Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2004., 12:51   #1
Limun, limeta, naranča

imam mali limun, sama ga posadih i uzgojih, i zanimaju me detalji kako ga odrzavati.
vec sam jednom uspjela uzgojiti malu stabljiku, trajala je skoro 2 godine i odjedom se osusila. sada je vec na balkonu postalo prilicno hladno i razmisljam da ga unesem unutra, ali poceli smo grijati, a radijatori su dobro poznati da jako suse zrak. zato nisam sigurna gdje da ga drzim preko zime.
ako imate neke savjeti i iskustva, sve je dobrodoslo.
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2004., 12:52   #2
kad smo vec kod biljki, imam i bananu. svake zime mi uvene i u proljece pusti nove izdanke. ali ja je zelim odrzati dulje od godinu dana, kako?
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2004., 13:22   #3
Za balkon ti bas ne bih znala reci ali moji baka i djed su imali limun u vrtu. Preko zime bi ga nekako omotali plastikom. Limun je bio stvarno veliko stablo i imao je bas velike plodove, rijetko sam i vidjela tako velike limune u prodaji.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2004., 16:47   #4
Quote:
viky kaže:
Za balkon ti bas ne bih znala reci ali moji baka i djed su imali limun u vrtu. Preko zime bi ga nekako omotali plastikom. Limun je bio stvarno veliko stablo i imao je bas velike plodove, rijetko sam i vidjela tako velike limune u prodaji.
a moj je tek beba, star mozda 2-3 mjeseca i visok cca 10 cm
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 00:37   #5
Moji sve 'tropske' biljke (bugenvil, mandarina) preko zime zamotavaju sa velikim plasticnim ceradama. U suprotnom, bugenvil recimo ne bi prezivio zimu. Jedne zime su zakasnili, i smrznuo se, ali nakon nekoliko godina se vec sam obnovio (ima ga sada vec skoro desetak metara visine). Slicno i s mandarinom, pa vjerujem da se slicno odnosi i s limunom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 02:56   #6
Quote:
valentina kaže:
kad smo vec kod biljki, imam i bananu. svake zime mi uvene i u proljece pusti nove izdanke. ali ja je zelim odrzati dulje od godinu dana, kako?
Ja sam imao bananu u vrtu. Trajala je dvije godine, naime do trenutka kada je rodila. Kroz cijelo to vrijeme je izbacivala izdanke koje sam non-stop morao rezati, jer su izbijali kao korov.
Kada sam imao plodove, pokrio sam grozdove banana sa velikim plasticnim vrecama koje su imale rupice na sebi. To je bio jedini nacin da ih spasim od mraza koji imamo ranim jutrom po zimi. Na kraju, sam jos zelene plodove odrezao i onako u grozdu objesio u garazi.
Ovisno o tome koliko ti je velika banana, probaj je unijeti unutra, cim temperature padnu ispod nule, ili ako ne mozes, napravi veliko najlonsko zvono oko nje, ali pazi da i unutar njega temperatura ne padne ispod nule.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 10:23   #7
limun

dobila sam malo drvce limuna, pise da je mjesecar...

samo trebala bih ga presaditi u zemlju... ne znam kakvu, kupila sam jucer neki supstrat za sobno cvijece, jerbo mi se zemlja namjenjena za agrume cinila preskupa; 40 kn.....

ma hajde, mislim pa ne moze mu biti toliko lose u obicnoj zemlji, zar ne?

zna li neko kako se uzgaja, zalijevanje, svijetlost voli/ne voli i tako to?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 15:45   #8
niko ne zna? na netu ne mogu nista naci
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 21:35   #9
Van ga iznosiš tek negdje u svibnju kad nema opasnosti od mraza, na sunce ili u polusjenu, redovno ga zalijevaš, paziš da se tlo ne isuši.
U kuću ga unosiš čim se noćne temperature spuste ispod 10 stupnjeva, ali ne na toplo, nego svijetlu hladniju prostoriju jer biljci treba faza mirovanja i tad zalijevaj puno manje.
Možeš ga podrezivati ako ti preveliki naraste, a može do 2 metra, neki vele što je lonac veći, limun će brže rasti, ali ti ne mogu potvrditi jer nemam doma limun.
Za zemlju neznam!
Znači nemam iskustva s njim... ali lijepo uspijeva kod moje kolegice pa je pitala!
camellia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 22:50   #10
Podnaša temperaturu do -5 , ali ne čekaj da se smrzne. Pred zimu ga spremi u podrum, možeš ga povremeno zaliti, a dobro ga je poprskati po lišću.
U proljeće ga iznesi van, neka bude na južnoj strani u zavjetrini, voli sunce, cvate cijele godine, limuni su izvrsni , mirišljavi. Kad požute ne moraš ih brati, neće otpasti. Što su dulje na stablu to im je kora tanja. Posuda nek bude dovoljno velika (15-20 litara)
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 09:05   #11
hvala svima. sad me jos zanima ta zemlja,... da li ce mu odgovarati? hm... kakva je najbolja za njega?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 15:25   #12
Quote:
Tigrica kaže:
sad me jos zanima ta zemlja,...:
Na malena:
Presadi ga u rahlu, humusom bogatu zemlju. Ako ga presadiš u težu, glinovitiju zemlju korijenje će mu se razvijati uz rub lonca i tada će biljka patiti od naglih promjena temperature. U zbijenom i teškom tlu stablo se osim toga slabo razvija i gubi puno lišća, pojedine grančice mu se suše, a često mu obolijeva i korijen. Najbolje bi bilo zemlju za sadnju pripremiti od jedne trećine dobrog vrtnog tla, jedne trećine riječnog pijeska i jedne trećine odležanog, »zrelog« stajskoga gnoja. Takvoj smjesi obično se dodaje oko kilogram kombiniranog NPK gnojiva 7-14-21 na oko pola kubičnog metra zemlje. Iako ima lijepih emajliranih ili sličnih posuda za sadnju, bolje bi ga bilo presaditi u poroznu posudu od pečene gline ili drvenu bačvu kako bi korijen mogao disati.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 16:19   #13
Quote:
Ruda kaže:
malena:


ajd dobro, vec sam kupila zemlju, pogledacu sastav... pise da je supstrat za sobno bilje.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 14:58   #14
Nađi negdje oko 1 kg kokošjeg dreka. To namoći u 5 l vode i jednom mjesečno zali limun sa oko 0.5-1 litru tog gemišta.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 18:15   #15
Quote:
ZOsvald kaže:
Nađi negdje oko 1 kg kokošjeg dreka. To namoći u 5 l vode i jednom mjesečno zali limun sa oko 0.5-1 litru tog gemišta.


Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2005., 11:07   #16
jesam, mali je narastao 40 cm u roku 3 sata! hvala vam decki!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 09:15   #17
e sad, evo opet malo o limunu...


imate kakav dobar recept za ubijanje usi, po mogucnosti nesto sto je domace, bez otrova, tako da ipak ostane jestiv?

mehanicko ciscenje zahtjeva puno vremena, sporo je i ne pali vise, jadan mi se sav pogusio medju tim cudovistima, izgleda da cu ga morat naspricati s nekim kemikalijama...
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 16:58   #18
Pozdrav svima...

Probaj potopiti koprivu u vodu (mislim da je 0.5 kg na 5 litara) i prskaj time
pippin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 15:20   #19
Quote:
Tigrica kaže:
e sad, evo opet malo o limunu...


imate kakav dobar recept za ubijanje usi, po mogucnosti nesto sto je domace, bez otrova, tako da ipak ostane jestiv?

mehanicko ciscenje zahtjeva puno vremena, sporo je i ne pali vise, jadan mi se sav pogusio medju tim cudovistima, izgleda da cu ga morat naspricati s nekim kemikalijama...
I ja imam mjesečar (tako mi kažu ) ali veći, u vrtu. I super daje plodove, skoro uvijek nešto, tanka kora, ako ga bura ne stuče (unatoč zaštiti) a sad ti nametnici Posipala sam ih otrovom jer mi se cijeli snuždio i zavrtio, ali ni od toga nema velike koristi. Imam osjećaj da bi i susjedi to trebali napraviti inače ništa.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 23:44   #20
Ja imam cijepljeni Limun i Mandarinku. Zimi mi je bio u hladnijoj prostoriji i čisto malo sam zalijevala. Nije mi ni listić otpao. Jedino prije neki dan kad sam ih stavila van tu i tamo mi je koji listić otpao, ali vidim da rastu novi. Držim ih na punom suncu i krenula sam sa laganim zalijevanjem i dodavanjem gnojiva za Agrume i citruse. To kažu da je obavezno jer inače neče davati ploda...
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.