Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2008., 08:46   #1
Question Čudesna misa

Da li bi išli na misu koju koncelebrira svećenik sa sposobnošću telekineze???
Da li bi to bila čudesna misa?
Tako čovjek lijepo pomiče kalež bez dodira i ne koristi ruke kad ga briše niti kad lista stranice...

Dakle, što mislite da li bi taj posvećeni čovjek mogao obnašati tu ulogu, da li bi imao punu crkvu ili bi postao lik na zao glasu???
Bi li mu ta sposobnost koristila ili samo smetala???
Što bi s njime učinili njegovi nadređeni kad bi se uvjerili da to može činiti???
Bi li morao odustati od svojeg zvanja???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 09:20   #2
Misa nije spektakl, tako da, po meni, čak i kada bi svećenik imao tu sposobnost, ne bi je smio koristiti. Ako se mogu pomicati predmeti na običan način, zašto koristiti telekinezu?

Svaka je misa čudesna (za vjernika), jer se najveće čudo događa u pretvorbi.

Inače, mislim da vjernici ne bi trebali ići na misu zbog svećenika i njegovih sposobnosti (ma kakve one bile), već zbog osobnog i zajedničkog susreta s Kristom u Riječi Božjoj i Euharistiji.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 09:44   #3
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Misa nije spektakl, tako da, po meni, čak i kada bi svećenik imao tu sposobnost, ne bi je smio koristiti. Ako se mogu pomicati predmeti na običan način, zašto koristiti telekinezu?

Svaka je misa čudesna (za vjernika), jer se najveće čudo događa u pretvorbi.

Inače, mislim da vjernici ne bi trebali ići na misu zbog svećenika i njegovih sposobnosti (ma kakve one bile), već zbog osobnog i zajedničkog susreta s Kristom u Riječi Božjoj i Euharistiji.

Za spektakl ne znam ali vjerujem da ima ljudi koje svoje sposobnosti ne mogu kontrolirati ili još ne znaju staviti pod kontrolu.
O samoj čudesnost misa bez pomicanja predmeta nisam uvjerena, ali sam čula da je svećenik zgodan pa da babci idu na misu, ili da ima zgodne propovijedi pa ga idu slušati ako već ne gledati.

Zanima me da li bi takakv svećo sa tom sposobnošću mogao javno djelovati ili bi ga strpali u tminu van javnosti???

Teleukineza je ipak đavolje djelo, zar ne?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 11:27   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Za spektakl ne znam ali vjerujem da ima ljudi koje svoje sposobnosti ne mogu kontrolirati ili još ne znaju staviti pod kontrolu.
O samoj čudesnost misa bez pomicanja predmeta nisam uvjerena, ali sam čula da je svećenik zgodan pa da babci idu na misu, ili da ima zgodne propovijedi pa ga idu slušati ako već ne gledati.

Zanima me da li bi takakv svećo sa tom sposobnošću mogao javno djelovati ili bi ga strpali u tminu van javnosti???

Teleukineza je ipak đavolje djelo, zar ne?
za to ne znam što je, ali telekineza nije vražje djelo
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 12:09   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zanima me da li bi takakv svećo sa tom sposobnošću mogao javno djelovati ili bi ga strpali u tminu van javnosti???
navodno zlatko sudac štošta može al crkva mu brani da koristi svoje sposobnosti...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 22:29   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zanima me da li bi takakv svećo sa tom sposobnošću mogao javno djelovati ili bi ga strpali u tminu van javnosti???
Teško je ovako generalno govoriti. Mislim da bi nadležni morali prosuditi svaki slučaj posebno, jer npr. telekineza može biti izvanredni Božji dar (iako nisam nikad čuo da je neki svećenik ili svetac imao taj dar), demonska manifestacija (npr. prilikom egzorcizma) ili nešto treće (npr. urođena sposobnost).

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Teleukineza je ipak đavolje djelo, zar ne?
Neki egzorcisti potvrđuju telekinetičke sposobnosti nekih opsjednutih osoba nad kojima su vršili egzorcizam, ali to ne povlači da je svaka telekineza demonsko djelo.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 08:12   #7
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
navodno zlatko sudac štošta može al crkva mu brani da koristi svoje sposobnosti...
Ak mu brani a vidimo da su mu djelovanja ograničena i kontrolirana, onda to možemo protumačiti da NE želi takav publicitet jer im samo stvara probleme. Ljudi vole čuda pa bi više gledali u čudesa nego u ono što nije čudo.
Znači svećenik sa određenim sposobnostima je kao tasmanijski tigar, nužno izumro zbog dobrobiti da se ne postavljaju neugodna pitanja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 08:14   #8
[QUOTE=danijel12;13623167]
Quote:
Teško je ovako generalno govoriti. Mislim da bi nadležni morali prosuditi svaki slučaj posebno, jer npr. telekineza može biti izvanredni Božji dar (iako nisam nikad čuo da je neki svećenik ili svetac imao taj dar), demonska manifestacija (npr. prilikom egzorcizma) ili nešto treće (npr. urođena sposobnost).
Što misliš kako bi naš puk reagirao na vidljive telekinetičke pojave jednog svećenika???

Quote:
Neki egzorcisti potvrđuju telekinetičke sposobnosti nekih opsjednutih osoba nad kojima su vršili egzorcizam, ali to ne povlači da je svaka telekineza demonsko djelo.
Naravno da nije ali je vrlo blizu da dobi taj epitet.
Sve što nije istraženo je opasno a nema veće opasnosti za vjeru od čudesa koja ne nastaju iz vjere, je li tako????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 10:16   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ak mu brani a vidimo da su mu djelovanja ograničena i kontrolirana, onda to možemo protumačiti da NE želi takav publicitet jer im samo stvara probleme. Ljudi vole čuda pa bi više gledali u čudesa nego u ono što nije čudo.
Znači svećenik sa određenim sposobnostima je kao tasmanijski tigar, nužno izumro zbog dobrobiti da se ne postavljaju neugodna pitanja.
Mislim da bi trebalo malo drugačije sagledati stvari. Naime, nije Zlatko Sudac jedini svećenik s nekakvim izvanrednim sposobnostima, ima ih podosta. Samo se oko toga ne pravi strka, jer se nema oko čega praviti. Te sposobnosti nisu svrha same sebi, nego da pomažu drugima doći do vjere. No, i sama si dobro zamijetila da se ljudi zaustave samo na fenomenu i ne gledaju što je iza njega.
Ima i još jedna stvar, samim tim ljudima nije lako nositi se s onim što su dobili kao dar, mnogi su često govorili da bi voljeli da ga nikad nisu dobili ( primjer sv. Leopolda Mandića koji je imao dar čitanja misli, kao i Ante Antić u Zagrebu u svoje vrijeme...)
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 12:28   #10
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
Ima i još jedna stvar, samim tim ljudima nije lako nositi se s onim što su dobili kao dar, mnogi su često govorili da bi voljeli da ga nikad nisu dobili ( primjer sv. Leopolda Mandića koji je imao dar čitanja misli, kao i Ante Antić u Zagrebu u svoje vrijeme...)
E da, tko zna kako su se nosilii s time
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 15:59   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što misliš kako bi naš puk reagirao na vidljive telekinetičke pojave jednog svećenika???
Pa vjerojatno bi jedan dobar dio dolazio vidjeti te telekinetičke pojave. Sve ono što je nadnaravno (ili se takvim čini) općenito privlači ljude.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Naravno da nije ali je vrlo blizu da dobi taj epitet.
Sve što nije istraženo je opasno a nema veće opasnosti za vjeru od čudesa koja ne nastaju iz vjere, je li tako????
Nije opasno sve što nije istraženo, iako se ljudima zaista može tako činiti.

Zaista, čudesa koja ne dolaze od Boga (već od zloduha) mogu biti opasna. Ali najopasnija je ravnodušnost.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 08:07   #12
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post

Nije opasno sve što nije istraženo, iako se ljudima zaista može tako činiti.

Zaista, čudesa koja ne dolaze od Boga (već od zloduha) mogu biti opasna. Ali najopasnija je ravnodušnost.
Ipak takvi ljudi sa sposobnostrima ne odlaze radu u laboratorije da postanu miševi...
A ravnodušnost je ionako bolest ovog svijeta.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.