Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2013., 15:13   #1
Izdavanje knjige - ISBN, oglasi, provizija knjizara?

Pozdrav svima,

trenuto sam u procesu izdavanja jedne komercijalne knjizice.
Ukoliko netko zna, zanimalo bi me par stvari:

1) Da li je potrebno traziti i ugraditi ISBN broj u knjigu?

2) Da li je knjizarama i ostalim eventualnim distributorima bilo lakse kad bi postojao ISBN broj, ili to ne igra nikakvu ulogu sto se tice same prodaje?

3) Koliku proviziju uzimaju knjizare i ostali distributori (npr. Tisak, Konzum, itd.) po prodanoj knjizi?

4) Koliku bi cijenu mogao traziti za oglase u knjizi. Format knjige a6, naklada 5000 primjeraka, knjiga bi predstavljala razne firme i proizvode, postoji dosta fokusirana skupina ljudi koji bi kupili knjigu. Oglasi bi isli na nekih 5 full stranica a6 formata (najbolje bi odgovarali oglasi tipa Coca-Cola, Mc'Donalds i sl.). Stranice bi bile na samom pocetku knjige, kroz popis sadrzaja.

Unaprijed zahvaljujem.
Domagoj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 12:42   #2
Koliko znam, ISBN je obavezan.
Dobije se besplatno od Sveučilišne - http://www.nsk.hr/isbn/, i čeka se nekoliko dana.
Po zakonu Sveučilišnoj treba poslati i 9 komada otisnute knjige - tzv. obvezni primjerak. U protivnom, nekoliko kkn globe.

Knjižarama možeš dati knjigu jedino ako je objaviš kao pravna osoba (pretpostavljam da je to slučaj ako je riječ o komercijalnoj knjižici). Inače mora čitava naklada ekskluzivnom distributeru.
Knjižare uzimaju između 40 i 70% u teoriji. U praksi uzmu 100% jer ti najvjerojatnije nikad ne plate.
O Tisku i Konzumu ne znam ništa.
Ciljanoj skupini najbolje prodaj direktno - preko internet sajta ili tako nekako, ali i to isto samo ako si firma.
mah-mah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 19:17   #3
Pozdrav, hvala na odgovorima.
Da, knjizica bi se izdala u svojstvu pravne osobe.
Citao sam to o ISBN-u, ali nisam znao da li je obavezan ili ne. No, nazvat cu ih za potvrdu.
To da knjizare uzimaju 40-70% iskreno mi zvuci nevjerojatno. Definitivno onda knjiga ne ide u knjizare.
Domagoj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 12:40   #4
Marža ti može ići od 15 do 50%, sve ti ovisi kako ćeš se dogovoriti. Najčešća je 20-40%.
Iskreno, nikad se nisam susrela s nekom od 70%, što ne znači da mislim kako ne postoji
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:00   #5
Quote:
mah-mah kaže: Pogledaj post
Po zakonu Sveučilišnoj treba poslati i 9 komada otisnute knjige - tzv. obvezni primjerak. U protivnom, nekoliko kkn globe.
Ovo sam već negdje čula, ali vrijedi li to baš za sve knjige??
Odlučili smo prijatelju za rođendan sastaviti zbirku priča i dati u digitalni tisak da izgleda baš kao knjiga, onda valjda ne moramo prolaziti ovu proceduru i bojati se kazne? Ovo je ipak nešto intimnije, pa ne vidim potrebu za registriranjem tiskanja..
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 12:00   #6
Upravo sam nazvao ISBN ured, i rekli su da nisam duzan uzeti ISBN jer je knjiga koju cemu mi izdati u biti "reklamni materijal", te stoga nismo duzni.
@CrveniMjesec, gotovo sam siguran da ne trebate traziti ISBN broj za tako nesto. Vjerojatno vam ne bi dopustili uzeti ISBN ni da ga zatrazite.
Domagoj2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.