Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2010., 22:46   #1
Kompjutersko upravljanje navodnavanjem

Ima li netko iskustva sa kompjuterski upravljanjim navodnavanjem u poljoprivredi? Kolika je investicija? Koliko se isplati? Na kojem principu radi?

Predpostavljam da se najviše isplati za staklenike. Ja nisam poljoprivrednik nego elektroničar (kompjuteraš) i imam ideju razviti sustav kompjuterski upravljanog navodnjavanja jer mislim da je to budućnost poljoprivrednog gospodarstva. Tehnički, već imam neka rješenja na umu, ali nisam to nikada vidio u praksi i ne znam koliko je uopće hrvatska poljoprivreda zainteresirana za to posebno s obzirom da nam je postotak navodnjavanih poljoprivrednih površina ekstremno nizak.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 02:59   #2
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa kompjuterski upravljanjim navodnavanjem u poljoprivredi? Kolika je investicija? Koliko se isplati? Na kojem principu radi?

Predpostavljam da se najviše isplati za staklenike. Ja nisam poljoprivrednik nego elektroničar (kompjuteraš) i imam ideju razviti sustav kompjuterski upravljanog navodnjavanja jer mislim da je to budućnost poljoprivrednog gospodarstva. Tehnički, već imam neka rješenja na umu, ali nisam to nikada vidio u praksi i ne znam koliko je uopće hrvatska poljoprivreda zainteresirana za to posebno s obzirom da nam je postotak navodnjavanih poljoprivrednih površina ekstremno nizak.
Odmah da te obeshrabrim,male su ti šanse bolje reći nikakve.Tržište je prepuno jeftinih,provjerenih uređaja evo naprimjer ovaj http://www.irritrol.com/pccontrol/index.html ti dođe 200-300 $
bolje kreni na kućne kontrolere kao naprimjer ovaj http://www.control4.com/ ali i tu ih već ima koji imaju integrirano kontrolu i navodnjavanje,svjetlo,temperature,alarm, itd
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 14:32   #3
Ne mislim ja izmisliti toplu vodu pa proizvoditi nešto što nitko ne radi niti mislim da bi bio povoljniji od kineskih uređaja. Međutim, nije dovoljno samo kupiti uređaj. Pogotovo kada je sve na engleskom. I to jednom čovjeku koji po cijeli dan provodi na njivi, a uz to i nije tehničke struke a engleski mu je španjolsko selo.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:47   #4
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Ne mislim ja izmisliti toplu vodu pa proizvoditi nešto što nitko ne radi niti mislim da bi bio povoljniji od kineskih uređaja. Međutim, nije dovoljno samo kupiti uređaj. Pogotovo kada je sve na engleskom. I to jednom čovjeku koji po cijeli dan provodi na njivi, a uz to i nije tehničke struke a engleski mu je španjolsko selo.
Svi proizvodi koji se prodaju u RH moraju imati i imaju upustva na Hrvatskom
čak se već neki i proizvode u rh http://asel.hr/vitaflora.htm

Međutim, nije dovoljno samo kupiti uređaj. Pogotovo kada je sve na engleskom. I to jednom čovjeku koji po cijeli dan provodi na njivi
čuj taj uređaj če vjerovatno i biti instaliran na njivi i seljak najbolje zna kad mora upalit navodnjavanje i kad ga ugasit(praktično iskustvo)
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 20:49   #5
Hvala za ovaj link. Baš ću probati vidjeti s njima vidjeti kako to ide. Mada su oni (izgleda) samo čisti trgovci.

Svejedno bi želio da se javi netko tko koristi takve uređaje za navodnjavanje sa svojim iskustvima i proračunom isplativosti.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 01:27   #6
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Hvala za ovaj link. Baš ću probati vidjeti s njima vidjeti kako to ide. Mada su oni (izgleda) samo čisti trgovci.

Svejedno bi želio da se javi netko tko koristi takve uređaje za navodnjavanje sa svojim iskustvima i proračunom isplativosti.
Ove godine smo ih prodali samo 10-setak i to jeftinije 700-2000 kn komad
Elektroventil isto otvara jeftin i skupi kontroler
Svi kupci odreda su odbili kontrolere skuplje sa radiskim upravljanjem i dodacima.
Najbolji to jest s najmanje reklamacija kontroleri su
bateriski Rain Bird WP serija i jesu najskuplji
strujni Total control + Iritrol i MC serija 2000-4000 kn komad
Image serija Rain bird oko 1000 kn i Dialog serija 5500 kn
Najbolji koder je Tbos od iritrola
Šta te zanima konkretno pitaj
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 11:21   #7
Hvala za informacije.

Zapravo me zanima informacija nekoga tko je prije godinu-dvije kupio takav uređaj, montirao ga i sada može reći koliko je vode uštedio, kako koristi te uređaje tj. koliko je to zapravo isplativo u odnosu na klasično zalijevanje kap-na-kap ili neka druga bez kompjuterizacije.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 20:36   #8
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Hvala za informacije.

Zapravo me zanima informacija nekoga tko je prije godinu-dvije kupio takav uređaj, montirao ga i sada može reći koliko je vode uštedio, kako koristi te uređaje tj. koliko je to zapravo isplativo u odnosu na klasično zalijevanje kap-na-kap ili neka druga bez kompjuterizacije.
Programator samo otvara i zatvara vodu u točno odrečenom vremenu koje odredi korisnik prema svojem nahođenju.Programator nikad ne kasni na posao i točan je u sekundu i jeftin je.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:59.