Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kompjutorske igre

Kompjutorske igre Kultura igranja i ponoćnog ratovanja konzolom i tastaturom. Podforum: Konzole

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2010., 22:21   #1
Civilization V [*]

Nakon skoro 5 godina čekanja, najavljen je Civilization V!!
Očekivani izlazak igre je jesen 2010.

Najveća promjena (bar zasada) je prelazak u hexove:



Većinu informacija možete pročitati ovdje:

http://www.civilization5.com/

i ovdje:
http://www.civfanatics.com/

e da..


__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 10:57   #2
budem probao definitivno. Makar me četvorka duboko razočarala ali živo me zanima da li mogu ponuditi nešto novo ili je sve več viđeno zapakirano u novu ambalažu sa mašnom na vrhu. Da napomenem, ovo pišem prije nego sam bacio pogled na linkove
slammerinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 12:02   #3
Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
Nakon skoro 5 godina čekanja, najavljen je Civilization V!!
Očekivani izlazak igre je jesen 2010.

Najveća promjena (bar zasada) je prelazak u hexove:

Vec po ovom screenu vidim da je borba dozivjela totalnu promjenu (konacnooooo) koja se je prije samo svodila ma "skupi vojsku na jedan tile, dogmizi do grada, te ih salji suicidalno na grad dok ti se program ne smiluje"

Izgleda da ce pozicioniranje jedinica i medusobna potpora imati veliku ulogu.
Na jednoj drugoj slici vidi se kako strijelac napucava neke kopljanike udaljeni 2 hexa i to preko hexa vode, osiguran sa obje strane pjesadijom.

Konacno 3d grafika prilazi ljepoti 2d grafike jer mi se izgled Civ4 zgadio.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 20.02.2010. at 12:08.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 12:19   #4
Quote:
slammerinho kaže: Pogledaj post
budem probao definitivno. Makar me četvorka duboko razočarala...
Meni je četvorka, pogotovo sa beyond the sword expanzijom, ponajbolji nastavak...kaj ti je tak loše bilo?

Ja bih lično volio da:

1) još više razviju technology tree (i resurse)
2) razviju trgovinu, da ne ide sve automatski, nego da sam možeš trade routes definirati (diverzificirati trgovinu kopnom, morem i zrakom)
3) ekonomija bi morala biti kompleksnija, a ne jednostavan input/output sistem
4) više vrsta resursa, upravljanje njima i bolje naglasiti njihovu taktičku/ekonomsku važnost, a ne da se dešava da je potpuno svejedno da li imaš 1 ili 10 bušotina nafte (možda ne bi bila loša ideja da svaki otkriveni resurs ima fixnu količinu i jednom kad nalazište iscrpiš da ga više nema)
5) željeznica bi trebala imati i veću ekonomsku važnost, a ne samo movement bonus

EDIT: Izgleda da će izbaciti religiju...umjesto da cijeli koncept još bolje razviju.

Zadnje uređivanje Fosna : 20.02.2010. at 13:03.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:01   #5
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Meni je četvorka, pogotovo sa beyond the sword expanzijom, ponajbolji nastavak...kaj ti je tak loše bilo?

Ja bih lično volio da:

1) još više razviju technology tree (i resurse)
2) razviju trgovinu, da ne ide sve automatski, nego da sam možeš trade routes definirati (diverzificirati trgovinu kopnom, morem i zrakom)
3) ekonomija bi morala biti kompleksnija, a ne jednostavan input/output sistem
4) više vrsta resursa, upravljanje njima i bolje naglasiti njihovu taktičku/ekonomsku važnost, a ne da se dešava da je potpuno svejedno da li imaš 1 ili 10 bušotina nafte (možda ne bi bila loša ideja da svaki otkriveni resurs ima fixnu količinu i jednom kad nalazište iscrpiš da ga više nema)
5) željeznica bi trebala imati i veću ekonomsku važnost, a ne samo movement bonus

EDIT: Izgleda da će izbaciti religiju...umjesto da cijeli koncept još bolje razviju.
I po meni je civ 4 sa BTS ekspanzijom najbolja civ igra do sada, naravno ak se zanemari sentimentalnost koju imam za civ 1 i 2

1) slažem se, treba integrirati neke dead endove u već postojeće tehnologije (govorim o onima koje nitko ne istražuje jer nemaju neku stvarnu važnost u igri već samo estetsku) ili ih gurnuti u druge pravce

2) trgovina je jedna od najlošijih dijelova igre uopće iako je jako napredovala od početka. Samim time je i cijela diplomacija po meni do sada bila nekak pre-umjetna. Uglavnom si na svim težinama unaprijed znao šta treba učiniti da nešto dobiješ, a po meni fali više ''organske'' komunikacije sa drugim vođama

3)E tu je već malo kompliciranije jer po mom mišljenju, bilo šta kompliciranije od ovog što već imamo bi gurnulo igru u posve drukčiji žanr gdje više ne bi bio potreban mikromenadžment već nanomenadžment.

4)Pa trenutno ima prednosti ak imaš 1 resurs naspram 10, ali samo u trgovini. Mala korekcija od ovog što si rekao sa crpljenjem bi možda bilo da određeni broj resursa u isto vrijeme može koristiti samo konačan broj jedinica npr 1 resurs nafte = 20 tenkova..

5)željeznica već ima +1 gold za tileove sa rudnikom, sawmill i još neke stvari koje se nemrem sad sjetiti, tak da je to OK po meni

A ovo za religiju nisam nigdje pročitao, može link?
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 15:46   #6
Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
1) slažem se, treba integrirati neke dead endove u već postojeće tehnologije (govorim o onima koje nitko ne istražuje jer nemaju neku stvarnu važnost u igri već samo estetsku) ili ih gurnuti u druge pravce
Ja bih rađe da maknu neke dead-endove. A i tehnologije prebrzo postaju obsolete ili im se anulira učinak...to mi jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg igram isključivo na marathon speedu.

Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
2) trgovina je jedna od najlošijih dijelova igre uopće iako je jako napredovala od početka. Samim time je i cijela diplomacija po meni do sada bila nekak pre-umjetna. Uglavnom si na svim težinama unaprijed znao šta treba učiniti da nešto dobiješ, a po meni fali više ''organske'' komunikacije sa drugim vođama
Na diplomaciji bi se dalo poraditi, možda sa detaljnijom razradom leader traits i naprednijim AI, želio bih jednom u životu bit friend od Montezume ili Tokugawe.

Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
3)E tu je već malo kompliciranije jer po mom mišljenju, bilo šta kompliciranije od ovog što već imamo bi gurnulo igru u posve drukčiji žanr gdje više ne bi bio potreban mikromenadžment već nanomenadžment.
Ne bih ni ja želio nešto prekomplicirano, ali nekak su mi ona 3 slidera za distribuciju wealtha premalo...pošto je sa Civ4 koncept specijalizacije gradova postao dominantan, odogovaralo bi mi, ako npr. imam 3 science grada, da mogu distribuirati dio wealtha koji se troši na science isključivo na ta 3 grada, a neću uravnilovku da dijelim novce "glupim" gradovima, osim u komunizmu.

Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
4)Pa trenutno ima prednosti ak imaš 1 resurs naspram 10, ali samo u trgovini. Mala korekcija od ovog što si rekao sa crpljenjem bi možda bilo da određeni broj resursa u isto vrijeme može koristiti samo konačan broj jedinica npr 1 resurs nafte = 20 tenkova..
Trgovina resursa gubi smisao što igra duže odmiče, u završnici mi je gold income manje bitan, a neke strateške resurse neću trejdati olako...mislio sam da ne bi postojao 1 resurs nafte u sadašnjem smislu, nego da kad digneš bušotinu na njoj piše da tu ima npr. 5 mil. barela nafte i da će ti nalazište trajati 200 godina i bok, nađi drugo, a i ne bi bilo loše integrirati i ovo što si ti rekao, nema nafte, tenkovi i avioni stoje, jbg. Možda bi se mogao napraviti i neki koncept world trade marketa, da možeš na burzi kupovati (i prodavati) višak resursa.

Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
5)željeznica već ima +1 gold za tileove sa rudnikom, sawmill i još neke stvari koje se nemrem sad sjetiti, tak da je to OK po meni
Ima +1 hammer na rudnicima, millovima, bušotinama i sl., IMHO trebao bi postojati neki generalni trade bonus, ovisno možda o pokrivenosti teritorija željezničkom mrežom, ako ništa drugo bržim transportom možeš prevesti više robe, trebao bi imati neki benefit od toga?

Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
A ovo za religiju nisam nigdje pročitao, može link?
Čitao sam diskusiju na CivFanaticsu, referirali su se na neki intervju sa jednim od developera ali nije bilo linka...pogledaj na Civ5 podforumu, možda ima kakvih novih informacija.

Prema tom članku se navodi i hex grid, kao i da će samo jedan unit moći koristiti 1 polje...nadam se da će biti do neke granice omogućeno manje grupiranje unita...nadam se da će implementacija toga biti slična kao u npr. Panzer Generalu, tamo je to odlično napravljeno.

Zadnje uređivanje Fosna : 20.02.2010. at 16:01.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 16:52   #7
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Prema tom članku se navodi i hex grid, kao i da će samo jedan unit moći koristiti 1 polje...nadam se da će biti do neke granice omogućeno manje grupiranje unita...nadam se da će implementacija toga biti slična kao u npr. Panzer Generalu, tamo je to odlično napravljeno.
Joj ne, ne to koliko god mi drag bio PG serijal doista ne zelim da mi nedostaje ta jedna jedinica koja moze uci u grad, jer su sve vec djelovale i zablokirale prolaz, pa onda izvism na zadnjem potezu .
Ja bi dozvolio stavljanje vise jedinica na jedan tile, pardon hex, ali takoder dodao i mehaniku kazna iliti penalty, ovisno o tipu hexa, kao i samom tehnoloskom stupnju.

Npr. uguras 3 jedinice u hex sa sumom bez ceste i moze se samo jedna pomaknuti na sljedeci hex po potezu, ako ima ceste onda dvije od tri.
Isto tako nije isto ako uguras pjesadiju ili pak hrpu tenkovskih postrojbi.
Sa razvojem tehnologije i vojne znanosti trebalo bi omoguciti povecavanje broja mogucih jedinica u hex, posebice ako su organizirane u armije(koje bi takoder rasle posebice otkricem radija i sl.).
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:09   #8
Sto se tice tech tree i povijesbih razdoblja mislim da ih trebaju debelo rastegnuti i zgurat sto vise tehnologija. Pogledajte CIV3 posebne mape/misije i duboko razradena razdoblja kao napoleonsko doba ww2 Dark age i sl. zamalo sam zaplakao sto nisu sve te silne jedinice/tehnologije ugurali u temeljni tech tree.

Tu je i cisto prakticni razlog, da mi jedinice koje stvorim u roku od pet poteza za istrazivanje ne budu dramticno zastarjele nakon 15 poteza.
U stilu posaljem lika sa drvenom batinom koji je sarao po spiljama a dok on jedva otkrije mozda 3 ekrana ja sam vec tehnoloski u srednjem vijeku

I nek smanje cijenu nadogradnje zastarjekle vojske, a ne da mi je jeftinije disband i napraviti nove, ili pak imam strijelce u industrial age.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 18:17   #9
Što se tiče one slike sa archerima kako bombardiraju prek nekog jezera, to mi se uopće ne sviđa. Ajde da je neka artiljerija, ali razmaci među tileovima (sad među hexovima) su u igri zapravo stotine kilometara razdaljine. Ko da bi neki srednjovjekovni strijelac išo preko jadrana gađat lukom i strijelom
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 10:04   #10
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Joj ne, ne to koliko god mi drag bio PG serijal doista ne zelim da mi nedostaje ta jedna jedinica koja moze uci u grad, jer su sve vec djelovale i zablokirale prolaz, pa onda izvism na zadnjem potezu .
Ja bi dozvolio stavljanje vise jedinica na jedan tile, pardon hex, ali takoder dodao i mehaniku kazna iliti penalty, ovisno o tipu hexa, kao i samom tehnoloskom stupnju.

Npr. uguras 3 jedinice u hex sa sumom bez ceste i moze se samo jedna pomaknuti na sljedeci hex po potezu, ako ima ceste onda dvije od tri.
Isto tako nije isto ako uguras pjesadiju ili pak hrpu tenkovskih postrojbi.
Sa razvojem tehnologije i vojne znanosti trebalo bi omoguciti povecavanje broja mogucih jedinica u hex, posebice ako su organizirane u armije(koje bi takoder rasle posebice otkricem radija i sl.).
A bumo vidli...možda ne bi bilo loše da naprave da unit može prolaziti kroz polje na kojem se već nalazi drugi unit, ali ne smije ostati na njemu...sjetio sam se i pušione sa povlačenjem u PG...opkoljavanje sa 2 unita u nasuprotnim hexovima i nemaš se kud povući kad dobiješ po lampi
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 15:59   #11
Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
Što se tiče one slike sa archerima kako bombardiraju prek nekog jezera, to mi se uopće ne sviđa. Ajde da je neka artiljerija, ali razmaci među tileovima (sad među hexovima) su u igri zapravo stotine kilometara razdaljine. Ko da bi neki srednjovjekovni strijelac išo preko jadrana gađat lukom i strijelom
U svakom slucaju bolje nego da suicidalno napadas tile sa strijelcem, na kojem se nalazi swordsman.
Strijelci su uvijek bili neka vrsta artiljerije, a ne napadacke jedinice.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 09:25   #12
Evo jedna nova igra koja je i mene zainteresirala.
Samo neka bude na razini dosadasnjih nastavaka i to je to.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 09:49   #13
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju bolje nego da suicidalno napadas tile sa strijelcem, na kojem se nalazi swordsman.
Strijelci su uvijek bili neka vrsta artiljerije, a ne napadacke jedinice.
Nadam se da će i brodove vratiti na staro, a ne da mogu samo zidove rušiti...
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 10:20   #14
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Nadam se da će i brodove vratiti na staro, a ne da mogu samo zidove rušiti...
Brodovi u CIV 4 su bili beskorisni, zrakoplovstvo takoder nije bilo dobro.

Najradikalnije i mozda najbolje bi bilo da Civ 5 ima odvojeni ekran za borbu sa terenom koji se generira ovisno o hexu na kojem je borba odvodi, plus njemu okolnom terenu.
Nesto su stilu Sid Meiers Pirates, ali razradenije.
No dobro, cak i ovo sto vidimo je veliki pomak od prije, gdje kooperacija jedinica nije postojala.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 23.02.2010. at 10:26.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 15:22   #15
Pa sa ovim "one unit per tile" sistemom bi zapravo cijela mapa bila kao kopnena borba u Piratsima, čemu poseban ekran?

Za brodove bi me zadovoljilo da mogu napadati unite na obalnim hexovima i u gradovima (s tim da bi ograničio broj napada na npr. 3 po turnu, ne bi bilo u redu da razarač može 9x pucati u jednom napadu ), te artiljerijski napad preko 2 (ili 3) hexa...kad smo već kod artiljerije sviđao mi se koncept iz PG gdje ako napadaš unit koji je u dometu artijerije dobiješ prvo po tamburi malo baražne vatre, ne bi se bunio da tak nekaj uvedu.

Unit promotionse bi isto trebalo malo srediti, tam je znalo biti čudnih kombinacija sa obsolete promotionsima...možda da se kod apgrejda unita i promotionsi apgrejdaju za taj tip unita...

Kaj te kod aviona smetalo? Nemrem se sad sjetiti ničeg baš lošeg u tom segmentu...
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 21:16   #16
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Pa sa ovim "one unit per tile" sistemom bi zapravo cijela mapa bila kao kopnena borba u Piratsima, čemu poseban ekran?

Za brodove bi me zadovoljilo da mogu napadati unite na obalnim hexovima i u gradovima (s tim da bi ograničio broj napada na npr. 3 po turnu, ne bi bilo u redu da razarač može 9x pucati u jednom napadu ), te artiljerijski napad preko 2 (ili 3) hexa...kad smo već kod artiljerije sviđao mi se koncept iz PG gdje ako napadaš unit koji je u dometu artijerije dobiješ prvo po tamburi malo baražne vatre, ne bi se bunio da tak nekaj uvedu.

Unit promotionse bi isto trebalo malo srediti, tam je znalo biti čudnih kombinacija sa obsolete promotionsima...možda da se kod apgrejda unita i promotionsi apgrejdaju za taj tip unita...

Kaj te kod aviona smetalo? Nemrem se sad sjetiti ničeg baš lošeg u tom segmentu...
Meni je jedina boljka sa brodovima u četvorci bila da ne se nisu mogli napadati brodovi usidreni u luci. Bombardiranje brodova po kopnenim jedinicama u gradu mi se također ne sviđa. U civ-u jedinica broda predstavlja upravo jedan brod, dok jedinica npr. riflemana predstavlja čitavu diviziju, tako da samo bombardiranje biločega osim infrastrukture po meni nema smisla.
Drukčija je stvar u kopnenoj artiljeriji i u avionima (s kojima također nemam nikakvih problema).
A onaj komentar da kooperacije jedinica u četvorci nije bilo, baš i nije istina, civ IV je u tom pogledu najnaprednija igra u seriji. promotionsi, kolko god bili nesavršeni su po meni donijeli jako puno u kooperativnoj igri i nadmudrivanju sa protivnikom
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 21:18   #17
Uz Batmana, jedina igra koju iščekujem.
__________________
ne idem u školu al često nosim ruksak
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 22:42   #18
Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
A onaj komentar da kooperacije jedinica u četvorci nije bilo, baš i nije istina, civ IV je u tom pogledu najnaprednija igra u seriji. promotionsi, kolko god bili nesavršeni su po meni donijeli jako puno u kooperativnoj igri i nadmudrivanju sa protivnikom
"Promotions" su jeftina i losa zamjena za prije navedeno od mene i Fosne.

Opet je u CIV4 bilo sve paper rock scissors, samo malo vise kombinacija koje su cesto brzo zastarjele, kao sto je Fosna dobro primjetio.

Plus konjica je bila prejaka i po kojoj logici moze napadati utvrdeni grad, sto imaju, letece konjine
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 23.02.2010. at 22:53.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 22:52   #19
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Pa sa ovim "one unit per tile" sistemom bi zapravo cijela mapa bila kao kopnena borba u Piratsima, čemu poseban ekran?
Pa kada imas vise jedinica na jednom tile-u i napadas drugi tile sa neprijateljskom vojskom, odnosno ako organiziras armiju, koje ovdje po svemu, nece postojati (osim ako ne uvedu mobilni HQ koji "zraci aurom" pa su okolne jedinice unutar zone aure pod zapovjednistvom).

Stvar koja me zabrinjava gledajuci slike su preveliki hexovi, ja bi ih barem umanjio 1:2 ili jos bolje 1:4 (jedan grad na 4 hexa). I kako cemo braniti grad jednom faking jedinicom, moguce kao sto je vidljivo u PG serijalu, ali ima mnogo glupih teoretskih situacija u kojima mozes brzo izvisiti, npr. otocni gradovi sa malo terena.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 23:08   #20
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
"Promotions" su jeftina i losa zamjena za prije navedeno od mene i Fosne.

Opet je u CIV4 bilo sve paper rock scissors, samo malo vise kombinacija koje su cesto brzo zastarjele, kao sto je Fosna dobro primjetio.

Plus konjica je bila prejaka i po kojoj logici moze napadati utvrdeni grad, sto imaju, letece konjine
Ha kužim što hoćeš reći, ali civ je uvijek u prvom redu bio empire managment igra, a ne ratna simulacija.
Tako da niti jedan dio igre nije smio dominirati svojom kompleksnošću (jel to uopće riječ ).
Samim time mislim da je četvorka bila dobro balansirana.
Sad da bi se sve moglo dić na viši nivo, sigurno, ali opet ne tolko da se sve zakomplicira pa da dobijemo neku zbrčku.

E da, borba u civ 4 nije bila baš tolko random, uvijek si prije početka napada dobio postotak uspješnosti napada za koji nisam primjetio da vara..
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.