Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2024., 21:45   #1401
Quote:
Segafredi kaže: Pogledaj post
Smije li poslodavac radniku otkazati ugovor o radu (dati otkaz) dok je radnik na bolovanju.
Moj poslodavac kad sam ga obavijestio da sam na bolovanju isti dan mi je uručio izvanredni otkaz zbog povreda radnih obveza skrivljenih ponašanjem radnika. On za to nema nikakve dokaze niti je toga bilo pa molim savjet .
Zvao sam inspekciju rada i rekli su mi da mi može dati otkaz dok sam na bolovanju.
Hvala
Poslodavac bi ti se trebao odlučiti je l izvanredni otkaz ili otkaz skrivljen ponašanjem radnika.
Jer ako je izvanredni otkaz onda je morao točno navesti razlog izvanrednom otkazu i to u roku od 15 dana od saznanja o događaju koji je razlog izvanrednom otkazivanju ugovora o radu.
Ukoliko je otkaz skrivljen ponašanjem radnika onda ti je morao prije toga dati pisano upozorenje i dati ti priliku da se očituješ o tom upozorenju.

I dobro su ti rekli - ne smije ti dati otkaz dok si na bolovanju.
Da ti je dao otkaz prije odlaska na bolovanje, onda bi ti mogao teći otkazni rok za vrijeme bolovanje, ali u inspektoratu su ti dobro rekli - nije ti smio dati otkaz dok su na bolovanju.

Nekoliko pitanje, prije savjeta kako da postupiš - da li si mu i isti dan kad si mu javio da si otvorio bolovanje i poslao potvrdu o privremenoj nesposobnosti?
I drugo - da li si preuzeo otkaz ugovora o radu? Kako si ga preuzeo? Koliko je prošlo dana od toga?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2024., 18:45   #1402
ozljedio sam nožni palac na poslu, izgleda da ću morati otvoriti bolovanje prvi put ikad, da li se za takve ozljede isplaćuje cijela plaća ili umanjuje?
dotur tonci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2024., 20:21   #1403
Za bolovanje kad je ozljeda na radu priznata, nema umanjenja.



Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 07:47   #1404
Pozdrav,

Od ove godine, u mom preduzeću se slijede "trendovi" rada od kuće, ali uz jedan uvjet. Dakle, možeš raditi od kuće u slučaju da otvoriš bolovanje, a recimo nisi baš toliko bolestan da ne bi mogao radit za laptopom.

Na platnoj listi to izgleda tako da ti je evidentirano bolovanje (70% plaćeno), a naknadno se isplaćuje razlika.

Po meni je to cirkus i paranoična shema mog poslodavca koji ne zna jel bi pišao ili srao.

Kako je to s pravne strane? Legalno? Ilegalno? Siva zona?

Mislim, nitko nikoga na ništa ne prisiljava, ali priroda posla je takva da silom prilika, zbog izbivanja s posla, ti zapravo moraš neke stvari odraditi od kuće jer nitko drugi umjesto tebe neće.
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 07:54   #1405
Nije siva zona nego nije zakonito.
Bolovanje je "privremena nesposobnost za rad", što uključuje bilo kakav rad bilo u uredu ili od doma.
Jupi Ju is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 08:06   #1406
Quote:
Jupi Ju kaže: Pogledaj post
Nije siva zona nego nije zakonito.
Bolovanje je "privremena nesposobnost za rad", što uključuje bilo kakav rad bilo u uredu ili od doma.
Moj poslodavac na to gleda kao "benefit" za radnika, jer osim što isplati razliku, postoji i varijabilni dio plaće mjesečno, koji je isplativ u obliku božićnice sumiran za broj mjeseci u kojima nisi bio na bolovanju više od 2 dana.

To ništa nije prisilno, da se razumijemo. Ja sam taj "benefit" koristio samo jednom i više neću iz principa.

Ali ako postoji dokumentirano mailom da sam ja kakti prijavio rad od kuće na određene datume, u sustavu je vidljivo da sam bio na bolovanju, a po platnoj listi je vidljivo da mi je isplaćena razlika...da li sam i ja u kakvom prekršaju generalno?
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 09:21   #1407
Mislim da postoje kazne i za onoga tko je na lažnom bolovanju.
Jupi Ju is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.