Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2008., 08:29   #1
Marivarin, Martefarin (varfarin)

Moja mama stalno uzima lijek MARIVARIN protiv zgrušavanja krvi jer je nekoliko puta imala trombozu noge, a jednom i emboliju pluća. Ovaj tjedan sam bila u pet ljekarni u Zagrebu i nigdje nemaju Marivarina. Ovaj lijek se proizvodi u Sloveniji, u tvornici Krka u Novom Mestu.

Možda netko zna gdje bi se još mogao nabaviti ovaj lijek u Zagrebu ili bližoj okolici? Problem je u tome da nema identične zamjene za ovaj lijek. Moja mama ga ima za još neko kraće vrijeme, ali trebala bi joj rezervna kutija jer uskoro ide na more. U jednoj ljekarni u Zagrebu su nam rekli da su zadnju kutiju prodali prošli petak, a u većini ljekarni nema Marivarina već nekoliko tjedana. Rekli su nam na više mjesta i da će se Marivarin prestati proizvoditi i da bi trebao doći neki novi lijek, ali da ne znaju kada će doći.

Možda netko zna ima li za kupiti Marivarina u Sloveniji u Brežicama? Znam da se tamo mora platiti lijek, ali me zanima da li je dovoljno da pokažemo naš recept u slovenskoj ljekarni da bi dobili Marivarin ili moramo imati i povijest bolesti ili je još nešto potrebno pokazati? Možda netko zna koliko bi koštao Marivarin u Sloveniji i općenito jesu li u Sloveniji skuplji lijekovi nego kod nas?

Hvala unaprijed na odgovorima, ako netko ima korisne informacije.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 08:39   #2
http://www.lekarna-brezice.si/lekarn...e_osnovna.html

Ovo je adresa Brežičke ljekarne, imaju brojeve telefona pa nazovi i pitaj.
U principu su lijekovi kod njih jeftiniji, neki i duplo nego kod nas (oni za koje ne vrijedi participacija).
Recept je dovoljno samo pokazati, oni na zadnju stranu lupe žig da je lijek uzet, kada i koliko.
U svakom slučaju, nazovi ih i pitaj, da ti sve objasne.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 08:47   #3
bok,

ja sam tati našao u jednoj "seoskoj" ljekarni.Probaj zvrcnuti prijatelje po HR koji žive u manjim gradićima, mogu ga kupiti bez recepta za smiješnu cifru.

nadam se da sam barem malo pomogao
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 09:29   #4
Hvala vam na brzim infomacijama.

Mauna

Marivarin se kod nas dobije bez particiipacije, ali pretpostavljam da taj recept bez participacije ne vrijedi u Sloveniji. Gledaju li oni u ljekarni u Sloveniji datum izdavanja recepta? Kod nas u ljekarni su mi rekli da taj recept za Marivarin vrijedi 15 dana, pa ne znam da li je tako i u Sloveniji. Ako donesem taj recept u ljekarnu u Sloveniju nakon što istekne tih 15 dana hoće li mi htjeti na osnovu tog recepta dati lijek s obzirom da pretpostavljam da ću ionako ga morati platiti? Znaš možda može li se doći do Brežica nekim drugim putem tako da se ne mora kupovati ona vinjeta za autocestu? Možda da idem na mali granični prijelaz Bregana ako se od tamo može doći nekom sporednom cestom do Brežica, a poslije bi rado svratila i u Čatež na kupanje?

apić

Možeš mi reći gdje je ta "Seoska ljekarna" i prije koliko točno vremena si kupio Marivarin? Mogla bi se raspitati u Krapini ili negdje drugdje u Zagorju. Ako je negdje drugdje i dalje u Hrvatskoj teško da ću se uspjeti snaći u vezi transporta lijeka do Zagreba.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 10:39   #5
neki dan sam ja imala sličnu situaciju sa jednim lijekom za epilepsiju...

jedan forumaš mi je predložio da sa popisa gradskih ljekarni zovem sve redom i pitam za lijek... zvala sam i nakon nekoliko poziva mi je gospođa u ljekarni na trgu rekla da ima još par komada i pitala jel želim da mi rezervira na uputnicu... naravno rekla sam da, ona je ostavila papirić s prezimenom na lijeku i ja sam sutradan ujutro samo pokupila...

probaj
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 16:25   #6
api
Možeš mi reći gdje je ta "Seoska ljekarna" i prije koliko točno vremena si kupio Marivarin? Mogla bi se raspitati u Krapini ili negdje drugdje u Zagorju. Ako je negdje drugdje i dalje u Hrvatskoj teško da ću se uspjeti snaći u vezi transporta lijeka do Zagreba.[/QUOTE]

U Baranji, Beli Manastir...ako ima tamo mora biti i na sličnim mjestima u HR
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 18:18   #7
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Znaš možda može li se doći do Brežica nekim drugim putem tako da se ne mora kupovati ona vinjeta za autocestu? Možda da idem na mali granični prijelaz Bregana ako se od tamo može doći nekom sporednom cestom do Brežica, a poslije bi rado svratila i u Čatež na kupanje?
Ja obično kad sam kupovala imala sam privatni recept. I datum nisu gledali. Znam da sam jednom kupovala nešto s običnim receptom i isto nisu gledali na datum. Kako je sada nemam pojma, najbolje da nazoveš i pitaš.
Sigurno ćeš ga u Sloveniji platiti, ali (s obzirom da je kod nas nestašica) imaš pravo na povrat novca od HZZO-a (barem je tako nekad bilo).
Do Brežica možeš ići običnim cestama (bez vinjete).
1. Preko Male Bregane, pa paralelno uz autoput skroz do Brežica. Blizu Brežica imaš veliki kružni tok na kojem možeš skrenuti za Čatež.
2. Preko Zaprešića, Harmice i Dobove opet si u Brežicama. Još svratiš u Dobovi u AFP i kupiš si nove tenisice.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 23:37   #8
Mislim da nema potrebe paničariti. Zamjenski lijek ( nešto drugo osim varfarina ) uz pravilno doziranje i kontrolu sigurno može držati vrijednosti PV-a u prihvatljivom rasponu.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 23:44   #9
jedina moguća zamjena bi bila Pelentan ali isključivo nakon savjetovanja sa ordinraijusom, teorijski i heparin ali on se daje samo u bolnici, jer ide parenteralno.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 15:07   #10
Hvala vam svima.

Mama već oko 10 godina stalno uzima Marivarin. Kada je bila u bolnici prvi puta radi tromboze onda je dobivala heparin u infuziji, a nakon par godina kada je ponovo bila nekoliko puta u bolnici je dobivala isključivo heparin u injekciji koji se daje u potkožno tkivo trbuha i pred otpust iz bolnice je uz smanjivanje doze tog heparina uzimala i Marivarin. Nakon prve tromboze 1995. je uzimala Pelentan nekoliko mjeseci i onda je prekinula terapiju po uputi liječnika. Vrlo brzo nakon toga je dobila opet trombozu, a jednom čak i emboliju pluća. Tako da mora biti na trajnoj terapiji lijekom protiv zgrušavanja krvi. Pretpostavljam da Pelentan nije baš sasvim isti lijek kao i Marivarin jer ga niti u ljekarni ne smatraju kao identičnu zamjenu za Marivarin. Vjerojatno je Marivarin ipak bolji i poznatiji lijek. Znam da se Marivarin sastoji od varfarina, a Pelentan vjerojatno nije varfarin nego neki sličan sastojak istog učinka.

Rekli su mi u jednoj Gradskoj ljekarni da će možda dobiti Marivarin već za deset dana, tako da ću se sada redovito raspitivati da ga dobijem prije nego ga opet rasprodaju.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 19:17   #11
nisu isti lijekovi ali ista skupina, a Marivarin tj varfarin je bolji...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 20:34   #12
Ima u Dugom Selu..barem je bilo prošli tjedan kad sam išla tati po novu kutiju. Ako ti se ne da čekati, možeš probati nazvati.
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 13:42   #13
Saznala sam neke nove informacije.

Do jučer je bilo za kupiti Marivarina u onoj specijalnoj ljekarni na Dolcu i tamo košta jedna kutija 50 kuna jer oni to neovisno uvoze i ne priznaju recepte. Rekli su da će u obične ljekarne za široko tržište sigurno doći Marivarin za 10 dana. Na Dolcu su rekli da nazovemo slijedeću srijedu jer će oni možda već tada dobiti novu pošiljku. Tako da ću sigurno onda na Dolcu uzeti barem jednu kutiju za mamu. Inače u običnim ljekarnama se na recept dobije besplatno ili ako nemaš recept cijena lijeka za jednu kutiju je samo 20 kuna.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 09:28   #14
Jutros sam uspjela na Dolcu kupiti jednu kutiju Marivarina. Cijena je 40 kn. Dobili su svega sto kutija i davali su samo po jednu. U ponedjeljak očekuju veću pošiljku (oko 1000 kutija) pa kome treba... Savjet je da poranite. Rade od 7 sati.
Pozdrav!
školica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 12:21   #15
Ja sam isto uspjela dobiti jednu kutiju Marivarina danas u ljekarni na Dolcu. Prvo su mi rekli ujutro oko 8:15 h na telefon kada sam ih nazvala da više nemaju niti jednu kutiju iako je tek danas ujutro došla mala pošiljka toga lijeka! Na moje inzistiranje s obzirom da smo ih zvali prošlu subotu, a i jučer sam bila osobno tamo i htjela sam i unaprijed platiti sačuvali su mi ipak jednu kutiju. Odmah sam za pola sata došla po tu kutiju i već ljudima koji su bili iza mene su rekli da nemaju više lijeka i da dođu slijedeći ponedjeljak ili možda čak već ovu subotu. Tako ako vam treba ovaj lijek zovite svaki dan ujutro i pitajte je li došao lijek. Na ploči piše da rade tek od 8 sati ujutro, makar su mi rekli da su ljudi već od 6:30 h čekali lijek.
To da će oni opet dobiti veliku pošiljku možda uopće nije točno jer su meni jučer rekli da će već danas biti dovoljno Marivarina za sve koji žele kupiti, pa na kraju to nije bilo točno.

Stvar je u tome da je slovenska tvornica Krka izgubila licencu i neće više uopće proizvoditi Marivarin. Na našem tržištu se očekuje još poneka pošiljka Marivarina, ali nije sigurno u kojoj količini i kada će to biti. Nije sigurno niti imali li i u Sloveniji dovoljno Marivarina u ljekarnama, trebalo bi to provjeriti telefonski prije nego što se ide kupiti. U Sloveniji je već dulje vrijeme na tržištu istovrsni lijek varfarin kao i Marivarin, ali nekog drugog naziva od firme Medis, tako da tamo vjerojatno nema takve nestašice kao kod nas. Kod nas će isto najvjerojatnije tek u 9. mjesecu, kada se registrira i odobri, doći u ljekarne taj istovrsni lijek od farmaceutske firme Medis koji će potpuno zamijeniti Marivarin. Treba se nekako snaći do jeseni. Ne znam zašto nisu prije mogli registrirati taj zamjenski lijek, ako su znali da Krka gubi licencu. Već ovo proljeće je bila nestašica Marivarina, ali su ga ipak nakon toga imali kratko vrijeme. Inače većina ljudi koja dođe na Dolac u ljekarnu dolazi isključivo radi Marivarina.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 13:52   #16
Kako sam danas dobio obavijest sjetih se ovog topica pa možda nekom pomogne...govori se da Marivarin nije dostupan...ali..."bolesnici na kućnom liječenju moraju kupiti lijek pod nazivom Martefarin ( varfarin ), čija je cijena 36,19 kn."
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 11:46   #17
Prije desetak dana je bilo za kupiti u našim ljekarnama i Marivarina u dovoljnim količinama i tog novog lijeka Martefarina. Mi smo kupili nekoliko kutija Marivarina za mamu jer joj je doktor na zadnjoj kontroli sredinom 7. mjeseca rekao da do daljnjega uzima Marivarin. Mislim da je i taj Martefarin potpuno isti lijek, ali od drugog proizvođača.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 12:50   #18
da, potpuno je isti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 15:39   #19
velika gorica

Evo ako ime nekaoga iz Velike Gorica da mu treba. Ovaj tjedan sam uspjela kupiti dvije kutije u dvije različite ljekarne bez recepta. Danas su u ovoj jednoj rekli da zamjenski uskoro stiže.
zuzka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 10:48   #20
Da nema više nestašice i može se svugdje nabaviti bez problema.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.