Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2011., 17:37   #1
Perzijski jezik

zanima me zna li itko ista o ucenju perzijskog preko iranskog kulturnog centra u zagrebu, ili opcenito je li netko ucio perzijski u zagrebu? htjela bih barem neke osnove nauciti za pocetak, a ono sto se nudi na internetu mi je premalo i sadrzava uglavnom samo neke fraze za bubetanje napamet.

anyone?
anayao is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 14:43   #2
perzijski ili farsi jezik ?


zanima me ovaj jezik.

ima li gdje da se nauči abeceda prvo.
pa onda neki net tečaj... nešto. otkud da se počne
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.

Zadnje uređivanje cici mici : 30.03.2012. at 14:48.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:53   #3
Ako ste iz ZG pitajte u vodnikovoj. Tamo je bilo.
__________________
Što se treba s vatrom očistit!
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 02:33   #4
Ima ga na Filozofskom faksu:
http://www.ffzg.unizg.hr/centar/tecajevi/jezik/18
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 22:24   #5
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
perzijski ili farsi jezik ?


zanima me ovaj jezik.

ima li gdje da se nauči abeceda prvo.
pa onda neki net tečaj... nešto. otkud da se počne
Perzijski jezik na Hrvatskom. Farsi je na Perzijskom. A oboje možeš koristiti, neće boljeti.

Zašto te zanima Farsi?
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 23:53   #6
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Zašto te zanima Farsi?
zašto tebe zanima zašto mene zanima farsi ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:36   #7
Quote:
anayao kaže: Pogledaj post
zanima me zna li itko ista o ucenju perzijskog preko iranskog kulturnog centra u zagrebu, ili opcenito je li netko ucio perzijski u zagrebu? htjela bih barem neke osnove nauciti za pocetak, a ono sto se nudi na internetu mi je premalo i sadrzava uglavnom samo neke fraze za bubetanje napamet.

anyone?
imas tecaj u Centru za strane jezike Vodnikova, samo sto je pocetni tecaj vec krenuo u 4-om mjesecu, tecaj kosta 300 kn
Yvaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 17:44   #8
Quote:
Yvaine kaže: Pogledaj post
imas tecaj u Centru za strane jezike Vodnikova, samo sto je pocetni tecaj vec krenuo u 4-om mjesecu, tecaj kosta 300 kn
jel moguće da je tako jeftin ? koliko vidim, svi tečajevi su im minimalno 1800
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 21:30   #9
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
zašto tebe zanima zašto mene zanima farsi ?
ne moraš takve odgovore davat. samo pitam, ovo je forum, tu pričamo, upitujemo se...
evo i ja učim farsi, zato, pa ako netko od vas želi početni kurs, ovo ono, možemo se dogovoriti...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 22:23   #10
Kurs persijskog jezika od iranske informativne agencije IRIB : http://bosnian.irib.ir/radioculture/...koga-jezika-15

Zadnje uređivanje Kontraktnik : 09.06.2012. at 22:29.
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 00:42   #11
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
ne moraš takve odgovore davat. samo pitam, ovo je forum, tu pričamo, upitujemo se...
evo i ja učim farsi, zato, pa ako netko od vas želi početni kurs, ovo ono, možemo se dogovoriti...
čuj njega... slobodno zamjeri moj duhovit odgovor na tvoju bezrazložnu ljubopitljivost.

znaš što se desilo kompjuteru kad ga je Mujo pitao š'a ima ?

Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Kurs persijskog jezika od iranske informativne agencije IRIB : http://bosnian.irib.ir/radioculture/...koga-jezika-15
redovito pratim, odlični ste!
nikad lakše nijedan jezik nisam naučio. volim kako se odmah daju rečenice, iz kojih čovjek može sma shvatiti kako se što gradi. i učiniti tako učenje jednostavnijim puno.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.

Zadnje uređivanje cici mici : 11.06.2012. at 00:48.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 23:32   #12
zašto su riječi za kćer i sina iste kao za dječaka i djevojku ?

i kako se kaže "da" ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 23:18   #13
upisujem se na A1 stupanj na filozofskom. 1000 kuna , 40 sati ...

i vidim da je predavač dr.Navaey Ebtehaj
guglajući nađoh da je dr. stomatologije
pomogla bi preporuka nečija, iskustvo
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 23:30   #14
Quote:
anayao kaže: Pogledaj post
zanima me zna li itko ista o ucenju perzijskog preko iranskog kulturnog centra u zagrebu, ili opcenito je li netko ucio perzijski u zagrebu? htjela bih barem neke osnove nauciti za pocetak, a ono sto se nudi na internetu mi je premalo i sadrzava uglavnom samo neke fraze za bubetanje napamet.

anyone?

Probao sam lekciju na Rosseta stone-u, i ono... tih jeza... jezik nije ružan, ali ful mi je teško uštimati se na ne-indoeuropske jezike... pogotovo ako ne koriste latinicu... ista stvar sa hindijem koji je bio u istom setu jezika

Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
perzijski ili farsi jezik ?
jezik se zove perzijski. No budući da arapi koji su u 7 stoljeću pokorili perziju ne mogu izgovoriti p nego f, zemlja se naziva fars odnosno jezik farsi. Fars se danas zove jedna pokrajna u iranu tj. perzija u užem smislu gdje su živjeli antički perzijanci i gdje je perzepolis itd. Uzgred rečeno arapi su totalno sjebali perzijski(indoeuropski) jezik koji sada ima (ovisno o istraživaču) od 40 - 60 % arapskih riječi...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:16   #15
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Probao sam lekciju na Rosseta stone-u, i ono... tih jeza... jezik nije ružan, ali ful mi je teško uštimati se na ne-indoeuropske jezike... pogotovo ako ne koriste latinicu... ista stvar sa hindijem koji je bio u istom setu jezika
perzijski ne spada u indoeuropske jezike, otkad to?



Quote:
jezik se zove perzijski. No budući da arapi koji su u 7 stoljeću pokorili perziju ne mogu izgovoriti p nego f, zemlja se naziva fars odnosno jezik farsi. Fars se danas zove jedna pokrajna u iranu tj. perzija u užem smislu gdje su živjeli antički perzijanci i gdje je perzepolis itd. Uzgred rečeno arapi su totalno sjebali perzijski(indoeuropski) jezik koji sada ima (ovisno o istraživaču) od 40 - 60 % arapskih riječi...
mislim da i oni sami kažu: farsi, i da to nema prevelike veze s arapskim.
ne bi baš rekao da je toliko arapski sj***o perzijski jezik, već i da ga je obogatio.
evo nešto s ove stranice
Quote:
Novi perzijski jezik datira od momenta prihvaćanja arapske abecede oko 650. godine, kada je, u vrijeme otpočinjanja islamskog utjecaja, poprimio veliki broj arapskih riječi, prerastajući u jedan izvanredno bogat jezik. Perzijski jezik je pretrpio tako male promjene u toku čitavog zadnjeg tisućljeća, da obrazovani Iranac može čitati rukopise sačinjene stoljećima unazad bez posebnih teškoća.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:58   #16
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Probao sam lekciju na Rosseta stone-u, i ono... tih jeza... jezik nije ružan, ali ful mi je teško uštimati se na ne-indoeuropske jezike... pogotovo ako ne koriste latinicu... ista stvar sa hindijem koji je bio u istom setu jezika



jezik se zove perzijski. No budući da arapi koji su u 7 stoljeću pokorili perziju ne mogu izgovoriti p nego f, zemlja se naziva fars odnosno jezik farsi. Fars se danas zove jedna pokrajna u iranu tj. perzija u užem smislu gdje su živjeli antički perzijanci i gdje je perzepolis itd. Uzgred rečeno arapi su totalno sjebali perzijski(indoeuropski) jezik koji sada ima (ovisno o istraživaču) od 40 - 60 % arapskih riječi...
perzijski je obogatio arapski, a vice versa u nešto manjem obimu. bio je prvi jezik u Arapskom carstvu koji je prekinuo isključivost arapskog jezika. jednostavno, perzijski jezik je bio bogatiji i razvijeniji.
perzijski koristi arapsko pismo, od čega se nekoliko znakova (dva znaka za z, jedan za t, te još jedan za "s", tj. glasova) jako malo koristi, te su praktično rezervirane za arabizme u perzijskom.

vjerojatno si mislio na pismo.
indoarijski (u koji spada farsi) su podskupina i jedna od grana indoeuropskih jezika.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 11:12   #17
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
perzijski ne spada u indoeuropske jezike, otkad to?
Mislio sam na kineski, japanski, turski i arapski koji su bili na tom language pack-u. nikako pohvatati osnove... a ako imaš i drugo pismo... jako teško
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 11:14   #18
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
perzijski koristi arapsko pismo, od čega se nekoliko znakova (dva znaka za z, jedan za t, te još jedan za "s", tj. glasova) jako malo koristi, te su praktično rezervirane za arabizme u perzijskom.
vjerojatno si mislio na pismo.
Zapravo, i jedno i drugo pismo su se razvili iz aramejskog alfabeta
http://en.wikipedia.org/wiki/Aramaic_script
http://en.wikipedia.org/wiki/Pahlavi_scripts
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 21:31   #19
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Mislio sam na kineski, japanski, turski i arapski koji su bili na tom language pack-u. nikako pohvatati osnove... a ako imaš i drugo pismo... jako teško
bull ... arapski je najlakši alfabet za naučiti. u usporedbi s latinicom, nema velikih, malih, pisanih slova, i praktično je samo 7-8 oblika koje treba upamtiti, a koje međusobno razlikuje samo točka ili dvije, gore ili dole. nema uglatih slova, ugl... totalni piece of cake.
no dalje je problem je kako čitati bez napisanih samoglasnika.

25-35 slova latinice, arapskog ili grčkog usporediti s kineskim...
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 22:32   #20
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
jezik se zove perzijski. No budući da arapi koji su u 7 stoljeću pokorili perziju ne mogu izgovoriti p nego f, zemlja se naziva fars odnosno jezik farsi. Fars se danas zove jedna pokrajna u iranu tj. perzija u užem smislu gdje su živjeli antički perzijanci i gdje je perzepolis itd. Uzgred rečeno arapi su totalno sjebali perzijski(indoeuropski) jezik koji sada ima (ovisno o istraživaču) od 40 - 60 % arapskih riječi...
Jezik se zove "persijski" u evropskoj kulturi zbog toga što su Grci a i Latini Fars zvali zapravo Pars, zbog transliteracije - pārsi. Neki lingvističari uglavnom odbacuju ovo drugo (farsi), te prihvataju samo pārsi.

Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Probao sam lekciju na Rosseta stone-u, i ono... tih jeza... jezik nije ružan, ali ful mi je teško uštimati se na ne-indoeuropske jezike...
Ok, već ti je rečeno, no persijski u užem smislu spada u indo-iransku grupu jezika.

Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
ne moraš takve odgovore davat. samo pitam, ovo je forum, tu pričamo, upitujemo se...
evo i ja učim farsi, zato, pa ako netko od vas želi početni kurs, ovo ono, možemo se dogovoriti...
Imaš li nekih knjiga u pdf, djv, epub, mobi, etc.?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.