IV PROSTOR L5-SI U POSTERIORNOM DIJELU SA SUBHONDRALNOM SKLEROZOM.


NA UCINJENIM SNIMCIMA KOSTIJU KARLICE PRISUTNE DEG PROMJENE NA DESNOM ZGLOBU KUKA U VIDU LAKOG SUZENJA ZGLOBNOG PROSTORA SA SUBHONDRALNOM SKLEROZOM.
julij is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 21:44   #40
Quote:
julij kaže: Pogledaj post
Moze li neko da objasni sta ovo tacno znaci? Unaprijed hvala.


RTG LUMBALNE KICME AP I PROFIL I KARLICE


NA UCINJENIM SNIMCIMA LS DIJELA KICMENOG STUBA S PRISUTNE POCETNE SPONDILOTICNE PROMJENE KAO I LAKO SNIZEN IV PROSTOR L5-SI U POSTERIORNOM DIJELU SA SUBHONDRALNOM SKLEROZOM.





NA UCINJENIM SNIMCIMA KOSTIJU KARLICE PRISUTNE DEG PROMJENE NA DESNOM ZGLOBU KUKA U VIDU LAKOG SUZENJA ZGLOBNOG PROSTORA SA SUBHONDRALNOM SKLEROZOM.
Blaže degenerativne promjene koje su posljedica starenja. Mogu uzrokovati bolove u leđima i desnom kuku.
Sve u svemu, ništa značajno.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.