Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2010., 16:20   #1
Question Šumsko zemljište, nešto kao Repost

Pozdrav,

Nedavno sam naslijedio oko 3 rali šumskog zemljišta (direktno sa vikipedije, oko 17000 m2 ). Šuma je, najvećim dijelom, pokrivena kestenom, uz nešto hrasta, graba i ponekom trešnjom.

Nije prošlo puno vremena kada mi se javio čovjek koji je rekao da se bavi otkupom drveta, a koji posjeduje svoju pilanu.
Za kesten mi je ponudio 200 kn/m3, i to je to. Mene sad interesuje da li dotični pokušava da me "prijeđe", jer se ne razumijem puno u materiju, a ne bih volio prodati u bescijenje ono što su moji baka i djed čuvali od sječe i štedjeli.

Izvinjavam se što otvaram novu temu, dok su slične već postojale, ali mi se čini da su blago "zamrle", pa ne bih da oživljavam bez potrebe.

Unaprijed hvala
playcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 17:49   #2
Quote:
playcat kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nedavno sam naslijedio oko 3 rali šumskog zemljišta (direktno sa vikipedije, oko 17000 m2 ). Šuma je, najvećim dijelom, pokrivena kestenom, uz nešto hrasta, graba i ponekom trešnjom.

Nije prošlo puno vremena kada mi se javio čovjek koji je rekao da se bavi otkupom drveta, a koji posjeduje svoju pilanu.
Za kesten mi je ponudio 200 kn/m3, i to je to. Mene sad interesuje da li dotični pokušava da me "prijeđe", jer se ne razumijem puno u materiju, a ne bih volio prodati u bescijenje ono što su moji baka i djed čuvali od sječe i štedjeli.

Izvinjavam se što otvaram novu temu, dok su slične već postojale, ali mi se čini da su blago "zamrle", pa ne bih da oživljavam bez potrebe.

Unaprijed hvala
Svakako budi oprezan!

Prema strukturi vrsta koje si naveo, pretpostavljam da se radi o pdručju (oko) Banije...nagađam
200 kn/m3 je najniža cijena pilanskih trupaca. Najlošija klasa.
Evo ti link Šumarske savjetodavne službe cijene trupaca

Obrati pažnju koliku cijenu postiže kubik FURNIRSKIH trupaca kestena.... 1000 - 1500 kn/m3 !!!! Furnirski trupci F-klasa moraju biti "lijepi" okrugli, bez kvrga, minimalno 40 cm u PROMJERU!

Ako je to šuma koju su čuvali tvoji deda i baka onda su to sigurno velika stabla s puno kubika.
Isto tako, imaj na umu da trupac promjera 80 cm nema duplo veću kubikažu od trupca promjera 40 cm nego 4(ČETIRI) PUTA VEĆU!

Još jednom, BUDI OPREZAN! Svako stablo koje prodaš moralo bi dobiti certifciranu pločicu (promjer, dužina, klasa itd.)... ovako nekako http://suma.blog.hr/2007/02/16222124...do-trupca.html


Postoje još i razne fore aproksimacija broja i strukture vrsta stabala....ali to je već neka druga priča.



Neka na svakih 100 m2 (10x10 m) imaš po jedno drvo furnirskog debla visokog 10 m i promjera 40 cm ispada da na svojoj površini od 1,7 ha imaš 170 trupaca i svaki ima nešto preko 1 m3...i frajer ti je htio dati 34 000 kn, a možda bi mogao dobiti 255 000 kn. Ne daj se preveslati.

Šuma je idealna za tako nešto...
__________________
Ötterdämmerung

Zadnje uređivanje Dear Prudence : 16.06.2010. at 18:04.
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:48   #3
šta 200kn/m3 kestena,pitaj ti njega da on tebi proda trupce kestena za istu cjenu.pa obično ogrijevno drvo tipa bagrema,agacije ili več kako se gdje zove je 200- 250kn/m3
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 14:24   #4
Hvala na odgovoru... Tako sam nešto i mislio...

Imam brata koji je šumarski inžinjer, pa ću povesti i njega da to pogledamo prije nego se čujem sa pomenutim čovjekom...


Pozdrav
playcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 19:34   #5
nadam se samo da nećeš sve posijeći. i prvo brata za ruku i nek procijeni on u kakvom je stanju šuma,a k ima dovoljno iskustva. da ne bi bilo , imam prvu klasu ,a dobio 200kn po kubiku. ako imaš dobru trešnju ona obično ide na licitaciju, tak da ni tu nemoj pristajat na prve ponude i slično.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.